Pozor na zneužití názvu Registru ekonomických subjektů (RES)

Pozor na zneužití názvu Registru ekonomických subjektů (RES)
ilustrační foto

 

Český statistický úřad opakovaně varuje podnikatele před komerční nabídkou smluvní „registrace nově vzniklého podnikatelského subjektu.“ Zasílaný formulář je stylizován do podoby nápadně připomínající oficiální výkaz ČSÚ a v jeho hlavičce je uveden Registr ekonomických subjektů. Formuláře ČSÚ jsou však opatřeny logem úřadu a kontaktními informacemi.

Pozornost je na místě, zasílané komerční nabídky totiž většinou smluvně zavazují k následným poplatkům v řádech až desítek tisíc korun. Podnikatelům pak nezbývá, než věc řešit právní cestou. „Zápis do RES není zpoplatněn. Důrazně firmy a podnikatele upozorňujeme, aby pečlivě sledovali, kdo, co a za kolik jim v zasílaných dopisech vlastně nabízí. Komerční databáze nemají s Registrem ekonomických subjektů, který ze zákona spravuje pouze Český statistický úřad, nic společného. V případě jakékoliv pochybnosti je nejsnazší cestou kontaktovat přímo pracovníky informačního servisu našeho úřadu,“ upozorňuje mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Samotný dotazník RES 2014 bude Český statistický úřad společnostem zasílat výhradně elektronickou formou, a to přibližně v polovině roku. Plně tak nahradí papírovou podobu dotazníku.

Registr ekonomických subjektů slouží výhradně pro statistické účely. (red)

Poslat nový komentář