Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

AKTUALIZUJEME: Ranní střet chodce s osobním autem ochromil centrum města

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Dnes krátce před osmou hodinou ráno došlo na Vápenici u křižovatky s Havlíčkovou ke střetu osobního vozidla s chodcem.

„Nehoda omezila provoz v centru, tvořily se kolony,“ sdělila redakci jedna z projíždějících řidiček s tím, že na místě zasahovala Policie ČR a záchranka. Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové se nehoda stala na přechodu pro chodce: „Dle prvotních informací vjel 66letý řidič v osobním vozidle na přechod pro chodce v době, kdy svítil červený signál a nedal přednost 16letému chlapci, který přecházel z jedné strany na druhou. Při střetu byl chlapec zraněn." 

Dechové zkoušky byly negativní a hmotná škoda byla předběžně stanovena na 20 000 Kč. (ber)

Vrahovičtí hasiči mají novou cisternu

Foto Magistrát města Prostějova

Toto pondělí se neslo pro vrahovické hasiče ve slavnostním duchu. Byla jim totiž do užívání předána zcela nová automobilová stříkačka CAS 20 na podvozku Scania. Účelová požární nástavba je výrobkem firmy Kobit ze Slatiňan.

Vozidlo svou koncepcí, zpracováním a bezpečnostními prvky odpovídá i těm nejvyšším nárokům, které jsou dnes na hasičské automobily kladeny. V nástavbě je umístěna nádrž na 4.000 litrů vody, 240 litrů pěnidla a vybavení pro pomoc u co nejširší škály zásahů. Počínaje požáry, přes technické pomoci a konče třeba dopravními nehodami.

Správně seřízený a vyčištěný topný systém může uspořit peníze, vzkazují hasiči

Foto plakát

Topná sezóna se blíží. Díky teplému počasí máte nyní ještě možnost nechat si zkontrolovat topidla a spalinové cesty. Jednou z nejčastějších příčin vzniku požárů, při kterých dochází k úmrtí, je totiž špatný technický stav topidla nebo komínu.

Z tohoto důvodu a také s ohledem na rostoucí ceny energií doporučujeme zkontrolovat topný systém ve vašem domě či bytě. Správně vyčištěným a seřízeným topidlem se spalinovou cestou výrazně uspoříte při spotřebě paliva. Navíc, naše statistiky jsou neúprosné. „Ročně vyjíždíme v kraji v průměru ke stovce požárů, které vznikly v souvislosti s topidly či spalinovými cestami,“ informovala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová. Pamatujte proto na bezpečnostní zásady a předejděte tak požáru ve vaší domácnosti. (red)

Magistrát upozorňuje na odstávku Informačního systému Rejstříku trestů

Foto Magistrát města Prostějova

Magistrát města Prostějova, odbor Obecní živnostenský úřad,  upozorňuje na to, že ve dnech 5. října 2023 (čtvrtek) a 6. října 2023 (pátek) nebude moci vydávat po ohlášení živnosti výpisy z živnostenského rejstříku a po podání žádosti o koncesi rozhodnutí o udělení koncese.

Tato odstávka se dotkne také služby Czech POINT poskytované na Turistickém informačním centru, kde nebude možnost zažádat o výpis z Rejstříku trestů. Důvodem je celková odstávka Informačního systému Rejstříku trestů. (red)

Další komplikace pro cestující. Začaly opravy železniční trati u Nezamyslic

ilustrační foto regiojet

Správa železnic začala opravovat trať mezi Vyškovem a Nezamyslicemi. Kvůli tomu budou rychlíky mezi Brnem a Olomoucí a Brnem a Přerovem a Ostravou a také osobní vlaky nahrazené autobusy. Jezdit budou podle výlukových jízdních řádů, opravy potrvají do příštího čtvrtka.

Rychlíky do Ostravy, které provozuje RegioJet, nebudou vůbec jezdit mezi brněnským hlavním nádražím a Královým Polem. Náhradní autobusy budou jezdit mezi Brnem a Přerovem, přičemž jedna linka pojede přímo a druhá bude zastavovat ve stanicích po cestě. Přímé autobusy budou z Brna vyjíždět stejně jako vlaky, zastávkové o dvacet minut dříve. V opačném směru zastávkové autobusy dojedou o dvacet minut později. RegioJet při výlukách výrazně omezuje standardní služby.

Kdo vyhrál volňásky na podzimní Floru? Na koho se usmálo štěstí?

ilustrační foto

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů. To vše bude na letošní podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex součástí hlavní expozice v pavilonu A. Doslova jej zaplní celé Československo plné zeleně, barev a vůní. Oblíbená mezinárodní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex se s podtitulem Společné kořeny koná od 5. do 8. října.

Společně s Florou jsme pro vás připravili soutěž o volné vstupenky. Na pět z vás se usmálo štěstí, e-mailem obdrží vstupenky pro sebe i dalšího z přátel. Výherci se stávají Oldřich Lošťák z Prostějova, Jan Synek ze Slatinic, Šárka Strouhalová z Prostějova, Pavel Formanek z Kostelce na Hané a Věra Čížková, taktéž z Prostějova. Gratulujeme! (red)

Stoletá oslavenkyně přijala řadu gratulací!

Foto MMP

V Domově seniorů v Prostějově v Nerudově ulici popřál oslavenkyni, paní Františce Lakomé, ke stým narozeninám primátor města Prostějova současně s vedením domova seniorů.

Oslavenkyně se dle svých slov na návštěvu pana primátora velmi těšila a srdečně jej vítala. Ke gratulaci ke kulatým narozeninám se připojil i ředitel domova Marek Němec a Alena Pagáčová, prostějovská radní, která v domově pracuje. (red)

Dýňová stezka rozsvítí Kolářovy sady. Již tento pátek!

Foto ber

Okrašlovací spolek města Prostějova ve spolupráci s RC Lodička pořádá pod záštitou Zdravého města Prostějov v pátek 6. října od 18  hodin ve Smetanových sadech  Dýňovou stezku odvahy a zručnosti.

Ke spolupráci si spolek, stejně jako každý rok, přizval mateřské školy. V tomto roce se přidala mateřská škola Partyzánská, A. Krále, Hanačka, Květná, Melantrichova, J. Železného, Žešov, Libušinka, Dvořákova, Šárka, Moravská, Rumunská, Husovo náměstí, Raisova a samozřejmě RC Lodička. "Dýně jsme dodali do školek již včera, před akcí je vysbíráme a převezeme do Smetanových sadů," uvedla předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová.

Soud pátrá po datu úmrtí muže z Čunína

Ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti Jiřího Kočího, narozeného 1964, posledně bytem trvale Čunín 24, Konice, okres Prostějov, nebo zná okolnosti, které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu soudu.

Jiří Kočí byl nalezen mrtvý ve čtvrtek 4. září 2023 v 18.20 hodin na zemi v místnosti sloužící jako ložnice v prvním patře zchátralé zděné chatky na adrese Čunín 24, část města Konice, okres Prostějov. Na místo přivolaný lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, p. o., konstatoval smrt Jiřího Kočího a datum smrti stanovil odhadem na den 28. dubna 2023. Ve věci byly Policií České republiky zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti.