Czech SAR Team pomáhá v celé republice. S čtyřkolkami

Czech SAR Team pomáhá v celé republice. S čtyřkolkami
ilustrační foto

Czech SAR Team je nezávislým spolkem typu SAR (Search and Rescue), jehož hlavní činností je pátrání po pohřešovaných a ztracených osobách po celé České republice za pomoci čtyřkolek a další techniky (např. dron s termovizí), kterou má k dispozici. Poskytuje podporu složkám IZS při mimořádných událostech, jako jsou povodně nebo lesní požáry. O práci těchto doposud ne příliš známých záchranářů si PvNovinky povídaly s předsedou organizace Liborem Poslušným.

Kdy a proč váš spolek vznikl?

Spolek byl založen po téměř dvou letech příprav letos v únoru. Jsme pomocní složkám IZS,

pokud nás budou potřebovat, rozhodně nechceme suplovat jejich práci. Celkem je nás 70, z toho je polovina členů z Moravy. Působíme v rámci celé ČR. Všichni jsme dobrovolníci,

a to od 18 do xx let. Chod i vybavení financujeme ze svého a díky našim partnerům kteří pro nás představují obrovskou pomoc.

Díky naší technice jsme schopni transportovat osoby v ohrožení (zraněné a život ohrožující stavy) z těžko přístupného terénu, a zkrátit tak čas, za který se daná osoba dostane na určené zdravotnické pracoviště.

Musíte mít pro tuto práci nějaké atesty, zkoušky?

Primárně přijímáme lidi se zkušenostmi z IZS ( záchranáře, hasiče, policisty, vojáky), lidi s vlastní čtyřkolkou a alespoň kurzem první pomoci. Několikrát do roka se setkáváme při cvičeních, kde prověřujeme schopnost výjezdu, komunikace s IZS, koordinaci činností a zdravovědu. 

Vzpomínáte na nějaký zajímavý případ?

Náš tým byl povolán k pátrání po muži, který odejde třeba na čtrnáct dní do lesa a neozve se rodině. Na Policii ČR příbuzní jeho pohřešování nehlásí, protože odchází několikrát do roka. Tentokrát se ale neozval měsíc a rodina o něj měla strach. Oslovila tedy naši organizaci. Kolegům se pána podařilo najít a dopadlo to tak, že vynadal kolegům, tak i rodině.

Na Prostějovsku jste ještě nezasahovali, vše práce je ale velmi zajímavá. Děláte nějaké ukázky zásahů?

Ano, děláme jak ukázky zásahu, tak i prezentaci našeho vybavení. Bližší informace mohou případní zájemci získat na našich stránkách https://sarteam.cz/. (ber)

Foto: sarteam.cz

 

Poslat nový komentář