Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Magistrát hledá finanční a administrativní referentku/ta

ilustrační foto

Tajemník Magistrátu města Prostějova vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa na dobu neurčitou finanční a administrativní referent/ka na Odboru sociálních věcí Magistrátu města Prostějova.

Podmínkou pro uchazeče je, mimo jiné, minimálně středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou ekonomického směru a znalost práce s rozpočtem organizace. Výhodou pak praxe ve veřejné správě, znalost programu – spisová služba – SSL Ginis a zkouška odborné způsobilosti týkající se finančního hospodaření a rozpočtu územního samosprávného celku.

Strážníci pomohli nevidomé stařence

ilustrační foto MP

S žádostí o pomoc se na prostějovskou městkou policii obrátila 25. června 2022 v dopoledních hodinách sedmaosmdesátiletá žena.

Při cestování autobusem městské hromadné dopravy a následném vystoupení zapomněla v dopravním prostředku tašku společně se slepeckou holí a brýlemi. Strážníci kontaktovali dispečera firmy, která hromadnou dopravu v Prostějově zajištuje, a bylo potvrzeno, že všechny uvedené věci byly v autobuse nalezeny. "Hlídka u dispečera nález vyzvedla a ihned zavezla seniorce domů. Žena byla velice ráda, že se nic neztratilo a strážníkům za okamžitou pomoc velice poděkovala," informoval komisař Petr Zapletal. (red)

 

V porodnici Fakultní nemocnice Olomouc tisknou nastávajícím rodičům 3D model miminka

ilustrační foto nemocnice FN

Užitečné pro lékaře a příjemné pro rodiče. Tak lze shrnout zásadní benefity ultrazvukového vyšetření miminka v matčině děloze. Odborníci se díky ultrazvuku dozvědí vše potřebné o vývoji a zdraví dítěte, rodiče se pak mohou na svého potomka podívat, a to nejen při samotném vyšetření. Z Fakultní nemocnice Olomouc si tak mohou odnést klasickou 2D černobílou fotografii, 3D snímek i 4D záznam, tedy rozpohybované 3D snímky, ukazující reálný pohyb miminka. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě ale pružně reaguje na technologické novinky a jako jedno z mála pracovišť v České republice nyní nabízí rodičům také 3D model dosud nenarozeného miminka.

„Pokud mají maminky o 3D model zájem, procedura s ultrazvukovým zobrazením trvá zhruba půl až tři čtvrtě hodiny. Využívá se břišní ultrazvuková sonda, maminka ani miminko při tom nejsou zatíženi žádným druhem záření. Model vzniká z upravené 3D fotografie. Samotný tisk pak může trvat až dvanáct hodin,“ sdělil přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc Radovan Pilka s tím, že na realizaci této žádané novinky mají zásluhu odborníci z Oddělení biomedicínského inženýrství.

Tip na výlet. Pískoles se vrátil na Pustevny

Foto FB Happy Forest

Devadesát tun písku z vápenky ve Vítošově potřebovali letos sochaři k realizaci pískových soch. Čtyři umělci dokázali unikátní díla vytvořit za pouhé čtyři dny.

Letos na návštěvníky čekají zvířata, která v České republice patří mezi ohrožená. K vidění tak je orel skalní, rodinka bobrů evropských nebo vlk obecný. Sochy budou k vidění po celé léto v závislosti na přízni počasí. Výstava bude doplněná o naučnou stezku a pískoviště pro děti s hracími prvky.

XVIII. Trabant sraz Morava 2022. Již tento víkend ve Žraloku!

Ilustrační foto Trabant gang Brno

Již po osmnácté se ve dnech 1. - 3. července 2022 sjedou do autokempu Žralok v Plumlově milovníci vozidel koncernu IFA. Těšit se tak opět můžeme na Trabanty, Wartburgy, Barkasy, Robury nebo Multicary.

Mimo samotného pobytu v kempu se účastníci srazu vydají v sobotu v 9,30 hodin  na spanilou jízdu, která povede do Muzea veteránů do Slatinic. 

Od 14 hodin je pak čeká mimo jiné jízda zručnosti, plavba pravidelnosti na Trabi Titaniku, soutěž o nejhezčí vůz v kategoriích klasik, veterán a tuning, jízda na slepo a další. Řadu soutěží připravili pořadatelé z Trabant gangu Brno i pro děti. 

Tak pěknou zábavu s nesmrtelnými „trsátky“. (ber) 

Tip na sobotu. Zámek v Čechách pod Kosířem zve na dětské odpoledne!

ilustrační foto plakát

Přijďme v sobotu 2. července oslavit začátek prázdnin na zámek v Čechách pod Kosířem. Nebudeme litovat!

Od 14 hodin začne prohlídka zámeckých interiérů určená dětem od 3 do 8 let, vstupné - 140 Kč/dospělí, 90 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let. „Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo koupit vstupenky on-line,“ upozorňuje kastelán Martin Váňa.

Ve 13, 14.30 a 16 hodin bude k vidění maňáskové divadélko "O princezně a mlynáři" - vstupné je dobrovolné.

Ve 13.30, 15 a 16.30 hodin bude k dispozici tvořivá dílnička pro děti, které si od 13 až do 17 hodin budou moci vyzkoušet lukostřelbu a překážkovou dráhu pro běh s koníkem na tyči. (red)

Nepanikařme. Obchody budu mít o svátcích otevřeno!

ilustrační foto pixabay.com

Pátého července si připomeneme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, šestého července následuje Den upálení mistra Jana Husa. Státní svátky letos vycházejí na úterý a středu. Obchody budou mít otevřeno!

Otevírací doba obchodů na státní svátky se u nás řídí zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který vešel v platnost od 1. října v roce 2016. V zákoně stojí, že obchody o rozloze nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během některých státních svátků zavřené.

Během státních svátků 5. a 6. července 2022 mohou mít všechny obchody otevřeno zcela bez omezení, protože se na ně zákon o prodejní době nevztahuje. Větší řetězce ani menší obchody obvykle ani během těchto svátků nijak neomezují otevírací dobu, takže si můžete jít nakoupit tak, jak jste zvyklí. (ber)

Soutěžte o rodinné vstupné na sváteční Plumlov!

Foto Zdenek Zedek

Po čtyři dny, 2., 3., 5. a 6. července se bude v areálu plumlovského zámku konat historická akce Dobývání hradu Plumlov. A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné!

Stačí, když do čtvrtka 13 hodin zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, jak se jmenuje kejklíř, který bude na akci vystupovat. Do předmětu napište PLUMLOV a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt. Pro čtyři vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Novomanželé si z prostějovské radnice odnesou památku na svatební den

foto Magistrát města Prostějova

Novomanželé, kteří uzavřou sňatek na radnici v Prostějově, získají jako připomínku na tento den skleněný set slavnostních pohárů.

„Jde o novinku, kterou jsme odsouhlasili ve vedení města. Všechny páry, které na radnici uzavřou slib manželství, od města získají, jako připomínku tohoto dne, skleněné číše. Věříme, že slavnostní set jim bude stále připomínat den, kdy se rozhodli vykročit na společnou cestu životem,“ usmívá se náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová. (red)