Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Prostějovanka Tereza Texlová na TV Nova! Bojí se pavouků, ale chodí po střechách!

Foto záběr TV Nova, Foto Michal Hala, Vojtěch Samson, Tomáš Coufal

Devatenáctileté Tereze Texlové z Prostějova učarovaly výšky. Jako jedna z mála žen v České republice se věnuje Rooftoppingu, zábavě, která se do světa rozšířila z Ruska. O co jde? Musíte se dostat na nejvyšší místo budovy či konstrukce bez jištění.

„Jsou to asi dva roky, co je můj koníček a životní styl právě lezení. Kdykoli, když jedu do školy, jsem v jiném městě nebo jsem jen venku s ''normálnějšími'' přáteli, vždy mám hlavu v oblacích a sleduji, kam dál bych se mohla podívat,“ říká Tereza. „Jde hlavně o adrenalinový pocit být na okraji vysokých budov a ve výškách, ne jen o fotky," přibližuje Tereza, která zatím jako nejvyšší metu označuje 112 metrovou výšku.

Hasiči vyjížděli i v noci. Kvůli vodě

foto HZS

V noci z úterý 21. února 2017 na středu 22. února 2017 vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji také likvidovat několik událostí, které měly souvislost s táním sněhu a deštěm. 

Až do třetí hodiny ranní (středa 22. února 2017) zasahovali hasiči u čerpání vody, která vtékala do autosalonu v Olomouci - Holici. Poté se situace na místě stabilizovala, nahrálo tomu zřejmě i počasí, teploty se dostaly těsně k bodu mrazu. Voda stále sice ještě přitékala, nicméně také plynule odtékala. Při zásahu byl použit speciální čerpací kontejner, který byl v loňském roce pořízen z prostředků statutárního města Olomouce. „Díky nasazení této techniky se výrazně zefektivnil zásah a zkrátila jeho celková doba trvání.

Cenzura článků? Nic takového, tvrdí vedení města

ilustrační foto MMP

Na pondělním jednání Zastupitelstva města Prostějova byla projednávána i otázka zveřejňování článků v Prostějovských radničních listech. Opozice si stěžovala, že procházejí cenzurou.

„Dvakrát nám nebyl zveřejněn článek, ve kterém jsme chtěli veřejnost informovat o situaci ve společnosti Vodovody a kanalizace,“ uvedl zastupitel Jan Navrátil s tím, že neuveřejnění bylo omlouváno nejrůznějšími důvody. Stejnou zkušenost měl další opoziční zastupitel, František Fröml.

Zámek Čechy pod Kosířem hledá zaměstnance i brigádníky!

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

Rádi byste pracovali v krásném prostředí zámku Čechy pod Kosířem? Ten právě hledá budoucí kolegy na pozice průvodce/průvodkyně a zahradník/zahradnice.

Zahradník bude mít zajištěnu práci/brigádu od 1. dubna do 31. října 2017 s možností prodloužení. Zájemci musí být spolehliví, být ochotní se učit se, mít aktivní přístup, fyzickou zdatnost a manuální zručnost, stejně jako vzdělání v oboru a řidičský průkaz sk. B.

Soutěž Podnikavá hlava začala. Hlaste se!

ilustrační foto plakát

Máš podnikavého ducha?Chceš jednou podnikat, ale chybí Ti peníze, kontakty, zkušenosti či patřičné know-how? Přihlas se do soutěže Podnikavá hlava.

„Hledáme podnikavé hlavy a již poosmé pomůžeme začínajícím podnikatelům s rozjezdem firmy. Buď u toho i TY, registruj se do soutěže a zrealizuj svůj podnikatelský sen,“ zvou organizátoři v pořadí již osmého ročníku.

Bližší informace o soutěži naleznete na http://podnikavahlava.cz.

Hlásit se do projektu můžete už nyní, soutěžní příspěvek pak musí doputovat na účet vzniklý registrací do 30. 4. 2017 do 16 hodin.

"Musíme to uklidit"!, zní od ochránců přírody

ilustrační foto organizátoři

Organizátoři dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko spouští novou soutěž s označováním míst, které je třeba uklidit. Soutěž proběhne na Instagramu. Účastníci, kteří poukáží na místa vhodná k úklidu, mohou vyhrát kompaktní fotoaparát. Vyfocená místa budou inspirací pro dobrovolnické úklidy. Na registraci úklidů je nyní pravý čas.

Ačkoliv zima ještě zdaleka nekončí, organizátoři velké úklidové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko rozhodně nezahálí. Oficiální registrace úklidových akcí na webu www.UklidmeCesko.cz probíhá 14 dní a je zde nahlášeno téměř 400 chystaných úklidů na různých místech České republiky.

Za mediátorem vyjedou zástupci Prostějova 1. března

ilustrační foto MMP, nadace

V jednání mezi americkou dobročinnou nadací WMSBG Kolel Damesek Eliezer, kterou zastupuje Tomáš Jelínek, představiteli židovské obce a městem Prostějov bude mediátorem bývalý premiér Vladimír Špidla. Jednání začnou již v březnu.

„Za Prostějov budu v jednání vystupovat já, náměstek Zdeněk Fišer a vedoucí odboru památkové péče Marek Perůtka,“ sdělila na úterním zastupitelstvu primátorka Alena Rašková s tím, že v případě potřeby bude k jednání přizván ředitel RG a ZŠ Studentská Rostislav Halaš. Za mediátorem s potřebnými dokumenty vyrazí prostějovští zástupci 1. března. O pět dnů později, 6. března, se s Vladimírem Špidlou sejdou zástupci židovských organizací.

„Kdy se uskuteční společné jednání pod vedením mediátora, pak záleží na něm,“ dodala primátorka. (ber)

Vypadat skvěle a cítit se skvěle? Jde to ruku v ruce! AtomGym!

Foto AtomGym

Přikloním se v tomto článku k té něžnější části naší populace, k lidem pokročilejšího věku a seniorům. Přiznejte si, kolik z Vás si v životě řeklo, že posilovny plné strojů a železných kotoučů jsou určené jen pro muže nebo pro mladé lidi? Že posilování je nuda… Vážně je to tak? V této moderní době již určitě ne. Je třeba překonat prvotní stud a také nebrat v potaz, co vám druzí říkají a brzy přijdete na to, že staré povídačky již dávno neplatí. Doba se mění a přístup k fitness také.

Lidské tělo se skládá ze spousty svalů, šlach, vazů, úponů, které je třeba posilovat, protahovat, protože jak je známo, mají tendenci se zkracovat, ochabovat a to vede k větší pravděpodobnosti, že se můžete při běžné každodenní činnosti zranit.

Prodej domu v Kravařce zastupitelstvem neprošel

ilustrační foto mapy.cz

Rada města Prostějova schválila a zastupitelům doporučila prodat bytový dům v ulici Kravařova č. 3.  Za budovu z roku 1010 nabídla zájemkyně 2,82 milionu. Zastupitelstvo ale prodej domu neschválilo. 

„Jde o dvoupodlažní, nepodsklepený trakt se sedlovou střechou. V roce 2000 byla kompletně vyměněna střešní krytina včetně krovu. Budova je napojena na vodovodní řád a nachází se v památkové zóně,“ připomněl náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Záměr prodeje město vyhlásilo podruhé, protože v mezidobí město obdrželo další dvě žádosti o odkup domu.