Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Pozor! Změny v uzavírce Brněnské!

ilustrační foto mapa

V současné době odstartovala druhá fáze rekonstrukce silnice II/433 Prostějov – Morkovice. Jde o investiční akci Olomouckého kraje, která uzavřela Brněnskou ulici. 

Od 23. 4. 2018 do 17. 6. 2018

Oproti 1. fázi dojde k otevření úseku od brány hřbitova po most přes dálnici, který bude nadále uzavřen. Navíc bude uzavřen úsek ulice Brněnské od okružní křižovatky s ul. Okružní po konec zdi Centra sociálních služeb (bývalá nemocnice). Úsek od konce zdi CSS po bránu hřbitova bude přístupný pro dopravní obsluhu, příjezd bude možný přes ulici Lidickou a podél severní zdi hřbitova (bude zrušena jednosměrka).

V závěru této fáze se bude cca čtyři dny asfaltovat, úsek bude zcela uzavřen.

Změny v MHD:

Kdo vyhrál další volňásky na Hanácké pivní slavnosti?

ilustrační foto

Další ročník Hanáckých pivních slavností bude tentokráte obohacený o program Food festivalu, který spojí pivní slavnosti s programem vybraných restaurací, které zákazníkům nabídnou své speciality kuchyně a své šéfkuchaře. Protože se jedná o polojubilejní ročník, pořadatelé pozvali kapelu, se kterou zahajovali akci v roce 2013, a to Argemu. Nad akci má již druhým rokem záštitu Milada Sokolová, zastupitelka města a předsedkyně Okrašlovacího spolku. Slavnosti se budou konat 5. května u OC Albert v Plumlovské ulici v Prostějově.

V gastro festivalu se představí přední značkové restaurace z Olomouce (např. Konvikt, Lobster a další) a budou nabízet své speciality, včetně doprovodného programu. K vidění bude umění kuchařů, apod. Dále se akce rozšíří o nabídky rybích specialit a grilovaných specialit. Nechybět budou pečené makrely a grilované selátko. Těšit se můžete dále na ostatní farmářské speciality a produkty výrobců jako cukrovinky, med, cukrářské výrobky, sýry apod. Rozhodně se tedy v sobotu vyplatí snídat velice sporadicky.  Těšit se můžete na koncerty známých kapel.

Aquapark i letos otevře jediný vchod

ilustrační foto domovní správa

Prostějovský Aquapark bude letos kvůli rekonstrukci vodovodního potrubí otevřen o dva týdny později, než vloni, kdy návštěvníky přivítal 20. května. I letos bude otevřen pouze jeden vchod, a to od parkoviště.

Důvodem je podle Vladimíra Průši, jednatele Domovní správy Prostějov, která Aquapark provozuje, zastaralé technické zařízení a turnikety u vchodu z Krasické ulice. Úspora se podle něj projevuje na potřebě menšího počtu pokladních. "Úspora je asi 250 tisíc korun, což je velmi významná  položka. Díky ní můžeme zachovávat ceny vstupného. Ty se neměnily už deset let, náklady na provoz a platy ale stouply za tu dobu dvojnásobně," dodal Průša.

I letos bude v Krasické ulici otevřen vstup přes areál DTJ, přes který budou moc návštěvníci Aquaparku procházet k zadnímu vstupu. (ber)

Prvňáčků bylo letos u zápisu nejméně za poslední tři roky

ilustrační foto MMP

V pátek 20. dubna se do prostějovských základních škol vydala se svými nejbližšími dítka, která by v září měla poprvé usednout do školních lavic. Letos jich bylo vůbec nejméně za poslední roky.

"K zápisu se dostavilo 581 dětí, 111 jich dostalo roční odklad. V této chvíli tedy mohu potvrdit, že do školy by v září mělo nastoupit 470 dětí, bude jich ale méně. Zatím totiž nejsou odečteny duplicity, kdy rodiče přišli s dítětem k zápisu na na více škol," potvrdila PvNovinkám informaci náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. 

V roce 2016 přišlo k zápisu 639 dětí, rodiče požádali o odklad u 84 z nich. Vloni bylo u zápisu 615 dětí, o odklad bylo požádáno u 116. (ber)

 

Jarní dny zdraví. Od 2. do 31. května 2018

ilustrační foto plakát

Obyvatelé mají možnost získat nové informace z oblasti zdravého životního stylu, zdravé výživy, nové poznatky o pohybových aktivitách. Mohou si také nechat změřit tlak či změřit své BMI.

Aktivity budou probíhat během měsíce května v prostorách Nemocnice Prostějov, na náměstí T. G. Masaryka u muzea a v kavárně Dvořák v prostějovském zámku. Akci podpoří i Nemocnice Prostějov přímo na náměstí, kde budou prezentovat nejnovější poznatky v oblasti resuscitace. V zámku, v Gallery Dvořák, proběhne pravidelné měření i poradenství spolu s konzultacemi a ochutnávkou zdravé výživy.

Sobota je zatím nejteplejší den roku. Teploty dosáhly 29 stupňů

ilustrační foto ber

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili 29,2 stupně. Z celkových 147 stanic v České republice byl teplotní rekord překonán na stovce z nich. Podle meteorologů je sobota zřejmě zatím nejteplejším z letošního roku.

I v Prostějově bylo teplo. Meteorologická stanice hvězdárny naměřila krátce před půl čtvrtou 26,5°C. Stejně vysoko se rtuť teploměru vyšplhala v pátek v 17:59 hodin. Nejtepleji ale  bylo ve čtvrtek, kdy stanice v 16:35 hodin naměřila 26,2 °C. I dnes by mělo být velmi teplo, takže užívejte. Během příštího týdne se podle meteorologů ochladí, studená fronta s sebou přinese déšť a bouřky. (ber)

OBRAZEM: Tvarůžkový festival fotoaparátem Jany Zaorálkové

Foto Jana Zaorálková

Jak jsme vás informovali, včera se v Olomouci konal třetí ročník tvarůžkového festivalu. Prostějovská fotografka Jana Zaorálková se jej účastnila a pro ilustraci zaslala fotografie.

"Zasílám do redakce fotografie z Tvarůžkového festivalu, který se koná včera a dnes na Horním a Dolním náměstí v Olomouci. Tvarůžky jsou všude, kam se podíváte a na všechny možné způsoby - slané, sladké, s bramborákem, s haluškama...  Nechybí ani skvělý kulturní program. Včera například proběhlo setkání nositelů příjmení Tvarůžek - Tvarůžková a někteří z nich přijeli dokonce až z Karových Varů", uvedla k zaslaným fotografiím Jana.

Možná vás její fotografie tak nadchnou, že ještě dnes vyrazíte? Dnes bude hrát kapela Buty. (red)

Celníci kontrolovali dodržování zákona o zaměstnanosti

ilustrační foto

V průběhu minulého týdne proběhla na území České republiky kontrolní akce „Factory 2018“. Ta byla zaměřena na dodržování zákona o zaměstnanosti, zejména v oblasti výroby pro automobilový průmysl. Do akce se zapojili i olomoučtí celníci. Jednalo se o součinnostní kontroly Celního úřadu pro Olomoucký kraj, Oblastní cizinecké policie Přerov a Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Uskutečněné akce se zúčastnilo celkem dvaadvacet příslušníků olomouckého celního úřadu, policie a inspektorátu práce. V rámci působnosti Olomouckého kraje zkontrolovali sedm subjektů, z nichž u dvou zjistili porušení právních předpisů na úseku zaměstnávání cizinců.

Hasiči z Olomouckého kraje uspěli v anketě Hasič roku

Foto HZS Ol. kraje

Jednu ze sedmi skleněných hasičských přileb, která je vždy připravena pro vítěze ankety Hasič roku, přivezli ve čtvrtek 19. dubna 2018 z Prahy hasiči z Olomouckého kraje. Zvítězili v kategorii Projekt roku s publikací pro slabozraké a nevidomé žáky ZŠ a SŠ „Jak se chovat při mimořádné události“. Uspěli tak mezi padesáti dvěma nominacemi, které byly do ankety zaslány, a ze kterých sedmnáctičlenná porota vybrala vítěze. 

Nápad vytvořit tuto speciální publikaci pro děti nevidomé nebo se zbytky zraku s názvem "Jak se zachovat při mimořádné události" vznikl koncem roku 2016, kdy zástupci HZS Olomouckého kraje oslovili vedení Střední školy, Základní školy a Mateřské školy prof. V. Vejdovského v Olomouci – Hejčíně, kterou navštěvují slabozrací a nevidomí žáci, zda by byl zájem o vytvoření příručky s tématikou ochrany obyvatelstva a požární ochrany pro žáky a studenty této školy.