teplota

Na zimu se netěšme. Zatím nebude

ilustrační foto ber

Výrazné ochlazení do Česka v příštích čtyřech týdnech nepřijde. Mrznout přes den by mělo jen na přelomu ledna a února, kdy bude i nejméně srážek. Pršet nebo sněžit má nejvíc hned v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Od 15. ledna do 11. února budou teploty průměrné. V příštím týdnu se budou minimální noční teploty pohybovat většinou od nuly do minus pěti stupňů Celsia, maximální denní teploty budou nejčastěji mezi nulou a pěti stupni.

"Nejchladnější by měl být týden od 29. ledna do 4. února s průměrnou týdenní minimální teplotou vzduchu v rámci Česka kolem minus sedmi stupňů Celsia a průměrnou týdenní maximální teplotou kolem nuly," uvedl Český hydrometeorologický ústav. (Zdroj ČHMÚ)

 

Na Silvestra bude až dvanáct stupňů

ilustrační foto ber

Poslední dny roku 2017 se můžeme podle meteorologů těšit na skoro jarní teploty. Na Silvestra vystoupají až na dvanáct stupňů. Od Nového roku se však začne ochlazovat.

"Na konci týdne se dočkáme hodnot kolem 10 °C. Pravděpodobně na Nový rok potom bude přes naše území přecházet studená fronta, která začne opět vzduch ochlazovat,“ uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nedělní silvestrovské oslavy pravděpodobně proběhnou za teplého počasí. Bude oblačno až zataženo s přeháňkami. Noční teploty se budou pohybovat v rozmezí 6 až 2 °C, na východě bude kolem nuly. Denní teploty budou 8 až 12 °C, na východě kolem 6 °C.

Ve čtvrtek přijde zima. Astronomická

ilustrační foto ber

I když zima už podle počasí je, ta astronomická teprve nastane. A to už ve čtvrtek 21. prosince, kdy přijde ziní slunovrat.

Slunce vstoupí do znamení Kozoroha přesně v 17:27 hodin. A Paní Zima se ujme vlády. Tak třeba nám daruje bílé vánoce i na Hanou. (ber)

 

Kateřinský víkend srazí teploty k nule

ilustrační foto ber

O tomto víkendu se naplní lidová pranostika „Přišla svatá Kateřina, nevzdaluj se od komína“. Alespoň tak to hlásí předpověď ČHMÚ.

Zatímco ještě v pátek mohou teploty dosáhnout až patnácti stupňů, nástup studené fronty přinese citelné ochlazení, sníh s deštěm a nejvyšší denní teploty v sobotu do deseti a v neděli maximálně k šesti stupňům Celsia. Takže pokud půjdete ven, nezapomeňte teplé oblečení! (red)

Ráno mlha, přes den čtrnáct stupňů

ilustrační foto

Dnes bude skoro jasno až polojasno, jen ráno a dopoledne se místy mohou objevit mlhy. 

Nejvyšší teploty se vyšplhají na 11 až 14 stupňů Celsia. V neděli ráno a v průběhu dopoledne bude zataženo, během odpoledne oblačno až zataženo. Na večer poté skorojasno až oblačno. Maximální teplota 12 °C.

Pěkný víkend! (red)

 

Mlha, že by se dala krájet...

Foto Leo Ševčík

Neděle byla stran počasí v mnoha místech naší země ve znamení teplot nad 22 stupňů Celsia. V Prostějově se podle hvězdárny vyšplhal teploměr nejvýše v 16 hodin, a to na 20,9 °C. Babí léto podle rosničkářů vydrží do poloviny týdne, kdy budou teploty dosahovat až 23 stupňů. Postupně se budou častěji vyskytovat mlhy a nízká inverzní oblačnost.

Od čtvrtka již teploty klesnou pod dvacet stupňů a bude přibývat oblačnosti. O víkendu bude zataženo, místy s deštěm či přeháňkami. 

Fotografie mlhy jako z pohádky o Rákosníčkovi nám zaslal pan Leo Ševčík. Byly pořízeny dnešní ráno před půl sedmou na cyklostezce v blízkosti firmy Tomi Remont. (red)

Dnes bylo slunečno, zbytek týdne proprší

ilustrační foto ber

Pondělí začne slunečným počasím, večer se však zatáhne a začne pršet. Chladnější počasí vydrží i v následujících dnech, deštivo bude zejména o víkendu. Denní teploty se budou pohybovat nejčastěji mezi jedenácti a patnácti stupni, v noci klesnou k pěti.

„V pondělí se hodí sluneční brýle i deštníky, jasnou až polojasnou oblohu totiž odpoledne od západu vystřídá zamračené nebe a večer déšť,“ uvedla Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu. Pondělní teploty jsou podle ní nejčastěji mezi 15 až 19 °C. 

V dalších dnech se musíme připravit na chladnější počasí a déšť. Uprostřed týdne bude srážek i oblačnosti přechodně méně a ve čtvrtek se slabě oteplí, ale závěr týdne už bude znovu deštivý s teplotami kolem 12 °C. (Zdroj ČHMÚ)

 

Studená a mokrá vlna pokračuje. Na teplo se netěšme

ilustrační foto ber

Od začátku září po včerejší den naměřila meteorologická stanice prostějovské hvězdárny víc než 85 mm dešťových srážek. Nejvyšší teplotu pak zaznamenala 14. září, kdy se krátce před patnáctou hodnou rtuť teploměru vyšplhala na 24,3 °C.

Tu nejnižší zaznamenala o čtyři dny později, a to 18. září v 6,43 hodin, kdy bylo pouhých 6,3 °C. Bohužel, podle rosničkářů zlepšení očekávat nemůžeme.

Do konce měsíce nás čekají podle Českého hydrometeorologického ústavu přeháňky a zatažená obloha. Nejvyšší teploty se budou přes den pohybovat kolem 12 až 15 °C. Takže vytáhněte gumáky a teplé oblečení, lepší to už nebude. (ber)

 

Pekelná výheň i bouřky! Tento týden

ilustrační foto ber

Máme za sebou další tropickou noc s teplotami přesahujícími 20 °C. Už během dne se rtuť teploměru pohybovala nad hranicí třicítky, na Mostecku dokonce meteorologové naměřili 35,3 °C. A pekelná výheň nás čeká i tento týden, už v úterý mají teploty pokořit i 37 °C. V platnosti je výstraha před vysokými teplotami.

Hned na šestadvaceti měřících stanicích teploty v neděli pokořily 33 °C a teplo bylo i v noci. Stanice prostějovské hvězdárny zaznamenala v neděli nejvyšší teplotu krátce před půl čtvrtou odpoledne, kdy se rtuť teploměru vyšplhala na 31,4 °C. Podle meteorologů máme za sebou další tropickou noc a je dost možné, že v následujících dnech se tento scénář bude ještě opakovat.

OBRAZEM: Popadané stromy, zatopené sklepy, rozbité střechy. Bouřka si vybrala daň!

Foto ber, JR

Od půl sedmé večer vyjíždí hasiči odstraňovat následky silné bouřky, která se prohnala částí Olomouckého kraje. Nejvíce výjezdů eviduje operační středisko na Prostějovsku, kde se jedná zejména o výjezdy hasičů na čerpání vody.

"Zasažen je Prostějov - ulice Nerudova, Sladkovského, Vasila Škracha, Sportovní a další, Mostkovice - rozbitá střecha od krup ve výšce asi 7 m, Smržice, Čechovice a Vrbátky. Hasiči odstraňovali také spadlé stromy na komunikacích," vypočítala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Fotoaparát našeho čtenáře zachytil situaci u Albertu u nádraží, kde stála auta ve vodě a vracela se v gejzírech z kanálů, záplavy u Petrského kostela a starého Lidlu v Husově náměstí a vyvrácený strom u hřiště v Tylově ulici.