Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Betlémské světlo bude i v Prostějově

ilustrační foto

Betlémské světlo, nebo také Světlo přátelství, je plamínek, který každoročně putuje z betlémské jeskyně, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, po celé Evropě již od roku 1986. Po republice se pak světlo rozváží díky Českým drahám třetí adventní sobotu – přijít si pro něj můžete na nádraží, náměstí, do kostelů nebo třeba i k sousedovi. Motto letošního ročníku Betlémského světla zní Mír potřebuje rozmanitost – společně pro tolerantní společnost.

Do Prostějova dorazí Betlémské světlo v neděli 16. prosince 2018 v 8.33 hodin rychlíkem R 919 z Brna. Na rozdávání Betlémského světla v Prostějově se tradičně podílejí všechna prostějovská skautská střediska: středisko Děti přírody Prostějov, středisko Pelikáni Prostějov a středisko Járy Kaštila Prostějov.

Strážníci zachránili kojence. Dusil se v autě

ilustrační foto ZZS

Záchranu několikaměsíčního kojence si v úterý připsali na svůj účet olomoučtí strážníci, kteří zasahovali před pátou hodinou odpoledne na parkovišti u nákupního centra v Neředíně. Na místo byli přivoláni i zdravotníci.

"Strážníci vykonávající hlídkovou činnost byli osloveni ženou, která jim sdělila, že v zaparkovaném vozidle Škoda Octavia se nachází malé dítě. Hlídka u vozidla zjistila, že dítě je v autosedačce hlavou dolů a má zdravotní potíže. Vzhledem k možnému ohrožení života byli strážníci nuceni rozbít zadní okno vozidla, ze kterého následně vyprostili dusící se dítě. Na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba, která dítě ošetřila.

Soud s Manthellanem byl odložen

ilustrační foto Galerie Manthellan

V úterý se u Krajského soudu v Brně měla projednávat žaloba společnosti Prior na neplatnost smluv mezi společností Manthellan a statutárním městem Prostějov ohledně pozemků, na kterých se má začít stavět Galerie Prostějov. Soud byl na žádost společnosti Prior odložen.

"Odvolací řízení, které Nejvyšší soud vrátil zpět k projednání Krajskému soudu v Brně, je odloženo. O odročení požádal žalobce, společnost Prior. Náhradní termín doposud nebyl stanoven,“ uvedl náměstek Jiří Pospíšil. (ber)  

 

Metro70 hledá brigádníky

ilustrační foto plakát

Management prostějovského kina Metro70 hledá výpomoc na šatnu/uvádění a výpomoc na úklid.

"Nabízíme brigádu především na posílení hektického konce roku, úklid pak na dlouhodobější spolupráci. Pokud máte zájem či víte o někom šikovném, napiště nám na kino@metro70.cz, dodáme všechny informace. Čím dříve, tím lépe," vzkazuje ředitelka Barbora Prágerová. (red)

Vánoce pro seniory v Národním sportovním centru

ilustrační foto

Vánoční cukroví, punč, hudební vystoupení, prohlídka nového Národního sportovního centra. 

To vše bylo dnes připraveno v nové sportovní hale pro seniory.

"Jsem rád, že se přišli senioři v takovém počtu podívat na naše Národní sportovní centrum a užili si zde příjemnou předvánoční atmosféru. Věřím, že se z podobných setkání stane nová tradice," uvedl primátor města František Jura.

Společně s primátorem Františkem Jurou strávili se seniory předvánoční chvíle v nové hale také náměstkyně Milada Sokolová a náměstek Jan Krchňavý.

Přejte si, padají Geminidy!

Foto: Wally Pacholka

V tento čas máme všichni plnou hlavu nadcházejících Vánoc. Kdybychom ji ale zvedli, uvidíme večer na obloze „padat hvězdy“. Vrcholí totiž maximum meteorického roje Geminid. Tak koukejte a přejte si… třeba právě klidné a krásné Vánoce.

Letos vrchol roje připadá na noc ze čtvrtka na pátek. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je skoro dvojnásobně více než v případě známějších Perseid. Roj Geminidy by měl být nejintenzivnější kolem druhé hodiny ráno. 

Název roje Geminidy pochází z latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. Ledoprachové částice, které svým hořením při průletu zemskou atmosférou vytvářejí toto nebeské divadlo, pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon. Mateřským tělesem meteorických rojů přitom bývá obvykle kometa.

Obrazem: Mikuláš na Zlaté farmě Štětovice

ilustrační foto

V neděli se Mikuláš se svou družinou dostavil i na Zlatou farmu do Štětovic. Mimo tradiční družiny si sebou přivedl i koňský doprovod.

„Kdo nepřijel, může litovat. Bylo to moc pěkné," připsala k fotografiím Zuzana Zapletalová. (red)

 

Hádanka pro veteránisty!

ilustrační foto

Dnes pro vás máme fotografii, která pochází z alba rodiny Silva Tarouců. Šlechtický rod je historicky spjat se zámkem v Čechách pod Kosířem.

„Tímto jezdila poslední generace Silva Tarouců na našem zámku. Dokáže auto někdo identifikovat?" připsal kastelán Martin Váňa.

Tak co, víte, o jaký koráb silnic jde? (ber)

Foto: FB

Obchod v Žitné zavřely myši a špína

Foto SZPI

V.E.P. market v Žitné ulici v Prostějově uzavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Důvodem byly mimo jiné mrtvé myši a zanedbaný úklid.

Při kontrole 7. prosince zjistili inspektoři tyto skutečnosti: výskyt myšího trusu, výskyt mrtvých myší, provozovna nezabezpečená před pronikáním škůdců, výrazně zanedbaný úklid, výrazné znečištění všech prostor, nečistoty na stěnách, nečistoty na podlaze, silně znečistěná chladicí zařízení (nejsou jiné skladovací prostory), poškození stěn. „Velikost či uspořádání prostor pro skladování potravin neumožňuje správnou hygienickou praxi,“ doplnili inspektoři.

Prodejna je od 10. prosince znovu otevřena. Závady byly odstraněny a inspekce uvolnila zákaz. (Zdroj SZPI)