Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Prostějovská nemocnice se dnes připojuje ke světovému dni dárců krve

Prostějovská nemocnice se dnes připojuje ke světovému dni dárců krve
ilustrační foto

Prostějovská nemocnice, která je členem skupiny AGEL, se i letos připojí ke Světovému dni dárců krve. Její transfuzní oddělení pohostí ve čtvrtek 14. června, na kdy Světový den dárců krve spadá, všechny dobrovolné dárce rozšířeným občerstvením a dárkovým balíčkem. 

Přes veškeré úspěchy v rozvoji medicíny zůstává krev bezplatných dárců nepostradatelnou pro léčbu řady nemocí, provádění složitých operací i záchranu životů při úrazech nebo jiných krevních ztrátách. 

„Jen v roce 2011 činilo navýšení počtu odběrů krve a plasmy oproti roku 2010 více než 500 odběrů,“ prozradil vedoucí lékař odběrového střediska prostějovské nemocnice MUDr. Jiří Šlézar s tím, že nejkritičtější situace v zásobení transfuzními přípravky bývá v letních měsících. „Právě nyní, kdy začíná doba dovolených, klesá počet dobrovolných dárců a naopak kvůli zvýšenému počtu dopravních nehod poptávka po nejcennější lidské tekutině stoupá,“ doplnil MUDr. Šlézar.

Světový den dárců krve připomíná narozeniny rakouského vědce a nositele Nobelovy ceny Karla Landsteinera, který v roce 1901 vytvořil moderní systém krevních skupin a otevřel tak cestu k relativně bezpečným krevním transfúzím. Letos se k němu připojí i prostějovská nemocnice. Na všechny dárce tak čeká rozšířené občerstvení a dárkový balíček.

Dárcem se může stát každý člověk od 18 do 60 let, s váhou nad 52 kilogramů, který v minulosti neprodělal žádný typ infekčního zánětu jater, onemocnění pohlavní chorobou či jiné závažné infekční onemocnění a není v současné době pro žádné onemocnění sledován. „Pokud vám není lhostejné ohrožení zdraví a životů vašich spoluobčanů, blízkých a příbuzných, zařaďte se i vy mezi bezpříspěvkové dárce krve našeho regionu, rádi Vás uvítáme,“ uzavírá MUDr. Šlézar.   

(red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style