Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Jiřina Prekopová oslavila devadesátku! Gratulujeme!

ilustrační foto

S Jiřinou Prekopovou jsem se setkala před dvěma lety při její dvoudenní návštěvě v Prostějově. S kmotrou Mateřského centra Cipísek jsem propovídala a prosmála dvě hodiny. Tehdy měla 88 let, a po prodělané mozkové mrtvici byla stále plná života, moudrosti, laskavosti a pozitivní energie. Ze setkání jsem odcházela s klidem v duši, se stopou pohlazení na tváři a s vědomím, že tohle setkání nebylo poslední. Paní Prekopová oslavila14. října devadesáté narozeniny. Gratulujeme!

Jiřina Prekopová prožila v Prostějově mládí. Psychologii vystudovala v Olomouci, ale po studiích kvůli svým protikomunistickým názorům nesměla v oboru pracovat. Proto ke konci padesátých letech odešla do Sudet, kde tři roky učila na škole a v podstatě provozovala poradenskou činnost v terénu. I přesto, že jí bylo působení ve škole zakázno, zde zůstala a živila se prací v zemědělství. Onemocněla tyfem a téměř zemřela. Vrátila se domů k rodičům a pracovala na různých místech s psychologií naprosto nesouvisejících, hodně se věnovala divadlu.

Sklady obchodu v Ivani zavřela inspekce. Kvůli myším, plísni a špíně

ilustrační foto

 

Dne 2. října navštívili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inpekce prodejnu potravin v Ivani. Provozovatel Thi Ngog Ahn Nguyen potěšen nebyl, sklady obchodu totiž obratem uzavřeli. A zavřeny jsou dodnes.

 

 

Inspektoři objevili myší trus, plísně na stropě, výrazně zanedbaný úklid, hromadění odpadů, výrazné znečištění všech prostor, nečistoty na podlaze, regálech či zařízeních, poškození stěn a stropu. Prostory provozovny byly využívány i pro skladování předmětů, které mohou ovlivnit kvalitu nebo bezpečnost potravin a také pro činnosti nesouvisející s provozováním potravinářského podniku.

Na trati hořela mnohatunová podbíječka. Škoda jde do milionů

ilustrační foto

Sedm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů likvidovalo na trati mezi Domašovem nad Bystřicí a Moravským Berounem požár kolejového vozidla, tzv. podbíječky.

Mnohatunový stavební stroj, který slouží ke zhutňování štěrku pod pražci při úpravách železničního svršku, hořel nedaleko přejezdu ve směru na Hraničné Petrovice. Oznámení o požáru přijelo krajské operační středisko v 9 hodin. Po příjezdu na místo hasiči při průzkumu zjistili, že požár vznikl ve střešní části vozidla v místech, kde se nachází motor. Hasiči plameny dostali pod kontrolu během půl hodiny za použití speciálního hasebního přípravku - smáčedla, které se používá ke zvýšení hasebního efektu. Jednotky také musely řešit únik provozních kapalin.

Na výlov do Tovačova se můžete svézt Kanárem

ilustrační foto

O víkendu 19. a 20. října 2019 se opět můžete svézt historickými vlaky po tratích mezi Kojetínem a Tovačovem, třeba na výlov Hradeckého rybníka.

Vozbu vlaků zajistí nedávno po letech znovuzprovozněná lokomotiva „Kanár“ T457.0002. Kanár T457.0002 je jedním ze tří vzhledově odlišných prototypů dnešní řady 730, které pražská továrna ČKD vyrobila v roce 1978. Lokomotiva za sebou potáhne neméně zajímavou soupravu trojice historických osobních vozů Balm (Bix) spolku KPKV Brno, které byly opraveny za spolufinancování z programu Podpora obnovy historických kolejových vozidel Ministerstva dopravy ČR.

Podpořte bílou pastelku. A nevidomé!

ilustrační foto

Právě dnes, ve středu 16. října se u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole koná již 20. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Pastelka bílé barvy připomíná bílou hůl a život zrakově postižených.

Koupí bílé pastelky podpoříte služby pro zrakově postižené, které poskytuje obecně prospěšná společnost Tyfloservis a zapsaný spolek Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Dobrovolníci v tričkách s logem sbírky budou nabízet veřejnosti ke koupi za 30 korun bílou pastelku (s bílou nebo i barevnou tuhou). Každá dvojice bude vybavena zapečetěnou kasičkou, jmenovkami s plnou mocí a na požádání předloží osvědčení o konání sbírky.

V Prostějově vznikne nový prapor. Operovat bude s drony

ilustrační foto army.cz

Armáda si v úterý 15. října připomněla 100 let existence generálního štábu. U příležitosti oslav zmínil ministr obrany Lubomír Metnar zřízení praporu bezpilotních prostředků. Od začátku roku 2020 bude sídlit v Prostějově. 

Nový prapor schopnosti armády v této oblasti centralizuje do jedné jednotky. Bude mít tedy i schopnost analýzy získaných dat. "Prapor bude nabývat schopností postupně, a to v kategorii miniaturních bezpilotních prostředků až po větší stroje," uvedl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Armáda už drony ve výzbroji má, používá je hlavně k průzkumu na zahraničních misích v Afghánistánu a v Mali. Do budoucna chtějí mít vojáci k dispozici i bojové drony. (ber) 

 

SOŠPO uspořádalo Dny Erasmu

ilustrační foto

Střední odborná škola podnikání a obchodu v Prostějově se připojila k celoevropské kampani Erasmus Days 2019. Cílem této kampaně je propagace programu Erasmus+, prezentace a šíření výsledků probíhajícího projektu.

Studenti a pedagogové SOŠPO zorganizovali 10. a 11. října 2019 ve výstavních prostorách Zlaté brány pro žáky 9. tříd prostějovských základních škol prezentaci dvouletého projektu Brücken bauen (Postavme mosty). Tento projekt realizuje SOŠPO společně s dalšími 5 evropskými školami, a to z Polska, Portugalska, Lotyšska, Německa a Chorvatska. Studenti si pro své mladší kamarády připravili rovněž zábavné soutěžní klání, kdy čtyřčlenná družstva plnila společně nejrůznější úkoly na deseti stanovištích.

(Text: Jana Mohrová, foto: Jaromír Tomčík)

Pozor! Czech Point bude tři dny mimo provoz

ilustrační foto

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení mimo provoz. S jeho službami nepočítejte od 25. října 20:00 hodin do 29. října 6:00 hodin.

Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický CzechPOINT@office a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Rodiče pozor! Víme, jak budou o prázdninách fungovat družiny

ilustrační foto

Z důvodu nízkého zájmu rodičů o poskytování činnosti školních družin v době školních prázdnin bude zajištěna jejich činnost v průběhu školního roku vždy v jedné vybrané škole tak, aby zákonní zástupci dětí měli vždy možnost umístění dítěte ve školní družině v období prázdnin.

„Plán zajištění činnosti školních družin je vytvořen na období školního roku 2019/2020 tak, aby se školy v zajištění provozu družin, tedy včetně hlavních prázdnin, střídaly a vždy v daném termínu byla v činnosti jen jedna družina. Dosáhneme tak ekonomické únosnosti a také, jak doufáme, spokojenosti rodičů,“ uvedl náměstek Jan Krchňavý, který má školství ve své pracovní náplni a připojil přesný přehled provozu družin v době prázdnin.