Chudobná kráska zdobí i léčí

Chudobná kráska zdobí i léčí
ilustrační foto ber

Bellis perennis - sedmikráska obecná neboli chudobka - neodmyslitelně patří k našemu jaru. Vytrvalá rostlinka ale dokáže kvést v podstatě celý rok. Je nejen krásná, ale také pomáhá při řadě nemocí.

Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin. Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek.

Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány. Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává "jen" pro zlepšení jejich vzhledu.

Se sedmikráskami má zkušenosti celá řada lidí. A jen těch nejlepších zkušeností, jako paní Jana. „Sedmikrásku jsem kdysi úspěšně použila na léčbu akné, před pár lety pomohla i mé dceři,“ uvedla. Stačilo omývat pokožku sedmikráskovým nálevem. „Výborná je v kombinaci s mateřídouškou na čištění krve,“ dodala Jana.

Sedmikrásky „na syrovo“ jsou zase výborné při bolestech hlavy. Musí se rozžvýkat tři květy, ne víc a ne méně.  „Květy sedmikrásek jsou výborné do pomazánek, přidávám je do zeleninových salátů a zamrazuji je do ledu. V létě kostky přidávám do jakýchkoli nápojů. Vypadá to moc pěkně,“ podělila se o vlastní zkušenost paní Alena. Dobrý je i sedmikráskový med.

Sedmikráska obecná

Vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina. Lodyha přitiskle chlupatá, bezlistá, pouze s jedním květem. Listy v přízemní růžici, úzce obvejčité až kopisťovité, vroubkované, jednožilné, zúžené v široký řapík. Úbor 1 až 3 cm v průměru, jazykovité květy bílé až růžové, na špičce často červené, četné, terčovité květy žluté. Plodem je nažka asi 1 mm dlouhá. Kvete převážně v II až X, za příznivých zim kvete celoročně. (ber)

 

Poslat nový komentář