Z Francie přijela do Zoo Olomouc vzácná daněla

Z Francie přijela do Zoo Olomouc vzácná daněla
Foto ZOO Olomouc

Z Francie až do Olomouce. Přesně takovou cestu vážila samice vzácného daňka mezopotámského. Dnes je již začleněna ke slupině, složené ze dvou samic a samce. Do budoucna by se měla stát samicí, po níž zůstanou mláďata. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije asi 600 až 700 jedinců, dalších cca 250 jedinců je chováno v zoo. V Zoo Olomouc se doposud narodili tři jedinci.

Daněk mezopotámský ve své původní domovině na Blízkém východě čelil vyhynutí nejen kvůli přímému pronásledování, ale zejména v důsledku ztráty prostředí a konkurenci domácích zvířat. Díky záchrannému programu realizovanému evropskými zoologickými zahradami od padesátých let 20. století jeho počty úspěšně rostou. Bez nich by tento druh s největší pravděpodobností z naší planety zcela zmizel. Parohy mají pouze samci, jejich délka je mezi 50 až 70 cm. Samcům začíná první paroží růst zhruba ve druhém roce života, v předjaří shazují staré a v dubnu jim začíná vyrůstat nové, které je pokaždé o něco delší a rozložitější. Na rozdíl od jelenů je paroží daňků zakončeno lopatovitě. V porovnání s daňkem evropským, kterému se lodyha paroží rozšiřuje až v horní části, daněk mezopotámský má rozšíření už od růže.

Obývá řídké lesy. Samice s mláďaty se sdružují do stád, samci mimo říji žijí samotářsky. Odrostlá mláďata samčího pohlaví opouštějí mateřské stádo a vytvářejí tzv. mládenecké skupiny. Tráva tvoří 60 % jeho potravy spolu s listy a ořechy. Starší jedinci jsou teritoriálnější, mladší více migrují. (red)

Poslat nový komentář