Sport

Kino Metro uvádí...Kocour v botách

text: 

Kino Metro uvádí

Kocour v botách

15:00

Nové podmínky pro dotační programy v oblasti sportu bude schvalovat zastupitelstvo

ilustrační foto Čechovice

Zastupitelé budou rozhodovat o doporučení radních, které se vztahuje k dotačním programům v oblasti sportu. I nadále budou v této oblasti vyhlášeny dva dotační programy - Program na podporu sportovní činnosti v roce 2023 z rozpočtu Statutárního města Prostějova a Program na podporu pořádání jednorázových sportovních akcí v roce 2023 opět z městského rozpočtu. V pravidlech však dochází ke změnám, které je třeba při podávání dotací dodržet.

„Navržené změny vyplývají z dodatku zákona a týkají se obou vyhlášených dotačních programů. Týkají se například povinných příloh k žádostem nebo odeslání účetních uzávěrek. Další změnou v přípravě dotačních programů na podporu činnosti je posunutí termínu podávání žádostí,“ v hrubých obrysech nastínil náměstek primátora pro sport Jan Krchňavý.

Rozpočet u obou dotačních programů je prozatím navržen ve stejné výši jako v letošním roce tj. 23 milionů korun.

Oheň Olympiády dětí a mládeže uhasl. V 19. ročníku triumfoval Jihomoravský kraj

ilustrační foto

636 sad medailí bylo rozdáno. Od 26. do 30. června soutěžilo téměř 3600 mladých nadějí v Olomouckém kraji na Hrách X. letní olympiády dětí a mládeže (ODM). V Olomouci, Prostějově, Přerově, Uničově, Kojetíně a Velké Bystřici zápolily výběry čtrnácti krajů České republiky ve dvaceti různých sportech. Celkové hodnocení ovládli sportovci z Jihomoravského kraje.

Zatímco první místo zůstalo na Moravě, stupně vítězů už doplnili pouze sportovci a sportovkyně z Čech. Druhá skončila Praha a třetí Středočeský kraj. Hostitelský Olomoucký kraj se s 375 body umístil na čtvrté příčce.

Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch

ilustrační foto

Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch 

Sportovat se bude také v Prostějově. Zde proběhnou disciplíny v cyklistice, florbalu, sportovní gymnastice, tenisu a volejbalu.

Už v neděli 26. června proběhne na Andrově stadionu v Olomouci slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže (ODM). Na největší multisportovní akci u nás se kvalifikovalo 3539 sportovců a sportovkyň ve dvaceti sportech. V pondělí se pak pro účastníky i veřejnost otevře Olympijský dům v Pevnosti poznání. Do Olomouckého kraje přijede mladé talenty podpořit několik desítek úspěšných sportovců. Poprvé v devatenáctileté historii akce bude většina sportů streamovaná a ČT sport odvysílá 29 hodin přenosů. 

Zahájení ODM s olympioniky, Liborem Boučkem i kapelou Slza

Haná opět na vítězné vlně. Haná Prostějov - SK Haňovice 5:2 (2:0)

Foto Zdeněk Kulíšek

Haná opět na vítězné vlně. Haná Prostějov - SK Haňovice 5:2 (2:0)

V posledním kole sezóny 2021/2022 1.B tř. sk.B olomouckého KFS nastoupili Hanáci na trávě v Olympijské ulici proti SK Haňovice. Hosté jsou na hranici sestupu, ale jejich bojovný výkon po celý zápas tomuto nenasvědčoval. Za šíleného vedra se obě mužstva snažila o nátlakovou hru.

Už ve druhé minutě střílel na branku hostí domácí Mazouch, ale Šibal vyrazil na roh. Ve 25. minutě střelu Gábora vyrazil hostující gólman na roh. Ten zahrával Mazouch a odražený míč nastřelený Novákem dorazil mezi beky do sítě Krupička – 1:0. Ve 39. minutě vystřelil na Šibala domácí Typner, gólman hostí míč vyrazil tak nešťastně, že útočník Hané zvýšil na 2:0. Hosté zahrozili v následující minutě, ale jejich střelu vyrazil domácí Tesař s pomocí tyče na roh. Ve 45.

Kraj má opět sportovce roku. Cenu dostali i lidé z Prostějovska

ilustrační foto

Olomoucký kraj má nové držitele cen Sportovec Olomouckého kraje. Vyhlášeny byly ve středu 4. května v sále Moravského divadla v Olomouci, a to za rok 2021. Letos se akce uskutečnila už podvacáté. Mezi oceněné patří například Jiří Novák z prostějovského tenisového klubu. Nejlepším trenérem je Zdeněk Moták z HC Olomouc.

„Nezáleží na tom, zda vyznáváte populární sportovní aktivity nebo se věnujete takzvanému menšinovému sportu, který je zrovna teď stranou zájmu médií. Každý sport je sám o sobě výhrou, když se dělá srdcem,“ uvedl během slavnostního večera Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. Hejtmanství dává do rozvoje sportu v regionu milióny korun ročně – nejen na samotnou činnost sportovců, ale investuje také do rekonstrukcí sportovního zázemí a přispívá třeba i na výchovu nových trenérů. Zvláštní důraz pak klade na podporu sportovců s hendikepem.

Judisté Sokola I Prostějov pořádali Velkou cenu Prostějova

Foto ZG

Po dvouleté přestávce, o víkendu 23. až 24. března 2022 na Sportcentrum - DDM Prostějov, uspořádal oddíl JUDO Sokol I Prostějov Velkou Cenu Zdeňka Ludvíka Prostějov. Této soutěže se zúčastnilo 494 závodníků ze 47 oddílů a dvou zemí.

Oddíl Sokola I Prostějov skončil celkově na 12. místě. Po dvouleté pauze za oddíl startovalo nejméně závodníků, ale za to kvalitně připravených v tak velké konkurenci. Mladší žákyně Laura Padrnosová ve váze +57kg vybojovala 1. místo. „Je to velmi nadějná judistka a doufám, že jí chuť a odhodlání vydrží i nadále. Dorostenec Ondřej Vašut, ve váze do 90 kg, předvedl parádní výkon a obsadil 2. místo. Tento judista je první rok v dorostenecké kategorii, kdy poráží daleko zkušenější soupeře.

Prostějov bude mít novou sportovní atrakci. Pumptrackové hřiště

Ilustrační foto https://www.svatoborice-mistrin.cz/ Přílohy

Prostějov bude mít novou sportovní atrakci. Pumptrackové hřiště

Vyroste vedle Sportcentra DDM a nabídne i prostor pro hraní petanque nebo kuliček.  Realizace by měla přijít na 300 tisíc, otevřít by mělo v květnu.

Hřiště vznikne na pozemcích, které město směnilo se soukromým vlastníkem. „Jedná se o speciální prvek vylepšující techniku jízdy. Nepůjde o profesionální dráhu, jízdu na kole nebo koloběžce na něm zvládnou i malé děti. Hřiště vznikne podél severní strany haly," přibližuje ředitel Sportcentra Jan Zatloukal, s tím že hřiště by mělo mít rozměr přibližně 30x20 metrů. Součástí hřiště budou plochy pro hraní petanque a kuliček s mlatovým povrchem.

Libor Jiroušek změnil roli. Duklu Prostějov vede jako trenér a manažér

ilustrační foto

Libor Jiroušek změnil roli. Duklu Prostějov vede jako trenér a manažér

Přijal novou výzvu. Libor Jiroušek, česká parašutistická legenda, se už z nebes nebude snášet jako elitní závodník armádního klubu Dukla Prostějov. Bohaté zkušenosti začne úročit z postu vedoucího trenéra. „Beru to spíše jako pozici manažera, který musí zajistit co nejlepší podmínky pro kvalitní trénink,“ má jasno třiačtyřicetiletý mnohonásobný mistr světa a Evropy.

Bylo těžké dát závodům definitivní sbohem?

Je pravda, že mi bylo líto zahodit všechny ty roky úsilí to někam dotáhnout a pak, když už je člověk na špici, toho všeho zanechat. Na druhou stranu převládl pocit, že mi to úsilí už nestojí za ten chvilkový pocit vítězství. Prostě nastal čas se rozvíjet v něčem jiném.

Chlubit se můžete řadou skvělých úspěchů. Ať v přesnosti přistání, individuální či skupinové akrobacii. Ve sbírce máte i titul absolutního mistra světa

Hledají se dobrovolníci na Hry X. letní olympiády dětí a mládeže!

Foto odm.olympic.cz

Jedná se o prestižní událost pro mladé sportovce ve věku 12–16 let z celé republiky, která se v Olomouci uskuteční letos v červnu.

K zabezpečení hladkého průběhu dětské olympiády pořadatelé hledají na 150 dobrovolníků. „Dobrovolníci jsou důležitou součástí Olympiády dětí a mládeže. Často jsou to právě oni, kteří jako první zažívají emoce se sportovci bezprostředně po výhře i prohře. Zároveň jsou nositeli olympijských hodnot, jako je například respekt k soupeři či fair play,“ říká Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Pro Olympiádu dětí a mládeže se hledá 150 dospělých dobrovolníků z Olomouckého kraje.