Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

OBRAZEM: Plumlovská přehrada na TV Barandov

Foto čtenář

Problémy s vodou v Plumlovské přehradě zaujaly již i celostátní televizi.

V neděli večer se do zpráv televize Barandov dostala reportáž o zákazu koupání v Plumlovské přehradě. Ten vydala Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje 8. srpna. Důvodem je výskyt nebezpečných sinic, které mají vliv na zdraví lidí i zvířat. A zákaz bohužel stále pokračuje.

Žena se bavila s přáteli, muž vybuřoval

ilustrační foto

Čtrnáctého srpna v odpoledních hodinách nahlásil oznamovatel prostějovským strážníkům hádku dvou opilých mužů před domem, nedaleko Plumlovské ulice. Pravda byla jinde.

"Hlídku na místě oslovil muž v podnapilém stavu. Dle jeho slov má neznámá osoba v domě zadržovat jeho přítelkyni. Následně byl kontaktován sedmašedesátiletý majitel domu. Na místě strážníci zjistili, že devětadvacetiletá žena tam opravdu je, ale baví se s přáteli a je tam dobrovolně. Dále majitel domu uvedl, že se čtyřiačtyřicetiletý muž dobýval na jeho pozemek a vzbuzoval veřejné pohoršení," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že u mladšího muže byla provedena orientační dechová zkouška s výsledkem 2,33 promile. Z místa byl hlídkou vykázán.

Církev chce Květnou zahradu v Kroměříži

Foto ber

Olomoucké arcibiskupství podalo žalobu kvůli sporu o vlastnictví Květné zahrady kroměřížského zámku. Letos v dubnu získala církev zámek v Kroměříži a Podzámeckou zahradu, areál Květné zahrady ale stát nevydal. Podle památkářů je provázán s novostavbami, které z ní nelze vyčlenit a které tak nemohou být podle zákona o restitucích vydány.

Stát se rozhodl vydat církvi kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu v rámci majetkového vyrovnání s církví v roce 2015. Symbolické klíče od zámku a zahrady převzalo olomoucké arcibiskupství letos v dubnu.

Žalobu ohledně vlastnictví jedné z nejvýznamnějších zahradních památek, zapsaných na seznamu UNESCO, podalo arcibiskupství už před dvěma měsíci, svůj krok však nezveřejnilo.

O sporu bude rozhodovat Okresní soud v Kroměříži. (red)

 

Chcete jedno rodinné vstupné na zítra na Sovinec? Neváhejte!

ilustrační foto Sovinec

Ve dnech 19. a 20. srpna se na hradě Sovinci koná celodenní program s názvem Přízrak z Temné věže. I zítra na vás tedy čekají pověsti a šermířské příběhy ze života Karla IV. S Prostějovskými vstupenkami jste soutěžili o vstupenky a jedna z výherkyň náhle onemocněla.

Po oba dny účinkují těžkooděnci v plné zbroji Memento Mori, kteří připomenou znamenitý šermířský příběh Posel míru. Famózní šermíři Bibus Spiritus srdečně zvou na novou šermířskou pověst Černá rota. Divadelní a šermířská společnost D.B.S odehraje nejúspěšnější šermířskou komedii Prokleté dědictví. Skupina historického šermu Valmont představí šermířskou pověst ze života Karla IV. Král přichází. Pro nejmenší jsou připraveny loutkové pohádky divadla Kašpárkův svět.

OBRAZEM: Flora je úžasná. Vyrazte zítra!

Foto Jana Zaorálková

Deset čtenářů se svým doprovodem se mohlo podívat na letní Floru, která se odehrává od středy tohoto týdne, díky soutěži na Prostějovských novinkách zdarma. Jedna z výherkyň, paní Jana, zaslala fotografie i s krátkým poděkováním.

"Dnes jsme navštívili díky vyhraným lístkům letní Floru Olomouc. Opět bylo mnoho k vidění - od květin přes Terakotovou armádu až k motocyklovým či automobilovým veteránům. Připraven byl i bohatý doprovodný program, který moderoval Alexandr Hemala, a zpívala například Daniela Šinkorová", napsala k zaslaným fotografiím paní Jana. Na Floru se ještě můžete podívat i během zítřka. (red)

OBRAZEM: Pohádkový les přilákal do Žraloka stovky lidí

Foto JR

Tradiční Pohádkový les, který pořádá Spolek plumlovských nadšenců, přilákal v sobotu odpoledne do kempu Žralok v Plumlově stovky malých i velkých návštěvníků.

Děti si užily nejen soutěže, ale i výstavu hasičské techniky, malování na obličej, tanec a řádění v pěně. (ber)

 

 

Chcete mít doma trávník z letní Flory? K mání bude už od pondělí

ilustrační foto

Letní etapa mezinárodní květinové výstavy Flora Olomouc 2017 (17. - 20. srpna) je v tuto chvíli teprve krátce před svým zahájením, už nyní si ale můžete s předstihem zajistit hmatatelnou vzpomínku na ni. Od pondělí 21. srpna budou totiž v prodeji krásně zelené trávníkové koberce z jejích expozic. 

Jeden metr čtverečný trávníku přijde na 40 korun a k dispozici je ho i větší množství. S objednávkami se obracejte na Janu Vyhlídalovou, tel. 603 881 316, mail vyhlidalova.jana@flora-ol.cz. (red)

 

S čím do lesa: Ponožky proti klíšťatům

Foto ber

Letošní léto sice nepřeje houbám, ale za to se abnormálně daří klíšťatům. Pokud se chystáte do přírody, máme pro vás tip, jak si domů nepřinést otravného hosta.

V Prostějově jsme objevili ponožky, které mají na sobě viditelný symbol přeškrtnutého klíštěte. Podle výrobce v sobě mají speciální mikrokapsle, s výtažkem, který odpuzuje nejen klíšťata, ale i ostatní hmyz. Mikrokapsle vydržíasi 20x praní v pračce, pro delší působení mikrokapslí výrobce doporučuje praní v ruce. (ber)

 

Dnes je Mezinárodní den pirátů

ilustrační foto ČT

Věděli jste, že 19. srpen je Mezinárodním dnem pirátství? Pravda, byli jsme zvyklí na Mezinárodní dny žen, horníků, družstevníků i sovětského dělostřelectva, ale piráti?

Doba pirátů začala v 17. století, kdy lodě z Ameriky přivážely do Španělska drahé kovy a jiné bohatství. A trvá dodnes, i když v jiných podobách. Jelikož se pirátství většinou odehrává v mezinárodních vodách, je stíhání pirátů i z hlediska práva dosti složité. Piráti samotní v dřívějších dobách, kromě svých kapitánů či kormidelníků, nebyli nikdy pohádkově bohatí, často trpěli hladem a umírali mladí.