Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Tip na neděli: Olomoucké horní náměstí plné Velikonoc

ilustrační foto

Pomlázky, kraslice, folklor, ale i místní speciality – to vše můžete čekat na Horním náměstí o velikonoční neděli 21. dubna. Olomoucké Velikonoce oživí folklorní soubory, cimbálovka a na děti bude čekat spousta zábavy.

Po celý den, od půl deváté až do 16 hodin, bude na Horním náměstí Velikonoční farmářský trh a řemeslný jarmark s tradičními hanáckými velikonočními produkty a specialitami. Nahlédnete pod ruce pletařům pomlázek a uvidíte malování kraslic. Symbolem Olomouckých Velikonoc jsou i pravé hanácké kraslice zdobené slámou, které jsou již nyní v prodeji v Informačním centru v podloubí radnice.

Primátor Jura gratuloval strážníkům. Za práci pro město a k životnímu jubileu

ilustrační foto

Primátor města Prostějova František Jura v minulých dnech ocenil dva strážníky Městské policie Prostějov.

Oldřichu Kovaříkovi gratuloval k pracovnímu výročí 35ti let práce pro statutární město Prostějov. Jiří Šťastník od něj přijal přání k životnímu jubileu – 50 let.

„Přeji hodně sil a vytrvalosti do další práce. Oceňuji, co děláte a přeji hodně úspěchů," uvedl primátor Jura. (red)

Foto: MMPv

Akce JEHLA pomohla očistit i Prostějov

ilustrační foto

Strážníci MP Prostějov se 16. 4. 2019 v dopoledních hodinách zúčastnili celorepublikové akce Jehla, kterou na tento den vyhlásila Městská policie Praha. Do sběru použitého infekčního odpadu po narkomanech se zapojilo celkem 10 strážníků.

Odstraňováním jehel předcházejí strážníci nebezpečí, kterému jsou vystaveny především děti, následně i naši domácí mazlíčci. „Hlídky nalezly během tří hodin 47 kusů injekčních stříkaček. Nejvíce jich uživatelé drog ponechali v okolí hlavního nádraží. Dále byl infekční materiál nalezen na bývalém fotbalovém stadionu nedaleko Hloučely, u brány staré nemocnice, na sídlišti Západ a u nákladové rampy pasáže Anděl," konstatovala strážník Tereza Greplová. (red)

Foto: MP Pv

Kdo vyhrál volňásky i ceny od pivovaru Zubr?!

ilustrační foto

Jak PvNovinky informovaly, v pátek 26. dubna přivítá pivovar Zubr opět své fanoušky na každoroční narozeninové oslavě v areálu přerovského pivovaru. A vy jste si s nám mohli zasoutěžit o vstupenky i pivo!

Od patnácti hodin, kdy se brány pivovaru hostům otevřou, čeká na všechny mimo bohatého hudebního programu i neomezená konzumace nápojů z produkce pivovaru Zubr, která je jako každý rok zahrnuta v ceně vstupenky. V nabídce bude široký výběr piv včetně cideru Royal Dog a limonád. Návštěvníci budou mít i poslední možnost ochutnat limitovanou edici piva Zubr Černý speciál 13 %, které se na čepy dostalo poprvé v polovině letošního března.

Dnešního dne zemřel Vlastimil Brodský. V roce 2002

ilustrační foto

Světáci, Hodíme se k sobě, miláčku?, Smích se lepí na paty. Maková panenka a motýl Emanuel, pohádky. Víte, co tyto pojmy spojuje? Vlastimil Brodský. Pan herec zemřel vlastní rukou 20. dubna 2002.

Navzdory téměř stovce filmových a televizních rolí byl Vlastimil Brodský v hodnocení své kariéry vždy skromný. Z celé té spousty snímků, ve kterých působil, si nejvíce cenil Skřivánků na niti, Všechny dobré rodáky a Jakuba lháře, který mu dokonce vynesl i cenu Zlatého medvěda na berlínském filmovém festivalu. Prestižní ocenění získal jako jediný tuzemský herec v historii.

Je Bílá sobota. Pečte mazance a beránky a pleťte pomlázky

ilustrační foto

Dnes je Bílá sobota, podle křesťanské tradice druhý den takzvaného velikonočního třídenní.  Bílá sobota, den pobytu Krista v hrobě, nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

O Bílé sobotě se zvony vrátily z Říma, kam odletěly na Zelený čtvrtek. Tento den se nekonají mše ani další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Až po západu Slunce začíná velikonoční noc (vigilie), a tím začíná slavnost Kristova vzkříšení. Protestantské církve sice většinou vigilii nepraktikují, ale obsah Velikonoc to pro ně nemění.

O lesopark Hloučela se bude starat nový správce. Místo lesů

ilustrační foto

Doposud byly správci lesoparku Lesy města Prostějova, s.r.o., nově půjde o společnost FCC, s.r.o. Prostějov. Rada města Prostějova schválila ukončení spolupráce s dosavadním správcem a zahájení dalšího pronájmu se správcem novým.

Smlouva mezi statutárním městem Prostějovem jako pronajímatelem a společností Lesy města Prostějova, s.r.o. jako nájemcem na pronájem pozemků, které jsou součástí biokoridoru Hloučela, za účelem údržby a péče o pronajaté pozemky byla uzavřena v roce 2012.

Kraj podpoří vznik přírodních učeben, smyslových stezek i ekologické aktivity na školách

ilustrační foto

Zhruba šest set tisíc korun uvolnil v tomto roce Olomoucký kraj na podporu environmentálního vzdělávání. Školská zařízení mohla žádat o peníze na projektové dny s tématikou ekologie, vybavení přírodních učeben i vznik naučných stezek.

„Zájem o finance z tohoto dotačního programu se rok od roku zvyšuje. Letos podpoříme 51 žádostí. V příštím roce chceme celkovou částku ještě zvýšit, protože osvětu v oblasti životního prostředí považujeme za velmi důležitou,“ řekl náměstek hejtmana Ladislav Hynek.

Jarní Flora zve na večerní prohlídku expozice s autorským kometářem

ilustrační foto

Večerní prohlídka ústřední expozice Strom života v pavilonu A se uskuteční v pátek 26. dubna od 20 do 22 hodin. Květinami a sklem provede autorka Klára Franc Vavříková. Program doplní harfový recitál Simony Voříškové.

Jedinečné spojení květin a skla v hlavní expozici s názvem Strom života si mohou návštěvníci vychutnat i v komorní atmosféře. Slavnostně nasvícená večerní prohlídka expozice v pavilonu A bude od 20 hodin doprovázena autorským komentářem Kláry Franc Vavříkové, od 20.30 hodin pak harmonickými tóny recitálu harfistky Simony Voříškové.

Po celou večerní prohlídku bude k dispozici prodej nápojů a občerstvení. Vstupenky jsou již nyní v prodeji za 120 Kč online a 160 Kč na místě.