Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Fotopostřeh: Věčné téma. Cyklisté

Foto čtenář

Provoz v Olomoucké ulici v Prostějově je už tak dost problematický. K tomu, aby se stav zlepšil, nepřispívají ani cyklisté. 

"Pán nám před nosem vyjel z boční ulice vedoucí od stadionu přímo do cesty. Přes ostrůvek a kolem závor pokračoval do zákazu odbočení na Barákovu," napsala k fotografii paní Jana. 

Jen škoda, že cyklista unikl zraku městských strážníků, kteří zde na delikventy často číhají. (ber)

 

Strážníci zadrželi dva muže, kteří poškodili zaparkované vozidlo!

ilustrační foto

Minulou sobotu, 14. října, oznamovatel nahlásil prostějovským strážníkům na linku 156, že při cestě domů uviděl u svého vozidla, zaparkovaného před domem, dva muže. Starší z dvojice bouchal rukou do zadního okna spolujezdce, až ho rozbil. Po vyrušení oznamovatelem z místa odešli.

"Dotyčnou dvojici hlídka zastihla nedaleko. K činu se přiznat nehodlali a tvrdili, že ulicí vůbec neprocházeli. Jejich totožnost byla zjištěna přes přivolanou hlídku PČR, která se na místo dostavila," uvedla strážník Tereza Greplová. Celá záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu k dořešení. (red)

Den prevence diabetu se bude konat v nemocnici

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Den prevence diabetu se uskuteční v úterý 14. listopadu od 7 do 12 hodin ve vstupní hale v polikliniky (ulice Mathonova).

Přijďte si nechat vyšetřit hladinu cukru v krvi, ochutnat dia sladidla a výrobky z nich, nebo se poradit s nutričními terapeuty o správném stravování. 

Akci pořádá Zdravé město Prostějov, Střední zdravotnická škola a Nemocnice Prostějov. (red)

Sousedské neshody řešili strážníci

ilustrační foto

Ve středu 18. října v odpoledních hodinách byla na lince tísňového volání přijata žádost o vyslání hlídky strážníků k vyřešení sousedských problémů. Strážníci na místě kontaktovali šestatřicetiletého oznamovatele. 

"Ten tvrdil, že soused bydlící ve stejném domě mu lepidlem poškodil zámek od místnosti s jízdními koly. Zkontaktován byl devětaosmdesátiletý muž, který  uvedl, že si oznamovatel vše vymyslel a dál se odmítl k věci vyjadřovat. Konflikty mezi sousedy jsou dlouhodobějšího charakteru," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že oba pánové byli poučeni o předání záležitosti příslušnému správnímu orgánu k dořešení. Ten může osobě, která se vůči jinému dopustí schválnosti, udělit pokutu do 20.000 Kč. (red)

 

Jak jsme volili. V Česku, kraji, bývalém okresu, v Prostějově a jednotlivých obcích

ilustrační foto

    Jednoznačným vítězem letošních parlamentních voleb se stalo hnutí ANO. V rámci celé České republiky získalo 29,64 % hlasů, v Olomouckém kraji dalo tomuto hnutí hlas 31,39 % voličů, v rámci někdejšího okresu Prostějov je volilo 15 516 voličů, což je 29,42 %. V samotném Prostějově pak dalo důvěru ANO 30,19 procent voličů.

  • Účast v těchto volbách byla o něco vyšší než v minulých, celorepubliková mírně přesáhla 60 procent (60,84%), v Olomouckém kraji činila 59,77 procenta, přitom nejvyšší účast byla v Olomouckém regionu (60,38%), následuje Prostějovsko (60,29%), Přerovsko (59,84%), Šumpersko (59,43%), nejnižší účast pak byla na Jesenicku (55,64%).
  • V rámci Olomouckého kraje skončila na druhém místě Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamury (SPD), která získala 13,54% a na třetím místě ODS (8,92%), následují KSČM (8,78%), Piráti (8,49%) a KDU-ČSL (8,26%).

Najděte losa. Viděli ho u Olšan!

ilustrační foto AOPK ČR

V posledních čtrnácti dnech byl ve východních Čechách několikrát spatřen asi tříletý samec losa evropského. Pohybuje se pravděpodobně jihovýchodním směrem, naposledy byl pozorován přesně před týdnem u Olšan na Olomoucku. Údaje o jeho dalším výskytu by pomohly při ochraně těchto vzácných zvířat. Důležité je totiž zmapovat, kudy se krajinou pohybují.

„Víme, že losa viděli koncem září u Žehuně poblíž dálnice D11, o devět dní později na Svitavsku a poslední pozorování bylo zaznamenáno 13. října u Olšan, nedaleko dálnice mezi Olomoucí a Prostějovem. Za necelé dva týdny urazil tedy vzdálenost přes 150 km, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou. Jeho další osud zatím neznáme. Pokud dálnici, která v tomto úseku není oplocená, překonal, mohl by se nyní pohybovat někde v oblasti Přerovska a Zlínska. Mohl se ale také rozhodnout dálnici nepřekročit a vrátit se zpátky do lesnatých oblastí Vysočiny.

Volby můžete sledovat na webu kraje

ilustrační foto PvNovinky.cz

Včera odpoledne začali voliči úderem druhé rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí.

Volební místnosti se otevřely včera ve 14 hodin na téměř 15 tisících místech země, ve 22 hodin se uzavřely. Po noční přestávce se zpřístupnily dnes ráno, tedy v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout přímo ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti.

Ztracený stařeček spadl k sousedům na zahradu. Skončil v nemocnici

ilustrační foto ZZS

14. října před devátou hodinou ranní vyjížděla hlídka na jednu z prostějovských zahrad. Devětatřicetiletý oznamovatel na ní našel ležícího seniora. Mladší muž se mu před příjezdem hlídky snažil pomoci vstát, což se nepodařilo. 

"Starý pán byl dezorientovaný, zraněný na hlavě a na rukou. Co se stalo, nevěděl. Pravděpodobně na pozemek v noci přepadl přes nízkou zděnou zídku. Strážníci na místo přivolali ZZS, která ho odvezla na ošetření," uvedla strážník Tereza Greplová. V průběhu řešení situace byla přijata informace od Policie ČR o pohřešovaném osmasedmdesátiletém muži. Totožnost se shodovala s ležící zraněnou osobou. Strážníci zpětně vyrozuměli Policii ČR o převozu pohřešovaného do nemocnice. (red)

 

OBRAZEM: Na náměstí se slaví Den stromů!

Foto PvNovinky.cz

Dnes, v sobotu 21. října, probíhají v rámci celosvětové akce Den stromů na náměstí TGM aktivity pro všechny věkové skupiny.

Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, např. o známých i neznámých plodech našich dřevin. „Kulturní program zajišťuje živá kapela,“ zve stále ČSOP Iris Prostějov. Akce se koná v době od 9 do 12 hodin. (red)