Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Mikuláš naděloval i na letišti

Foto L. Šebestík

V sobotu 3. prosince zavítala na prostějovské letiště vzácná návštěva. V Aeroklubu Josefa Františka naděloval Mikuláš.

„Akce byla určena pro dětí členů a přátel aeroklubu. Děti řeknou Mikuláši nějakou říkanku a dostanou Mikulášské balíčky,“ sdělil PvNovinkám předseda klubu Libor Šebestík. Mikuláš s doprovodem chodí na letiště každoročně už víc, než 20 let. (ber)

Nadělte blízkým na Vánoce bezpečí, radí hasiči

ilustrační foto

Hasiči letos připravili odlehčenější variantu předvánočních požárně-bezpečnostních rad a rozhodli se doporučit, abyste vašim blízkým letos pod stromeček nadělili jednu z nejcennějších komodit. Bezpečí. 

Pořiďte inteligentní požární hlásič, moderní hasicí přístroj domů nebo do auta či speciální cylindrickou vložku jako zámek do dveří a zajistěte si tak větší rodinnou pohodu nejen o Vánocích. Všechny možnosti najdete na přiloženém plakátu. „Přejeme klidné adventní období,“ vzkazuje za hasiče mluvčí Lucie Balážová. (red)

Město hledá vedoucího Odboru dotací a veřejných zakázek!

ilustrační foto ber

Tajemnice Magistrátu města Prostějova vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovní pozice na dobu neurčitou vedoucí Odboru dotací a veřejných zakázek Magistrátu města Prostějova.

Podmínkou pro uchazeče je vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu a praxe v řídící pozici min. 2 roky, znalost zákona o zadávání veřejných zakázek, zákona o obcích, zákona o úřednících, zákoníku práce a občanského zákoníku a znalost problematiky zpracování žádostí o dotace z veřejných rozpočtů, strukturálních fondů EU a dalších mimorozpočtových zdrojů.

Výhodou je zaměření studijního programu na Právo a právní věda, obor právo nebo oboru veřejné ekonomiky a správy praxe min. 1 rok ve veřejné správě.

Do úklidu Česka se letos zapojil rekordní počet dobrovolníků

Foto plakát

V letošním roce se do úklidů zapojilo téměř 200 000 dobrovolníků, kteří během 4 687 akcí uklidili 2 730 tun odpadů, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme Česko.

Pátý prosinec je Mezinárodním dnem dobrovolníků již přes 30 roků. Díky tomu si na začátku adventu každoročně připomínáme, jak jsou dobrovolníci důležití pro společnost. Spolu s poděkováním všem zapojeným dobrovolníkům shrnují pořadatelé naší největší dobrovolnické akce ze spolku Ukliďme Česko výsledky letošní úklidové sezóny. Ty překonaly i dosavadní rekordní účast z roku 2019, což dokazuje sílící význam tématu ochrany přírody a životního prostředí pro nejširší veřejnost.

Vánoční Zoo Olomouc zve k návštěvě

Foto ZOO Olomouc

Ať v námrazách, či tání, nebo třeba v závějích… Vůni jehličí a Vánoc v olomoucké zoo máte zkrátka rádi na každý pád. A s nimi i Večerní vánoční prohlídky. Nebudou chybět ani letos. Tak přijďte pobýt a zažít kouzlo Vánoc do olomoucké zoo.

Od 16. 12. 2022 bude v zoo instalována vánoční výzdoba.

O den později, 17. 12. v 10 hodin, bude instalován vánoční strom pro zvířata. Místo baněk jsou na něm jablka, lojové koule, šišky obalené v semínkách a jiné dobroty coby potrava pro ptáky, veverky a další volně žijící zvířata. Dům dětí a mládeže Olomouc zdobí tradičně jako první a vy se můžete kdykoliv přidat.

Minimální platba pojistného na nemocenské pojištění OSVČ bude od ledna 168 Kč

ilustrační foto

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které jsou dobrovolně účastny nemocenského pojištění, že od ledna 2023 je stanovena nová minimální výše platby pojistného na nemocenské pojištění, a to ve výši 168 Kč.

Pojistné na nemocenské pojištění OSVČ je stanoveno z měsíčního vyměřovacího základu procentní sazbou ve výši 2,1 %. Měsíční základ nemocenského pojištění si OSVČ určuje svou platbou v rozmezí minimálního a maximálního vyměřovacího základu.

Splňme vánoční přání dětem a seniorům. Zbývají poslední!

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Již jedenáctý ročník akce Strom splněných přání  pořádá Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci se spolkem Dobré místo pro život. Radost budete moci opět udělat dětem i seniorům z našeho regionu. K rezervaci jsou poslední dárky z celkem 252 přání.

"Dárků pro děti chybí v úterý ráno šestnáct. Najdete je na https://www.dobremistoprozivot.cz/stromProstejov2022. Opět poputují dětem z Azylového centra Prostějov, dětem ze sociálních slabých rodin, o které pečuje SOS Kompas Prostějov, a  Dětské domovy Plumlov a Konice," uvedla prostějovská hlavní organizátorka, předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. 

OBRAZEM: Krampusáci řádili U Rockyho

Foto čtenář

Čertovské vánoční odpoledne přivedlo v neděli v podvečer do občerstvení U Rockyho v Prostějově strašidelné krampusy. Děti čekalo nejen jejich vystoupení, ale i diskotéka a mikulášská nadílka.

"Krampusů bylo šestnáct, jeden dokonce motorizovaný. Jejich show byla parádní a užily si ji nejen děti," smála se jedna z návštěvnic.

"Krampus" má svou prastarou tradici především v alpských zemí. Je to démonická bytost, mýtická šelma s rohy, ďábelský společník, který doprovází Mikuláše v předvánočním čase a jeho úkolem je trestat neposlušné děti.

Na ulici A. Slavíčka probíhá oprava dětského hřiště

foto MMP

Odbor správy a údržby majetku města, v rámci oprav a rekonstrukcí na území města, zahájil tentokrát rozsáhlejší práce na již dříve vybudovaném dětském hřišti. Děti zde tak již brzo budou moci využívat nové prvky pro svoji bezpečnou zábavu.

„Během této opravy nahrazujeme starší a nevyhovující herní prvky, dále budujeme u těchto herních prvků bezpečné hrací a dopadové plochy a opravujeme veškerý mobiliář dětského hřiště, jako jsou lavičky, pergoly a ostatní zázemí tohoto hřiště. Věříme, že si zde děti do sytosti užijí své volné chvíle,“ říká náměstek primátora pro komunální služby Jiří Pospíšil.

Odbor správy a údržby majetku města bude v opravách a modernizacích ostatních dětských hřišť postupně pokračovat. (red)