Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

V souvislosti s chřipkou dosud zemřelo jedenatřicet lidí

ilustrační foto

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest a chřipkou v Česku za uplynulý týden přibylo jen mírně. Jejich počet se zvýšil o 2,6 procenta na 1 758 na 100 tisíc obyvatel. Chřipce už od začátku sezony podlehlo jedenatřicet lidí.

„V tuto chvíli máme hlášeno 184 klinicky závažných případů, z toho 31 úmrtí,“ uvedla ve vysílání České televize vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipkové respirační viry Martina Havlíčková s tím, že to je poměrně vysoké číslo.

Hranici pro vyhlášení plošné epidemie Česko překročilo minulý týden. Od té doby jsou pro veřejnost uzavřeny i nemocnice, včetně té prostějovské. (ber)

Ilustrační foto: ber

Magistrát hledá správce informačních technologií!

ilustrační foto

Tajemnice Magistrátu města Prostějova vyhlašuje výběrové řízení po pozici Správce informačních technologií na Odboru informačních technologií MMPv.

Zájemce musí mít vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání, výhodou je obor vzdělání informatika. Musí mít znalost správy serverů na operačním systému MS Windows Server 2012, 2016 (Active directory, DNS, DHCP atd., znalost samostatné systémové činnosti v oblasti výpočetní techniky, znalost operačního systému Windows 7, Windows 10 a kancelářského SW MS Office a znalost problematiky síťového provozu a správy zařízení - firewall, router, switch atd. 

Hanácká estakáda se bude opravovat už letos

ilustrační foto

Olomoucký kraj i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos investují stovky milionů korun do oprav silničních mostů. Jednou z největších investic bude rekonstrukce hanácké estakády.

Jednou z největších investic ŘSD v Olomouckém kraji bude v Prostějově. Jde o most zvaný "hanácká estakáda" na D46. „Na rekonstrukci estakády Haná v Prostějově připravujeme výběrové řízení. V letošním roce proběhne oprava jednoho mostu a v roce 2020 druhého. Opravovat budeme vršek, izolace, římsy a protihlukové stěny,“ sdělil PvNovinkám mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Za pomoc žena strážníkům zpětně poděkovala

ilustrační foto

V sobotu 9. 2. 2019 v ranních hodinách se na linku 156 prostějovských strážníků obrátila seniorka s tím, že upadla na zem a nemůže se sama postavit. Strážníky po telefonu nasměrovala ke kamarádce, která měla náhradní klíče od bytu.

Hlídka zkontaktovala zmíněnou kamarádku, od které vyzvedla klíče. Devětasedmdesátileté seniorce strážníci pomohli vstát. Zraněná nebyla, lékařské pomoci nebylo zapotřebí. "O dva dny později se žena na městskou policii obrátila znovu, tentokrát s velkým poděkováním pro zasahující strážníky, kteří jí v krizové situaci pomohli," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

Veterináři odhalili maso z Polska. Ve špinavé dodávce a bez označení

Foto SVS

Veterináři na Moravě zachytili dalších 320 kilogramů nevyhovujícího masa, pocházejícího z Polska. V prvním případě zastavili přepravní dodávku s kuřecím masem hned za hranicemi, v tom druhém udělali kontrolu v bistru ve Vyškově.

Dodávku s polskou SPZ zadrželi inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při společné kontrole s celníky v Olomouckém kraji. Uvnitř objevili 240 kilo označeného drůbežího masa od polského výrobce, dalších 20 kilo vepřového žádné označení ani doklad nemělo. "Vnitřní plocha vozidla naprosto nesplňovala požadavky na přepravu potravin živočišného původu," informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Podlaha i stěny dodávky byly špinavé, dveře rezavé a navíc bez krytí a celé auto nepříjemně páchlo.

Valentýna můžete oslavit na rozhledně!

ilustrační foto pozvánka

Nejen pro zamilované se na svatého Valentýna otevřena rozhledna na Velkém Kosíři. V sobotu 14. února bude otevřena od desíti hodin do setmění.

„Milenci se mohou políbit na čerstvém vzduchu a ještě udělat něco pro svoje zdraví,"  konstatovali organizátoři z Mikroreginu Kosířsko. Pokud si dáte říct a vyšlápnete všech 158 schodů, budete se moci pokochat pohledem do kraje z pětadvacetimetrové výšky. A dole vás bude čekat valentýnské pivo, guláš, svařák či čaj a možnost odnést si nějaký dárek z Valentýnské tomboly. (ber)

Čokofest v Šantovce začíná už dnes!

ilustrační foto

Čokoládový Festival 2019 se uskuteční se od 15. do 17. února v OC Galerie Šantovka.

Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Návštěvníky čeká výstava historie čokolády, vaření s čokoládou, stánkový prodej, degustace, čokoládové workshopy a zábavný program. (red)

Před šestnácti roky zemřel Miroslav Horníček

ilustrační foto

Miroslav Horníček, herec, režisér, spisovatel, moderátor, dramatik a výtvarník, by 10. listopadu 2018 oslavil sté narozeniny. Zemřel ale 15. února 2003.

I přesto, že Miroslav Horníček nebyl vystudovaný herec, získal první profesionální divadelní angažmá již za druhé světové války v Městském divadle v Plzni.

Po roce 1945 přišly první filmové role a od konce čtyřicátých let byl Miroslav Horníček šest let členem činohry Národního divadla. Miroslav Horníček řadu let spolupracoval s Janem Werichem, se kterým ho pojilo i osobní přátelství.

Divadlo dostane novou oponu. Nejen

ilustrační foto

Národní dům v Prostějově prochází rekonstrukcí již několik let. Zatímco opravy exteriéru máme denně na očích, co se děje uvnitř moc nevnímáme. A že je toho hodně. Svůj díl si z rekonstrukce ukousne i samotná divadelní scéna.

„Přibudou vitráže ve vestibulu a v sále, měnit se budou koberce v celém divadle a veškeré čalounění, včetně opony, dlažby na podestách ke schodišti, dokončí se nátěry oken a zrekonstruuje bufet u přednáškového sálu. Bude se čistit schodiště a malovat celé divadlo. O jarních prázdninách jsme malovali čtyři herecké šatny, hotový je suterén," vypočítala pro PvNovinky ředitelka Jana Maršálková. (ber)

Foto: ber