FOTO + VIDEO Oslabený tým Orlů rozcupoval Kolín a zajistil si účast v A1

Orlům se proti Kolínu dařilo všechno. Středočeši si z Hané odvezli drtivou porážku.

Sázkové kanceláře ani odborníci nedávali okleštěnému týmu Orlů proti šestému mužstvu tabulky Kolínu příliš šancí. Před zápasem totiž nebylo jasno o další budoucnosti klubu ve městě a tým navíc v průběhu týdne opustil rozehrávač Matej Venta. Tým kolem Zbyňka Cholevy však ukázal úžasnou bojovnost a odhodlání a Středočechy rozdrtil třicetisedmibodovým rozdílem.

Úvod zápasu byl ospalý. Zpočátku vedl v zápase Kolín, domácí Orli se však postupně začali probouzet a zejména pivot Švrdlík ukázal divákům v první čtvrtině několik efektních zakončení. Postupem času se domácí ujali vedení a hnáni naplněnou halou stupňovali svoji bojovnost a nadšení. Přestože se Kolínu podařilo v závěru čtvrtiny snížit, vedli i tak Orli po deseti minutách v poměru 30:26.

Odhodlání u prostějovského týmu, který nastoupil i se třemi juniory v sestavě, pokračovalo i po krátké přestávce a svěřenci trenéra Benačka nevěděli, jak se s hrou Prostějova vyrovnat. Orli postupně navyšovali svoje vedení, mimořádně se jim v sobotu dařily trojky, a poločas proto zakončili s náskokem o dvacet jedna bodů 65:44.

Po obrátce se kolínskému mužstvu podařilo lehce snížit na šestnáctibodový rozdíl, tým Orlů však byl před televizními kamerami k nezastavení. Střelecky se dařilo především Kamilu Švrdlíkovi a Dušanu Pandulovi a dobrou formu z předchozích zápasů si přenesl i křídelník Pavel Slezák. Nejblíže se Kolín dokázal svému soupeři přiblížit minutu a půl před koncem čtvrtiny, kdy byl rozdíl ve skóre 14 bodů, vzápětí však Marko a Slezák vrátili Prostějovu devatenáctibodový náskok. Do poslední desetiminutovky se nakonec šlo s rozdílem osmnácti bodů 89:71.

Zatímco třetí čtvrtina byla jedinou, kterou Středočeši vyhráli, závěrečná část utkání byla doslova Orlí exhibicí. Jedna povedená akce střídala druhou a domácí obrana soupeři nedovolila prakticky nic. První bod dal Kolín, oslabený v té době již o klíčového hráče Boldse, až po zhruba pěti minutách hry. To však již Prostějov překročil magickou stobodovou hranici a vedl 102:74 (stý bod Orlů v podání Pavla Slezáka si prohlédněte zde). Orlům padala do koše prakticky každá střela a hosté jen bezmocně přihlíželi, jak skóre v jejich neprospěch narůstá. Nakonec si z Hané odvezli debakl 123:86, který také zajistil definitivu Prostějova pro účast v nadstavbové skupině A1.

„Gratuluji Prostějovu k vynikajícímu výkonu, my jsme dnes byli bezmocní,“ řekl na úvod hodnocení zápasu trenér Kolína Predrag Benaček. Trenér hostí vyzdvihl hlavně prostějovský útok. „Zkusili jsme cokoliv, ale Prostějov nešel ubránit. Když jsme bránili Švrdlíka, dávali trojky, když jsme bránili trojky, dával koše zase Švrdlík.“ Benaček také hřešil na vyloučení svého klíčového hráče Boldse, který po pěti osobních chybách musel těsně před koncem třetí čtvrtiny ze hřiště a oslabil tak mužstvo v době, kdy ještě mělo teoretickou šanci se zápasem něco udělat. „Neříkám, že bychom vyhráli, ale naši morálku, která byla špatná díky proměňování trojek Prostějova, to ještě více položilo,“ dodal.

„Dařilo se nám střelecky, hráli jsme s chutí, a když se povedlo pár dobrých věcí v obraně, opřeli jsme se o Kamila Švrdlíka pod košem. Dávali jsme však body nejen zpod koše, ale také z trojek, kde jsme měli dnes výbornou úspěšnost, i z nájezdů. Mít takhle vyváženou hru je vždy důležité. Dnes se to prostě sešlo,“ řekl k zápasu trenér Prostějova Zbyněk Choleva. „Jsem o to radši, že jsme před zápasem neměli oficiální stanovisko klubu, proto to ze začátku bylo takové váhavé. Nakonec se to však povedlo,“ oddechl si Choleva.

BK Prostějov – BK UNIKOL Kolín 123:86 (30:26, 65:44, 89:71)Střelba z pole: 42/61 (69%) – 31/59 (53%)Střelba za dva body: 28/38 (74%) - 24/39 (62%)Trojky: 14/23 (61%) – 7/20 (35%)Body zpod koše: 52:40Trestné hody: 25/32 (78%) – 17/22 (77%)Fauly: 22:26 Doskoky: 21:23

Sestavy:BK Prostějov: Pandula 28 (trojky 4/3, 5 asistencí, 4 zisky), Slezák 22 (trojky 6/4, 5 asistencí, 3 zisky), Švrdlík 21 (6 doskoků, 6 získaných faulů), Marko 15 (5 asistencí, 5 získaných faulů, 3 zisky, 6 ztrát), Kohout 15, Prášil 14 (trojky 6/3), Bratčenkov 5, Pekárek 3, Kořínek. Trenér: Zbyněk CholevaBK UNIKOL Kolín: Bolds 28, Radulovič 20 (7 asistencí, 7 získaných faulů, 7 ztrát), Zuzák 14 (6 doskoků), Field 11 (6 ztrát), Machač 7, U.Benaček 3, Vyoral 2 (trojky 3/0), Matějka 1, Hubálek, Adamec. Trenér: Predrag Benaček