Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

PEPCO v Držovicích otevřeno!

Foto ber

Dnes ráno byla v Prostějově otevřena druhá prodejna společnosti PEPCO. Najdete ji v Sebastiniho ulici.

O tom, jak netrpělivě bylo otevření očekáváno, svědčí dlouhé fronty u pokladen i množství zákazníků. Prodejna je otevřena denně od 9 do 20 hodin. (ber)

 

PP Pes míří do Prostějova

ilustrační foto PP Pes

PP Pes je projekt výuky první pomoci pro psy, který vznikl v Olomouci. Nyní funguje po celé ČR, a to jak mezi profesionály, tak mezi veřejností a chovateli. Základem je 6-8 hodinový kurz "život zachraňující úkony". Mezi partnery projektu patří několik veterinárních klinik, psí hotely i výcviková centra. V Prostějově je kurz pro veřejnost naplánován na 6.6.2020. „Koná se v areálu kynologického klubu v areálu Za Kosteleckou ulicí,“ potvrdila informaci lektorka Tereza Živcová.

Cílem tohoto kurzu je naučit účastníky jak zachránit psí život – pomoci psovi při život ohrožujících stavech. Postupy před veterinární první pomoci jsou garantovány veterinárními lékaři a v žádném případě nenahrazují veterinární péči. Dbáme na to, aby účastníci kurzu pochopili důležitost veterinárního ošetření po podání první pomoci psovi. "Netýká se to jen profesionálních psovodů, ale i sportovních kynologů a z velké části taky psů v zájmovém chovu – psích parťáků, které mají lidé doma pro radost a z lásky", říká zakladatelka projektu PP Pes Tereza Živcová.

Olomoucký kraj ve čtvrtek ráno. Přibyl jeden nakažený

ilustrační foto

V Olomouckém kraji se od středečního rána prokázala nákaza u dalšího člověka, celkový počet je nyní 740. V Prostějově je to stále 76 lidí, bez nákazy zůstává Konice.  

V celé ČR bylo nakaženo 9 103 lidí, z toho se 6 377 vyléčilo. Od středy nepřibylo žádné úmrtí, stav je 317 zemřelých, z toho 18 v Olomouckém kraji. 

Na území republiky bylo do této chvíle provedeno 424 423 testů. (ber)

O budoucnosti centra Prostějova se bude mluvit v červnu!

ilustrační KaSc

Statutární město Prostějov zve občany na setkání Budoucnost Kulturního a společenského centra a jižní části centra města.

Setkání s občany se bude konat ve středu 3. června v 16:00 hodin ve Společenském domě v Prostějově. (red)

Na Floře budou k vidění masožravky

Foto Flora Olomouc

Zajímá vás tajemný a fascinující svět masožravých rostlin? Chcete vidět jejich smrtonosné pohyby a pasti na vlastní oči? Přijďte na výstavu masožravých neboli karnivorních rostlin Živé pasti, která se koná 4.-14.6.2020 na Výstavišti Flora Olomouc ve Sbírkových sklenících.

K vidění bude několik stovek masožravých rostlin z různých koutů světa. Vystaveny budou nejen masožravé rostliny z vlastních expozic olomouckého výstaviště, ale rovněž rostliny zapůjčené ze sbírek významných botanických zahrad a soukromých sběratelů.

Mnohé masožravé rostliny rostou běžným přízemním způsobem života, jiné ve vrstvách mechu v korunách stromů. Mnoho druhů vegetuje pod vodou a některé mají své pasti uložené rafinovaně v zemi.

Zjistěte, které masožravé rostliny si můžete pěstovat i u vás doma! Součástí výstavy bude i prodej rostlin. (ber)

Nenápadný popenec pomáhá při astmatu, chřipce i ekzému

ilustrační foto

Popenec obecný (glechoma hederacea), častý plevel luk a polí, je drobná bylina, jejíž sytě fialové květy vždy prozradí, kde se skrývá. Sbírá se celá kvetoucí nať. Nemusíte pospíchat, neboť doba kvetení je dlouhá, trvá až do června.

Popenec obsahuje až 7 % tříslovin, soubor hořčin nazývaný glechomin, cholin, organické kyseliny, silici, saponiny. minerální soli (mnoho draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu a železa), karotenoidy. Vitamín C se vyskytuje v množství kolem 50 mg ve 100 g natě. Pro léčebné účely se začal používat ve 12. století, v Evropě se stal známý jako takzvaný švýcarský čaj.

Výjimku pro seniory zrušila vláda. Můžeme i cestovat

ilustrační foto pixabay.com

Od včerejšího dne, úterý 26. května, přestalo v zemi platit omezení, podle kterého mohli do větších obchodů potravin mezi osmou a desátou jen osoby starší 65 let.

Úterkem počínaje budou jen namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem, od dnešního dne, tj. středy 27.5.2020 se pak budou moci začít navštěvovat Češi a Slováci bez testů, zatím ale jen na 48 hodin. 

Od 1. června bude možná praktická výuka na středních a vyšších odborných školách. A od 8. června budou moci do škol i žáci 2. stupně základních škol, schválil kabinet. (ber)

 

V sídlišti Šárka bude prováděna údržba keřů

ilustrační foto FCC

Ve čtvrtek 28.5.2020 bude provedena údržba keřů postřikem – neředěný ocet.

Místa údržby budou označena. Jedná se o úsek od ulice Dvořákova po ulici Dolní. (red)

Sedmadvacátého května 1942. Atentát na Heydricha

ilustrační foto ČT

Sedmadvacátého května roku 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jednalo se o operaci s krycím názvem Operace Anthropoid. 

Nacisté bezprostředně poté vyhlásili stanné právo a později provedli zastrašovací akce – obce Lidice a Ležáky byly vypáleny a obyvatelé popraveni nebo odvedeni do táborů. (ber)