Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

OBRAZEM: Příroda si bere zpět, co člověk opustil

Foto Jiří Pospíšil

Náš pravidelný dopisovatel, fotograf a kameraman, Jiří Pospíšil, zaslal do redakčního e-mailu spousty fotografií i video ze své návštěvy na Čubernici. Napsal k zaslaným materiálům následující:

Hotel Čubernice, dříve krásná a slavná dominanta svého okolí. Pořádaly se zde večírky, svatby, jezdily sem školy v přírodě. Součastným vlastníkem objektu je společnost M.B.S. Mini Brewery Systém. Společnost zatím neprozradila, k jakému účelu bude objekt Hotelu Čubernice sloužit. Doufejme, že bude mít tolik štěstí, jako Hotel Zlechov. Čubernice je přírodní památkou, najdeme ji jižně od obce Ohrozim, na okraji chatové osady u severního okraje městečka Plumluv. Toto území bylo vyhlášeno přírodní památkou v roce 1952, zaujímá rozlohu 1,2 hektaru a je v nadmořské výšce 286 - 332 m.

Pomůžeme nalezenci najít domov?!

Foto čtenář

Do redakčního e-mailu přišla zpráva s fotografií a prosbou o nalezení domova pro pejska, kterého našli Daňkovi.

"Pomohli byste nám, prosím, sehnat domov pro pejska, který byl nalezen dnes v noci mezi Pivínem a Výšovicemi? Pejsek je moc hodný, je středně velký. Nejspíš se jedná o nějakého křížence. K dětem se chová velmi vstřícně", napsali k zaslané fotografii.

Budete-li mít o pejska zájem, napište nám! Obratem se ozveme paní Pavlíně. (red)

Hned čtyři spory mezi partnery řešili strážníci. I dvě agresivní ženy

ilustrační foto

Během velikonočních svátků byli prostějovští strážníci čtyřikrát přivoláni na spory mezi partnery. Ve dvou případech se jednalo o napadení muže ženou.

První nahlášená událost se stala hodinu po půlnoci 14. dubna. "Dotyčný, jednapadesátiletý muž, devatětřicetileté ženě sprostě nadával a i před přítomnými strážníky ji neustále urážel," uvedla k případu strážník Tereza Greplová.

Po půl hodině vyjížděla hlídka na podobné oznámení. V tomto případě byla útočníkem dvaadvacetiletá žena. Dle slov osmadvacetiletého muže bylo její chování velice agresivní. Z důvodné obavy o svoje zdraví použil proti podnapilé partnerce slzný sprej a poté utekl ven. 

OBRAZEM: Na pláž U vrbiček se vrací vrby

Foto ber

Při bloumání redakčním archivem jsme narazili na fotografii ne zas až tak dávnou. Je z roku 2009 a zachycuje ony proslavené vrby, které daly jméno pláži u Plumlovské přehrady. Od pamětníků víme, že tam rostly víc než pět desítek let. Jejich stav už nebyl valný, protože jim roky nikdo nevěnoval pozornost. Nakonec padly.

Následovnic se dočkaly až nyní. Je jich dvanáct, jako měsíčků, jsou různě velké i košaté. Doufejme, že doženou ve vzrůstu své předchůdkyně. Skloní své zelené vlasy k hladině a v jejich kořenech zase najdou útočiště sumci. (ber)

 

 

Finalistky TOP MODEL OF THE YEAR fotí prostějovský Petr Zapletal!

Foto ZlyArt

O Petru Zapletalovi, který je ve světě fotografů znám pod jménem ZlyArt, už PvNovinky několkrát informovaly. Prostějovský rodák, který mimo jiné fotil pro Playboy, teď fotí finalistky soutěže TOP MODEL OF THE YEAR.

V prestižní soutěži TOP MODEL OF THEY YEAR vybírá porota ve spolupráci s modelingovými agenturami v České republice nejhezčí Top modelku za rok 2016. (ber)

 

Zabijačkové hody v Dětkovicích? Neváhejte a vyrazte!

Foto čtenář

Sbor dobrovolných hasičů Dětkovice pořádá dnes od čtrnácté hodiny odpolední na sále Obecního úřadu Dětkovice vepřové hody. K poslechu hraje DJ Čenda.

V nabídce najdete domácí vepřové speciality jako tlačenka, prejt, bouřka či podbradek, ale také sádlo, klobásy a paštiky. Pochutnat si můžete na hotových jídlech od 70 korun za porci, připravena je černá a bílá polévka, vepřo knedlo zelo, bouřka, pikantní masová směs, řízky i guláš.

"Chutná tu vše náramně, objednali jsme si každý něco jiného, pikatní směs, bouřku či polévku, vše bylo vynikající. I klobásky či domácí uzené, které jsme si nechali nakrájet na stůl, bylo báječné. Kdo tu není, měl by sem vyrazit", přidal pozvání jeden z hostů, pan Zbyněk. (red)

OBRAZEM: Den Země se náramně vydařil!

Foto PvNovinky.cz

Sobotní dopoledne patřilo na prostějovském hlavním náměstí Dnu Země. Ten přilákal do centra města stovky malých i velkých návštěvníků.

Své stánky zde rozložili mimo jiné ochránci přírody, Vojenské lesy, Okrašlovací spolek města Prostějova, spolek Zdraví od malička či Záchranná stanice handicapovaných zvířat z Němčic nad Hanou. Velkému zájmu se těšily i stánky, nabízející rozmanité zboží, od keramiky přes čepice po šperky a speciality z česneku. "Chodíme sem s vnoučaty pravidelně asi čtyři roky. Moc se nám zde líbí, děcka jsou nadšená ze soutěží i z možnosti svézt se na koni," nechala se slyšet Věra Doleželová. ( ber)

 

 

OBRAZEM: Jaro a Velikonoce v Alojzově

Foto knihovna Alojzov

Do redakčního e-mailu opětovně doputovala spousta fotografí z Alojzova. Tentokrát se týkaly tradicí o Velikonocích, pomlázky, drkání a jarní výzdoby.

Celá obec byla nádherně vyzdobená, a to nejen díky kvetoucí přírodě, ale také díky umu místních. Děkujeme! (red)

Víte přesnou polohu konání pivního festivalu?!

Foto mapy.cz, pořadatel

Hanácký pivní festival se již nezadržitelně blíží. Milovníci pěnivého moku a dobré zábavy se sejdou už 6. května. Místem setkání bude prostor u obchodního centra v Plumlovské ulici. A PvNovinky prozradí přesnou polohu!

Pokud si myslíte, že festival se bude konat na místě, kde stál nedávno cirkus, nemáte pravdu. "Soukromý majitel nám nabídl pozemek v Plumlovské ulici. Je za parkovištěm s myčkou na pravé straně ve směru jízdy od centra," prozradil hlavní organizátor Petr Paníček. Slavnosti dostaly od Zastupitelstva města Prostějova povolení k prodloužení akce do 24 hodin. (ber)