Tip na neděli: Olomoucké horní náměstí plné Velikonoc

Tip na neděli: Olomoucké horní náměstí plné Velikonoc
ilustrační foto

Pomlázky, kraslice, folklor, ale i místní speciality – to vše můžete čekat na Horním náměstí o velikonoční neděli 21. dubna. Olomoucké Velikonoce oživí folklorní soubory, cimbálovka a na děti bude čekat spousta zábavy.

Po celý den, od půl deváté až do 16 hodin, bude na Horním náměstí Velikonoční farmářský trh a řemeslný jarmark s tradičními hanáckými velikonočními produkty a specialitami. Nahlédnete pod ruce pletařům pomlázek a uvidíte malování kraslic. Symbolem Olomouckých Velikonoc jsou i pravé hanácké kraslice zdobené slámou, které jsou již nyní v prodeji v Informačním centru v podloubí radnice.

„Velikonoce a tradice patří k sobě. A v Olomouci se jedná už o tradiční svátek, kdy se na náměstí potkávají lidé, kteří si nenechají ujít svátky jara. Myslím, že připravený program dokáže pobavit i poučit,“ říká náměstek primátora Pavel Hekela.

Dění na Horním náměstí doplní hanácké písně, cimbálová muzika a taneční soubory. Programem bude po celý den provázet lidový vypravěč Jiří Vrba. Na děti čekají tvůrčí výtvarné a řemeslné dílny s pískováním, stejně jako vědecké pokusy ve stánku vědy a techniky Geniátor. Chybět nebudou ani živá zvířata a projížďka na koních.

Velikonoční atmosféru si mohli vychutnat nejen obyvatelé Olomouce již od pondělí 15. dubna. „Velikonoční výzdobu náměstí po celý týden zajistily svými díly děti ze 14 olomouckých základních škol díky výtvarné soutěži. Lidé si mohli vyzkoušet pletení pomlázek a celý týden také sledovat práci řezbáře Václava Lemona, který na náměstí vytváří sochu anděla. Ta bude po Velikonocích umístěna na Lazcích, kde doplní stávající artefakt,“ uvedla vedoucí odboru kultury Radka Piskačová.

Na Olomoucké Velikonoce bude upozorňovat nejen „Kraslice od srdce“ na Horním náměstí, kterou městu před třemi lety věnovala chorvatská velvyslankyně, ale i velikonoční dekorace, jež ozdobí náměstí Národních hrdinů.

Program:

neděle 21. 4. 2019 | Horní náměstí8:30–16:00Velikonoční farmářský trh & řemeslný jarmark

pletení pomlázek, malování kraslic, tradiční hanácké produkty

10:00–16:00Folklorní soubory z Hané & cimbálová muzika

pásmo hanáckých písní a tanců, velikonoční zvyky a tradicelidový vypravěč Jiří Vrba | Němčice na HanéMladá Haná | Velká BystřiceHanácký mužský sbor Rovina | Olomouc a okolíCimbálová muzika Záletníci | Velká Bystřice

Tvůrčí dílny pro dětivýtvarné a řemeslné dílny

15.–21. 4. | Horní náměstí

Kraslice od srdce & velikonoční výzdoba dětí z olomouckých školVelikonoční dekorace na nám. Národních hrdinůprodej a ukázky pletení pomlázekpohled do tvůrčí dílny řezbáře Václava Lemona na Horním náměstí

19.–21. 4. | foyer Moravského divadla v Olomouci13:00 – 17:00

výstava Rozkulačeno: Půlstoletí perzekuce selského stavuZměna programu vyhrazena.

(red)

Poslat nový komentář