Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Prostějov je jen jeden!, říká Lukáš Beránek, autor Kresleného Prostějova

Foto FB Kreslený Prostějov

Lukáš Beránek je prostějovský rodák. V Prostějově i s rodinou žije, za prací dojíždí do nedalekých Smržic. Ve firmě Laski s.r.o. dělá konstruktéra a vizuální stránku marketingu. Věnuje se technickému kutění, rád sportuje, soukromě létá a je nadšeným motocyklistou. A od listopadu 2016 maluje turistickou mapu Prostějova. PvNovinky Lukáše požádaly o krátký rozhovor.

Jak Vás napadlo malovat turistickou mapu Prostějova?

Ke kreslení mapy mě vyprovokovala, dle mého pohledu, povedená obnova centra města. Přiznám se, že jsem z počátku oprav nebyl příliš nadšený, ale centrum zkrásnělo a zase žije. Chtěl jsem také něco udělat pro své krásné město. Myšlenka padla na kreslenou mapu. Zjistil jsem, že Prostějov žádnou takovou turistickou mapu nemá a přišlo mi to jako dobrý nápad. 

Už jste něco takového dělal?

Letecká záchranná služba v Olomouckém kraji je zajištěna

ilustrační foto logo MZ

Ministerstvo zdravotnictví se podrobně informovalo u ZZS Olomouckého kraje o okolnostech nouzového přistání vrtulníku letecké záchranné služby na olomouckém letišti. 

"MZČR není sice příslušné technicky prověřovat okolnosti této události, ale přirozeně nás zajímá, jak je celá situace s ohledem na pacienty řešena a zajištěna. Dále čekáme na vyjádření autorit, které se zabývají bezpečností leteckého provozu. Teprve na základě dalších relevantních informací můžeme rozhodnout o případném dalším postupu," uvádí ministerstvo. 

Hledáte zajímavou práci? Co v Muzeu umění?!

ilustrační foto Muzeum umění

Muzeum umění Olomouc vyhlašuje konkurz na místo tiskový mluvčí/PR manažer. Přihlášky můžete posílat do 31. ledna.  

Pracovní náplní je tiskový servis, komunikace s médii, komunikace s veřejností, koncepční příprava fundraisingových aktivit muzea. Mluvčí je rovněž administrátorem webových stránek a sociálních sítí - Facebook, Twitter, Google+, Instagram, YouTube, Pinterest, LinkedIn. Edituje periodické a neperiodické tiskoviny, připravuje časopiu Muzeion a propagační tiskoviny. V jeho náplni je propagace a marketing v oblasti cestovního ruchu a na starosti má přípravu mobilní aplikace – Průvodce Muzeem umění Olomouc.

V přízemí budovy radnice se maluje

Foto MMP

Práce byly zahájeny dnešního dne, tedy ve středu 18. 1. 2017, a potrvají zhruba do poloviny měsíce února. 

„Jedná se o prostory, které jsou v současné době vymalovány bíle, respektive se žlutým odstínem, přičemž výmalbou bude dosaženo sjednocení s ornamentálním designem výmalby ostatních chodeb v budově radnice. Malovat se konkrétně budou části chodeb a schodišť v přízemí budovy na náměstí T.G. Masaryka," uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Ke sjednocení barevného vzhledu chodeb dalo souhlas oddělení památkové péče. 

Pozor! Okružní blokují dvě vojenská vozidla!

Foto ber

Pokud míříte Jezdeckou na Okružní ulici k prodějně Kauflandu, dávejte pozor. 

V těchto místech blokují komunikaci dvě nákladní soupravy vojenských vozidel ve směru k Brněnské ulici. Jedno z nich má zřejmě poruchu, na jejímž odstranění vojáci intenzivně pracují. (ber)

V roce 2016 bylo uvítáno 429 nových občánků

ilustrační foto ber

V obřadní síni prostějovské radnice každý měsíc probíhá tradiční vítání nových občánků. V loňském roce přivedlo do "společenského života" 429 dětí. Obor školství, kultury a sportu Magistrátu města Prostějova si kromě evidence počtů dětí vede i statistiku nejčastěji užívaných a oblíbených jmen. 

„V loňském roce jsme takto do života uvedli 429 dětí. Chlapců bylo 216 a děvčátek 213," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková, která se vítání nových občánků tradičně účastní. Nejčastější jména, která rodiče svým ratolestem dávají, jsou u chlapců Jakub a Matyáš, u dívek vedou jména Eliška a Adéla.

Oblíbenost jmen v Prostějově:

Dívky: Eliška, Adéla, Viktorie, Kristýna, Sofie, Anna, Amálie, Nela, Tereza a v oblibě jsou i zdvojená jména. 

Rodiče, pozor! Změna termínů zápisů do školek a škol

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Zápisy se budou na všech základních školách konat v období od 1. dubna do 30. dubna 2017. Nový termín zápisů byl zaveden poslední novelou školského zákona.

V Prostějově se zápisy na základních školách budou konat 21. dubna 2017, zápisy do mateřských škol se uskuteční 5. května 2017. (red)

 

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje pozastavil všechny lety

ilustrační foto ZZS

Jak PvNovinky včera informovaly, v úterý musel kvůli závadě na motoru nouzově přistát vrtulník letecké záchranné služby Olomouckého kraje. Stroj provozuje slovenská společnost Air Transport Europe, která vyhrála tendr Ministerstva zdravotnictví a bude na území regionu v příštích čtyřech letech zajišťovat akutní lékařskou péči. 

„Vrtulník převážel pacienta z obce Drahotuše na popáleninové centrum do Brna. Nad Prostějovem začaly kontrolky signalizovat závadu motoru. Pilot se se strojem vrátil do Olomouce. Pacient nebyl nijak ohrožen na životě. Díky pohotovosti záchranářů už na letišti čekala sanitka a transportovala ho na místo určení,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček.

Překročení provozní doby není protiprávní, tvrdí městská policie

ilustrační foto ber

Na webu Prostějova se objevil dotaz jedné z obyvatelek města. Vadí jí nedodržování provozní doby v blízké restauraci. Podle městské policie překročení provozní doby není protiprávním jednáním.

„Bydlíme v bytovém domě na rohu Fanderlíkovy a Krapkovy ulice. V přízemí domu je provozována hospoda. Bohužel, stává se již pravidlem, že tato hospoda nedodržuje zavírací dobu. V týdnu je tam pohyb kolikrát až do půlnoci a o víkendu až do dvou hodin ráno i déle. Hluk z hospody ruší noční klid a následně odchod hostů obtěžuje obyvatele domu,“ popisuje situaci tazatelka. „Chtěla bych vědět, kdo povoluje provozní dobu hospod, které jsou součástí bytových domů. Kdo nám pomůže trvale vyřešit tuto situaci?,“ dodává.