Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Vyhrajte dárkový balíček české firmy Annabis!

ilustrační foto

Zasoutěžte si s námi o balíček nejprodávanějších produktů od české firmy Annabis! Stačí, kdy odpovíte na jedinou otázku.

Arthrocann COLLAGEN Omega 3-6 Forte je špičkový doplněk stravy určený pro přirozenou péči o klouby, chrupavky, šlachy a kloubní vazivo.

Arthrocann konopný gel s koloidním stříbrem určený k masáži kůže v oblasti kloubů, svalů, šlach a zad. Více informací najdete na www.annabis.cz a FB: https://www.facebook.com/annabis.cz/.

Nové dálniční známky platí od 1. prosince

ilustrační foto

Od 1. prosince mohou motoristé využívat roční dálniční známky pro rok 2020. Jejich cena se proti letošním nezměnila, pro osobní vozy vyjde na 1 500 korun. Známky platí až do konce ledna 2021.

V současnosti si motoristé mohou koupit papírovou dálniční známku na řadě obchodních míst, například na benzinových pumpách, na poštách a v dalších prodejnách. Od roku 2021, kdy začnou místo papírových vinět platit elektronické známky, bude možné kupony koupit na internetu, stát ovšem zachová i prodej v kamenných obchodech.

I přes elektronizaci systému dálničních poplatků by minimálně ještě pro rok 2021 měly zůstat ceny kuponů stejné jako nyní. Motoristé v současnosti zaplatí 1 500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní kupon.

(Zdroj: MD ČR)

Malý medojed se má v ZOO Olomouc čile k světu

ilustrační foto

Vzácné mládě medojeda, které se narodilo již koncem července v ZOO Olomouc,  značně už povyrostlo. Pomalu již není velký rozdíl mezi ním a jeho matkou. 

„Vzhledem k náročnosti a ojedinělosti odchovu těchto zvířat, jsou stále umístěni v zázemí zoo a návštěvníci proto mohou v pavilonu Kalahari vidět jen jeho otce. Ani těch zaměstnanců zoo, kteří jej měli možnost spatřit není mnoho," uvedla mluvčí zahrady Iveta Grónská. Malý medojed se má čile k světu, tak vám přinášíme alespoň jeho fotografie. (red)

Foto: ZOO Ol

Hasiči si měnili zkušenosti se záchranou osob z výkopů. Trénovali i v Hamrech

ilustrační foto

Dělník zavalený ve výkopu, nemůže se dostat ven, je zraněný a potřebuje rychle ošetřit. Zásahy, které musejí hasiči pravidelně během roku napříč Olomouckým krajem řešit. Musejí pomáhat rychle a efektivně a zároveň dbát také na svou bezpečnost v prostředí, které je nestabilní a hrozí dalším zřícením.

 

Aby naši hasiči prohloubili své zkušenosti, prověřili praktické dovednosti a inspirovali se postupy zahraničních týmů, zúčastnili se dvoudenního workshopu zaměřeného na stabilizaci výkopů a vyprošťování zavalených osob, který se konal v Olomouckém kraji hned na dvou místech.

Obrazem: Folkové vánoce roztančily náměstí

ilustrační foto

Hudební skupina Tres Soldanos rozehřála prokřehlé příznivce folkové muziky.

 

Náměstí T. G. Masaryka se 6.12.2019 stalo folkovou hudební scénou, na které vystoupila skupina Tres Soldanos. Program Prostějovské zimy 2019 jede dál. (red)

Foto L. Andrýsek

 

Na cyklostezky půjde rekordních 18 milionů korun

ilustrační foto

Olomoucký kraj chce příští rok na výstavbu cyklostezek uvolnit 18 milionů korun. O peníze si budou moci požádat vesnice i města. Dotační program už projednala krajská rada a brzy ho na stůl dostane také zastupitelstvo.

„Kvalitní cyklistická doprava je pro kraj prioritou. Také proto dáme příští rok na stavbu cyklostezek nejvíce peněz za poslední čtyři léta,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Hejtmanství nově upravilo dotační podmínky tak, aby na peníze dosáhlo více žadatelů. Jednodušší bude také administrace jejich žádostí.

Tip na dnešek: Mikulášská jízda v Olomouci!

ilustrační foto

Nenechte si ujít dnešní  již tradiční   Mikulášskou jízdu v Olomouci ! Jezdí na ní historická tramvaj Evelína a potkáte v ní Mikuláše, Čerta i Anděla, kteří dětem předají drobné dárky.

Zastavovat bude na zastávkách: Sokolská - Žižkovo nám. - Hl. nádraží - Pavlovičky - > Pavlovičky - Hl. nádraží - Tržnice - Nám. Hrdinů. (red)

Zítra nás čeká bronzová neděle

ilustrační foto

Dnes slavíme advent tradičně i moderně. Mezi nejviditelnější znaky adventu v dnešní době patří adventní věnec a adventní kalendář, což jsou celkem nové tradice, pochází zhruba z poloviny 19. století. Dále pak domácí výzdoba, jmelí a cukroví, betlémy, Mikuláš a další. Jaké jsou zvyky spojené s jednotlivými adventními týdny?

 

  • První adventní neděli se přezdívá železná a na věnci se zapaluje fialová svíčka, je to tzv. svíce proroků. Tou si připomínáme proroky, kteří s předstihem předpověděli příchod Ježíše Krista na svět, svíčka symbolizuje naději.

  •  

Hrad Bouzov zve na adventní prohlídky. Rezervace nutná!

ilustrační foto

V sobotu 7. 12. 2019 se v době od 14 do 16 hodin můžete vypravit na adventní prohlídku hradu Bouzov, zpříjemněnou povídáním o adventních tradicích na Hané.

Potkáte již zapomenuté postavy, které vám připomenou, že advent není jen Mikuláš a čerti. Pro děti i dospělé je připravena dílna na I. nádvoří od 14.00 - 16.00 hodin.

Rezervace prohlídek je povinná na telefonu 775 888 960. (red)