Působila za posledního zámeckého pána na zámku v Čechách pod Kosířem. Pravnučka oprášila její recepty

Působila za posledního zámeckého pána na zámku v Čechách pod Kosířem. Pravnučka oprášila její recepty
ilustrační foto archiv sladkavanilka.cz
Další fotky: 
Působila za posledního zámeckého pána na zámku v Čechách pod Kosířem. Pravnučka oprášila její recepty

Praprababička Žanety Kleinové působila na zámku v Čechách pod Kosířem za posledního zámeckého pána Františka Arnošta jako kuchařka. V rodině se po ní zachoval unikátní zápisník receptů, podle kterého se na zámku peklo. A teď podle něj peče i prapravnučka Žaneta Kleinová. Protože se nám při čtení jejího blogu sladkavanilka.cz sbíhaly sliny, a protože máme k historii našeho regionu a k šikovným lidem víc než kladný vztah, Žanetu jsme požádali o rozhovor. 

Žaneto můžete se čtenářům PvNovinek představit?

Narodila jsem se v Olomouci, kde jsem také velkou část života prožila. Studovala jsem na střední zdravotnické škole a po ukončení školy jsem se přestěhovala za manželem do Brna. Pracovala jsem v jedné nemocnici přímo v centru Brna. Po narození dcery jsme ruch města vyměnili za klidný vesnický život za Brnem. Aktuálně jsem na rodičovské dovolené, doma mám již tři děti a užívám si to.

Jak se k vám praprarecepty dostaly?

Moje praprababička byla na zámku v Čechách pod Kosířem před více jak 100 lety kuchařkou a v naší rodině se dochoval zápisník, do kterého si psala recepty. Zápisník se v naší rodině dědí, zatím jej má babička, ale protože mě pečení začalo hodně bavit, tak mi táta zápisník naskenoval. Docela dlouho jsem zápisky jen listovala, než jsem se rozhodla něco upéct. Nu, a protože mi přišlo líto nechat tak staré recepty v zapomnění, tak jsem založila blog sladkavanilka.cz.

Co jste z nich vyzkoušela jako první?

Jako první ze zápisníku jsem vyzkoušela recept na zámecké koláče. Recept se mi zdál na začátek snadný  a chtěla jsem vyzkoušet, jak asi chutnaly v té době domácí koláče. Na tento recept jsem pak četla samé pozitivní ohlasy, tak jsem si řekla, že by vážně byla škoda nezkusit další recepty.

Je některá ingredience, která je těžko k sehnání?

Myslím, že v dnešní době už není problém cokoliv sehnat. Trochu mě překvapilo, že se v receptech nešetří mandlemi a jinými ořechy, čokoládou, fíky či vanilkovým luskem. To jsou suroviny, které mnohdy ani dnes nejsou levné a navíc nejsou ani typicky české. Z těch netradičních surovin mě napadá například karmín - červené barvivo, které je dnes považováno za škodlivé a od jeho používání se začíná ustupovat. V dalším receptu je použit svatojánský chléb, který dnes není tak rozšířený, sehnat se dá především v prodejnách zdravé výživy, nicméně tato surovina se používala na jihu Evropy již od pradávna. Jinak v receptech jsou různé druhy likérů a vín. Na druhou stranu se v receptech hojně využívají i staré žemle a chléb, takže na něčem se ušetřit dalo. A samozřejmě se celkem peru i s češtinou starou sto let, kdy si spoustu výrazů musím překládat a také s měrnými jednotkami - loty, žejdlíky a ani žádné podobné jednotky se dnes již nepoužívají.

Co Vám a Vaší rodině chutná z těchto receptů nejvíc?

Zatím jsem tolik receptů nevyzkoušela, abych mohla říct, čemu dáváme přednost. Navíc vždy raději zkusím něco nového, takže se málokdy k něčemu vracím. Co jsem pekla vícekrát, jsou právě ty zmiňované zámecké koláče a staročeská vánočka. Z těch receptů, co jsem vyzkoušela, mi hodně chutnal kadlátkový štrúdl.

Pečete i jiné věci, neplánujete vydat nějakou kuchařku?

Určitě by se mi do budoucna líbila kuchařka ze zámeckých receptů, ale před sebou mám ještě dost receptů k vyzkoušení. Tento rok budu pracovat hlavně na blogu. Kromě klasických sladkých receptů chci začít psát seriál o využití nepasterovaného kravského mléka a sérii článku o využití žitného kvásku. Nu, a co se týče zámeckých zápisků, letos se můžete těšit například na krupicový štrúdl, vodní vrabce nebo třešňový černý koláč.

Žaneta se nevěnuje jen receptům po praprababičce, na jejím blogu můžete najít celou řadu skvělých receptů, včetně těch slaných. Ty zámecké najdete na http://sladkavanilka.cz/category/zamecke-recepty/. (ber)

 

Poslat nový komentář