Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Dobromilice patřily v sobotu silákům. O titul se jich utkalo osmnáct

Foto ber

Sedm juniorů a jedenáct mužů se přihlásilo do soutěže Poměř svoji sílu, kterou už několik let pořádá hanácký strongmen Staňa Pukl. V sobotu je na hřišti z dobromilickou sokolovnou čekala řada těžkých úkolů. V seniorské kategorii byl opět nejlepší osmadvacetiletý Marek Slouka, který zvítězil po třetí v řadě. Druhou pozici uhájil Petr Grmela ze Zelené Hory, třetí stupínek patřil Michalu Bučkovi z Tvorovic.

Juniory čekalo převracení 200 kg vážící pneumatiky, tahání sáněk se zátěží, krucifix s osobními pneumatikami, hod pytlem přes rameno a hluboké dřepy se zátěží. Muži přehazovali 70 kilovou pneumatiku, nad hlavu zvedali 90 kilový kmen, přenášeli těžká břemena, převraceli betonový pražec a tahali "sáňky" se závažím. Poslední disciplínou byly hračky – siláci museli zvednout na 120 centimetrů vysoký stůl 130 kilo vážící kovadlinu, betonové kostky a pivní sudy s pískem a vodou o váze 90 kg.

Tuningáři věnovali finance kočičímu depozitu

Foto ber

Sobotní podvečer a celá neděle byla v plumlovském kempu Žralok opět zasvěcena setkání vytuněných aut. Help Tuning Cup pomáhal už po jedenácté v řadě. Jubilejní výtěžek tentokrát poputuje do Depozita koček ve Chválkovicích.

Do Plumlova přijeli se svými plechovými chloubami tuningáři z blízkého okolí i hodně z daleka, mimo jiné z východních Cech a Slovenska. Kromě setkání s kamarády si užili nejrůznější soutěže, o nejhlučnější výfuk, nejkrásnější neony i nejvýkonnější aparaturu. „Nabídli jsme zábavu v podobě nejrůznějších soutěží po nejmenší, dospělí pak mohli zkusit štěstí v bohaté tombole,“ vypočítala hlavní organizátorka Ája Rubačíková. Výtěžek dobrovolného vstupného a již zmíněné tomboly letos poputuje kočičkám. 

Další tragédie. Na kolejích mezi Prostějovem a Olomoucí zemřel člověk

Ilustrační foto HZS

Na železniční trati mezi Olomoucí a Prostějovem v sobotu krátce po poledni osobní vlak srazil a usmrtil člověka. Podle policie šlo zřejmě o sebevraždu.

„Kolem půl jedné došlo ke srážce osoby s vlakem na trati č. 301 mezi Olomoucí a Prostějovem. Při střetu s vlakem na místě zemřel muž ve středních letech. Nic nenasvědčuje cizímu zavinění," uvedl mluvčí policie Libor Hejtman. Ve vlaku cestovalo 50 osob a nikdo z nich nebyl zraněn.

Nehoda se stala mezi stanicemi Olomouc-hlavní nádraží a Blatec. Provoz vlaků mezi Olomoucí a Blatcem byl obnoven v sobotu odpoledne. Rychlíky mezi Olomoucí a Nezamyslicemi jezdily odklonem přes Přerov a nezastavovaly v Prostějově. (red)

Prostějovem profuněla kouřící Rosnička

Foto ber

Je temně zelená a na čele jí září rudá hvězda. Dokáže svištět až devadesátkou, což je při její váze (112 tun) a stáří (68 let), úžasný výkon. Konstrukčně patří k nejdokonalejším parním lokomotivám u nás. Jmenuje se Rosnička a v sobotu vezla i milovníky dráhy z Prostějova.

V rámci Muzejní noci totiž otevřel své brány i depozitář Muzea Českých drah v Olomouci a Rosničku, parní lokomotivu řady 464.202, vyslal na cestu do Prostějova a také Domašova nad Bystřicí. Pro milovníky dráhy to byl jedinečný zážitek, mohli se, mimo jiné, podívat i do kabiny strojvedoucího. 

Botanická zahrada fascinovala rostlinami

Foto ber

V rámci devadesátého výročí otevření prostějovské botanické zahrady Petra Albrechta se letos koná celá řada akcí. Jednu z nich, nazvanou Den fascinace rostlinami, připravili na sobotu studenti Gymnázia Jiřího Wolkera pod vedením jejich pedagoga Libora Marčana.

Stanoviště nabídla zájemcům řadu zajímavostí a příběhů z rostlinné říše. Mohli se dozvědět něco o původu běžných druhů zeleniny, zamyslet se nad smyslem rostlinných barviv, poodhalit detaily vztahů mezi rostlinami a opylovači či pochopit příčiny krvežíznivosti masožravých rostlin. Pro děti byly připraveny kvízy, skládačky i zbrusu nová stolní hra.

Do zahrady zamířila i 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. „Prostějovskou botanickou zahradu mám moc ráda, vždycky mě něčím překvapí. Dnes to byli studenti a jejich úžasné vědomosti,“ uvedla po PvNovinky. (ber)

Prostějovští hasiči skončili v soutěži ve vyprošťování u dopravních nehod třetí

ilustrační foto

Soutěž ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze. Náročné hasičské klání se uskutečnilo ve čtvrtek 16. května 2024, a to ve Valašském Meziříčí u atletického stadionu. Zúčastnili se profesionální hasiči HZS Zlínského kraje a HZS Olomouckého kraje.

A našim týmům se i letos dařilo. Nejlépe si se svým scénářem poradili hasiči ze stanice Přerov, kteří tak s 451 body obhájili své prvenství z předchozího ročníku soutěže a získali putovní pohár. Druhou příčku obsadili hasiči ze Zlínského kraje, a to konkrétně z centrální stanice Zlín s 412 body. Bronzovou pozici obsadil se svým výkonem 363 bodů tým z centrální stanice Prostějov.

Nový pár siamangů si zpívá, hlásí chovatelé ze Zoo Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Z anglické zoologické zahrady Thrigby Hall v polovině března letecky do Prahy dorazila jedenáctiletá samice doporučená EEP programem jako vhodná partnerka k přibližně stejně starému samci do Zoo Olomouc. Po několikatýdenní karanténě došlo ke spojení zvířat přímo v Pavilonu opic.

„Prozatím se zvířata snášejí dobře a od prvního dne spolu ve výběhu „zpívají“. Ještě nějaký čas potrvá, než se náklonnost jednoho k druhému prohloubí,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

 První siamangové přišli do zahrady v roce 1993. Rok poté se zoo podařilo získat chovný pár, který pocházel z volné přírody, přímo z oblasti svého výskytu, a to z Indonésie. Celkem se v zahradě narodilo 7 mláďat včetně samce, který bude tvořit s nově příchozí samicí pár.

Veterány se sjedou u radnice a obkrouží Prostějov

Foto ber

Už po šestadvacáté si v neděli 19. května dají na prostějovského hlavním náměstí sraz auto a moto veterány. Začne ráno v 7 hodin, následovat bude soutěž elegance a v 11 hodin se veterány rozjedou po městě.

„Těšit se můžete opět na vozy a motocykly nejrůznějšího stáří a značek. Čeká je mimo jiné soutěž elegance o cenu primátora Prostějova a také dvoukolová projížďka ulicemi města,“ zvou pořadatelé z Hanáckého auto moto veterán klubu v AČR Prostějov. (ber)

ZŠ Q v Prostějově přivítala budoucí prvňáčky

Foto Anna Horáková

Na Základní škole Q v Prostějově proběhl zápis nových žáčků, kteří si díky této příležitosti mohli vyzkoušet zasednout do školních lavic, a dokonce zažít první bilingvní vyučovací hodinu. Děti měly možnost seznámit se s cizím jazykem a vyzkoušet si používat první anglická slovíčka a fráze.

Přitom poznaly své budoucí spolužáky, učitele a zjistily, co je v nadcházejícím školním roce čeká a na co se mohou těšit. Zápisu se zúčastnili i rodiče dětí, pro které bylo toto setkání skvělou příležitostí seznámit se s vedením školy, poznat učitele, lektory i ostatní rodiče.

Po ukončení vyučovací hodiny následovalo slavnostní předávání upomínkových listů budoucím prvňáčkům a focení ve fotokoutku, díky kterému si mohli rodiče zachytit tento okamžik pro budoucí vzpomínky. (Anna Horáková)