Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Obyvatelé Trávnické se dočkají rekonstrukce chodníků

ilustrační foto mapy.cz

Rada města Prostějova schválila rozpočtové opatření na zpracování projektové dokumentace rekonstrukce ulic Trávnická a Sokolská v Prostějově včetně komunikací – uliční profil.

„Projektová dokumentace ve stupni pro územní řízení a stavební povolení by měla vyřešit nevyhovující stav komunikací, chodníků, odvodnění, zeleně a veřejného osvětlení v této lokalitě,“ potvrdil první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Odbor rozvoje a investic předpokládá, že zhotovení předmětné projektové dokumentace přijde na částku zhruba 600. 000,- Kč (včetně DPH). (red)

 

Dolní Vítkovice otevírají novou expozici "Vítkovická ocel pro obranu republiky"

Foto organizátoři

Dolní Vítkovice otevírají novou atraktivní expozici. Potěší milovníky techniky, ale i fanoušky historie a moderních dějin České republiky. Nová výstava "Vítkovická ocel pro obranu republiky" je pro veřejnost poprvé zpřístupněna právě dnes, v sobotu 25. 3. od 10 hodin. Umístěna je v prostoru pod těžní věží v areálu bývalého dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích a ukazuje práci někdejších Vítkovických železáren na výstavbě československého pohraničního opevnění.

„Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout původní protitankové překážky a originální střílny do lehkých objektů, které sloužily k obraně státu, i dobové fotografie. Slavnostní otevření pro veřejnost bude navíc v sobotu doplněno o prohlídku s průvodci v dobových kostýmech. Pro děti i dospělé je připraven tematický program zahrnující například střelbu ze vzduchovek či prohlídku dobových zbraní,“ zve na sobotní otevření nové expozice v Dolních Vítkovicích koordinátorka výstavy Lenka Kaštilová.

Sokol Čechovice dostane pět milionů. Na sokolovnu

ilustrační foto

Rada města Prostějova doporučí zastupitelstvu schválit pět milionů korun Tělovýchovné jednotě SOKOL Čechovice, a to na rekonstrukci a přístavbu sokolovny.

„Zejména palubové podlahy tělocvičných sálů a jejich nosné konstrukce jsou v havarijním stavu, stejně jako ústřední topení, kterému navíc končí jeho životnost,“ zdůvodnilo dotaci vedení města.

Rekonstrukce nevyhovujícího stavu tělocvičny by tak mohla proběhnout nejpozději do konce listopadu letošního roku. (red)

 

Obrazem: Hrdinové regionu v Šantovce! I s Wikovkou!

ilustrační foto

Až do soboty si nenechejte ujít v Galerii Šantovka v Olomouci dny se Zdravotnickou záchrannou službou, Policií ČR a Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje.

Určitě se budete dobře bavit. Čeká vás spousta ukázek, prezentace výjezdové techniky, program pro děti, soutěže pro dospělé, interaktivní prezentace tísňových linek a různých aplikací u záchranářů a výstava historické zásahové techniky hasičů. K vidění je i parádně zrestaurované hasičské auto. Narodilo se v Prostějově a nese značku Wikov.  (red)

Foto ZZS Olk, HZS Olk 

Čerti rozsvítí keltský telegraf. V sobotu!

ilustrační foto

Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. U nás budou plameny vysílat poselství z keltského oppidia ve Starém Hradisku u Plumlova.

Signály vyjdou v sobotu 25. března v 19,30 hodin z kopců Velká Javořina na moravsko-slovenském pomezí a Bílý Kámen u Velkých Popovic. Těm, kdo budou signály zajišťovat, se říká čerti. Do Plumlova signál doputuje v 20,12 hodin. Zdejší hranici má na starosti „čert“ Lucie Pospíšilová. Proč čert? „V keltské společnosti byl čert hodnost, postava spjatá s ovládáním živlových sil, také s pohřbíváním, ale zejména s ohnivým poselstvím. Nejdůležitější pro přežití Keltů byly právě ohně. Čert je musel umět zapálit za každého počasí.

Obsadí Policie České republiky nádraží?!

ilustrační foto ber

Hotel, bufet a restaurace na hlavním železničním nádraží v Prostějově jsou k pronájmu za skoro milion korun. Jak PvNovinky zjistily, do části budovy se má pravděpodobně stěhovat Policie ČR.

"Na hotelu má být nocležna, tam, kde bylo kasino, tělocvična a v objektu, kde sídlila drážní policie, by měly být kanceláře," sdělilo redakci hned několik zaměstnanců dráhy s tím, že část budovy budou vyklízet. O dalším osudu bufetu a restaurace zatím nikdo neví. Správa železniční dopravní cesty, které areál patří, nechtěla být konkrétní.  "Jednáme se zájemcem, v případě dohody vás budeme informovat," odpověděla na dotaz Kateřina Šubová z Generálního ředitelství. S dotazem jsme se obrátili i na Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. S odpovědí vás seznámíme. (ber)

Nezapomeňte! V neděli se mění čas!

ilustrační foto internet

Na letní čas se přechází každoročně poslední neděli v březnu, letos tedy šestadvacátého.

Ve dvě hodiny v noci se ručičky posunou o hodinu dopředu, tedy na tři hodiny. Letní čas platí ve všech státech s výjimkou Islandu, Běloruska, části Grónska a některých norských ostrovů. (red)

 

Pokračuje revitalizace sídliště Šárka

ilustrační foto MMP

V letošním roce bude pokračovat investiční akce „Revitalizace Sídliště Šárka 2. a 3. etapa. Letošní etapa spolkne finance v objemu 17.217.384,- Kč včetně DPH.

„V rozpočtu města Prostějova na rok 2017 jsou však na tuto akci schváleny finanční prostředky pouze ve výši 16.000.000,- Kč. Vzhledem k tomu, že město Prostějov nezískalo na akci dotaci, je třeba tuto etapu dofinancovat,“ vysvětlil první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Rada města Prostějova proto schválila rozpočtové opatření na druhou a třetí etapu revitalizace sídliště Šárka ve výši 1.500 000,- Kč.

Pozor! Kde nepůjde proud?

ilustrační foto

Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy - rekonstrukcí, oprav, údržbových a revizních prací - bude dne 31.03.2017 od 12 do 15 hodin vypnut proud.  

Odstávka se tentokrát týká Prostějova. "Vypnutá oblast (ulice včetně podnikatelských subjektů) ulice Pod Kosířem od ulice Atletické po číslo 103 a po ulici Kosteleckou včetně areálu Hanakov, s.r.o., Salvator střechy s.r.o., ulice Kostelecká - pravá strana od čísla 60 po konec města včetně čísel 5132, 5133, 5134, přejezdu ČD Smržice + autobazar na levé straně, dále celé ulice Olympijská, Atletická, Za Kosteleckou číslo 3632, 3715, odběratelská trafostanice PRESTOL (číslo 300090), " upozorňuje EON. (red)