Podezřelí z rozsáhlé trestné činnosti byli obviněni. Kradli nářadí, šperky i auta

Podezřelí z rozsáhlé trestné činnosti byli obviněni. Kradli nářadí, šperky i auta
ilustrační foto

Trestnímu stíhání hned za několik trestných činů čelí dva muži z Prostějovska ve věku 30 a 38 let. Kriminalisté prostějovského oddělení obecné kriminality je viní z celkem jedenácti skutků v oblasti majetkové kriminality a z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Staršího z mužů navíc také z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání a omamnými látkami a s jedy a přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu.

Majetkové trestné činnosti se měli obvinění samostatným i společným jednáním dopouštět v poslední čtvrtině minulého roku, zejména v jihovýchodní části okresu Prostějov. „Při vloupání do jednoho rodinného domu, několika vozidel a několika podnikatelských objektů měli odcizit mimo jiné také nářadí, pohonné hmoty a šperky. Kromě toho odcizili také dvě vozidla. Škoda způsobená tímto jednáním byla vyčíslena na více než 100 tisíc korun. Na dalších asi 40 tisíc korun pak byla vyčíslena škoda způsobená poškozením napadených vozidel či objektů.

Způsobená škoda mohla být ale i vyšší, kdyby obvinění nebyli dne 3. listopadu 2018 při vloupání do autoservisu v obci na Prostějovsku vyrušeni majitelem. Kromě věcí v hodnotě asi 10 tisíc korun, kterých se jim podařilo se zmocnit, měli k odcizení připraveny další, v hodnotě přesahující 100 tisíc korun. Mezi nimi například i motocykl," informoval policejní mluvčí František Kořínek.

Jednoho z uvedených odcizených vozidel se zmocnili 22. prosince 2018 před jedním z prostějovských supermarketů díky chybě jeho majitele. Ten svoji Škodu Octavii v hodnotě 45 tisíc korun na parkovišti u obchodu ponechal nezabezpečenou a nastartovanou a vzdálil se od ní. Toho obvinění muži využili a automobilu se zmocnili. Takto nabyté vozidlo dále užívali až do 8. ledna 2019, kdy v něm byl mladší z obviněných kontrolován v obci na Vyškovsku. Při kontrole policisté zjistili nejen, že je vozidlo odcizené, ale také to, že muž nenastoupil do výkonu trestu odnětí svobody. Ten mu byl pro předchozí majetkovou trestnou činnost uložen v délce 26 měsíců. Silniční kontrolou tak pro muže skončilo neoprávněné užívání cizího vozidla, ale na delší dobu také pobyt na svobodě.

Pro uvedené jednání nyní oba muži čelí trestnímu stíhání pro přečin porušování domovní svobody, přečin krádež, přečin neoprávněné užívání cizí věci a přečin poškození cizí věci. Protože oba byli pro obdobnou trestnou činnost v minulosti již odsouzeni, hrozí jim v případě prokázání viny trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Kromě majetkové trestné činnosti se oba obvinění měli dopustit také přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Toho se měli dopustit tím, že řídili motorová vozidla i přes uložený zákaz této činnosti.

Mladší z obviněných má Městským úřadem v Židlochovicích vysloven zákaz řízení motorových vozidel na dobu 20 měsíců, který mu skončí v květnu tohoto roku. Přesto policisté zadokumentovali nejméně 8 jízd, kterými v době od října do prosince 2018 uložený zákaz porušil.

Starší muž je držitel dokonce tří zákazů řízení, a to až do prosince roku 2029. V jeho případě policisté zdokumentovali nejméně dvě jízdy v prosinci minulého roku. Za toto jednání oběma obviněným v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

„V rámci prověřování majetkové trestné činnosti policisté u osmatřicetiletého obviněného zjistili také působení v oblasti drogové trestné činnosti. Při domovní prohlídce v jím obývaném domě v obci na Prostějovsku policisté nalezli několik gramů látky metamfetamin a desítky gramů sušené rostlinné hmoty, tzv. marihuany. Na základě zajištěných drog a přiznání muže ho policisté obvinili také z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými látkami a s jedy a přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Za ty obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let," dodal mluvčí. (red)

Ilustrační foto: PČR

Poslat nový komentář