sníh

OBRAZEM: Kam za sněhem? Na Kysuce

Foto VJ

Pokud se chystáte vyjet si na pár dnů zalyžovat, pouvažujte o slovenských Kysucích. Určitě se vám tam zalíbí.

"Posílám pár fotografií od naší chalupy. Sněhu je zde víc než dost, stejně jako možností ubytování a dalšího vyžití," připsal pan Vlastimil. Bližší informace o regionu najdete na http://www.regionkysuce.sk/.  Pokud se tam nepodíváte v zimě, nechte si pár dnů volna na léto. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je tam nádherně. Rozlehlé lesy jsou rájem pro houbaře, na své si přijdou i turisté a milovníci bicyklů. (ber)

Fotopostřeh: Sníh... Postavíme krásu?!

ilustrační foto FB

Sněhové podmínky na Prostějovsku nejsou zatím pořád nic moc a vidět sněhuláka rovná se malému zázraku.

Doufejme, že se bílé pokrývky ještě dočkáme v dostatečném množství a vy si zatím můžete vzít kousek inspirace z téhle fotografie. Není sněhulák, jako sněhulák. Taky jste někdy "uplácali" nějakého hodně originálního? Pochlubte se! (red)

Pozor na sníh, padá ze střech!

ilustrační foto internet

 

Množství těžkého mokrého sněhu a denní teploty těsně nad bodem mrazu, tato kombinace znamená pro chodce v Prostějově riziko pádu sněhových převisů ze střech. Dejte si proto  pozor, abyste se obětí tajícího sněhu nestali právě vy. Majitelé objektů by se naopak měli postarat, aby sněhové laviny někomu neublížily či nepoškodily cizí majetek, třeba v podobě zaparkovaných aut.

Péče o sněhem zapadané střechy domů a rampouchy trčící z okapů je plně na majiteli nemovitosti. Z toho vyplývá i jeho právní odpovědnost za způsobené škody na majetku i případná zranění. V žádném případě tento problém za majitele domů neřeší technická správa (služby) města. To pouze výjimečně, v případech rozsáhlé kalamity, kdy nejenže hrozí velké nebezpečí, ale je i riskantní jakýkoli neprofesionální zásah. "U podobných případů zasahujeme i my.

Pozor na laviny v Jeseníkách!

ilustrační foto Horská služba ČR

 

V Jeseníkách platí od včerejška druhý stupeň lavinového nebezpečí. Horští záchranáři jej snížili po čtvrtečním měření v lavinovém katastru, sněhová vrstva se podle nich již stabilizovala. Třetí stupeň z pětibodové škály, který značí značné riziko pádu lavin, platil na horách od minulého úterý. Lavinové katastry leží v Jeseníkách mimo vyznačené trasy.

Podle dispečera jesenické horské služby Jiřího Hejtmánka ke snížení lavinového stupně dopomohl vývoj počasí v uplynulých dnech. Hřeben jesenických hor je podle něj vyfoukaný a leží zde do 20 centimetrů sněhu. Na závětrných lavinových svazích je ho uloženo kolem metru. "Sníh je nyní poměrně dobře zpevněn s podložkou, která tam je.

Už padááááá, blíží se ale i mráz

ilustrační foto PvNovinky.cz

 

Konečně jsme se tedy dočkali, z nebe se začaly valit sněhobílé vločky.  Bohužel to na koulování ani stavění sněhuláků zatím nebude, teploty jsou příliš vysoké a sníh mokrý.

K večeru by si měli dát pozor zejména řidiči, protože se kvůli mrznoucím srážkám může tvořit náledí. Podobně nevlídné počasí nás čeká zřejmě i zítra, pak by se podle meteorologů měla přihlásit zima. (red)

Jste schopni si také hrát?

ilustrační foto internet

 

Sníh bohužel nemáme, ale připomeňme si alespoň, jak se s ním dá kouzlit.

"Pokud mají lidé smysl pro humor a čas, dokážou si pohrát i se sněhem," napsal k nalezeným fotografiím čtenář Michal. Tak třeba si zakouzlíme po Novém roce. Snad to nebude jen zbožné přání. (red)

Máme bílé Vánoce!

Foto Milena P.

 

I když paní Zima nám letos sněhovou nadílku odepřela, vynahrazuje nám to jinak.

 "Kdo říká, že nemáme bílé Vánoce? Stačí jít kousek za město, nejlíp ráno a koukat... je to krása, co dokáže příroda," napsala k fotografiím Milena. "Sama si též pamatuji, jak mráz kreslil na okna v chodbě mé babičky nádherné obrazce. Byla to pastva pro oči". I tohle je krása, co říkáte? (red)