Ostatní

Tip na výlet. Ledové sochy Kopřivná

ilustrační foto FB

Opět po roce se můžete vydat do Jeseníků, do resortu Kopřivná, kde je pro vás přichystána Ledová zoo. Areál pokračuje ve spolupráci se Zoo Ostrava, proto je tématem ledové exhibice opět fauna. Letos můžete vidět velblouda, ledního medvěda, tučňáky, mrože, pandu, slona a ledový bar se zvířátky z filmu Madagaskar. Vstupné je dobovolné.

O ledovou a sněhovou nádheru se opět postaral tým zkušených řezbářů a sochařů složený z Mariána Maršálka, Filipa Lyska, Igora Kučery, Václava Lemona, Alberta Šimráka a Romana Mikuše. Tito mistři v oboru své sochařské umění předvedli již na velkolepých ledových show, jako Ice Master na Hrebienku nebo na Ledových Pustevnách. Třebaže se práce sochařů může zdát idylickou, za vytvořením každé sochy stojí spousta tvrdé práce. Stavební materiál tvoří 594 kostek ledu a obrovské hromady sněhu. Každá ledová kostka se musí nejprve ořezat na speciální formátovací pile, až poté míří pod ruce sochařů.

Smutné. Záchranářská silvestrovská statistika zlomila rekord v počtu výjezdů

ilustrační foto ZZS

Oproti loňskému silvestrovskému veselí byly letošní oslavy příchodu nového roku 2022 značně bouřlivější. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje opět zlomila rekordy v číslech výjezdů!

V rámci celého kraje měli záchranáři 125 výjezdů na denní směně a 105 na noční směně. „Ve srovnání s loňským rokem i těmi předchozími se jedná o enormní číslo, které jsme zatím nikdy neevidovali,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

První výjezd roku 2023 uskutečnila posádka RZP z VZ Aksamitova Olomouc ihned 3 min. po půlnoci s indikací úraz hlavy. Nejčastěji vyjížděli na noční směně výjezdové skupiny z Olomouce, dále pak VZ Prostějov.

Silvestrovský běh 2022 opět přilákal řadu běžců!

Foto Jan Honkyš, Zdeněk Vysloužil

Bezmála devět desítek běžců přilákal Silvestrovský běh 2022 v Kolářových sadech.

"Počasí nám přálo, nepršelo, teplota byla kolem osmi stupňů a místy vysvitlo i sluníčko. Hlavní kategorie byly početně i kvalitně velice dobře obsazeny. Sice nepadly traťové rekordy, ale zejména v kategorii mužů byl souboj Michala Hrocha a Davida Indry napínavý až do poslední chvíle, v kategorii žen to naopak byl závod způsobem "start-cíl" v podání Ivy Šnoplové. Velice potěšující byla také účast nejmladších dětí a zejména atmosféra při jejich závodech," uvedl organizátor Dušan Vystavěl.

Hanácke curling zaplnil kluziště na městě. Vyhráli Modří ptáci

Foto Petra Kupková

V předposlední den roku uspořádalo Sportcentrum DDM další vydání už tradičního turnaje Hanácke curling.

Na kluziště na náměstí TGM přilákal curling rekordní počet 24 mužstev. Pod vedením hlavního rozhodčího Karla Ondrůje a za moderování ředitele Sportcentra Jana Zatloukala byly k vidění napínavé zápasy.

První místo až v prodloužení finálového zápasu vybojovali Modří ptáci kapitána Tomáše Lázna, za které nastoupila i náměstkyně primátora Milada Sokolová. Druhé místo po tuhém boji obsadil Tým mužů. Bronz brali Fling Stones, kteří přehráli v souboji o třetí místo Něhňata na pláži. Mezi účastníky nechyběl ani tým primátora Františka Jury Ledoborci. (red). 

V Kolářových sadech dnes startují běžci

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes dopoledne se v Kolářových sadech běží už tradiční Prostějovský Silvestrovský běh.

První kategorie startují v 10 hodin. Rozpis dalších startů naleznete na stránce běhu: http://ob.skprostejov.cz/silvestr.html Přihlášky k běhu se přijímají na místě od 9.30. Start je u dětského hřiště u Jungmannovy ulice.

Prostějovský Silvestrovský běh, nad nímž letos převzala záštitu 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, je tradiční závod v parkovém krosu v Kolářových sadech. Pořadatelem je OOS SK Prostějov. Všechny sportovce i přátele sportu srdečně zvou orientační běžci. Přijďte se rozloučit aktivním sportem s končícím rokem!

Stanislav Popelka je druhý v Šampionátu překážkových trenérů pro rok 2022!

Foto M.Vašková

V Šampionátu trenérů překážkových koní se Stanislav Popelka z Hvozdu umístil v roce 2022 na vynikajícím druhém místě. Dostihové centrále na Srdéčku vyběhali koně na českých závodištích 1 351 200 korun.

Lepší výsledky než Stanislav Popelka měl pouze Pavel Tůma, jehož svěřenci přivezli domů do Bruntálu 1 392 600 korun. Jeho koně ale většinou reprezentují renomovanou stáj Dr. Charvát, která oplývá řadou importovaných zvířat a její majitel víceméně neomezenými finančními zdroji.

Stanislav Popelka si naopak zakládá i na vlastních odchovancích, jako je letos penzionovaný čtrnáctiletý Larizano. Tomu se v průběhu dostihové kariéry v barvách stáje Hvozd – Popelka podařilo na dotacích vyběhat 2,4 milionu korun.

Přijďte si zaběhat. Na Silvestra do Kolářových sadů!

ilustrační foto

Po dvouleté přestávce způsobené koronavirem je na letošní silvestrovské dopoledne naplánován 47. ročník „Silvestrovského běhu v Kolářových sadech“. Záštitu nad akcí převzala první náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Jak se již stalo tradicí, závod od dopolední desáté hodiny odstartují kategorie rodičů a dětí (zúčastnit se můžou i děti v kočárku), hlavní kategorie mužů a žen by měla odstartovat zhruba ve čtvrt na dvanáct. Závod je vypsán pro všechny věkové kategorie, přihlásit se je možné dopředu online, ale také na místě. Letos poprvé se akce uskuteční jako Memoriál Borise Vystavěla, který před 47 lety stál u zrodu závodu.

Miloval dostihy. Popelkův Larizano ukončil kariéru

Foto FB

Receptem ryzáka Larizana na dostihovou dlouhověkost je jeho výjimečná povaha. Podle trenéra, majitele a chovatele Stanislava Popelky z Hvozdu na Prostějovsku přistupoval k dostihům i tréninku se zvláštní radostí. I proto ještě ve svých třinácti letech vyhrál Crystal Cup. Larizano celkem absolvoval 44 startů, z nichž devět proměnil ve vítězství a během třinácti sezon na dráze vyběhl na dotacích 2,3 milionu korun. Syn kultovního hřebce Japea a v Zemském hřebčinci Písek narozené Larie z rodiny La Lézarde se tak stal jedním z nejúspěšnějších domácích odchovanců posledních sezon.

Jedna z nejobdivuhodnějších kariér v českém turfu je nyní definitivně minulostí. Vlastní odchovanec trenéra Stanislava Popelky, slavící všechny své úspěchy v barvách rodinné stáje Hvozd-Popelka, se ze svého říjnového startu ve Wroclawi nevrátil zdravý a odchází do penze. „Jarda Myška říkal, že z něj měl lepší pocit než kdykoli dříve, ale tři čtvrtě kola před cílem bohužel zchroml. Kdyby zůstal zdravý, věřím, že by se ve velkých dostizích neztratil ani jako patnáctiletý. Za těchto okolností to však nemá smysl dál zkoušet, to by si nezasloužil.

Říjnové kolo akce 10 000 kroků je ukončeno. Účastníky ocenil primátor

Foto MPP

V měsíci říjnu proběhl již 4. ročník akce 10 000 kroků. Prostějov měl nejvíc zapojených lidí a skončil na skvělém 2. místě z celé České republiky. Cílem je motivovat lidi k pravidelné aktivitě, aby zařadili chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti a udělali tak něco pro své zdraví.

V úterý (6. 12. 2022) přivítal primátor města František Jura na radnici nejlepší prostějovské účastníky tohoto počinu. Mezi oceněnými nechyběli ani stálice akce.

V kategorii ženy vyhrála paní Věra Hájková, která se vyhlášení nemohla bohužel z pracovních důvodů zúčastnit. Cenu za 2. a 3. místo si přišly převzít Helena Buriánová a Michaela Škobrtalová.

Aerobic Tour Prostějov přinesl medaile domácím závodnicím

Foto Pavlína Radičová

V neděli 27. listopadu proběhlo v Prostějově na základní škole Dr. Horáka 24 jedno ze základních kol Aerobic Tour – soutěže jednotlivců (cvičení podle lektora). Soutěže se zúčastnily nejen závodnice z Moravy, ale i z Prahy a Poděbrad.

Sportovní klub gymnastického aerobiku AKPR Prostějov získal v jedenácti věkových a výkonnostních kategorií celkem 16 cenných kovů.

Výsledky: Baby (do 6 - ti let) 1. Sara Hingerl, 6. Ema Radová

Kids neprofi (7–8 let) 2. Nicol Papšová

 Children neprofi (9–10 let) 1. Nikola Čmelová, 3. Stela Kýrová, 6. Elen Odleváková

 finále: Karolína Hanousková, Tereza Koudelková

 Teenagers neprofi (11–13 let) 1. Lucie Hebertová, 2. Michaela Zahálková, 4. Lucie Tylová, 5. Sophie Papšová, 6. Amálie Drobilová

finále: Natálie Raškovská, Julie Slámová