Ostatní

Městský hřbitov v Prostějově se dočká rozšíření. A psi přijdou o hřiště

ilustrační foto ber

Městský hřbitov v Prostějově se dočká rozšíření. A psi přijdou o hřiště

Rada města Prostějova řešila na svém posledním jednání kapacitu Městského hřbitova v Brněnské ulici. Ta by se měla v dohledné době rozšířit. Tane se tak na úkor stávajícího psího hřiště.

„V rámci investičního záměru je v návrhu rozšíření památkově chráněného areálu o lokalitu nacházející se vně areálu na východní části a bezprostředně navazující na stávající hřbitov. Navrženo je vybudování nadzemních sekcí kolumbárií a podzemních urnových hrobů.

Tip na sobotu. Silácké klání v Dobromilicích

Foto plakát

 5. ročník siláckých závodů „Poměř svoji sílu“ pořádá TJ Sokol Dobromilice a Staňa Pukl. Akce se bude konat opět v Dobromilicích za sokolovnou v sobotu 27. května2022.  Začíná se ve 14 hodin.

Svou sílu mohou vyzkoušet i mladí siláci 14-18 let v části soutěži Junior silák. Pro závodníky jsou nachystány drobné finanční ceny, medaile, diplomy a nějaké laskominy. V rámci doprovodného programu vystoupí také závodníci bojového umění Bujinkan Nezamyslice a Judo Dobromilice. "A Vy, kteří je přijdete podpořit a fandit, budete mít připraveno občerstvení včetně pivka a grilu," přidal pozvání Staňa Pukl, moravský strongman. (red)

Smržické vandr přilákal rekordní počet chodců

Foto Zdeněk Balcařík

Letošní 19. ročník dopadl naprosto skvěle a dosáhl dokonce rekordu, pokud jde o účast pěších turistů. Nové trasy, které pro ně smržický Klub českých turistů připravil, jich přilákaly 501.

„Tolik „pěšáků" jsme ještě nikdy neměli. Vždycky převažovali cyklisté. Těch letos vyrazilo na trasy MTB do terénu 264 a na silniční trasy jen 144. Neustále se zvyšující provoz na silnicích a stav jejich povrchů asi už tak neláká. Spousta turistů nám potvrdila, že radši než na kole teď chodí pěšky,“ uvedl za KČT Zdeněk Balcařík.

Judistka Laura Padrnosová zlatá v Rakousku!

Foto ZG

Od 13. do 14. 5. 2023 se konal 16. ročník Mezinárodního turnaje Tentweg Rakousko Cup. Jako každý rok se závody konaly v hokejové hale Aichfeldhalle Zeltweg v Murtalu. Mezi více než tisícem startujících judistů byli i borci ze Sokola I Prostějov. A nevedli si vůbec špatně.

„Letos poprvé bylo více než 1000 startujících ze 14 národů (AUT, HUN, LIE, NED, SLO, FRA, ROU, CRO, BUL, ITA, GER, SVK, CZE, MDA). Taková účast není na turnajích mimo akce EJU (Evropská judo unie) a IJF (Mezinárodní federace juda) obvyklá,“ říká šéftrenér Zdeněk Gottwald.

Prostějovské hlavní náměstí ovládly veterány

Foto ber

Nedělní sraz auto a moto veteránů na prostějovském hlavním náměstí přilákal do centra města stovky milovníků starých strojů. A bylo se nač dívat!

Vozy a motocykly nejrůznějších značek spojovalo jediné – datum výroby před rokem 1970. K vidění tak byl třeba naprosto dokonalý Ford Anglia 100E z roku 1957, černočerná Praga Picollo P32 z roku 1938, Z4 z roku 1934 a Walter Junior s datem výroby 1932. Příznivce motocyklů pak zaujaly Jawy, bavorák i stroje značky ČZ.  „Je radost se na to dívat, na tu dokonalou práci, kterou nejde dělat jinak, než s láskou,“ zhodnotil krasavce jeden z návštěvníků.

Zoo Olomouc slaví chovatelský spěch. Druhý největší pták planety má poprvé mláďata

ilustrační foto

V nově otevřené australské části safari jsou k vidění čtyři mláďata emu hnědých! „Ačkoliv zahrada tyto ptáky chová od 80. let, mláďata se zde nikdy neodchovala. Tento rok však znamená v rámci chovu velký průlom, neboť po zhruba dva měsíce trvající inkubaci se z velkých tmavě zelených vajec začala koncem dubna líhnout 4 malá černobíle pruhovaná kuřátka,“ uvádí kurátor ptáků a plazů Jan Kirner.

„Samice snáší vajíčka počátkem prosince, což v našich klimatických podmínkách není úplně šťastné načasování. Letos nám přálo počasí a vejce jsme mohli odebrat včas. Háček totiž tkví v tom, že samec na snůšku zasedá až začátkem února. Do té doby mají vejce mnoho příležitostí k přemrznutí, nebo rozbití. Proto jsme se rozhodli v letošním roce k radikální změně přístupu k inkubaci. Od počátku ledna jsme část snesených vajec uskladňovali při teplotě cca 10 °C, při níž se pozastavuje vývoj zárodku.

Na Turistickém informačním centru můžete platit kartou!

ilustrační foto MMP

Nově mohou návštěvníci Turistického informačního centra při svých nákupech i při úhradě správních poplatků využít bezhotovostních plateb. Poslouží jim k tomu platební terminál, který byl v tomto týdnu uveden do provozu.

„Tato modernizace je dalším krokem v našem úsilí poskytovat lepší a pohodlnější služby turistům i všem návštěvníkům informačního centra,“ potvrzuje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že v současnosti lze na Turistickém informačním centru zakoupit mapy, pohlednice, publikace a upomínkové předměty s motivem města Prostějova, Olomouc region Card a obvykle také zajišťuje TIC prodej vstupenek na představení pořádané Kulturním klubem u hradeb - DUHA.

Bezhotovostně je možno nově platit i za služby Czech POINTu a ověřování listin a podpisů.

OBRAZEM: Dukláci se vrátili ze soustředění ve Španělsku

Foto FB

V minulých dnech se parašutisté Dukly Prostějov vrátili ze španělské Empuriabrava, kam oddíl jezdí pravidelně snad už od dob, kdy „měly padáky kopřivové šňůry a místo popruhů řetězy."

„Za poslední 3 roky došlo k radikální obměně našeho týmu pro skupinovou akrobacii (RW). Chvíli pravděpodobně potrvá, než se dostaneme na předchozí úroveň, ale tento krok jsme udělali s ohledem na potenciální vývoj a růst armádního družstva. Je to disciplína, která nás hodně baví, přesto má nejmenší podíl na všech našich výsledcích. Využíváme ji jen na armádních mistrovstvích v celkové kombinaci družstev,“ tvrdí borci. (red)

Srdéčko se raduje z prvního letošního vítězství. Angkor Wat dobyl Lysou

Foto P. Pechmanová

První květen patřil v Lysé nad Labem dostihům. Do jediného dostihu, klasické steeplechase Parku Mirakulum, vyslal trenér Stanislav Popelka ryzáka Angkor Wata. A ten se mu odměnil prvním vítězstvím v letošní sezóně!

Sedmiletý zástupce stáje Joly si domů na Srdéčko u Hvozdu odvezl titul nejsuverénnějšího vítěze dne. V 3700 metrů dlouhém dostihu se půl kola před cílem utrhl zbytku pole a do cíle dorazil s náskokem dvanácti délek.

"Chtěli jsme ho dnes zkusit schovat, ale je to kůň s velkou rovinovou třídou, v těch posledních dvou kilometrech musí trochu tlačit na tempo. Dříve byl hektičtější, dnes už dokáže i vpředu relaxovat a spokojeně si cválá. Bylo to fantastické, přesně takové koně bych potřeboval na překážkách jezdit," doplnil jeho jezdec Petr Foret. Gratulujeme! (ber)

Velká Cena Prostějova a významná soutěž ČOS v judu. Prostějovanům se dařilo

Foto Zdeněk Gottwald

Opět po roce se o víkendu 22. a 23. března 2023 na Sportcentrum – DDM Prostějov, uspořádal oddíl JUDO Sokol I Prostějov Velkou cenu Zdeňka Ludvíka Prostějov. Soutěže se zúčastnilo 443 závodníků ze 44 oddílů a 2 zemí, Česka a Rakouska.

„V letošním roce jsme požádali o řízení soutěže polské kolegy, kteří mají zkušenosti řízení světových závodů. Ti se postarali o hladký rychlý průběh soutěže a online živý přenos celého turnaje na youtube a IJF. Všechny kompletní výsledky jsou umístěny na portal.judomanager.com/…023 Naprosto všichni si tuto světovou úroveň soutěže chválili,“ říká trenér Zdeněk Gottwald.