Ostatní

Poslední víkend v srpnu ovládnou Plumlovskou přehradu draci!

ilustrační foto plakát, zaki sport

Plumlovský drak 2022, kultovní dračí lodě aneb zážitek léta. Tradiční "Den přehrady" pro celou rodinu se letos koná v sobotu 27. srpna.

"Součástí akce, která zahrne závody kategorie Firmy a Sport, je i Dětský den Plumlov,“ připomněl hlavní organizátor Petr Zakopal. Na přehradě se můžeme těšit i na finále ZAKI CUP 2022. Akce začíná na pláži U Vrbiček v osm hodin, přihlásit se můžete ještě stále na zaki-sport.cz.

„Tak neváhejte a začněte sestavovat posádky a nebo se jen prostě přijďte podívat", zvou pořadatelé. (red)

Parašutisté Dukly vezou ze světového poháru stříbro. Bronz vybojoval Hájek!

Foto army.cz

V přesnosti přistání jsou mistři. Parašutisté Dukly Prostějov tuto známou pravdu potvrdili také v závodě Světového poháru v italském Bellunu, kde v konkurenci 41 družstev z 15 zemí obsadil první tým výborné druhé místo. Ten druhý skončil pátý.

Dukla A startovala ve složení Jiří Gečnuk, Petr Chládek, Hynek Tábor, Ondřej Žák a Oldřich Šorf a na pódium se vyšvihla v posledním kole ze čtvrté pozice. Nejlepším českým závodníkem mezi 162 jednotlivci se stal bronzový Bonifác Hájek.

Další závod Světového poháru je na programu 26. – 28. srpna v rakouském Thalgau. (red)

Stáhl si kalhoty a urážel kolemjdoucí. V dechu měl 3.66 promile

ilustrační foto MP Praha

V pátek dopoledne vyjížděli prostějovští policisté na oznámení na ulici Tylova, kde se měl nacházet opilý muž a pokřikovat na kolemjdoucí.

"Po příjezdu hlídky na místo tam seděl ve spodním prádle a s kalhoty staženými u kotníků 56letý muž a urážel nejen osoby, které tudy procházely, ale pustil se nevybíravě i do policistů. Vzhledem k tomu, že na výzvy opakovaně nereagoval, skončil v poutech. Vzhledem k opilosti nebyl na místě schopen ani dechové zkoušky," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že ta se podařila zrealizovat až v protialkoholní záchytné stanici v Olomouci, kam byl převezen a vykazovala hodnotu 3,66 promile. Jednání podezřelého bylo kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku. (red)

Poctivci stále existují. Strážníkům odevzdali nalezené peněženky i hotovost

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Během posledního červencového víkendu kontaktovali prostějovské strážníky, v terénu nebo telefonicky, poctiví nálezci, kteří jim předali nalezené peněženky nebo přímo finanční hotovost zapomenutou ve výdejním slotu bankomatu. Pravděpodobně nepozornost nebo roztržitost přispívá k menší obezřetnosti a nakládání s osobními věcmi. 

V prvním případě ponechal peněženku s finanční hotovostí a platební kartou na lavičce v centu města devětasedmdesátiletý muž. Měl štěstí, že ji nalezla kolemjdoucí třiapadesátiletá žena, která ji předala strážníkům. Seniora hlídka v místě bydliště dohledala a nález mu předala. Druhý den se na strážníky obrátila devětatřicetiletá žena s tím, že v bankomatu někdo zanechal bankovky. Strážníci nález převzali a vrátili příslušné bance. Ten, kdo peníze v bankomatu zapomněl, má možnost se obrátit na vlastní banku a to i v případě výběru z bankomatu jiného peněžního ústavu.

OBRAZEM: Sýrárna Rols otevřela dveře

ilustrační foto

V sobotu patřil areál Sýrárny Rols v Kostelci na Hané návštěvníkům. Těch se sem, nejen na výrobu jedinečného sýra, přišlo podívat několik stovek. A samozřejmě ochutnat.

Světlo, dostatek místa, čistota, moderní dojírna - to jsou předpoklady pro kvalitní mléko, stejně jako kvalitní krmiva. Výstavbě sýrárny tak předcházela výstavba moderního kravína, kde i černostrakaté příslušnice holštýnské krve užívají všeho možného komfortu, od ventilátorů po škrabací válce. Chovatelům se odměňují nejen vysokou dojivostí, ale i počtem kvalitních potomků. Návštěvnici tak mohli shlédnout nejen odstávčata, ale i čerstvě narozenou jalovičku, jíž kromě mámy věnovala pozornost řada tetiček.

Do Velké se kvalifikoval Zataro, radují se na Srdéčku

Foto Lombarigini Lenka Sklenáková

Po tropických teplotách zkropil pardubické závodiště déšť. Na pružné dráze se v sobotním hlavním dostihu, třetí kvalifikaci na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, prosadil 10letý ryzák Player se svým stálým žokejem Marcelem Novákem.

Na start Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. se po škrtu Stringa postavilo celkem 13 koní. Mezi nimi i dva z hvozdecké dostihové centrály trenéra Stanislava Popelky, jedenáctiletý hnědák Lombargini stáje EŽ Praha devítiletý Zataro stáje Ramzová.

Srdéčko se chystá do Pardubic. Na třetí kvalifikaci do Velké

ilustrační foto

Trenér Stanislav Popelka vypraví ze své centrály Srdéčko u Hvozdu v sobotu do Pardubic hned osm kvalitních koní. Dva z nich budou bojovat v rámci III. kvalifikace o možnost startovat ve Velké pardubické.

Do vrcholu mítinku, Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - III. kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase cross country na 5800 m), je letos přihlášeno čtrnáct koní. Nechybí mezi nimi obhájce loňského vítězství, jedenáctiletý hnědák Lombargini stáje EŽ Praha, kterého Stanislav Popelka nejen trénuje, ale je i jeho chovatelem. Valach měl ve Velké následně smůlu, jeho stálý partner, žokej Jan Odložil, se zranil v jednom z rámcových dostihů a v sedle jej tak na poslední chvíli nahradil žokej Martin Liška.

Koupaliště ve Skalce na novou šanci čeká

Foto ber

Bazén ve Skalce stojí od roku 1928. Původně byl na jeho místě rybník Bařisko, který napájely místní prameny. V té době byly ale břehy koupaliště vydlážděny kameny, které posléze nahradil beton. V bazénu ale voda není už od roku 2005. 

Tehdy se totiž změnil zákon o provozování koupališť. To skalecké doplatilo paradoxně na to, že bylo plněno minerální vodou. Výjimku, jako třeba Velké Losiny, z důvodu malé vydatnosti pramene nedostalo. 

Od té doby se v obci mluvilo o obnově koupaliště v podobě rybníku či biotopu, zatím ale změně nic nenasvědčuje. (ber) 

Parašutisté Dukly v týmech na mistrovství světa zářili

ilustrační foto

Jak PvNovinky informovaly, parašutisté Dukly Prostějov znovu prokázali svoji výjimečnost. Na 37. ročníku mistrovství světa FAI v klasických disciplínách (přesnost přistání, individuální akrobacie) získali ve Strakonicích tři medaile! Dvě zlaté za týmová vítězství v přesnosti přistání a kombinaci a jednu stříbrnou v individuální kombinaci díky Oldřichu Šorfovi. Dnes přinášíme podrobnější informace.

Šorf byl blízko pódiu také v individuální akrobacii, při níž se skáče z výšky 2200 metrů. Na bronzového Jeana Vignualese z Francie ztratil na 4. místě pouhých 26 setin vteřiny. V první desítce se dále umístili Jiří Gečnuk (5.), Petr Chládek (7.) a Hynek Tábor (9.).

Češi byli pořádně vidět také v přesnosti přistání. Aby ne. Vždyť obhajovali prvenství z loňského šampionátu v ruském Kemerovu. Drama se konalo až do samotného konce. Borci z Dukly zvítězili o jediný centimetr před Švýcarskem!

Prostějovští dukláci získali druhý hattrick na Mistrovství světa. Gratulujeme!

Foto FB

Na Mistrovství světa v parašutismu ve Strakonicích získalo družstvo Dukly Prostějov další zlato a opět třetí v řadě!

„Máme třetí zlato v řadě v kombinaci družstev z Mistrovství světa v klasice,“ hlásí nadšený tým, který tak doplnil stejný úspěch v přesnosti přistání.

Individuálně v kombinaci vynikl Oldřich Šorf, který je druhý, Olda Zbíral pak v juniorech třetí v kombinaci. Gratulujeme! (ber)