Tip na víkend: Festival vojenských hudeb Olomouc

Tip na víkend: Festival vojenských hudeb Olomouc
ilustrační foto

Zvuk vojenských hudeb rozezní Horní náměstí i chrám svatého Mořice. Olomouc hostí jubilejní XXV. ročník Mezinárodního festivalu vojenských hudeb. Přehlídka s atraktivním programem se uskuteční v pátek 30. a v sobotu 31. srpna.

Festival představuje skvělé muzikantské umění, pestré uniformy i náročné pochodové sestavy.

Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš, který se představí s nezapomenutelným vystoupením „Krajinou času“, koncert Vojenské hudby Olomouc s operním a muzikálovým zpěvákem Danielem Hůlkou či vystoupení orchestru holandského Královského letectva nebo vojenskou hudbu z Lotyšska a Slovenska. Po roční pauze se v Olomouci opět představí Ústřední hudba Armády ČR, která rozezní chrám sv. Mořice. Zpestřením doprovodného programu bude exhibiční vystoupení vojáků Čestné stráže Armády ČR a Čestné stráže prezidentky Slovenské republiky. Divákům se na Horním náměstí předvede i motorizovaná jednotka Police ČR a Vojenské policie.

Festival začne v Olomouci na Horním náměstí v pátek ve 14:00 vystoupením souborů mažoretek. Chrámový koncert v kostele sv. Mořice je na programu v 18:00. První festivalový den vyvrcholí v 19:30, kdy se představí Vojenská hudba Olomouc s Danielem Hůlkou, a program na Horním náměstí uzavře Vojenská hudba Nizozemska.

Sobota 31. srpna je od 10:00 na Horním náměstí vyhrazena přehlídce vojenských hudeb. Vystoupí na ní Vojenská hudba Slovenska, Vojenská hudba Lotyšska, Vojenská hudba Nizozemska, domácí Vojenská Hudba Olomouc a Ústřední hudba Armády ČR. Diváky čeká exhibice Čestné stráže Armády ČR i přehlídka motorizované jednotky Policie ČR a Vojenské policie. Sobotní program a samotný festival vyvrcholí ve 12:15 závěrečným společným koncertem.

Festival se s menšími přestávkami koná již od roku 1992. Od roku 2005 se konal pod názvem Oslavy Maršála Radeckého. Od roku 2017 se prezentuje opět pod staronovým názvem Mezinárodní festival vojenských hudeb. Festival se neomezuje pouze na Olomouc, ale tradičně také na Kroměříž, kde zazní vojenská hudba v sobotu 31. srpna a 1. září na Velkém náměstí. (red)

Poslat nový komentář