Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Pískovně Ondratice hrozí milionová pokuta. Za břehule

ilustrační foto

O pískovně u Ondratic se v poslední době hodně mluví. Mohou za to chráněné břehule říčí, které v ní hnízdí. Podle ornitologů bylo ptákům je bráněno ve vstupu do hnízd plachtami. Situaci řeší Česká inspekce životního prostředí. Podle její mluvčí Radky Nastoupilové je ve hře pokuta až milion korun.

Podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiřího Šafránka si v pískovně budují břehule hnízda minimálně od roku 2014. Dosud ochránci přírody žádné potíže nezaznamenali. „Jeden z členů MOS si všiml, že v pískovně u obce Ondratice je bráněno břehulím říčním ve vstupu do jejich hnízd plachtami. Břehule říční je jediným druhem břehulí hnízdícím v České republice. Je chráněná zákonem jako ohrožený druh," sdělil Šafránek. Na poplach začali bít ornitologové poté, co se dozvěděli o plánovaném odstřelu pískové stěny i s hnízdy břehulí.

Kraj bude škrtat. Peněz na opravy silnic má jen polovinu

ilustrační foto

Olomoucký kraj letos dostane od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pouze polovinu z původně plánovaných 241 milionů korun na opravu silnic druhé a třetí třídy, které spadají pod hejtmanství. Kvůli nižší dotaci proto kraj nebude moci udělat všechny plánované opravy silnic.

Vyplývá to ze zprávy, kterou 24. června projednalo zastupitelstvo Olomouckého kraje. Vláda podle hejtmanství původně slíbila ve státním rozpočtu vyčlenit čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic. Olomoucký kraj tak počítal s dotací od SFDI ve výši 241 milionů korun. Nakonec ale vláda  schválila dotace výrazně nižší a pro Olomoucký kraj je vyčleněno pouze 122,4 milionu korun.

Strongman Jiří Tkadlčík vyhrál Memoriál Gustava Frištenského

ilustrační foto

Tuto neděli poměřili v Litovli své síly nejlepší strongmani světa. Konal se zde Memoriál Gustava Frištenského, kde siláci z více než 10 zemí zabojovali o pohár WORLD GRAND PRIX U105kg. V silné konkurenci zvítězil Jiří Tkadlčík, ambasador Pivovaru Litovel.

Akce se uskutečnila v areálu Pivovaru Litovel. „Závod nese podtitul Memoriál Gustava Frištenského, protože s nejslavnějším českým zápasníkem je náš pivovar spojen již po mnoho let. Vzal si za ženu dceru prvního litovelského sládka Miroslavu Ellederovou a bydlel přímo ve správní budově pivovaru. Poté se přestěhoval do nedaleké vilky, kde prožil téměř padesát let svého života. Podporou memoriálu se snažíme jeho jméno nejen udržet v povědomí lidí, ale především uctít jeho houževnatost a vnitřní sílu,“ vysvětluje ředitel Pivovaru Litovel Lumír Hyneček.

Dnes dopoledne se sešli radní

ilustrační foto

Na své 22. schůzi se v úterý dopoledne sešli prostějovští radní. V nové jednací síni č. 5 mají od 10 hodin k projednání řadu důležitých bodů.

Budou mimo jiné jednat o dalším nákupu uměleckých děl pro městskou galerii, pořeší personální záležitosti Magistrátu města Prostějova – Odbor kanceláře primátora, budou jednat o přípravě návrhu rozpočtu statutárního města Prostějova na rok 2020, projednají veřejnoprávní smlouvy s obcemi Plumlov, Určice, Čelčice a Klopotovice, důležité bude tako projednání rozšíření kapacity Azylového centra v Určické ulici. Radní také projednají výsledky veřejnoprávních kontrol u zřízených školských zařízení, hovořit budou i o nutných investicích v oblasti školství.

Nechcete malinoise? Majitel nechal fenu u domu

ilustrační foto

Dne 18. 6. 2019 v odpoledních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení, ve kterém oznamovatel uvedl, že bývalý nájemník se odstěhoval z jeho domu a zanechal tam svého psa s tím, že ho nemá kam dát, a že ho má klidně podříznout. Hlídka na místě událost potvrdila. Papírová fena Charli Bajoal čeká na nového majitele v olomouckém útulku.

„V kotci na zahradě se nacházel na přímém slunci přivázaný pes. Strážníci telefonicky zkontaktovali jeho majitele. Ten uvedl, že o svého psa nemá zájem. Hlídkou byl poučen o protiprávním jednání. Zvíře bylo převezeno a umístěno na náklady majitele do útulku v Olomouci," potvrdila informaci strážník Tereza Greplová.

Blesková soutěž o vstupenky na koncert Anny K.!

ilustrační foto

Zámecký park v Čechách pod Kosířem bude hostit 27. června open air koncert Anny K. A vy si s námi můžete zasoutěžit o vstupenky.

Stačí, když do dnešního večera do 20:00 hodin, 25. června, zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, z jakého alba budou skladby, které Anna K. na koncertě zazpívá. Odpověď označte v předmětu ANNA.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně.

Pro dva vylosované máme vstupenky pro dvě osoby. (ber)

Obrazem: Hanácké Škoda sraz 2019 je již minulostí. Vydařil se skvěle! 

ilustrační foto

O víkendu patřil kemp Žralok v Plumlově milovníkům škodovek. Na v pořadí  třetí Hanácké Škod  sraz se jich sjelo na 170! 

„Bylo skvělé vidět tolik nadšenců do škodovek a jejich parádní stroje! Ceníme si, že potkáváme stále ty samé lidi, co jezdí od prvního ročníku," nechal se za pořadatele srazu slyšet Roman Hájek. Nejvzdálenější účastník dorazil z Bulharska. Se svou Škodou 100 de Luxe absolvoval 1 650 kilometrů dlouhou trasu, kterou si zopakoval ještě cestou domů.

Borax může poškodit reprodukční schopnost. Inspektoři ČIŽP kontrolovali prodej

ilustrační foto

Borax, látka často využívaná dětmi k výrobě slizů, může poškodit reprodukční schopnost. Inspektoři ČIŽP kontrolovali její prodej.

„Vzhledem k tomu, že se na trhu vyskytoval borax jako čistá látka nebo ve směsích s koncentrací nad stanovenými limity a tyto výrobky byly dostupné běžnému spotřebiteli, včetně dětí, realizovali jsme kontrolní akci v rámci celé ČR,“ řekl Oldřich Jarolím, specialista na chemické látky ČIŽP. Látka pentahydrát a dekahydrát tetraboritanu sodného (borax) se prodává samostatně jako surovina nebo ve směsích, nejčastěji ve formě hnojiva. Často je využívána dětmi pro výrobu slizů, které jsou v současné době velmi populární. Slizy (tzv.

V olomoucké zoo se narodili malí sobi. Hned čtyři

ilustrační foto

V olomoucké zoo se narodila čtyři mláďata soba polárního. Jejich otcem je samec z Brna. Jeden sameček a tři samičky se v Olomouci postupně narodili v květnu.

„Mláďata se začala rodit začátkem května, což bylo o něco později než obvykle. Tolik  jsme jich  nečekali,“ řekl ošetřovatel Petr Šedaj.

Samice se podle něj o mláďata pečlivě starají. „Jsou to starší zkušené samice, takže s tím žádný problém není. Horší by to bylo, kdyby některá z nich měla dvojčata, což se nám také dříve stalo,“ podotkl Šedaj.