Okrasní školkaři si zoufají. Ničí je vedro

Okrasní školkaři si zoufají. Ničí je vedro
ilustrační foto ŠŠ ČR

 

Po osmi týdnech extrémních teplot a sucha jsou provozovatelé okrasných školek zoufalí. Situace je velmi kritická a škody kvantitativně narůstají každým dnem. „Vzhledem k dlouhodobé meteorologické prognóze očekáváme další propady v pěstovaných kulturách,“ informovala Marie Horáková, tajemnice Svazu školkařů ČR.

„Doposud nám nahlásilo předběžné škody 25 členů SŠ ČR, dá se předpokládat, že skupina poškozených školkařů se ještě výrazně rozšíří. Prozatímní odhad škod způsobených suchem činí více než 15 milionů korun,“ informovala tajemnice.  

Škody, které vznikají, jsou velkou zátěží. Hrozí výpadek několika ročníků v pěstovaných kulturách, které se budou obtížně nahrazovat. Po krizových letech mnoho školkařských podniků hospodaří bez rezerv a tudíž obnova bude velmi těžká.

„Toto léto nás opětovně upozornilo na problematiku budování retenčních nádrží a vrtů, které by nám pomohly přečkat období sucha. Vzhledem k předpokládaným nízkým tržbám v následující sezóně budou jakékoli prostředky či podpora při budování rezervních zdrojů zálivkové vody nesmírně cenné,“ dodala Horáková. (red)

 

Poslat nový komentář