Sport

Kraj má opět sportovce roku. Cenu dostali i lidé z Prostějovska

ilustrační foto

Olomoucký kraj má nové držitele cen Sportovec Olomouckého kraje. Vyhlášeny byly ve středu 4. května v sále Moravského divadla v Olomouci, a to za rok 2021. Letos se akce uskutečnila už podvacáté. Mezi oceněné patří například Jiří Novák z prostějovského tenisového klubu. Nejlepším trenérem je Zdeněk Moták z HC Olomouc.

„Nezáleží na tom, zda vyznáváte populární sportovní aktivity nebo se věnujete takzvanému menšinovému sportu, který je zrovna teď stranou zájmu médií. Každý sport je sám o sobě výhrou, když se dělá srdcem,“ uvedl během slavnostního večera Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. Hejtmanství dává do rozvoje sportu v regionu milióny korun ročně – nejen na samotnou činnost sportovců, ale investuje také do rekonstrukcí sportovního zázemí a přispívá třeba i na výchovu nových trenérů. Zvláštní důraz pak klade na podporu sportovců s hendikepem.

Judisté Sokola I Prostějov pořádali Velkou cenu Prostějova

Foto ZG

Po dvouleté přestávce, o víkendu 23. až 24. března 2022 na Sportcentrum - DDM Prostějov, uspořádal oddíl JUDO Sokol I Prostějov Velkou Cenu Zdeňka Ludvíka Prostějov. Této soutěže se zúčastnilo 494 závodníků ze 47 oddílů a dvou zemí.

Oddíl Sokola I Prostějov skončil celkově na 12. místě. Po dvouleté pauze za oddíl startovalo nejméně závodníků, ale za to kvalitně připravených v tak velké konkurenci. Mladší žákyně Laura Padrnosová ve váze +57kg vybojovala 1. místo. „Je to velmi nadějná judistka a doufám, že jí chuť a odhodlání vydrží i nadále. Dorostenec Ondřej Vašut, ve váze do 90 kg, předvedl parádní výkon a obsadil 2. místo. Tento judista je první rok v dorostenecké kategorii, kdy poráží daleko zkušenější soupeře.

Prostějov bude mít novou sportovní atrakci. Pumptrackové hřiště

Ilustrační foto https://www.svatoborice-mistrin.cz/ Přílohy

Prostějov bude mít novou sportovní atrakci. Pumptrackové hřiště

Vyroste vedle Sportcentra DDM a nabídne i prostor pro hraní petanque nebo kuliček.  Realizace by měla přijít na 300 tisíc, otevřít by mělo v květnu.

Hřiště vznikne na pozemcích, které město směnilo se soukromým vlastníkem. „Jedná se o speciální prvek vylepšující techniku jízdy. Nepůjde o profesionální dráhu, jízdu na kole nebo koloběžce na něm zvládnou i malé děti. Hřiště vznikne podél severní strany haly," přibližuje ředitel Sportcentra Jan Zatloukal, s tím že hřiště by mělo mít rozměr přibližně 30x20 metrů. Součástí hřiště budou plochy pro hraní petanque a kuliček s mlatovým povrchem.

Libor Jiroušek změnil roli. Duklu Prostějov vede jako trenér a manažér

ilustrační foto

Libor Jiroušek změnil roli. Duklu Prostějov vede jako trenér a manažér

Přijal novou výzvu. Libor Jiroušek, česká parašutistická legenda, se už z nebes nebude snášet jako elitní závodník armádního klubu Dukla Prostějov. Bohaté zkušenosti začne úročit z postu vedoucího trenéra. „Beru to spíše jako pozici manažera, který musí zajistit co nejlepší podmínky pro kvalitní trénink,“ má jasno třiačtyřicetiletý mnohonásobný mistr světa a Evropy.

Bylo těžké dát závodům definitivní sbohem?

Je pravda, že mi bylo líto zahodit všechny ty roky úsilí to někam dotáhnout a pak, když už je člověk na špici, toho všeho zanechat. Na druhou stranu převládl pocit, že mi to úsilí už nestojí za ten chvilkový pocit vítězství. Prostě nastal čas se rozvíjet v něčem jiném.

Chlubit se můžete řadou skvělých úspěchů. Ať v přesnosti přistání, individuální či skupinové akrobacii. Ve sbírce máte i titul absolutního mistra světa

Hledají se dobrovolníci na Hry X. letní olympiády dětí a mládeže!

Foto odm.olympic.cz

Jedná se o prestižní událost pro mladé sportovce ve věku 12–16 let z celé republiky, která se v Olomouci uskuteční letos v červnu.

K zabezpečení hladkého průběhu dětské olympiády pořadatelé hledají na 150 dobrovolníků. „Dobrovolníci jsou důležitou součástí Olympiády dětí a mládeže. Často jsou to právě oni, kteří jako první zažívají emoce se sportovci bezprostředně po výhře i prohře. Zároveň jsou nositeli olympijských hodnot, jako je například respekt k soupeři či fair play,“ říká Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Pro Olympiádu dětí a mládeže se hledá 150 dospělých dobrovolníků z Olomouckého kraje.

Desítky miliónů korun letos zamíří do podpory sportu v Olomouckém kraji

ilustrační foto

Rozdělení finančních prostředků schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze půjdou amatérským sportovcům, profesionálům i do rekonstrukcí sportovního zázemí.

„Konkrétní dotační tituly i výši prostředků jsme nastavili tak, abychom podpořili všechny oblasti, které ke sportu patří. Žádné sportovní odvětví nebude zvýhodněno na úkor ostatních,“ uvedl Michal Zácha, náměstek Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Peníze zamíří například na podporu pořádání sportovních akcí národního i mezinárodního charakteru, dotacemi hejtmanství podpoří profesionální reprezentanty. Už tradičně klade Olomoucký kraj velký důraz na pomoc sportovcům s hendikepem.

Hejtmanství ocení top sportovce regionu. Na zasílání nominací máte měsíc

ilustrační foto Olomoucký kraj

Ještě celý měsíc mohou lidé nominovat osobnosti na Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti sportu. Vítěze jednotlivých kategorií vyhlásí krajské zastupitelstvo, předání ocenění by se mělo konat 16. února příštího roku v Moravském divadle Olomouc.

„V důsledku omezení souvisejících s epidemickými opatřeními proti šíření koronaviru se letos předávání cen neuskutečnilo, což mě moc mrzí. V roce 2022 si to snad všichni vynahradíme, a tak už teď můžeme nominovat sportovní osobnosti, které získají ocenění v příštím roce,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Město podpoří přípravu dětí a mládeže na vrcholový sport a také činnost sportovních klubů na profesionální úrovni

ilustrační foto VK Prostějov

Zastupitelstvo města Prostějova již před časem schválilo z rozpočtu města dotační program na podporu sportovní činnosti v příštím roce a zájemci měli možnost o dotační tituly požádat.

„Účelem dotačních programů v oblasti sportu je finanční podpora pohybových sportovních aktivit občanů Statutárního města Prostějova, podpora rozvoje činnosti aktivně působících subjektů v oblasti sportu na území statutárního města Prostějova a podpora obzvlášť významných a populárních sportovních akcí pořádaných žadatelem zaměřených na rozvoj pohybových aktivit občanů, propagujících statutární město Prostějov,“ uvedl náměstek primátora Jan Krchňavý.

Nyní je známé vyhodnocení prvních dvou titulů:

- dotační titul 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“

Zápas v Doloplazích hodně bolel. Sokol Doloplazy – Haná Prostějov 3:2

Text a foto Oldřich Lošťák

Zápas v Doloplazích hodně bolel.  Sokol Doloplazy – Haná Prostějov 3:2 (2:1)

V dohrávaném 1. podzimním kole 1.B tř. sk.B olomouckého KFS nastoupili Hanáci na hřišti Sokola Doloplazy. 

 

Srdéčko se se sezónou rozloučilo stylově. Vítězstvím Lianela ve Slušovicích

Foto FB dostihový svět

Srdéčko se se sezónou rozloučilo stylově. Vítězstvím Lianela ve Slušovicích

Letos naposledy vyrazili koně z dostihové centrály Srdéčko Stanislava Popelky  ve čtvrtek 28. října. Tři z nich zamířili do Slušovic.  Se sezonou se centrála rozloučila cenným vítězstvím.

V rovině na 2400 metrů, Vzpomínce na pana Stanislava Večeřu, doběhla akvizice stáje Rustikal HC, pětiletý bělouš  Awesomeness s žokejkou Vendulou Korečkovou, na pátém místě.

V jednom ze dvou hlavních dostihů, Ceně Sergeanta Thundera, zvítězil s převahou šestiletý hnědák Lianel. Steeplechase na 3200 m absolvoval zástupce stáje Nýznerov pod Jakubem Kocmanem.