Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Olomoucký Beerfest vypukne ve čtvrtek!

Foto plakát

Už jen pár dnů zbývá do začátku tradičního olomouckého svátku piva. Beerfest vypukne ve čtvrtek. Těšit se můžete napestrou nabídku pivovarů i hudebníků.

Pivní festival vypukne na Korunní pevnůstce ve čtvrtek 25. května a potrvá až do soboty. Slavnostní naražení soudku pivovaru Holba Hanušovice a.s.  za účasti primátora města Olomouce se uskuteční ve čtvrtek v 16,30 hodin. V třídenním maratonu se představí okolo 100 značek piva, počínaje klasickými "desítkami" až po nejrůznější pivní speciály z produkce více jak 35 pivovarů z ČR, regionálních pivovarů a minipivovarů. Připraven je bohatý doprovodný program spojený s vystoupením špiček nejen české hudební scény.

Čekají nás bouřky a víkendové horko

ilustrační foto ber

Počátkem týdne bude počasí teplé a slunečné, přes Moravu a Slezsko se občas přežene déšť, ojediněle i bouřky. Na celém území se ochladí až ve středu, v pátek se ale letní počasí do Česka vrátí a setrvá i přes víkend.

„V úterý se oteplí až k 25 °C. Na Moravě a ve Slezsku se budou místy vytvářet přeháňky nebo i bouřky. Nejvíce mraků a deště čekáme ve středu, kdy se začne opět ochlazovat,“ uvedl meteorolog Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu. Letního počasí se znovu dočkáme koncem týdne. Víkendové teploty mají dosáhnout až 28 °C. (ber)

Další velký den Fotbalového Skřítka!

Foto FB Fotbalový Skřítek

21. května natočili autoři filmu Fotbalový Skřítek první opravdový zápas do filmu. Soupeřem Jiskry Trpenovice byl tým Rakousky, který pro film ztvárnili fotbalisté Sokol Vícov. 

"Rozhodčím tohoto zápasu byl pan Kouba, civilním jménem Jakub Kuba Kroupa. A svých filmových rolí se všichni zhostili velmi dobře! Je na co se těšit," vzkazuje duše filmového projektu, Michal Miki Grepl.  

Dění při natáčení a nejnovější události můžete sledovat na https://www.facebook.com/fotbalovyskritek/?view_public_for=2237812109776276. (ber)

Zahájení sezóny v aquaparku Koupelky se blíží!

ilustrační foto plakát

Sezónu 2017 otevírá prostějovský Aquapark 26. května v jedenáct hodin dopoledne. 

Parkování na Anenské je opět připraveno a k tomu dva tobogány, tři bazény, umělé vlnobití, divoká řeka, aquazorbing a dobrá nálada.  Areál je otevřený v případě příznivého počasí. Informaci o otevření Aquaparku si můžete ověřit na telefonním čísle 778 416 662. Věřme, že bude lepší počasí, než loni! (ber)

Ve Vrahovicích se střílelo! Na VI. ročníku Memoriálu plk. Františka Mansfelda

Foto Jaroslav Kolář

Střelecká soutěž Klubu vojenských veteránů Prostějov, VI. ročník Memoriálu plk. Františka Mansfelda, se uskutečnila v pátek 19. května na střelnici ve Vrahovicích.

KVV ve spolupráci s 601. skss zorganizoval střeleckou soutěž ve střelbě z Pi Glock na střelnici Policie ČR v Prostějově – Vrahovicích. Soutěže se zúčastnilo celkem 136 střílejících, z toho 70 mužů v I. kategorii z klubů výsadkových veteránů; 22 žen, z nichž 11 soutěžilo za KVV. Za kategorii I. bylo vytvořeno 27 družstev po třech střelcích a 15 družstev soutěžících v kategorii II. - ostatní. Z KVV ČR byly mimo prostějovského klubu zastoupeny KVV: Liberec, Praha, Luštěnice, Chrudim, Olomouc, Holešov, Zlín, J. Hradec, Hradec Králové a Brno.

Jak skoncovat s kouřením poradí lékárníci

ilustrační foto kurakova-plice.cz

Češi jsou desátí největší kuřáci mezi vyspělými státy. Denně kouří zhruba čtvrtina dospělé populace, přičemž více než polovina kuřáků by se závislosti na cigaretách ráda zbavila. Zájemci z Prostějova a okolí si ale mohou výrazně svou situaci ulehčit. Lékárníci v nemocniční lékárně nabízí zdarma služby poradenského centra pro odvykání kouření.

„Zájemci o odvykání kouření k nám mohou přijít bez jakéhokoliv doporučení nebo vyšetření. V poradenském centru jim nabídneme bezplatnou konzultaci. Jedinou podmínkou je, aby člověk v rámci několikatýdenní terapie dosahoval úspěchů v odvykání,“ vysvětluje Jitka Krchňáková, farmaceutka nemocniční lékárny.

ZOO Olomouc zahájila sezónu. Oryxové jsou ve výběhu

ilustrační foto

Výběhu Safari Afrika ZOO Olomouc od minulé středy opět dominují oryxové jihoafričtí. Vypouštění těchto zvířat ze zimoviště je každoročně považováno za neoficiální zahájení hlavní turistické sezony. 

Tyto teplomilné antilopy tráví zimu ve stáji v individuálních boxech, kde po začátku roku proběhnou porody samic a již odrostlá mláďata pak při vypouštění následují své matky. (red)

 

OBRAZEM: Velká cena Mohelnice v truck trialu

Foto Hana Zatloukalová

V Mohelnických lomech bylo v sobotu i v neděli rušno. Proběhla tu nejvýznamnější místní akce celého roku - TRUCK TRIAL 2017, aneb druhý závod seriálu mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu. Událost slibovala po oba dny jedinečnou podívanou plnou adrenalinu a nechyběl ani doprovodný program.

"Do Mohelnice jsme se s manželem vydali dnes. Akce nás uchvátila natolik, že příští rok pojedeme určitě po oba dva dny, vezmeme stan a přenocujeme tu. Je to skutečně bezva akce, nenechte si ji příští rok ujít", napsala k zaslaným fotografiím čtenářka Hanka. Děkujeme! (red) 

Obrazem: Náměstí se blýskalo veterány. Po jednadvacáté

ilustrační foto

Již po jednadvacáté si v neděli 21. května daly na prostějovském hlavním náměstí sraz auto a moto veterány. Sjíždět se začaly už v 7 hodin ráno.

„Jako obvykle jsou  k vidění vozy a motocykly nejrůznějšího stáří a značek. Čeká je mimo jiné soutěž elegance a projížďka ulicemi města,“ zvali pořadatelé z Hanáckého auto moto veterán klubu v AČR Prostějov. 

Mezi skvosty, které si můžete prohlédnout, patří vozy Wikov, včetně závodního sporťáku Wikov 7-28. K raritám patří i americké vozy Cadillac a Lincoln, pokochat se můžete nejrůznějšími vozy BMW, včetně červené tříkolky 

Mezi motocykly září třeba Royal Enfield, Harley Davidson, Williers z roku 1933.