Krimi

Po nehodě cyklista nadýchal tři promile

ilustrační foto PČR

V pátek 20. října před devátou hodinou došlo na cyklostezce od obce Smržice k městu Prostějovu k havárii sedmatřicetiletého cyklisty. Dle prvotního šetření k havárii mělo dojít bez cizího zavinění. 

"Muž z dosud přesně nezjištěných příčin nezvládl řízení jízdního kola a upadl na cyklostezku. Při pádu si způsobil zranění, se kterým byl převezen do prostějovské nemocnice. Ještě před tím se však podrobil dechovým zkouškám, kterými policisté naměřili hodnoty 2,82 a 3,02 ‰ alkoholu v dechu. K užití alkoholu před jízdou se přiznal a uvedl, že vypil několik skleniček vína a piva," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Zranění dalších osob ani škoda na majetku nebylo zjištěno. Příčiny, okolnosti i míra zavinění havárie jsou nyní předmětem dalšího policejního šetření.

Bavoráka schovala na Prostějovsku. Před insolvenčním správcem

Ilustrační foto BMW.cz

V sobotu 21. října 2017 v odpoledních hodinách vypátrali policisté z obvodního oddělení Němčice nad Hanou v obci ve své místní působnosti osobní automobil značky BMW, který byl veden v celostátní evidenci vozidel v pátrání. 

"Majitelem vozidla je jednapadesátiletá žena z Uherskohradišťska. Ta si z důvodu vyhlášené insolvence vozidlo na Němčicku již před třemi roky uschovala u svého známého. O všech okolnostech, tedy zejména o tom, že je proti ní vedeno insolvenční řízení, ho však neinformovala," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Vozidlo v hodnotě 200 tisíc korun policisté zajistili a předali ho oprávněnému insolvenčnímu správci. (red)

 

Opilý řidič utekl. Z nemocnice

Foto PČR

V sobotu 21. 10. 2017 krátce po šesté hodině ráno přijali olomoučtí policisté oznámení o dopravní nehodě na silnici II/449 v Unčovicích. Auto skončilo na boku, řidič a spolujezdkyně v nemocnici. Z té muž, který měl v dech 3 promile, utekl.

"Z prvotního šetření vyplývá, že osobní vozidlo Škoda Felicia, které řídil 41letý řidič a společně s ním cestovala 18letá spolujezdkyně, z prozatím přesně nezjištěných příčin u autobusové zastávky v obci Unčovice – rozcestí, přejelo do protisměru a narazilo do ostrůvku. Vlivem nárazu se vozidlo přetočilo přes střechu a skončilo na pravém boku. Vyproštění obou osob z vozidla provedl oznamovatel dopravní nehody. Policisté u řidiče provedli orientační dechovou zkoušku a naměřili mu 3,01 ‰ alkoholu v dechu.

Rekreační objekty si před zimou zabezpečte, vzkazují policisté

ilustrační foto PČR

S přicházejícím sychravým podzimním počasím nastává období zakončení zahrádkářských prací a „zazimování“ sezónních rekreačních objektů. V zimě své objekty nenavštěvujeme tak často, jako v letním období. Pachatelé krádeží vloupáním si rádi vybírají především odlehlé, nedostatečně zabezpečené objekty, které jsou zároveň dobře přístupné. Majitelé rekreačních chat a chalup by proto měli dbát na řádné a účinné zabezpečení svého majetku. Pozornost by měli věnovat také zabezpečení prostor přilehlých k rekreačnímu objektu, jako jsou různé kůlny, přístavky a garáže. Obzvlášť pokud jsou nuceni v nich skladovat cennější věci. V případě delší nepřítomnosti však doporučujeme odvézt cenné věci do bezpečí.

Přestože policisté v rámci své činnosti provádějí kontroly rekreačních oblastí a navazují neformální vztahy s chalupáři, není v jejich silách uhlídat všechny objekty. Proto doporučují udržování dobrých sousedských vztahů. Při pobytu na chalupě nebuďte neteční, věnujte pozornost svému okolí a pohybu neznámých osob a vozidel. Vaše svědectví může být důležitým vodítkem pro práci policistů.

Rady pro správné zabezpečení rekreačních objektů:

Zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky.

Vykradl auto v myčce na Wolkerově ulici

ilustrační foto

V pátek 20. října 2017 odpoledne vnikl neznámý pachatel do neuzamčeného vozidla, které bylo odstavené v mycím boxu automyčky na ulici Wolkerově v Prostějově.

"Pachatel využil asi deseti minut, kdy byl vůz bez dozoru, a odcizil z něj kabelku s peněženkou, tankovacími kartami, stravenkami, osobními doklady a dalšími věcmi. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslená na asi 4500 korun. Pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí mimo jiné trest odnětí svobody až na dvě léta", popsala událost Marie Šafářová, mluvčí PČR Olomouckého kraje. (red)

Na zastávce MHD v Krasicích nechala ležet kabelku. Poctivá nálezkyně ji předala strážníkům!

ilustrační foto

Ve čtvrtek 19. října v dopoledních hodinách se na linku 156 obrátila žena s tím, že našla na zastávce MHD v Krasicích kabelku s doklady, mobilem a finanční hotovostí. 

Hlídka strážíků od oznamovatelky nález převzala. Po dvou a půl hodinách se na služebnu dostavila majitelka kabelky. Strážníci devětačtyřicetileté ženě nález předali.  "Oznamovatelce patří velké poděkování. Jen díky ní žena nepřišla o svoje cenné věci," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

Ukradl slivovici. Dvacet litrů

ilustrační foto

V době od 13. do 18. října vnikl do sklepní kóje v Prostějově na ulici Václava Špály neznámý pachatel. Po té, co se dostal dovnitř, z ní odcizil dva skleněné demižony o obsahu pěti litrů slivovice a jeden demižon s deseti litry slivovice.

Majitel si škodu vyčíslil na 6 500 Kč. "Případ šetříme pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody, za který hrozí dle trestního zákoníku až tříletý trest odnětí svobody," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

 

Policisté chytali rychlíky na dálnicích

Foto PČR

Ve čtvrtek 19. 10. 2017 vyhlásilo Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje dopravně bezpečnostní akci (dále jen „DBA“) pod názvem „Jih – Sever“. Policisté z Olomouckého, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje se zaměřili na dodržování nejvyšší předepsané rychlosti na dálničních úsecích, které vedou přes jejich kraje.

V Olomouckém kraji se na DBA se podíleli policisté z dopravního inspektorátu Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk a dálničního oddělení Kocourovec. Všechna vozidla byla v civilním provedení s měřicí technikou.

Policisté vytipované řidiče z úseku dálnice D1, D35, D46 a silniční komunikace I/47 ve směru z Olomouce na Prostějov, na Mohelnici a na Bělotín odkláněli na odstavná parkoviště nebo benzinové čerpací stanice.

Od nehody ujel!

ilustrační foto

Včera, ve středu 18. října v odpoledních hodinách couval řidič s osobním vozidlem značky Škoda v obci Určice v křižovatce místní komunikace a hlavní silnice. Narazil do jiného auta, od nehody ale ujel. 

"V důsledku nepozornosti narazil do přední části vozidla Škoda Fabia, jehož řidič zastavil před křižovatkou z důvodu situace, která vznikla v silničním provozu. Řidič škodovky začal z místa ujíždět a poškozený ho chvíli pronásledoval, ale nepodařilo se mu podezřelého zastavit. Škoda na jeho vozidle byla předběžně vyčíslena na 5 000 Kč," popsala událost ní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že nehoda je nadále v šetření policistů z dopravního inspektorátu. (red)

 

Hasiči vytahovali muže ze studny

ilustrační foto

Ve středu 18. října 2017 byli v 11:23 hodin požádáni profesionální hasiči z Uničova o pomoc při vyproštění muže ze studny v obci Šumvald.

Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že muž po trubce uvázaný na ocelovém lanku slezl do studny hluboké asi 20 m pro nářadí, které mu dolů spadlo. Myslel si, že když nebude moci vylézt nahoru, vytáhne ho manželka. Jenže manželka si se stokilovým mužem neporadila, proto přivolala hasiče. „Velitel zásahu na místo povolal lezce z požární stanice v Olomouci a sami se mezi tím snažili muže ze studny vytáhnout. Když pět hasičů nasadilo všechny svoje síly, muže ze studny vytáhli nahoru.