Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Prostějov čeká výsadba zeleně za statisíce

Foto ber

Nová okrasná zeleň, keře, stromy nebo úprava terénu pro jarní výsadbu lučních porostů. To vše odsouhlasila Rada města Prostějova na svém posledním jednání. Vysadit ještě více zeleně, stromů a trvalkových květin je záměr radních pro letošní podzimní a následně jarní čas. Z fondu zeleně se tak pro přírodu „vyčlení“ téměř 740 tisíc korun.

„Před nedávnem jsme informovali o záměru vytvořit v Čechůvkách relaxační oblast. Vytvoříme zde prostor k procházkám nebo posezení s přáteli. V tuto chvíli půjde o krajinné úpravy – tedy konkrétně výsadbu dvaadvaceti kusů stromů, skupin keřů a úpravu terénu pro jarní výsadbu lučních porostů dle osazovacího plánu takzvaného „cviklu“ v Čechůvkách. Vše za téměř 289 tisíc korun (včetně DPH). Další položkou, která zajistí obnovu a dosadbu trvalkových záhonů na řadě míst ve městě, je částka přes 446 tisíc korun,“ vyjmenoval první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Ranní tragédie na dálnici ochromila Prostějov

Foto HZS Olomouckého kraje

Dnes ráno před pátou hodinou se stala vážná dopravní nehoda na dálnici D46 na cca 23,5 km v úrovni prodejny Kaufland v Okružní ulici v Prostějově. Za doposud nezjištěných okolností došlo ke střetu kamionu s osobním vozidlem. Jeden člověk na místě zemřel, další tři jsou zranění.

„Dva z nich jsme vyprostili ze zdemolovaného vozu hydraulickými nástroji a předali je záchranářům," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové 27letý řidič osobního vozu, jedoucí ve směru na Olomouc, z dosud nezjištěných příčin přejel do protisměru, kde se čelně střetl s kamionem. "Na místě zemřel spolujezdec z osobního vozu. Další spolujezdec a řidič byli převezeni se zraněním do FN Olomouc," doplnila mluvčí s tím, že zraněn byl i řidič kamionu. Všichni účastníci nehody byli podle jejoch slov cizími státními příslušníky.   

Na podzim nás čekají volné dny. Kvůli svátkům

ilustrační foto

Na podzim připadají v České republice tři státní svátky. Podívejte se, co nás čeká.

  • 28. září – Den české státnosti

Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935. Vyhlášení dne státním svátkem bylo navrženo 24. března 2000. V tento den jsou zavřené obchody.

Populární podcast Kecy a politika v Olomouci! S prostějovskou stopou

ilustrační foto Reflex

Jak dopadnou volby? Otázka, která by měla zajímat každého z nás. Otázka, na kterou se budou snažit najít odpověď i šéfkomentátor Reflexu Bohumil Pečinka a odborník na politický marketing Petros Michopulos v jednom ze svých live podcastů Kecy a politika. Pořadem navíc bude provázet jedna z prostějovských osobností.

Podcast, který mimo sociální média vstupuje i mezi diváky samotné a umožňuje jejich interakci, probíhá formou hodinové debaty, v níž se autoři nebojí říct své názory a odpovědět na doposud nezodpovězené dotazy. Živému debatování následuje hodinová diskuse pod vedením prostějovského politologa a externího komentátora Reflexu Petra Sokola.

Hasiči zachránili srnku. Z jímky

Foto HZS Olomouckého kraje

Z jímky v Pavlovicích u Přerova vytahovali v neděli 19. září mladou srnu.

K pomoci s vyproštěním dorazila spolu s místní jednotkou také profesionální jednotka z Přerova. „Poté pokračovala příjemná dohra, vypuštění nezraněného zvířátka zpět do volné příhody,“ doplnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)

 

Další blešák v říjnu!

ilustrační foto ber

Tradici bleších trhů se rozhodl obnovit prostějovský galerista Jindřich Skácel. Ten první pořádal 18. července, druhý v neděli 29. srpna. Třetí chystá na 10. října, opět na městské tržnici.

"V době od 7 do 11 hodin si zájemci budou moci koupit obrazy, sklo, hračky, kuchyňské potřeby, hodinky a další, nejen sběratelské předměty," vzkazuje Jindřich Skácel.

Pro prodejce je cena 200 korun za stůl, veřejnost má vstup zdarma. (ber)

V Hami Nemléčná kaše rýžová je salmonella. Prodávala se i v Prostějově

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Nutricia a.s., V parku 2294/2, 140 00 Praha, aby stáhla z celé tržní sítě nevyhovující potravinu Hami Nemléčná kaše rýžová Prodávala se v Tescu, Rossmannu i DM drogerii.

Jde o výrobek v balení 170 g, s označením data minimální trvanlivosti (DMT) do: 20/04/2022, šarže L: 101248648, výrobce: Nutricia Zaklady Produkcyjne Sp. z o.o., ul. Marka z Jemielnicy 1, 45-952 Opole, Polsko. SZPI obdržela notifikaci prostřednictvím evropského systému varování pro potraviny a krmiva RASFF od slovenského dozorového orgánu, který v uvedené šarži potraviny zjistil přítomnost bakterií Salmonella enteritidis.

Nový radar v Brněnské hříšníky nelape. Prozatím

Foto ber

Prostějovskou motoristickou veřejnost před časem rozvířila práva o instalaci nového stacionárního radaru v Brněnské ulici. Jak informovala Městská policie Prostějov, zatím rychlost neměří.

Podle vyjádření strážníků je v Brněnské ulici instalován testovací sloupek pro přípravu automatického měření rychlosti. „Měření bude spuštěno cca v říjnu,“ dodávají strážníci, a to obousměrně.

Další radary jsou instalovány na ulicích Olomoucká a Dolní, příští rok přibudou na Vápenici a ve Vrahovické. „Všechna místa byla vybrána s ohledem na zvýšení bezpečnosti. Na všech dochází k výraznému překračování rychlosti – např. na ulici Brněnské byla naměřena rychlost 130 km/hod,“ uvedla už před časem náměstkyně primátora Alena Rašková, která má dopravu v gesci. (ber)

Dnes večer začne astronomický podzim

ilustrační foto ber

Dnes veče  v 21:20 hodin středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost, den tak bude stejně dlouhý jako noc. V příštím čtvrtletí se budou noci až do zimního slunovratu prodlužovat a dny krátit.

Den se bude dále zkracovat až do zimního slunovratu, který nastane 21. prosince v 16:58 hodin.

S nastupujícím podzimem budou teploty pozvolna klesat. V následujícím období až do poloviny října se budou průměrné týdenní teploty pohybovat kolem hodnot obvyklých pro tuto roční dobu. Chladněji, než je dlouhodobý normál, by mělo být od 4. do 10. října. Meteorologové očekávají méně srážek, než obvykle. (ber)