teplota

Do pátku si užijeme letní počasí, o víkendu se ochladí

ilustrační foto ber

Již několik dní přetrvává slunečné a teplé počasí, které můžeme očekávat ještě ve čtvrtek a v pátek, kdy teploty vyšplhají až k 28 stupňům. Od pátku se bude podle předpovědi na většině území vyskytovat občasný déšť a během víkendu nás bude doprovázet chladnější počasí s občasným deštěm.

Podle meteorologů byl včerejšek letošním prvním dnem, kdy teplota na některé stanici překročila hranici 25 °C. Bylo tomu tak na stanici Plzeň-Bolevec 25,4 °C a Plzeň-Mikulka 25,2 °C. Dnešní teploty se dostaly pravděpodobně ještě výše, maxima se očekávaly mezi 23 a 27 °C.

Do konce roku mráz nečekejte, vzkazují rosničkáři

ilustrační foto ber

Do konce letošního roku už se mrazů přes den podle předpovědi meteorologů zřejmě nedočkáme. Teploty budou stoupat ke zhruba 2 až 6 °C, sněžit tak bude jen ojediněle ve vyšších polohách. Konec letošního roku tak bude velmi teplý a spíše zatažený. 

Ve čtvrtek vystoupaly podle Českého hydrometeorologického ústavu teploty k 5 až 9 °C. Přes den bylo převážně zataženo až oblačno.

I v pátek se budou teploty držet vysoko nad nulou, přes den by mělo být kolem 4 až 8 °C. Srážky se budou stále držet převážně na severu a severovýchodě republiky, nad 900 metrů se pak budou objevovat srážky smíšené nebo sněhové.

Teplé dny končí. O víkendu se ochladí a bude pršet

ilustrační foto ber

Velmi teplé dny končí. Ještě dnes a zítra můžeme očekávat teploty kolem tropické třicítky, o víkendu se o více než deset stupňů ochladí a přijde déšť. O víkendu budou maximální teploty jen kolem 17 °C. Další studená fronta přejde přes naše území v pondělí a za ní bude ještě chladněji.

V noci na pátek bude většinou jasno s ranními ojedinělými mlhami. Nejnižší teploty budou 15 až 11 °C. Slabý jižní až jihovýchodní vítr do 4 m/s.

V pátek přes den předpokládají meteorologové jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Odpoledne a večer od západu bude přibývat oblačnost a později večer v Čechách přeháňky, občas i bouřky. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C.

Bude horko. A možná i bouřky

ilustrační foto ber

V sobotu bude jasno nebo skoro jasno, odpoledne a večer polojasno až oblačno a ojediněle čekáme přeháňky nebo bouřky. 

Nejvyšší teploty 33 až 36 °C, na horách 25 až 29 °C. Slabý proměnlivý vítr do čtyř metrů za sekundu. Pěknou sobotu! (red)

 

Víkend bude tropický. A vedro nepoleví

ilustrační foto ber

V pátek bude obloha jasná až polojasná, ale ojediněle se mohou objevit i přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od 32 do 35 stupňů, na horách od 25 do 29. Foukat bude mírný severovýchodní vítr. 

V sobotu ráno bude také jasno až polojasno a ojediněle se mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost. “Teploměry přes den ukážou 31 až 35 stupňů, v noci teploty klesnou na 17 až 21 stupňů. Bude foukat slabý proměnlivý vítr a v noci na neděli se mohou objevit místy přeháňky nebo bouřky,” uvedla Marie Labajová z Českého hydrometeorologického ústavu. V neděli se nepatrně "ochladí", i tak ale bude stále horko. Obloha bude oblačná, přechodně polojasná, a nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 27 až 31 stupni.

Zažili jsme rekordní úterý. Naměřeno bylo 37,6 °C

ilustrační foto ber

Nejteplejším dnem roku 2018 bylo úterý 31. července. Teploty se pohybovaly většinou v rozmezí 31 až 35 stupňů Celsia, místy ale překročily 37 stupňů. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně Celsia. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. V Prostějově naměřila meteostanice hvězdárny v 15,01 hodin teplotu 32,9 °C. Ta je v Prostějově letos rovněž rekordní.  

Přes 37 stupňů dnes vystoupila teplota ještě na stanicích v Tuhani na Mělnicku (37,3 stupně), v Ústí nad Labem-Vaňově (37,2), v Děčíně a v Plzni-Bolevci (shodně 37 stupňů). Vysoké teploty panovaly zejména v nižších polohách v Polabí a dolním Poohří. Rekordní hodnoty pro poslední červencový den přesto přepisoval jen zlomek stanic ČHMÚ. V roce 1994 totiž bylo ještě tepleji a maxima tehdy ojediněle vystupovala nad 38 stupňů.

Obdobné teploty jako dnes lze v Česku očekávat i ve středu. Teplotní maxima by se podle meteorologů budou pohybovat nejčastěji v rozmezí 32 až 36 stupňů. (ber)

Počasí na úterý: Užijeme si horka!

ilustrační foto ber

V úterý čekáme skoro jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo i bouřky.

Nejvyšší teploty 31 až 34 °C, na horách 24 až 28 °C. Foukat bude mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 6 m/s. Přejeme příjemné úterý! (red)

Čeká nás slunečný víkend, udeří ale bouřky!

ilustrační foto ber

Po krátkém ochlazení se do Česka vrátí tropické teploty. Už v pátek se oteplí až na 27 stupňů, o víkendu by mohl teploměr ukázat až třicítku. Hezké počasí ale podle předpovědi pokazí přeháňky a bouřky.

Chladné noci a rána, které připomínaly spíše podzim, končí. Na víkend se znovu oteplí, dočkáme se sluníčka a tropických teplot. "Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, jejíž střed bude zvolna postupovat z Čech nad Polsko a Pobaltí," informoval Český hydrometeorologický ústav.

Zároveň ale meteorologové předpovídají, že krásné počasí o víkendu zkazí přeháňky a ojediněle i bouřky. Vydatnější déšť podle předpovědi nehrozí. Pokud tedy vyrážíte na vodu nebo někam na výlet, nezapomeňte si přibalit pláštěnku, případně deštník. (Zdroj ČHMÚ)

Dnes začíná léto! Oficiálně!

ilustrační foto ber

I když počasí posledních dnů se k létu hlásí, oficiálně začne až dnes, přesně v jedenáct hodin a osm minut. 

Nastane letní slunovrat a s ním začátek astronomického léta. Tak si ho užívejme. (ber) 

Meteorologové předpovídají silné bouřky

Zdroj a předpovědní mapa: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha ve spolupráci s VGHMÚř

Podle informací Centrálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu se začnou během středečního odpoledne a večera (2.5.) vytvářet bouřky, které mohou být ojediněle silné. V noci na čtvrtek bouřky přechodně zeslábnou a během čtvrtka (3.5.) se opět budou místy aktivovat a ojediněle budou opět silné. V noci na pátek zeslábnou. V bouřkách se mohou vyskytnout i přívalové srážky kolem 30 mm, nárazy větru kolem 20 m/s a ojediněle kroupy. 

Meteorologové proto vydávají doporučení ke zmírnění následků silných bouřek:

- Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.

- Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

- Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.