Kybernetické hrozby jsou stále aktuálnější, škody jdou do miliard

Kybernetické hrozby jsou stále aktuálnější, škody jdou do miliard
ilustrační foto

Čtyřicet procent lidí na světě je online. Evropa je na internetu stále závislejší. Lidé už ho nemají jen jako zdroj zábavy, ale využívají jej také ke správě svých finančních záležitostí, což je hnacím motorem pro majetkovou trestnou činnost. Nedávné renomované odhady vyčíslují škodu způsobenou internetovou kriminalitou na částku přibližně 300 miliard dolarů ročně.

Právě k aktuálním trendům v oblasti internetové kriminality uspořádalo Policejní prezidium ČR a Europol odborný seminář, který se uskutečnil v rámci Dnů NATO v Ostravě. "Chceme zhodnotit zkušenosti s počítačovou kriminalitou na mezinárodní úrovni a sjednotit postupy v boji proti tomuto novodobému kriminálnímu fenoménu," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý ve svém zahajujícím projevu.

Mezi nejčastější delikty, které vyšetřují čeští odborníci na kyberkriminalitu, patří:

- podvodná jednání včetně využití technik krádeže identit

- phishing (podvodná technika používána k získávání číselných údajů, například hesla, čísla kreditní karty apod. Pachatel předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, online platebních portálů, může například zasílat e-mailové zprávy, které adresáta vyzývají k zadání osobních údajů)

- vyvedení prostředků z trestné činnosti do virtuálních měn

- zneužívání anonymizačních služeb charakteru tzv. darknet a underground market places (sítě a tržiště, na kterých se anonymně prodává ilegální zboží a služby, slouží k nekontrolovatelné komunikaci v rámci páchané trestné činnosti)

- sofistikovanější šíření dětské pornografie.

Nejčastější trestné činy jsou tedy podvod, mravnostní trestné činy, porušování autorských práv atd. „Vloni jsme jich jen v České republice vyšetřovali více než tři tisíce,“ uvedla Jana Macalíková tisková mluvčí Policejního prezidia ČR.

Zajímavosti:

V roce 2013 mělo přístup k internetu 2,7 miliardy lidí (to je 40 % populace).

Odhaduje se, že v roce 2017 bude online 50 % obyvatel světa.

Devět desetin dospělých občanů Evropské unie vlastní mobilní telefony.

Šest miliard hodin měsíčně stráví lidé díváním se na YouTube. (red)

Poslat nový komentář