Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Tip na sobotu: Vrahovický bicykl 2018

ilustrační foto plakát

Vrahovický bicykl 2018 startuje 23. června na hřišti Sokola Vrahovice, kde je následně i cíl. Jedná se o cykloturistickou akci, kdy se jede podle mapy a cesta není značená. Čas se neměří, každý účastník obdrží diplom. 

Startuje se individuálně v době od osmi do deseti hodin a startovné je dobrovolné. Dojezd se očekává do patnácti hodin. Připraveny jsou opět dvě trasy, krátká, pětadvacetikilometrová, do Skalky a zpět, vhodná i pro rodiny s dětmi a delší, většinou po státních silnicích přes Grygov, Lobodice a Skalku zpět do Vrahovic. Občerstvit se můžete v restauraci na hřišti. (red) 

Krajský soud o dotaci pro hokejisty: Radnice nepochybila

ilustrační foto

Krajský soud v Brně potvrdil, a to bez možnosti odvolání, vyřazení údajné pohledávky dlužníka LHK Jestřábi spolek vůči Statutárnímu městu Prostějovu ve výši 6.830.000,- Kč. Tuto pohledávku zapsal původně insolvenční správce na návrh občana do majetkové podstaty, kterou měl dlužník za městem Prostějov z titulu údajně nevyplacených dotací za rok 2014 - 2016. 

Insolvenční soud prověřil skutečnosti uváděné insolvenčním správcem, a s ohledem na to, že finanční prostředky byly poskytovatelům služeb a zboží v souladu se smlouvami o poskytnutí dotací přímo vyplaceny, souhlasil s vyřazením těchto pohledávek z majetkové podstaty. 

V rozhodnutí Krajského soudu v Brně je také zcela jasně uvedeno, že zákon o rozpočtových pravidlech nevylučuje poskytnout finanční prostředky přímo poskytovatelům služeb a zboží, které jsou „materiálním obsahem schváleného příspěvku“. 

OBRAZEM: Zámecký pak v Náměšti patřil psím krasavcům

ilustrační foto

V sobotu 16. června se v areálu zámku v Náměšti na Hané konala oblastní výstava psů všech plemen. Jako tradičně ji pořádala Českomoravská myslivecká jednota, Okresní myslivecký spolek Olomouc.

Zúčastnilo se jí neuvěřitelných 1074 psů více než stovky plemen, kteří si to rozdali v několika kategoriích. Mezi nimi byl junior handling, soutěž o nejlepší pár, chovatelskou stanici, štěně, dorost, veterána či nejlepší mladé jedince výstavy.

Nejlepším mladým jedincem výstavy se stal český fousek Oskar z Přerovska Jana Biju z Tovačova, nejlepším dospělým jedincem pak bavorský barvář Jambi z Liptovských Revúc Petra Buriánka z Drnovic. Celkové výsledky najdete na výsledky pak na https://vystavanamest.cz/

Další toxická jablka z Polska! Prodávala se v Albertu

ilustrační foto ber

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v průběhu posledních měsíců již několikátý případ v tuzemsku prodávaných jablek s nadlimitním obsahem pesticidů. Tentokrát šlo o další jablka z Polska, která se prodávala v obchodech společnosti AHOLD, tedy v Albertu.

"Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v tržní síti další případ jablek z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů," uvedl mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal. Šlo o nebalená jablka odrůdy Gala, šarže V805223456.

Do Česka se jablka znovu dostala z Polska, jako už ve čtyřech letošních případech. Dodavatelem této šarže byla společnost Bakker s.r.o., jablka se prodávala v obchodním řetězci Albert. Inspektoři vadnou várku objevili v Novém Jičíně.

Matku napadl syn

ilustrační foto

Devatenáctého června před sedmou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že ho na náměstí E. Husserla kontaktovala cizí žena s prosbou o přivolání policie, jelikož ji napadl syn. Muž ženě vyhověl a událost nahlásil. Na místě hlídka kontaktovala oznamovatele a zraněnou ženu.

"Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že syn matce předešlý den odcizil televizor. Když si pro televizi přišla, tak k ní byl hrubý, nadával jí a dokonce došlo i k fyzickému napadení. Žena měla viditelné zranění na obličeji a drobné oděrky na rukou. Syn napadení popřel," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že strážníci ženu převezli do nemocnice na vyšetření. Svým jednáním je čtyřiatřicetiletý muž důvodně podezřelý z přestupku proti majetku a občanskému soužití. Záležitost byla  postoupena k dořešení příslušnému správnímu orgánu. O tom byli oba hlídkou poučeni.

Žralok opět ovládnou škodovky. Všech druhů, barev i věku

ilustrační foto ber

Druhý ročník Hanáckého škoda srazu se uskuteční v sobotu  23. června a i letos ho bude hostit plumlovský autokempink Žralok. Akce se mohou účastnit všechny škodovky po Favorit/Felicia. 

Mimo orientačního závodu a spanilé jízdy se můžete těšit na nejrůznější soutěže, třeba o nejlepší automobily srazu či nejlepší slalomáře. "Všichni výherci soutěží obdrží poháry, věcné ceny a diplomy na památku tohoto srazu," upozorňuje jeden z organizátorů Roman Hájek. Dále se můžete těšit na závodní vozy Škoda, které budou vystaveny v areálu autokempu. Veškeré informace o srazu naleznete na FB - 

https://www.facebook.com/events/148732195759300/. (ber)

Tip na sobotu : 120. výročí dobrovolných hasičů v Želči

ilustrační foto

SDH Želeč srdečně zve na oslavu 120. výročí založení sboru dobrovolných hasičů, která se koná 23. června 2018.

Program začne ve 13 hodin vítáním sborů, návštěvníky čeká mimo jiné vystoupení mažoretek a ukázky hasičské techniky. „Součástí oslav bude slavnostní nástup, pochod obcí, uctění památky zesnulých hasičů na místním hřbitově a mše svatá za živé a zemřelé hasiče,“ zvou přadatelé.

Těšit se můžete na taneční zábavu v Hájku s krojovanou hudbou Krumsíňanka a skupinou „Endemit Trio“, pro děti je připraven skákací hrad. (red)

Ministr vnitra ČR navštívil HZS Prostějov

ilustrační foto

Ve středu 20. června 2018 navštívil Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje ministr vnitra ČR Lubomír Metnar. Společně s tajemnicí bezpečnostní rady Olomouckého kraje Alenou Hložkovou a vedením HZS Olomouckého kraje v čele s. Karlem Koláříkem, ředitelem, navštívili stanici profesionálních hasičů v Prostějově a v Olomouci.

V Prostějově se k delegaci připojil 1. náměstek primátorky statutárního města Prostějova Zdeněk Fišer. Společně si prohlédli prostory stanice, ve které jako v jediné v Olomouckém kraji sídlí hasiči společně se zdravotnickou záchrannou službou.

Pozor! Zápis do rodinného centra Lodička již dnes!

Foto archiv RC Lodička

Rodinné centrum Lodička bude již dnes zapisovat nové zájemce do pravidelných programů od září 2018. 

„Programy pro rodiče s dětmi jsou určeny pro děti od tří měsíců do tří let. V programech se scházíme vždy jedenkrát do týdne, společně si hrajeme, cvičíme i tvoříme. Díky našim programům si také děti mohou najít nové kamarády ve své věkové kategorii", říká Jana Valentová z rodinného centra Lodička.