Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Potravinářská inspekce opět zjistila polská jablka s pesticidy. Tentokrát v Tesco

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v období od konce loňského roku zvýšený počet případů nevyhovujících jablek z dovozu s nadlimitním obsahem pesticidů. Tentokrát v síti Tesco Stores ČR. 

Výsledky z akreditované laboratoře SZPI aktuálně potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu bifenthrin v šarži Jablek zelených, odrůda Golden Delicious, v balení po 2 kg, označení šarže - LOT: 509/05/18T, země původu: Polsko. Na obalu byl vyznačen dodavatel potraviny P+P spol. s r.o., Praha. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti Tesco Stores ČR a.s.

Nejvyšší povolený limit pro přítomnost pesticidu bifenthrin je pro jablka 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg), rozbor ale potvrdil přítomnost pesticidu v množství 0,062 mg/kg. 

Voda v Plumlovské přehradě se stále horší

ilustrační foto ber

Podle odběrů, které provedla Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje 6. srpna, je ve vodě zvýšený obsah sinic. Hygienická stanice vyhlásila stupeň čtyři, což je voda nevhodná ke koupání. 

Další odběr se uskutečnil 13. srpna, ve čtvrtek budou zveřejněny výsledky. "Podle toho, jak voda vypadá vzhledově a páchne, tomu už moc šancí nedávám," nechal se slyšet jeden z místních chatařů. Pokud se prokáže, že se voda opět zhoršila, je možné, že hygienici vydají pro nádrž zákaz koupání. (ber)

 

Městská policie Olomouc činí opatření kvůli Floře

ilustrační foto

Od čtvrtka 16. srpna do neděle 19. srpna se bude v areálu Výstaviště Flora Olomouc konat květinová výstava a zahradnický veletrh Flora Olomouc 2018.V okolí výstaviště a přilehlých ulic bude opět zaznamenán zvýšený počet projíždějících vozidel. V rámci zachování bezpečnosti a plynulosti silničního provozu je nutné, aby řidiči respektovali dopravní značení, pokyny strážníků a pořadatelů.

Parkovací plocha s omezeným počtem míst bude k dispozici v areálu Sokola Olomouc na třídě 17. listopadu (bývalé fotbalové hřiště). Vzhledem ke konání hudebního festivalu u obchodního centra Šantovka, zde nebude parkoviště pro návštěvníky veletrhu bezplatně k dispozici.

Doporučujeme proto odstavení vozidel v okrajových částech města a využití městské hromadné dopravy při přepravě na výstaviště. Pro autobusy bude vyhrazeno parkoviště na ulici Holická (za bývalým sídlem Dopravního inspektorátu Policie ČR).

Dopravně bezpečnostní akce na Prostějovsku zjistila desítky přestupků

ilustrační foto

Ve dnech 10. a 12. srpna 2018 proběhla na Prostějovsku místní část celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené zejména na kontrolu dodržování povolených rychlostních limitů jízdy. Akce se zúčastnily čtyři hlídky policistů dopravního inspektorátu.

Během dvou šestihodinových akcí policisté zjistili celkem 31 dopravních přestupků, které vyřešili na místě uložením pokut v souhrnné výši 30 300 korun. Ve dvaadvaceti případech se jednalo o překročení nejvyšší povolené rychlosti jízdy. Tyto přestupky policisté vyřešili uložením pokut v souhrnné výši 19 800 korun.

Rada města Prostějova zasedne ve čtvrtek

ilustrační foto

Rada města Prostějova se bude konat dne 16. 8. 2018. Radní opět čeká řada bodů. 

Projednají dotace do školství, konkurzní řízení na obsazení funkce ředitele - ředitelky - MŠ Prostějov, Rumunská ul. 23, plán rozvoje sportu v Prostějově na roky 2018-2022, návrh odměn členům výborů a komise zastupitelstva města, schválení názvu výstavních prostor v zámku, odpis pohledávek – kapitola 13 – Městská policie Prostějov, pojmenování nové ulice v k. ú.

Rozhledna na Kosíři je otevřena denně

ilustrační foto rozhledna Kosíř

Plánujete výlet na rozhlednu a nevíte, jaké je na Kosíři počasí, nebo jestli je otevřeno? Chcete si zde udělat speciální prohlídku? Volejte 720 120 889.

Od 1. 7. do 16. 9. 2018 je rozhledna otevřena denně v době od 9 do 19 hodin Od 17. 9. do 31. 10. od pátku do neděle v době od 14 do 17 hodin. Po zimní přestávce se znovu otevře až v červnu 2019. Vstupné je pro mládež 6-15 let deset korun, dospělí zaplatí dvacet.

Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky.

Dětské oddělení v Prostějově získalo dary pro nedonošené děti

Foto nemocnice Prostějov

Ručně pletené čepičky, ponožky, háčkované chobotničky i hračky pro nejmenší děti získala v uplynulých dnech dětská oddělení v Nemocnici Prostějov i Nemocnici Šternberk. Dárky jsou určeny především předčasně narozeným dětem, kterých je v obou nemocnicích každoročně hospitalizováno hned několik desítek. Kolekci dárků věnovalo nemocnicím občanské sdružení Nedoklubko, které podporuje právě předčasně narozené děti a jejich rodiny.

„Za nedonošená se obecně označují miminka, která se narodí před 37. týdnem těhotenství a mají nízkou porodní hmotnost do 2,5 kilogramu. Tyto děti jsou mimořádně drobné a citlivé například na prochladnutí, proto musejí být umístěny v inkubátorech, které jim zajišťují termoregulaci,“ vysvětluje vrchní sestra dětského oddělení Nemocnice Prostějov Jana Dočkalová.

Soutěžte o vstupenky na víkendový Sovinec!

ilustrační foto

Hrad Sovinec nabídne ve dnech 18. a 19. srpna akci Hodokvas rytíře Kobylky. Tradiční historicko-řemeslný jarmark zaručuje nejvyšší kvalitu celodenního programu v podobě pověstí a šermířských příběhů ze života Karla IV. A vy můžete sutěžit o rodinné vstupné.

Stačí, když do 16. srpna zašlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.cz odpověď na otázku, jaké překvapení čeká návštěvníky hradu v sobotu večer? Opověď označte v předmětu SOVINEC. Pro pět vylosovaných máme rodinné vstupné pro dva dospělé a tři děti.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Tip na víkend: Dožínky na Zlaté farmě Štětovice

ilustrační foto

Přemýšlíte, kam o víkendu za zábavou? Poradíme vám. Co takhle vzít děti a vyrazit na dožínky na Zlatou farmu do Štětovic? Začínají v neděli ve 14 hodin.

Čeká vás nejen návštěva farmy, které vládnou strakaté dojnice, ale také hry, jízda na koni, retro výstava či výroba strašáků. (red)