Chcete dobře nakoupit? Můžete i od státu!

Chcete dobře nakoupit? Můžete i od státu!
ilustrační foto

 

Odúmrť je v právním řádu ČR definována v zákoně č. 40/1964 Sb. takto: „Dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu.“ Další osud věcí je podle zákona v kompetenci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zatímco peníze putují státu, šperky, auta, starožitnosti čeká jiný osud. Pokud budete sledovat stránky úřadu, můžete i vy dobře nakoupit.

 

V prosinci loňského roku nabízelo Odloučené pracoviště Prostějov autoveterána. Osobní vůz Škoda 1000MB z roku 1966 byl ohodnocen na něco málo přes devět tisíc korun, prodal se ale v 1. kole výběrového řízení za 41 tisíc korun. "Do výběrového řízení se přihlásilo 26 účastníků. K velkému zájmu bezesporu přispěl i fakt, že embéčko jasně žluté barvy mělo najeto pouze 8 tisíc kilometrů," popsal jeden z prodejů Robert Hurt z tiskového oddělení ÚZSVM, podle kterého úřad vůz získal právě na základě odúmrti.

V současné době jsou v nabídce úřadu pozemky v Kladkách, Želči a Určicích. Získat třeba přes čtyři a půl tisíce metrů čtverečních kvalitní země za necelých čtyřicet tisíc je docela dobrý kup. Stačí se jen přihlásit do výběrového řízení.

ÚZSVM, odbor Odloučené pracoviště Prostějov, odvedl v prvním pololetí roku 2013 do státního rozpočtu více než 2,8 milionu korun uložených na vkladních knížkách u tří domácích bank. "Finanční prostředky pocházely z pozůstalosti po čtyřech osobách, jejichž majetek jako tzv. „odúmrť“ připadl státu na základě rozhodnutí Okresního soudu v Prostějově," dodal mluvčí.

V nabídce úřadu bývají rovněž věci movitéího i nemovitého charakteru, pocházející z trestné činnosti. (ber)

 

Poslat nový komentář