Nová vyhláška snížila odměny advokátům za vymáhání dluhů

Nová vyhláška snížila odměny advokátům za vymáhání dluhů
ilustrační foto

Od 1. července začíná platit nová vyhláška o advokátních tarifech, jejímž úkolem je zamezit kupčení s dluhy, například pokutami. Jejich vymáhání dosud bylo výnosným obchodem. Malé pohledávky byly postupovány a vymáhány ne pro dlužnou částku, ale pro náhradu nákladů řízení.

Nová úprava advokátního tarifu snižuje částku, kterou je neúspěšná strana občanského soudního řízení povinna nahradit úspěšné straně. Podle ministerstva spravedlnosti novela výrazně omezí náklady právního zastoupení u vymáhání pohledávek do 50 tisíc korun.

V případě sporu o pohledávku do 10 tisíc korun bude náhrada odměny advokáta za úkony právní služby, který předchází návrhu na zahájení řízení včetně tohoto návrhu, 200 korun za každý z úkonů. Za převzetí právního zastoupení, předžalobní výzvu a návrh na zahájení řízení tak právník inkasuje celkem 600 korun.

U sporu o pohledávku do 30 tisíc korun bude sazba činit 300 korun za každý právní úkon a u pohledávky do 50 tisíc to bude 500 korun. Za další úkony právní pomoci dostane advokát částku ve výši mimosmluvní odměny, přičemž celková výše odměny bude omezena výší žalované částky.

Loni v dubnu vyhlášku stanovující paušály pro advokáty zrušil Ústavní soud. (čtk)

Poslat nový komentář