Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Tip na sobotu: Karneval Ledové království

ilustrační foto

V sobotu 25. ledna pořádá Sportcentrum DDM Prostějov dětský karneval. Koná se v budově na Vápenici, začne ve 14:30 hodin a je ve znamení Ledového království.

Děti čeká mimo jiné tanec a doprovodný program. (red)

Policisté ocenili nejlepší pracovníky

ilustrační foto

Ve čtvrtek 23. ledna 2020 proběhlo v reprezentativních prostorách obřadní síně prostějovské radnice slavnostní vyhlášení nejlepších policistů a občanských zaměstnanců Územního odboru Prostějov za rok 2019. Slavnostního aktu se zúčastnila celá řada významných hostů nejen z řad Policie České republiky, ale i ostatních složek IZS a veřejného života.

Program slavnostního ceremoniálu zahájil vedoucí Územního odboru Prostějov plukovník Tomáš Adam. Ten přítomné přivítal a v projevu za dobrou práci poděkoval všem policistům i občanským zaměstnancům v rámci celého Územního odboru Prostějov a poděkoval i přítomným zástupcům všech organizací, které s Policií ČR na Prostějovsku spolupracují.

Projevy pronesli také náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, plukovník Radovan Vojta, hejtman Olomouckého kraje pan Ladislav Okleštěk a primátor města Prostějova Mgr. František Jura.

Obrazem: Severní obchvat je priorita

ilustrační foto

O severním obchvatu Prostějova se debatovalo víc než deset let. Jeho výstavba začala loni v srpnu a dokončen by měl být za 32 měsíců, tedy v únoru 2022. Podle Jiřího Rozehnala, náměstka primátora Prostějova, by stavba mohla být dokončena v dřívějším termínu.

„Předpokládáme, že se nám tento termín podaří zkrátit. Důvodem je fakt, že se jedná o stavbu na zeleném poli. Zatím nejsou žádné komplikace a z hlediska dodavatelských prací je také vše v pořádku," uvedl Rozehnal.

Haldy hlíny, které jsou nyní k vidění u komunikace v Kostelecké ulici, jsou podle jeho slov provizorní náspy, vybudované kvůli zatížení podloží. "Intenzívně se pracuje i na křížení cyklostezky na Smržice. Až se tam skončí, posuneme se blíže k průmyslové zóně," doplnil Rozehnal.

Tip na neděli. Otužilci ve Stínavě

ilustrační foto

5. ročník otužileckého plavání ve Stínavě se koná v neděli 26. ledna o půl druhé odpoledne.  A tentokrát se chystá i jedno překvapení. Svoji účast na akci totiž přislíbil i oblíbený herec a velký otužilec v jedné osobě Pavel Nový.

„To bude pro návštěvníky takový bonbónek. Jinak čekáme, že se do vody ponoří nejméně třicítka otužilců v kostýmech. Bude to určitě stát za to,“ zve na událost starosta Bokůvka s tím, že pro hladové a žíznivé budou mít místní hasiči přichystanou zabijačkovou polévku, ovárek, pochoutky z udírny, svařák a čaj. (red)

Muzeum Prostějovska má svou turistickou známku

ilustrační foto

Turistická známka, kulatá, dřevěná, vypalovaná plaketa, která jako suvenýr prokazuje navštívení atraktivního turistického místa.

„K dnešnímu dni je jich vydaných 2 603 druhů. O vydání nové turistické známky hlasují na webu přímo její sběratelé. Jsme tak rádi, že se ukázalo, že i budova muzea je jako renesanční stavba z 16. století atraktivním místem a nová známka pod číslem 2 604 je na světě. Tedy spíše v prodeji na pokladně muzea, galerie Špalíček a také na hvězdárně“, uvedla Soňa Provazová, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

Město připravuje centrální nákup elektrické energie a zemního plynu

ilustrační foto

Radní zahajují zadávací řízení nadlimitní veřejné zakázky na dodávky elektrické energie a zemního plynu pro potřeby statutárního města Prostějova a jím zřízených příspěvkových organizací a vybraných obchodních společností, kterých je město zřizovatelem nebo v nich má většinový podíl.

„Veřejná zakázka na roky 2020 – 2022 je rozdělena na dvě části, dle druhů energií na dodávku elektrické energie a dodávku zemního plynu, s možností samostatných dílčích plnění obou částí, “ nastínil první muž radnice primátor František Jura.

Výstavba cyklostezek bude letos dál pokračovat

ilustrační foto

Cykloturisté se již teď mohou těšit na další cyklostezku, která propojí cyklostezky severozápadního kvadrantu vnějšího městského okruhu. Aby k propojení mohlo dojít, schvaluje Rada města Prostějova projektový námět, přípravu a podání žádosti o dotaci z rozpočtu Olomouckého kraje, v rámci dotačního programu podpory výstavby a oprav cyklostezek v roce 2020 na projekt „Cyklistická stezka v ulici J. Lady.“

Stavba cyklostezky se smíšeným provozem je součástí akce „Komunikace, CS, přechod a protihluková stěna ul. J. Lady“ v celkové předpokládané hodnotě 17,5 milionu korun. Předpokládaná cena samotné cyklostezky je pak 3,6 milionu korun (vč. DPH) s délkou úseku stezky 270 metrů. Jedná se o poslední chybějící úsek cyklostezek severozápadního kvadrantu vnějšího městského okruhu, konkrétně mezi Kosteleckou a Plumlovskou ulicí o celkové délce 1,7 kilometru.

Město zakoupí čistící stroj a malotraktor

ilustrační foto

Domovní správa Prostějov, s.r.o., (dále DSPv) získá pro svou činnost novou techniku. Jde o nové zařízení pro činnost v lázních a pro úpravu ledové plochy a trávníků. Konkrétně se jedná o vysokotlaký čistič a jednoosý malotraktor s příslušenstvím.

„Vysokotlaký čistič KÄRCHER pro městské lázně bude sloužit jako náhrada za nefunkční a neopravitelný čistič z roku 2003. Cena tohoto čističe je 40 729 Kč (včetně DPH) plus náklady na dopravu,“ doplnil první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Dalším zařízením, které Domovní správa pro svoji činnost potřebuje je jednoosý malotraktor ROBOT 850 Gross s příslušenstvím - shrnovací radlicí na sníh a sekačkou na trávu.

Marie Hrdličková je mistryní světa v Line dance

ilustrační foto

Tanec sólistů i skupin v řadách, tzv. Line dance, učaroval Marii Hrdličkové před mnoha lety na jednom tanečním kurzu. V Line dance Marie od roku 2018 soutěží jako sólistka. Koncem prosince loňského roku přivezla mistrovský titul z Německa.

V Line dance si choreografii ani hudbu tanečníci a tanečnice nevybírají sami. Vše je předem dané. Navíc se boduje za první dojem, za šaty, za správně provedenou choreografii, nebo například i za to, jak tanečník komunikuje s porotou a diváky. Soutěž rozhodně není objektivní, je jen o pohledu daného porotce.