Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Líbáte se pod jmelím? Díky brkoslavovi!

Líbáte se pod jmelím? Díky brkoslavovi!
ilustrační foto internet

 

Také jste se na Štědrý den líbali pod jmelím? Symbol plodnosti  a štěstí je stále častěji k vidění i na stromech v Olomouckém kraji. Podle odborníků mohou za šíření poloparazita překvapivě ptáci. A vůbec nejvíc brkoslav severní.

Stále více jmelí je na stromech podél silnic, které jsou vzdálené od lesa a ptáci na ně sedají. Příkladem jsou listnaté stromy, lemující cestu z Tovačova do Troubek. „Jezdím tudy pravidelně do Přerova a tak rok od roku pozoruji, jak se jmelí pro stromech šíří. Kdysi se i sklízelo na vánoce, jenže dneska jsou ty stromy tak vysoké, že to nepřipadá v úvahu,“ sdělil PvNovinkám Jiří Hrabal, podle kterého jsou stromy rovněž často obsazeny ptačími nájemníky.

Hlavní roli ptáků potvrdil PvNovinkám i dendrolog Zdeněk Mráček: „Velký nárůst jsme zpozorovali, když gradovala populace brkoslava severního."

Takže za parazitující koule vánočního štěstí nakonec největší vinu nese nejkrásnější pták, který je v zimě na našem území vidět. Brkoslav severní je pěvec, velký zhruba jako špaček. Žije ve Skandinávii, na Sibiři a Dálném východě a v zimě zalétá do střední Evropy.  V blízkosti lidských příbytků vyhledává hlavně jeřabiny, šípky, plody jmelí a nesklizená jablka. A samozřejmě si pochutnává i na kuličkách jmelí, které pro rozmnožování potřebuje, aby semeno prošlo trávicím ústrojím zvířete. (ber)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style