Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2023. V úterý v Prostějově

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2023. V úterý v Prostějově
Foto plakát

V úterý 18. dubna proběhne již 18. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu „Jom ha-šoa“. Ve 24 městech České republiky od 14.00 zazní jména obětí nacistické perzekuce, těch, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

„Tato významná akce si našla své pevné místo a jsme rádi, že se nám z ní podařilo vytvořit tradici, která, spolu s tzv. Kameny zmizelých, připomíná ve veřejném prostoru konkrétní osudy jednotlivých lidí, kteří se stali oběťmi nacismu,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. „Vzpomínáme na katastrofu, která se odehrála před osmi desetiletími, ale chceme poukázat i na to, že stejné lidské tragédie se odehrávají i dnes, a to jen nedaleko od nás.“

Celostátní podobu čtení zajišťuje Institut Terezínské iniciativy a také letos je partnerem Muzeum romské kultury se sídlem v Brně a centrum Sintů a Romů v Praze.

“Jom ha-šoa” je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni a zavražděni kvůli svému původu, vyznání či přesvědčení. Pravidelně se koná od roku 2006. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k celosvětovému uctění památky nejen obětí holocaustu, ale i hrdinů, kteří se postavili proti zlu. Datum vzpomínkové akce je zvoleno tak, aby upomínalo na povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

K akci se může připojit každý, veřejně přečíst jména a vrátit tak zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí i do naší společné historie.  Veřejné čtení přispívá k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.

„V Prostějově se Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – “Jom ha-šoa”  uskuteční na náměstí T. G. Masaryka v prostoru před muzeem od 14.00 do 15.00 hodin.  Poté bude od 15:30 následovat komentovaná prohlídka výstavy v bývalé nové synagoze, dnes kostele Čs. církve husitské – v Husově sboru),“ dodává primátor města Prostějova František Jura.

Čtení jmen se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice a za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu, Nadace Židovské obce v Praze a Městské části Praha 3. V Prostějově probíhá ve spolupráci tří subjektů – Statutárního města, Muzea a galerie, p. o. a spolku Hanácký Jeruzalém. (Radana Rutová, Institut Terezínské iniciativy)

Poslat nový komentář