Falešní vojáci lákají z vdavekchtivých žen peníze. Na netových seznamkách

Falešní vojáci lákají z vdavekchtivých žen peníze. Na netových seznamkách
ilustrační foto

Policie ČR důrazně apeluje převážně na osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly žádné peníze! V tomto týdnu přijali policisté v Olomouckém kraji dvě oznámení od žen, které se na internetu seznámily s někým neznámým, který se vydával za zahraničního příslušníka armády.

„První případ jsme přijali v pondělí od sedmapadesátileté zdravotně postižené ženy z Přerova, od které podvodník vylákal 700 000 korun. Neznámý pachatel, který se vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, prostřednictvím sociálních sítí požádal oznamovatelku o přátelství, kterou žena přijala. Mezi oběma proběhlo několik e-mailů. Následně podvodník ženě napsal, že jí poslal balíček se 400 000 USD a zlatem, který zadrželi celníci v Turecku, a žádá ženu, aby zaslala několik tisíc EUR za proclení zásilky. Žena postupně platila. Utratila nejen své uspořené peníze, ale přes 300 000 korun si navíc vypůjčila od různých finančních institucí," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Druhý obdobný případ přijali ve středu policisté ve Šternberku. Padesátiletá žena se seznámila v polovině srpna 2018 přes sociální síť s mužem, který se vydával za Australana sloužícího v mírových sborech OSN v Somálsku. Muž ženě sliboval společné soužití a napsal jí, že po ukončení mise v prosinci 2018 za ní přijede. Následně jí zaslal balíček s elektronikou a zlatem, a požádal jí, aby zásilku sledovala. Balíček doputoval až do Turecka, odkud jí přišla zpráva, že musí uhradit clo ve výši 3 100 EUR. Nápadník ženě přislíbil, že jí daný poplatek později vrátí, a tak žena clo v polovině října uhradila. Asi po týdnu jí byl doručen další e-mail z Turecka, aby uhradila další poplatek ve výši 42 200 EUR. Podvodník ženu stále ujišťoval, že jí vynaložené poplatky zpětně uhradí. Žena postupně ve splátkách do konce října celou částku 42 200 EUR uhradila. Do týdne od uhrazení této částky přišel třetí požadavek na uhrazení dalšího poplatku ve výši 92 000 EUR. Podvodník stále ujišťoval ženu, že ji vše vynahradí. Ale žena konečně zbystřila a napsala protějšku, že vyhledá právní pomoc. Pachatel se poté s ženou rozloučil a přestal s ní komunikovat. Z důvěřivé ženy za necelý měsíc vylákal téměř jeden a čtvrt milionu korun.

„Oba případy si převzali kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality SKPV Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Za přečin podvod hrozí pachateli trest odnětí svobody na dvě až osm let," doplnil Hejtman. (red)

Ilustrační foto: PČR

Poslat nový komentář