Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Začíná sezóna klíšťat

Foto ber

Příchod jarního oteplení přináší i některá rizika. Patří k nim třeba klíšťata, která začínají být opět aktivní. Podle lékařů je nejvyšší čas nechat se naočkovat proti klíšťové encefalitidě.

Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy. Je to závažné onemocnění, které může zanechat trvalé následky. Očkovat by se měli všichni, kdo se pohybují ve volné přírodě, v lese, ale i v parcích, na zahradách. Nebezpečí hrozí i ve městech. Na očkování mohou lidé přijít během celého roku. Ideální období ale pomalu končí, a tak by zájemci návštěvu lékaře neměli odkládat. Klíšťata začínají být aktivní, jakmile teploty vystoupají nad deset stupňů.

Startuje dvaadvacátý ročník oborové soutěže Sestra roku. Nominujte svou favoritku!

Ilustrační foto hartmann.monitora.cz

V polovině března odstartoval další ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Odborná porota i veřejnost již po dvaadvacáté ocení zástupkyně a zástupce tohoto náročného povolání. Letos bude titul Sestra roku udělen ve dvou hlavních kategoriích, jeden z nominovaných obdrží rovněž ocenění za celoživotní dílo. V online hlasování pak veřejnost rozhodne, kdo si ze slavnostního galavečera odnese titul Sestra mého srdce.

Prestižní oborová soutěž, která oceňuje zástupce tohoto nelékařského zdravotnického povolání, se v letošním roce koná již po dvaadvacáté. Pořadatelem soutěže je EEZY Events & Education a po osmnácté je generálním partnerem akce společnost HARTMANN – RICO.

Do Prostějova přijel maršál Radecký

Foto Magistrát města Prostějova

V sobotu před polednem do Prostějova přijel historický kočář za doprovodu hulánů a kromě známého milovníka těchto historických dopravních prostředků Václava Obra z něj vystoupil také velký český vojevůdce maršál Radecký.

Akci, podpořené městem Prostějov, na náměstí TGM přihlížely desítky lidí, které pozdravil, jak Václav Obr, tak z televize známý Václav Žmolík, který představoval Josefa Václava Radeckého z Radče, slavného vojáka, jenž dokázal porazit i samotného Napoleona.

Jménem města Prostějova historickou ekvipáž uvítala první náměstkyně primátora, odpovědná za kulturu, Milada Sokolová. Společně s jejím kolegou - náměstkem Jiřím Rozehnalem - historické postavy pohostili "hulánským špukem", tedy rumem a kyškou.

Nový rekord. Na výstavu For Model 2023 přišlo přes 16 tisíc návštěvníků

Foto Flora Olomouc

Překonat historický rekord v návštěvnosti se podařilo pořadatelům letošního 21. ročníku interaktivní výstavy For Model. Na Výstaviště Flora Olomouc na ni v rozmezí 17. až 19. března 2023 přišlo více než 16 tisíc lidí. Doposud nejvyšší počet návštěvníků dorazil na výstavu For Model vloni – přes 15 tisíc. Za celou dobu konání této akce šlo o vůbec nejvyšší číslo.

To platilo do konce minulého týdne, kdy se na olomouckém výstavišti uskutečnil již 21. ročník akce, jež v tuzemsku patří mezi největší výstavy zaměřené na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. „Z překonání loňské návštěvnosti máme velkou radost. Minulý rok se For Model konal po dvouleté covidové odmlce, takže bylo jasné, že se fanoušci poctivé modelařiny, digitálních technologií a sběratelství nemohli dočkat, a i proto jich tehdy zřejmě dorazil rekordní počet.

Radní schválili dotace do sociální oblasti. Peníze dostanou děti, senioři i postižení

ilustrační foto SOS vesničky

Rada města Prostějova se na svém jednání zabývala celou řadou žádostí o dotace do sociální oblasti. „Schválili jsme deset žádostí, například SOS dětským vesničkám, Domovu pro seniory v Soběsukách, Svazu neslyšících, Poradně při finanční tísni, organizaci Žebřík a dalším. Naopak, jedné žádosti jsme nevyhověli, protože žadatel nepůsobí ani na území obce s rozšířenou působností, ani s ním není uzavřena spolupráce o umisťování klientů,“ vysvětlila náměstkyně Marcela Župková.

Schváleny byly žádosti

1. ve výši 20.000 Kč Středisku sociální prevence Olomouc – na činnost Poradny pro rodinu Prostějov – materiál, energie,

2. ve výši 5.000 Kč SOS dětským vesničkám, z.s., - na SOS Kompas Prostějov – Asistované kontakty a předávání dětí – mzdové náklady, PHM

3. ve výši 10.000 Kč Domovu pro seniory Soběsuky, příspěvkové organizaci – na volnočasové aktivity a akce pro uživatele domova pro seniory – koncerty a společenská setkání, pohybové aktivity a sportovní hry, výlety, materiál a pomůcky pro aktivizaci

O Den otevřených dveří Očního oddělení prostějovské nemocnice měli lidé zájem

ilustrační foto

Téměř 70 zájemců využilo ve středu 22. března možnosti nechat si vyšetřit nitrooční tlak v rámci dne prevence zeleného zákalu na Očním oddělení Nemocnice Prostějov. Preventivní akce byla spojena se dnem otevřených dveří, v rámci kterého si lidé mohli také prohlédnout prostory očního oddělení.

Zájem veřejnosti o vyšetření zaměřené na prevenci glaukomu zdravotníky těší. Glaukom pacienty obvykle nijak nebolí ani neomezuje, ale zároveň skrytě pomalu ničí zrakový nerv a připravuje pacienta nevratně o zrak. Hlavním příznakem glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit během jednoduchého bezbolestného vyšetření za pár minut. „Pacienty se zvýšeným nitroočním tlakem jsme poučili a doporučili jim návštěvu očního lékaře.

Nezapomeňte přidat hodinu. V neděli se mění čas

ilustrační foto pixabay.com

Rok se s rokem sešel a opět budeme muset posunovat hodiny.  A to v neděli 26. března ze dvou hodin ráno na tři.

Ke změně času dojde o víkendu, který se nám tak zkrátí o hodinu. Výhodou je, že budeme moci spát stejně dlouho a v neděli později vstaneme.  Horší však je, že ráno, když se vzbudíme, bude opět šero a nám se tak nebude z postele chtít. Večer ale bude déle světlo, což nám bude nahrávat při delších procházkách a trávení času venku.

Lidem vadí především neustálé přeřizování hodinek a změny biorytmu. Změna času také může způsobit spánkovou deprivaci a dle expertů se díky ní zvyšuje i počet dopravních nehod.

Začíná blokové čištění města

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Počínaje úterkem 4. dubna 2023 začnou v Prostějově opět bloková čištění ulic města. První blokové čištění bude probíhat v ulicích za nemocnicí a bude postupně přecházet do sídliště Hloučela a na severní část města.

Na každý týden jsou naplánována dvě bloková čištění, přesně strojní zametání, ruční úklid ploch v majetku města, splachování komunikací a kontrola a čištění dešťových vpustí.

„Město je rozděleno celkem na 54 bloků a čištění bude probíhat až do konce října letošního roku. Novinkou je možnost zjistit prostřednictvím QR kódu, ve kterých ulicích probíhá čištění v aktuálním týdnu. Letáčky s QR kódem hodláme ve spolupráci se společností FCC, která bude blokové čištění zajišťovat, umisťovat ve vybraných lokalitách, např. na sídl. Hloučela, za stěrače zaparkovaných vozidel. Naším cílem je zajistit uvolnění ulic od stojících

Zemřela Ivana Hemerková

ilustrační foto

V pátek zemřela dlouholetá prostějovská zastupitelka, radní, někdejší náměstkyně primátora a bývalá ředitelka Střední zdravotnické školy Ivana Hemerková.

Do zastupitelstva byla Ivana Hemerková poprvé zvolena v roce 2002. Od roku 2014 v zastupitelstvu reprezentovala Pévéčko. V letech 2010 až 2018 vykonávala funkci náměstkyně primátorky pro školství, sport, kulturu a životní prostředí. Zastupitelkou byla až do letošního března. (red)