Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

V Česku začíná v srpnu fungovat rejstřík lidí se zákazem vstupu do heren

ilustrační foto Policie ČR

Zahrát si na automatech nebudou nově moct například lidé v insolvenci nebo ti, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi. Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách by se rozbíhá od srpna letošního roku. Herny a kasina mají čas se na rejstřík zařídit nejpozději do 20. prosince.

Rejstřík vyloučených osob je základním nástrojem ochrany zvláště ohrožených skupin osob před negativními dopady spojenými s účastí na hazardních hrách. Je neveřejným informačním systémem veřejné správy, který slouží k zamezení přístupu vyloučených fyzických osob k hazardním hrám a jehož správcem je Ministerstvo financí.

Přestavba dálniční křižovatky Prostějov-střed začne zřejmě už letos

Foto ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic bude letos pokračovat v kultivaci „Hanácké dálnice“, tedy D46 mezi Vyškovem a Olomoucí. Aktuálně zná vítěze tendru na přebudování nevyhovující mimoúrovňové křižovatky v Prostějově. Stala se jím firma Strabag.

„Hodnocení nabídek proběhlo vícekriteriálním způsobem. Stavbu by měla realizovat společnost Strabag a.s. s nabídkovou cenou 196,460 milionů korun. Stavba má pravomocné stavební povolení a zahájení stavby se předpokládá ještě ve třetím čtvrtletí roku 2020,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Povodí Moravy vyhlašuje grant na podporu dobrovolných hasičů

ilustrační foto Povodí Moravy

Povodí Moravy se rozhodlo podpořit jednotky sborů dobrovolných hasičů (SDH) a vypsat grantové řízení zaměřené na financování prostředků určených k zásahu právě při povodňových situacích a při likvidaci jejích následků. O podporu v celkové výši 100 tisíc korun mohou žádat jednotky SDH až do 30. října 2020.

Grant je zaměřen na financování prostředků určených k zásahu při povodňových situacích a likvidaci následků povodní (např. protipovodňové pytle, vysoušeče zdiva, svařovací soupravy, čluny, elektrocentrály, čerpadla, prostředky na dezinfekci, žebříky, stany a další). O grantovou podporu mohou požádat jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí nebo občanská sdružení (spolky) se zaměřením na oblast požární ochrany v lokalitě působnosti Povodí Moravy, s.p. a to do 30. října 2020. Celková částka určena pro grantové řízení činí 100 000 Kč. Podmínky grantu jsou ke stažení zde.

Finanční správa začíná zpracovávat a proplácet žádosti pro dohodáře

ilustrační foto

Novela zákona o kompenzačním bonusu, která umožňuje získat podporu i osobám vykonávajícím práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, nabyla platnosti. Finanční správa tak může od 7. 8., tj. ode dne účinnosti zákona, neprodleně začít vyplácet bonus i této skupině osob, které bylo v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2 znemožněno pracovat.

Žádat o bonus je možné vyplněním jednoduchého formuláře a jeho doručením na místně příslušný finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím Aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Žádosti lze podávat do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po nabytí účinnosti daného zákona, to znamená do 30. listopadu 2020. Podmínkou nároku na kompenzační bonus je, že daná osoba byla v rozhodném období (od 1. října 2019 do 31.

Logem KLASA se pyšní už i rajčátka ze Smržic!

ilustrační foto Agro Haná

Značku kvality KLASA získalo dalších dvaadvacet výrobků od celkem jedenácti producentů. Zájem o modro-červené logo mají nejen prověřené společnosti, které ocenění KLASA již na řadě svých výrobků používají a pravidelně se uchází o její opětovné udělení, ale také zcela noví producenti. Jedním z nich je Agro Haná ze Smržic.

Nově oceněným výrobkem je Rajče koktejlové – odrůda Hranáček AGRO Haná a.s. Tato velmi chutná koktejlová rajčata jsou pěstována v úrodné oblasti Hané společností Agro Haná a.s., která je součástí odbytového družstva Čerstvě utrženo. Družstvo dbá na pěstování ovoce a zeleniny ve vysokém standardu a čerstvosti.  

Netýkavka žláznatá. Vetřelec, který pomáhá lidskému zdraví

Foto byliny.cz

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) je jednoletá bylina z čeledi netýkavkovitých, která původně pochází z Asie. Je jednou z nejvyšších bylin (letniček) ve střední Evropě. V příhodných podmínkách mohou být její dužnaté lodyhy až tři metry vysoké. Květy jsou velké 2,5 – 4,5 cm, purpurové, světle až tmavě červenofialové, růžové nebo téměř bílé a mají příjemnou ovocnou vůni. Kvete od června do října.

Najdeme ji na vlhkých stanovištích, okrajích rybníků, říček a řek. Tam se šíří tak prudce, že dokáže zamořit celý potok a vytvořit hráz, takže voda přestane téct. Patří k jedněm z nejnebezpečnějších invazivních druhů, který u nás roste.  

Když si čerstvou bylinu rozemnete mezi dlaněmi, vytryskne z ní šťáva, která příjemně ochladí svědící bodnutí hmyzem. Nanáší se jako uklidňující balzám na puchýřky způsobené palčivými kopřivami nebo na postižené partie těla při jiných alergických reakcích.

Město uvažuje o propojení Plumlovské s Kosteleckou

ilustrační foto ber

Po Tiché z Domamyslic k biokoridoru Hloučela míří denně mimo stovek vozidel i chodci, běžci a cyklisté. Pro tyto skupiny účastníků silničního provozu patří mezi nejohroženější. Nejinak je tomu i v tomto úseku, kde citelně chybí stezka. Město uvažuje o jejím vybudování.

„V souvislosti s probíhající výstavbou Severního obchvatu se zpracovává studie proveditelnosti (do konce roku 2020) pro tzv. Severozápadní kvadrant – uvažované propojení mezi kruhovým objezdem Plumlovská, Domamyslice a Kosteleckou ul. směr Severní obchvat.

Kdo vyhrál vstupenky na šermířský víkend na zámku Plumlov?

ilustrační foto

O víkendu 8 a 9. srpna 2020 se na nádvoří zámku v Plumlově sjedou šermíři, divadelníci, komedianti, kejklíři a další umělci, aby pobavili diváky při šermířském víkendu. A vy jste si s námi mohli zasoutěžit o rodinné vstupné!

Pro dva vítězné vylosované máme k dispozici rodinné vstupné, které čítá dva dospělé a dvě děti. A na koho se usmálo štěstí? Výherci se stávají Radek Hampl z Olomouce a Hana Malá z Němčic nad Hanou. Gratulujeme! (red)

Tip na víkend. Floria Kroměříž

Foto Floria

Letní svátek nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře - výstava FLORIA Léto 2020 je tady. Výstaviště Kroměříž bude patřit všem milovníkům květin, zahrádek, řemesel, skvělé hudby a také těm, kteří přijdou potěšit své oko zhlédnutím nápadité květinové expozice. To vše, a ještě mnohem více zažijete ve dnech 8. a 9. srpna v Kroměříži.

Na trzích nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z celé České republiky i ze zahraničí. Okouzlí vás tematicky vyzdobené florální objekty stovkami květin na téma Dožínkové slavnosti.