Sokol I

Judisté Sokol I Prostějov přivezli 15 medailí z rumunského Sibiu

Foto Zdenek Gottwald

V rumunském Sibiu se ve dnech 16. až 17. září konal turnaj, kterého se zúčastnilo 717 závodníků z devíti států. Mezi nimi i borci ze Sokola I Prostějov.

V sobotu začal svou kategorii U9 hostující Lukáš Šulák, který měl ve své váze v pavouku 31 soupeřů. Prošel až do finále, kde v jednominutovém zápase, pro opatrnost a nervozitu, prohrál pomocným bodem. Obsadil senzační 2. místo. Dalším nejmladším judistou byl Mikuláš Havlíček, ten skončil těsně před stupni vítězů a obsadil dělené 5. místo.

Judistka Laura Padrnosová zlatá v Rakousku!

Foto ZG

Od 13. do 14. 5. 2023 se konal 16. ročník Mezinárodního turnaje Tentweg Rakousko Cup. Jako každý rok se závody konaly v hokejové hale Aichfeldhalle Zeltweg v Murtalu. Mezi více než tisícem startujících judistů byli i borci ze Sokola I Prostějov. A nevedli si vůbec špatně.

„Letos poprvé bylo více než 1000 startujících ze 14 národů (AUT, HUN, LIE, NED, SLO, FRA, ROU, CRO, BUL, ITA, GER, SVK, CZE, MDA). Taková účast není na turnajích mimo akce EJU (Evropská judo unie) a IJF (Mezinárodní federace juda) obvyklá,“ říká šéftrenér Zdeněk Gottwald.

JUDO Sokol I Prostějov veze z Bratislavy zlato

iFoto Zdeněk Gottwald

Minulou sobotu pořádal Sokol Bratislava závody, na kterých nechyběli zástupci prostějovských judistů.

Matyáš Roubík ve váze do 73 kg bezchybným výkonem, kdy pokaždé vzdoroval kvalitním soupeřům, nedal žádnému šanci a urval 1. místo. Stejně tak hostující Pavel Uher se krásným výkonem postavil na stupně nejvyšší a bral 1. místo. Ondřej Vašut se připravil na nižší váhu, ovšem díky zmatkům pořadatele a startu v pozdních hodinách se bohužel neumístil, přesto podal dobrý výkon.

V neděli se vydala Pavla Bohanesová do Uherského Hradiště, kde nestačila pouze na jedinou soupeřku ve finále a obsadila tak výborné 2.místo.

Judisté ze Sokola 1 Prostějov sbírali medaile v Hranicích

Foto Zdeněk Gottwald

V sobotu 18. září se trojice judistů Sokola 1 Prostějov vypravila do Hranic sbírat body. V kvalitně obsazeném turnaji z celého Olomouckého kraje Michal Pavlas vybojoval ve své váze bezkonkurenčně 1. místo, Laura Padrnosová se rvala jako lvice a ve své váze obsadila 2. místo a Pavla Bohanosová ve své váze urvala 3. místo.

O týden dříve se konal Český pohár v Brně, kde v sobotu startovali dorostenci a muži. Z dorostenců se pral nejlépe Martin Pazdera, který v opravách porazil jednoho soupeře, Pavel Burget a Natálie Melichová zaváhali v prvním zápase a soutěž pro ně skončila. V mužích pak Matyáš Roubík měl perfektní rozjezd, kdy porazil zkušenějšího soupeře, ale dál nestačil na polského reprezentanta. Jan Brtník pak ze zdravotních důvodů nemohl nastoupit. V neděli se byli na řadě starší žáci, kdy předvedli parádní výkon.

Před sto deseti lety byla otevřena prostějovská sokolovna!

Foto Hana Bartková

Zajímavou stavbou našeho města je budova sokolovny na Skálově náměstí. V těchto dnech uplynulo sto deset let od jejího otevření. Svým umístěním a architekturou vhodně dotváří tuto část města.

Sokol založený v roce 1869 patřil k významným spolkům Prostějova. Sehrál významnou roli v oblasti vzdělávací, národnostní i osvětové. Měl velkou členskou základnu, řadu nadšených vedoucích, prapor, ale citelně mu chyběla tělocvična. Odbor pro její výstavbu byl založen už v roce 1884. Finanční prostředky potřebné pro stavbu se podařilo shromáždit až po roce 1900.  Byly získány ze sbírek, členských příspěvků a půjček od města a městské spořitelny.

Tip na úterý: Loutkové divadlo u Abrahámka

Loutkové divadlo Pronitka při TJ Sokol I Prostějov zve na loutkové představení pro děti. Odpoledne s pohádkou se tentokrát odehraje v příjemném prostředí nově přebudovaného bistra U Abrahámků na Hloučele v úterý 26.6.2018 v 16 hodin.

Loutkové divadlo Pronitka má repertoár určený hlavně předškolákům. "Rádi přivítáme diváky každého věku, kteří na chvíli zapomenou na svoje všední starosti a přenesou se s námi do Kašpárkova světa princezen, draků, vodníků, ježibab a čarodějů, čertů, do světa pohádkového snění, do světa, kdy každé zlo je nakonec potrestáno a zůstane jen dobro, láska, krásný úsměv a hřejivý pocit na duš," uvedla Lucie Hlačíková, vedoucí loutkařského odboru Sokol I Prostějov.

Pronitka Sokol I Prostějov bilancuje

ilustrační foto znak

Na stálé scéně Sokola I Prostějov loutkáři hrají už dvaadvacátou sezónu.

„Hrajeme více než 30 představení za symbolické vstupné. Abychom ve velké konkurenci jiných akcí v Prostějově vyhověli co nejvíce divákům, hrajeme od Dušiček do Velikonoc každou neděli dvě stejná představení v různých časech 13,30 a 15,30 hodin. V roce loňském jsme za svými diváky i dojížděli - do Drahanovic, Víceměřic, Smržic. Například v pečovatelském domě Ambrosie nedaleko Ostravy v Lutyni si nás klienti velmi oblíbili. Dojíždíme sem dvakrát do roka. Vždy s novým představením, které opakujeme čtyřikrát.

Medailový víkend Juda Sokol I Prostějov

Foto Sokol I, MM

V sobotu, 14.10.2017 oddíl Juda Sokola I Prostějov vybojoval v Tvrdonicích u Břeclavi celkem osm medailí.

Ve svých kategoriích Viktor Otta bez zaváhání bral zlato, Alex Srpek stejně hladce 1. místo, Barbora Vítková senzačním výkonem k nepoznání porazila všechny soupeřky a umístila se na 1. místě, Michal Mejzlík se po dlouhé době vypravil na závody a prokázal že umí a bral také 1. místo, jeho bratr Petr Mejzlík první zápas odedřel vítězstvím a potom skončil před branami finále a bral 3. místo. Eva Vránová malou chybou přišla také o finále a brala 3.

Důležitý start do sezóny pro Sokol I Prostějov

ilustrační foto Sokol I judo

Po úvodních rozehřívacích závodech v lednu a v únoru se pro judisty Sokola I Prostějov naplno rozjela jarní část letošní sezony.

„Jaro bude nabité velkými akcemi, na které je z hlediska přípravy nutné myslet už teď, přestože tréninky se dosud nesou v duchu koncentrace na fyzickou výkonnost. Čeká nás náročný turnaj v Bardejově, poté Velká cena Prostějova, týden na to obrovský mezinárodní turnaj v Budapešti, v květnu pak podobný ve Splitu, abychom sezónu zakončili velkým turnajem v polské Bochnii v úžasně atraktivním prostředí solné jeskyně 260 metrů pod zemí.