Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Tip na výlet: Muzeum iluzí Praha

ilustrační foto

Muzeum iluzí v Praze (IAM Prague) je první muzeum v České republice zaměřené na iluze a trick art, výhodně umístěné přímo naproti věhlasnému Orloji na Staroměstském náměstí. Seznamte se s uměním iluze nejrůznějších druhů, od historických až po současné. Objevte kouzlo anamorfních instalací, které vytváří portréty známých osobností nečekaným způsobem, metalurgickou malbu, trick-art, prostorové iluze a mnoho dalšího!

 

V muzeu najdete originální díla mezinárodně uznávaných umělců jako jsou Patrick Hughes či Patrik Proško a také práce talentovaných místních umělců, kteří návštěvníkům připravili opravdu jedinečný zážitek. Hrajte si s interaktivními exponáty, udělejte si nezapomenutelné vzpomínky, odhalte, jak perspektiva může otevřít nové světy a vyfoťte fotky, které vaše rodina a přátelé budou milovat. „Pro mne a mé děti byla návštěva opravdu nezapomenutelná. Konečně, kde vám takhle potvrdí, že jste skutečně Anděl," pochlubila se redakci fotografiemi paní Renáta.

Garden Food Festival se letos uskuteční v malebném rozáriu Flory Olomouc

ilustrační foto

Už se to blíží! Pátý ročník Garden Food Festivalu v Olomouci se tentokrát uskuteční 28. a 29. září v malebné růžové zahradě Výstaviště Flora Olomouc. Na sklonku babího léta se návštěvníci mohou těšit na prezentace špičkových restaurací, zajímavých bister a další nevšední koncepty. V programu se mimo jiné objeví šéfkuchař Jan Punčochář a finalisté televizní soutěže MasterChef Česko 2019.

Na Garden Food Festivalu se představí na šest desítek vystavovatelů, kteří svým menu jistě osloví i ty nejnáročnější labužníky. Ochutnávat se bude v prostředí druhé největší růžové zahrady v republice, kde je příjemná pikniková louka, dřevěné rošty pro posezení, brouzdaliště i hřiště pro děti. „Věříme, že nám bude počasí přát a lidé si tento svátek jídla a chutí užijí naplno se vším, co k tomu patří. Jako každý rok, tak i letos máme připravený zajímavý program na pódiu, které bude tentokrát umístěno mezi vodními prvky areálu.

Fotopostřeh: I tak se dají zastínit ulice

ilustrační foto

Debaty o rozžhavených prostějovských ulicích se vedou dlouhodobě. I o tom, jak z nich sluníčko odvést. Jeden nápad je k vidění v italském Turínu.

Když zvednete hlavu, čeká vás pohled na nebe plné barevných deštníků. Zajímavé, viďte? (ber)

Foto: JŠ

Hasičům se v prvním pololetí podařilo zachránit téměř tisíc lidí a majetek za 2,5 miliardy

ilustrační foto

3 561. Přesně tolik událostí řešili během prvního pololetí letošního roku hasiči v Olomouckém kraji.

Počet zásahů na našem území narůstá. Oproti stejnému období vloni se počet událostí zvýšil téměř o pět stovek. Nejvíce vzrostl počet zásahů u technických havárií, které vznikají především v souvislosti s přírodními vlivy, jako jsou vichřice, silné bouřky, sněhové kalamity nebo větrné poryvy. Tento typ událostí zaměstnal naše hasiče téměř 2 200 krát a podařilo se při nich zachránit 473 osob.

Zapomenutí rodáci. Vladimír Körner

ilustrační foto

Vladimír Körner (*12. října 1939 v Prostějově) je uznávaný český prozaik, dramaturg a filmový a televizní scenárista. Mimo jiné je autorem předlohy k filmům Údolí včel či Zánik samoty Berhof.

Rodina Körnerů pocházela ze Sudet. V roce 1939 odtamtud museli odejít do vnitrozemí. Syn Vladimír se narodil „cestou" v Prostějově, už v oblasti protektorátu. Rodina se usadila v Uhřičicích u Kojetína.

Město hledá vedoucího odboru pro živnostenský úřad

ilustrační foto

Tajemnice Magistrátu města Prostějova vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa na dobu neurčitou vedoucí oddělení registrace Odboru obecní živnostenský úřad.

Podmínkou je vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu, VŠ vzdělání zaměřené na ekonomii nebo správní činnost výhodou, znalost živnostenského zákona a správního řádu výhodou.

Termín pro podání přihlášky je do 29. 8. 2019, předpokládaný nástup: listopad 2019 příp. dle dohody.

Bližší informace o pracovním místě podá Antonie Orálková, vedoucí odboru obecní živnostenský úřad MMPv, tel. č. 582 329 500, nebo Zdeňka Bendová, personalistka MMPv, tel. 582 329 162.

Popelkovým koním se opět dařilo v Itálii!

ilustrační foto

Ve čtvrtek se v italském Meranu opět představili koně z dostihové centrály u Hvozdu. Trenér Stanislav Popelka může být opět spokojen. Hvězda Srdéčka, devítiletý valach Al Bustan, opět prokázal své kvality.

V Premio Creme Anglaise, steeple chase na 3 800 metrů, podlehl devítiletý Al Bustan s žokejem Andrewem Glassonburym pouze šestiletému valachu L’ESTRANovi trenéra Josefa Váni mladšího. Jako šestý doběhl druhý z Popelkových koní, šestiletý valach Imphal s žokejem Janem Odložilem v sedle.

V Premio Roessl Rabla', crossu na 4 100 metrů, skončil devítiletý bělouš Marcus Aurelius s Janem Odložilem čtvrtý. Gratulujeme! (ber)

Foto: Ippodromo Merano

Připomínáme: Pohádkový les v kempu Žralok

ilustrační foto

V sobotu 17. srpna bude totiž v kempu Žralok pod plumlovským zámkem Pohádkový les. Otevře se přesně ve 13:30 hodin.

Na děti i dospělé čeká spousta zajímavostí. Ve 14:15 hod. připraví hasiči hromadu hasičské pěny, a až se v 17 hodin Pohádkový les uzavře, mohou se všichni těšit na Rej zvířátek či ukázky zásahu hasičů. V rámci doprovodného programu pořadatelé nabídnou Pohádkový fotokoutek, projížďky na koních, ukázky králičího hopu, hasičskou techniku, kreslení, malování na obličej, pohádkovou tombolu, lesní bar, různé soutěže a tanečky. Vstupné je dobrovolné, startovné pro děti činí 30 korun. Celým programem provází skupoina MARBO.

Obrazem: Prostějovské léto nabídlo argentinské tango, muzikál i hry pro děti

ilustrační foto

Čtvrteční podvečer a večer nabídl na náměstí T. G. Masaryka opět program dětem i dospělým.

Muzikálové hvězdy Radim Schwab a Tereza Mátlová si na pódium přizvali prostějovský pěvecký sbor Proměny. (red)

Foto: MMPv