počasí

Čeká nás teplý víkend. V pátek bude místy až třicet stupňů!

ilustrační foto

Slunečné počasí s nadprůměrnými teplotami vydrží i v příštích dnech. Nejtepleji bude v pátek, kdy teploty stoupnou k 28 stupňům Celsia, na západě Čech pak i k tropické třicítce. O víkendu přejde přes Česko nevýrazná studená fronta, která s sebou přinese nízkou oblačnost a ojediněle i přeháňky. 

„Nejteplejším dnem týdne a také dosavadní uplynulé části roku 2018 bude pátek, kdy v přílivu velmi teplého vzduchu budou teploty v Čechách stoupat na 24 až 28 °C. Nejtepleji bude v oblastech v západní polovině Čech, kde může teplota ojediněle stoupat i nad toto rozmezí, u nejteplejších stanic nejpravděpodobněji mezi 29 a 30 stupňů Celsia,“ uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu. Na Moravě bude podle Hanzlíka chladněji, jen do 25 °C. (red)

Dnes bude pod mrakem, nezapomeňte deštník

ilustrační foto ber

První pracovní den bude zataženo, na většině území se vyskytne občasný déšť nebo přeháňky. 

"Nejvyšší teploty se budou pohybovat od osmnácti do jednadvaceti stupňů Celsia," vzkazují meteorologové. (red)

OBRAZEM: Kolem nás vše krásně kvete!

Foto čtenář

Fotografie kvítků, kvetoucích stromů a keříků nám do FB zprávy zaslal čtenář Petr.

"Doufejme, že již nepřijdou velké mrazy a stromy nepomrznou. Už se těším se na úrodu meruněk i třešní", napsal k zaslaným fotografím Petr. (red)

V úterý nastane astronomické jaro. Ve znamení Berana

ilustrační foto ber

V úterý 20. března v 17,15 hodin začne astronomické jaro. Začíná v okamžiku, kdy se střed slunečního kotouče ocitne přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Oblékejte se do červené, noste rubíny a zbavte se přebytečností.

Zvěrokruh začíná znamením Berana, které má svůj počátek v jarní rovnodennosti. Zvířecí symbol berana poměrně dobře vystihuje vlastnosti tohoto znamení, jako je temperament, smělost a bojovnost. Berani jsou nezávislí, dynamičtí, rozhodní, aktivní, iniciativní a plni nadšení. V době, kdy Slunce prochází znamením Berana, v letošním roce to bude od 20. března do 20. dubna 2018, se snažte výše zmíněné charakteristiky tohoto energického znamení v sobě rozvíjet. 

O víkendu bude až -12 stupňů. A vrátí se sníh!

ilustrační foto ber

Jarní teploty z minulého víkendu se jen tak nezopakují. Dnes, tj. ve čtvrtek 15.3., bude sice až jedenáct stupňů, v sobotu se ale do ČR vrátí mrazy. V neděli mohou teploty klesnout až na -12 stupňů. Na horách se budou tvořit sněhové jazyky a závěje. Celý víkend bude navíc foukat silný nárazový vítr o rychlosti až 90 km/h.

Ve středu nejvyšší odpolední teploty dosáhly většinou 4 až 8 °C, ve čtvrtek bude přibližně o tři stupně tepleji. Avšak výrazného ochlazení se dočkáme už o víkendu, kdy nejen zasněží a budou celodenní mrazy, ale bude k tomu vát čerstvý severovýchodní vítr, který bude pocit mrazu dále prohlubovat. O víkendu se odpolední teploty budou pohybovat většinou mezi -6 až -2 °C. V příštím týdnu se pak bude postupně oteplovat. (Zdroj ČHMÚ)

 

Počasí na pondělí: Teplo a vítr

ilustrační foto ber

V pondělí bude oblačno, přechodně polojasno a jen místy se objeví přeháňky. Večer se od západu zatáhne a může zapršet. 

Nejvyšší teploty 13 až 16 °C, na horách 7 až 11 °C. Čerstvý jižní až jihozápadní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách 25 až 30 m/s. Večer bude vítr částečně slábnout. (Zdroj ČHMÚ)

Čeká nás mrazivý týden

ilustrační foto ber

Celý následující týden bude chladný, teploty naměříme převážně okolo nuly. Mrazivé pak budou zejména první noci, kdy bude rtuť teploměru klesat k -10 °C. Později se noční teploty budou držet okolo pěti stupňů pod nulou. Se srážkami se setkáme většinou ve formě sněhu, ale bude jich méně.

Nejchladnější noc týdne čekáme na počátku týdne, z pondělí na úterý. 

„Teploty budou při projasněné obloze klesat na hodnoty od -5 do -10 °C, ojediněle bude kolem -13 °C, v mrazových kotlinách na horách teploty pravděpodobně sestoupí místy pod -20 °C,“ uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Srážkové úhrny pak očekáváme spíše nízké, s postupným ochlazováním bude většinou sněžit. Nasněží pravděpodobně do 5 cm, v oblasti hor na východě a severovýchodě může připadnout až 10 cm.

Od úterý se ochladí, mělo by i sněžit

ilustrační foto ber

Dnes by se venkovní teplota měla vyšplhat až ke třinácti stupňům Celsia, v noci na úterý však přijde studená fronta a spolu s ní i mírné ochlazení. Během týdne už se vzduch neohřeje na víc než osm stupňů a teplota bude dále klesat. 

Zároveň začne postupně přibývat srážek, které budou ve vyšších polohách, o víkendu však již na většině území, sněhové.

"Příliv teplého vzduchu tedy ukončí studená fronta, která bude v noci na úterý postupovat přes naše území k jihovýchodu. Za ní k nám pronikne chladnější vzduch od severozápadu a přechodně se k nám rozšíří nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihozápadu," popisuje meteorolog Jan Rosa.

Nejnižší denní teploty by ale během týdne neměly klesnout pod bod mrazu. (Zdroj ČHMÚ)

 

Na zimu se netěšme. Zatím nebude

ilustrační foto ber

Výrazné ochlazení do Česka v příštích čtyřech týdnech nepřijde. Mrznout přes den by mělo jen na přelomu ledna a února, kdy bude i nejméně srážek. Pršet nebo sněžit má nejvíc hned v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Od 15. ledna do 11. února budou teploty průměrné. V příštím týdnu se budou minimální noční teploty pohybovat většinou od nuly do minus pěti stupňů Celsia, maximální denní teploty budou nejčastěji mezi nulou a pěti stupni.

"Nejchladnější by měl být týden od 29. ledna do 4. února s průměrnou týdenní minimální teplotou vzduchu v rámci Česka kolem minus sedmi stupňů Celsia a průměrnou týdenní maximální teplotou kolem nuly," uvedl Český hydrometeorologický ústav. (Zdroj ČHMÚ)

 

Na Silvestra bude až dvanáct stupňů

ilustrační foto ber

Poslední dny roku 2017 se můžeme podle meteorologů těšit na skoro jarní teploty. Na Silvestra vystoupají až na dvanáct stupňů. Od Nového roku se však začne ochlazovat.

"Na konci týdne se dočkáme hodnot kolem 10 °C. Pravděpodobně na Nový rok potom bude přes naše území přecházet studená fronta, která začne opět vzduch ochlazovat,“ uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nedělní silvestrovské oslavy pravděpodobně proběhnou za teplého počasí. Bude oblačno až zataženo s přeháňkami. Noční teploty se budou pohybovat v rozmezí 6 až 2 °C, na východě bude kolem nuly. Denní teploty budou 8 až 12 °C, na východě kolem 6 °C.