Ostatní

Hejtmanství ocení top sportovce regionu. Na zasílání nominací máte poslední dny

ilustrační foto Olomoucký kraj

Ještě několik dnů mohou lidé nominovat osobnosti na Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti sportu. Vítěze jednotlivých kategorií vyhlásí krajské zastupitelstvo, předání ocenění by se mělo konat 16. února v Moravském divadle Olomouc. Návrhy je možné zasílat do 20. ledna.

„V důsledku omezení souvisejících s epidemickými opatřeními proti šíření koronaviru se letos předávání cen neuskutečnilo, což mě moc mrzí. V roce 2022 si to snad všichni vynahradíme, a tak už teď můžeme nominovat sportovní osobnosti, které získají ocenění v příštím roce,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Veškeré informace o udělování cen i jednotlivých kategoriích najdou lidé na stránce www.cenykraje.cz.

Kam v pátek? Na curling na náměstí!

ilustrační foto pl

Závěrečný díl Hanáckého curlingu 2021 je na pořadu v pátek 7. ledna od 18 hodin. Uzavře tak ledové akce na prostějovském mobilním kluzišti.

„Zájemci o účast se opět mohou registrovat on-line na internetových stránkách www.sportcentrumddm.cz. V den turnaje bude navíc prezentována i metaná, což je obdoba curlingu. Osobně ji představí metaři z SKM Strojař Přerov,“ prozradil za pořadatele z Sportcentra DDM Karel Ondrůj.

Kluziště bude v provozu do 9. ledna, pak bude rozebráno. (ber)

 

Dukláci opět bodovali. Tentokrát v Dubaji!

Foto Dukla Prostějov

Prostějovští parašutisté vybojovali v Dubaji na 6. DIPC vybojovali týmové stříbro.

Poslední závod sezony 2021 a poslední medaile veze domů tým DUKLA Prostějov: Libor Jiroušek, Jiří Gečnuk, Hynek Tábor, Bonifác Hájek a Ondřej Žák.

Gratulujeme! (red)

Matouš Havlíček přivezl do Prostějova judistické zlato!

Foto ZG

V sobotu 11.12.2021 měl oddíl JUDO Sokol I Prostějov zastoupení na posledních závodech v tomto roce, na šampionátu Moravy ve Veselí nad Moravou.

"Matouš Havlíček nedal svým soupeřům šanci a ve své váhové kategorii obsadil 1. místo. Po dlouhé pauze vlivem nemoci jde o super výsledek pro Sokol I Prostějov oddíl judo," doplnil pro PvNovinky trenér Zdeněk Gottwald. (red)

Provoz srážedel fosforu finančně podpořil Olomoucký kraj i obce v okolí Plumlovské přehrady

ilustrační foto PMO

Opatření na zlepšení jakosti vody Plumlovské přehrady podpořili v letošním roce celkovou částkou téměř 300 tisíc korun Olomoucký kraj a šest obcí v okolí nádrže. Město Prostějov poskytlo dotaci ve výši 50 tisíc korun.

Poskytnuté dotace, stejně jako v minulých letech, půjdou na financování provozu srážedel fosforu na jednotlivých přítocích do Plumlovské přehrady. Srážedlo, které se dávkuje na přítocích do nádrže, omezuje přísun živin do vodní nádrže. Přestože je chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady poměrně účinné, řeší pouze důsledky znečištění vodních toků splaškovými vodami. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad Plumlovskou přehradou. (red)

 

Dukláci letos posbírali spoustu cenných kovů. Uspěli i v Kataru!

Foto FB

Kompletní sbírka – zlato z MS FAI v Rusku, stříbro ze světového poháru a bronz z kombinace z armádního MS v Kataru. Libor Jiroušek má stříbro v individuální akrobacii. To jsou letošní výsledky parašutistů Dukly Prostějov.

Na bednu v kombinaci družstev se dostali i díky povedené skupinové akrobacii, s čímž po obměně družstva asi nikdo úplně nepočítal a obsadili 6. místo. Před nimi byly kromě Němců jen profi FS týmy. V přesnosti ustáli místo 5. V individuální akrobacií jim v kombinaci uteklo 2. místo o jediný bod před stříbrným Ruskem. „Na bezkonkurenčně vítězné Němce jsme tentokrát neměli,“ dodávají dukláci.

Gratulujeme! (ber)

Jaká byla sezona 2021 draků z VSJ? A co chystají do další sezony?

Foto VSJ

Článek týkají se činnosti VSJ nám zaslala paní Zuzana Nedomová.

"již druhý rok máme za sebou všichni mnohá omezení, i v našem sportu tomu tak bylo. Nejprve jsme nemohli trénovat, neboť jak známo, dračí lodě jsou kolektivní sport – na jedné lodi je 22 osob společně. Potom jsme mohli pomalu začít, ale organizátoři bohužel zrušili velkou spoustu závodů. Vydali jsme se tak celkem na tři – na naši oblíbenou Pálavu, do Jedovnic na rybník Olšovec a nemohli jsme samozřejmě chybět na našem domáckém Plumlovském drakovi.

Prostějov má mistra republiky v letecké akrobacii

Foto Aeroklub JF Prostějov

Mladý letecký akrobat Tomáš Michálek z Aeroklubu Josefa Františka Prostějov dosáhl vynikajícího úspěchu na letošním mistrovství ČR v letecké akrobacii bezmotorových letadel v kategorii Intermediate. Konalo se na letišti ve Zbraslavicích, kde Tom vybojoval zlato a stal se mistrem republiky.  22letý plachtař v „civilu“ studuje obor dopravní pilot na univerzitě v Žilině. K úspěchu jsme mu poblahopřáli a požádali jej o krátké zhodnocení republikového mistrovství i celé sezóny 2021.

„Samotné mistrovství republiky bylo pro mě pěkným dramatem. Letěly se celkem 4 disciplíny. Po první jsem byl na prvním místě s náskokem několika desítek bodů. Druhá se mi už tak nepovedla a bylo z toho třetí místo v průběžném hodnocení, ale bohužel s vysokou ztrátou cca sto bodů. Třetí jsem opět vyhrál, ale bodový rozdíl na druhé místo jsem snížil jen nepatrně. Ve čtvrté disciplíně – tajné sestavě – jsem startoval až jako úplně poslední pilot z celého mistrovství. Viděl jsem, jak kluci přede mnou v letěných sestavách nic moc nepokazili.

Prostějovští dukláci opět zářili na nebi. Ocenil je i generál

Foto army.cz

Parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov v letošní sezoně sbírali úspěchy na mistrovství světa i ve světovém poháru. Za reprezentaci je ocenil i náčelník generálního štábu generál Aleš Opata.

Dukláci zažili opět velmi úspěšnou sezonu. Jejím vrcholem byl světový šampionát, na který cestovali až na dalekou Sibiř.  Z pěti kategorií získali čtyři zlaté medaile – v kombinaci družstev, v přesnosti přistání družstev i v individuální akrobacii, kde triumfoval nadporučík Libor Jiroušek. Jiří Gečnuk v 53 letech obhájil titul absolutního mistra světa v parašutismu. Uniklo jim pouze zlato v přistání jednotlivců na přesnost, dále přivezli jedno stříbro a dva bronzy.

Najády děkují městu!

Foto Najády

Do redakčního e-mailu dorazil děkovný dopis od posádky jedné z dračích lodí.

"Ženská dračí posádka Najády i v letošním roce děkuje Statutárnímu městu Prostějov za finanční podporu. I přes nepříznivé podmínky, jako byl nedostatek vody v přehradě, kde Najády trénují, a epidemiologická opatření, díky kterým mohly začít s tréninky až v průběhu června, to holky nevzdaly a zúčastnily se na konci srpna tradičních závodů Plumlovský drak. Přestože to Najádám na závodech letos necinklo žádnou medailí, dračice prokázaly zápal a sportovní nadšení", napsaly Najády.