cvičení

Drážní hasiči cvičili záchranu osoby zasažené elektrickým proudem

Foto Správa železnic

Jednotka hasičů Správy železnic z Přerova si vyzkoušela záchranu osoby, která se nacházela na železničním vagonu pod trolejovým vedením a zasáhl ji elektrický proud. Cvičení se uskutečnilo v areálu tamní stanice.

Hlavním cílem cvičení bylo prověřit připravenost a akceschopnost jednotky při záchraně osoby, která zůstala zraněná na střeše vagonu po zásahu elektrickým proudem. Tuto událost nahlásil svědek na tísňovou linku operačního střediska.

Záchranná akce byla úspěšná. Naštěstí šlo o cvičení

Foto Policie ČR

V pátek 19. dubna proběhlo v katastrálním území obce Čechy pod Kosířem taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému tematicky zaměřené na pátrání a záchranu pohřešovaných osob. Cílem těchto cvičení je nácvik činností a koordinace zásahu mezi jednotlivými složkami přímo v terénu. Námětem byla tentokrát šestičlenná skupina mladistvých osob, která se rozhodla procvičit si v dané lokalitě své dovednosti a střelbu z airsoftových zbraní a následně měla v úmyslu přespat ve volném terénu.

Vše odstartovalo tím, že na linku 158 obrátil jeden z účastníků a zmatečně oznámil, že se mu v okolí Velkého Kosíře ztratili kamarádi, které nemůže najít. Během hovoru se spojení náhle přerušilo. Při zpětném volání bylo číslo již nedostupné. Byly provedeny prvotní úkony, kdy jedna z hlídek zjistila, že v blízkosti rozhledny byla ten den viděna skupina šesti mladistvých podnapilých osob, které se chovaly velmi hlučně. Byl tedy předpoklad, že se jedná o onu skupinu mladých lidí. Byla velká pravděpodobnost, že budou podnapilí, dezorientovaní a taky zranění.

Hasiči – lezci trénovali v Zoo Olomouc

Foto HZS Olomouckého kraje

32 metrů vysoká věž, 128 schodů a masivní kovová konstrukce. To byly kulisy výcviku speciálně vycvičených hasičů-lezců na vyhlídkové věži v ZOO Olomouc. Na rozdíl od návštěvníků prioritně k pohybu do nejvyšších pater využívali lana, karabiny a další záchranářské či lezecké vybavení.

A úkol zněl jasně: zachránit osmdesátikilovou figurínu nejprve z hloubky a potom z výšky. K jejímu transportu využili svinovací nosítka SKED. Hasiči si vyzkoušeli různé typy lanových technik, jištění, sebezáchrany, slaňování a další taktické postupy při zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou.

Hasiči odchytli třicet krav, nacvičovali manipulaci se zvířaty

Foto HZS Olomouckého kraje

Stále se zvyšuje počet zásahů, při nichž hasiči zachraňují zvířata, nebo jsou s nimi v bezprostředním kontaktu.

„Vzhledem k tomu, že tyto zásahy přinášejí specifická rizika, připravujeme pravidelně naše příslušníky na manipulaci se zvířaty při mimořádných událostech,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

OBRAZEM: Hasiči trénovali záchranu z nejhlubší propasti světa

Foto HZS Olomouckého kraje

Zraněného turistu při průzkumu hranické propasti zachraňovali přerovští a prostějovští hasiči u Hranic.

„Naštěstí se jednalo o čtyřiadvacetihodinový nedělitelný výcvik našich lezeckých skupin. Hasiči během něj zvládli hned několik variant scénářů, jejichž dějištěm se stala tři stanoviště, na nichž si vyzkoušeli speciální lezecké záchranářské techniky a zdokonalovali se v nich,“ informovala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

 Dále využili konstrukci mostu ve Věrovanech a pomohli ztracenému houbaři v turistické lokalitě Kocanda. Vyzkoušeli si tedy i vyhledávání v nepřístupném terénu pomocí GPS a též transport zraněné osoby na velkou vzdálenost. (red)

Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

Foto HZS Olomouckého kraje

Unikátní výcvik profesionálních hasičů a příslušníků Oddělení pyrotechnického výjezdu Olomouc se uskutečnil v těchto dnech na olomoucké stanici.

Cílem bylo otestovat možnosti využití výškové techniky při součinnostních zásazích s pyrotechnickou službou v případech, kdy je potřeba prověřit podezřelé předměty umístěné ve výškách, například na budovách či mostních konstrukcích.

„Procvičila se spolupráce mezi zasahujícím pyrotechnikem a strojníkem, který obsluhuje automobilový žebřík z hlavního obslužného stanoviště, a jejich vzájemná komunikace pomocí radiového spojení,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Hasiči trénovali záchranu. Z ledového sevření

Foto HZS Olomouckého kraje

Hladiny rybníků či vodních nádrží se pokryly vrstvou ledu. Při kolísajících teplotách nemusí být pohyb po zamrzlém povrchu vždy zcela bezpečný. Hasiči proto doporučují na led vstupovat s opatrností. Můžete totiž dopadnout jako žena, která se na nestabilní led vydala pro svého psa, který se probořil do jezera Poděbrady nedaleko Olomouce. Vztáhnout ji museli právě oni.

V zimních měsících všichni hasiči zařazení ve výjezdových jednotkách absolvují výcvik záchrany z ledu. Výcviku se tentokrát věnovali na retenční nádrži v Uničově, kde má v současné chvíli ledová vrstva asi 8 centimetrů. „Hasiči zde trénovali různé metody záchrany tonoucího a jeho transport na břeh. Zajistili tonoucího v bezvědomí a také člověka, který je při vědomí a spolupracuje. Využili různé záchranné metody a prostředky, jako například nastavovací žebřík či házecí pytlíky.

Hasiči a záchranáři zabránili šíření nebezpečné nákazy v Nemocnici Prostějov. Cvičně

Foto HZS Olomouckého kraje

Mladý muž se vrátí z Libérie a trpí vysokými horečkami. Když druhý den začne krvácet z nosu a úst, rozhodne se vyhledat pomoc na urgentním příjmu prostějovské nemocnice. Následně se rozbíhá rozsáhlá akce složek integrovaného záchranného systému, která se aktivuje při podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci.

Všichni záchranáři musejí urychleně zareagovat, aby ochránili personál zařízení, pacienty, zabránili šíření vysoce nebezpečné nákazy a minimalizovali riziko jejího přenosu. Jak by celý proces ve skutečnosti vypadal, si ve středu 1. listopadu v Nemocnici Prostějov vyzkoušeli pracovníci krajské hygienické stanice, hasiči, záchranáři a policisté při součinnostním taktickém cvičení.

Složky IZS se chystaly na únos letadla

ilustrační foto Policie ČR

V úterý dopoledne proběhlo v areálu Letiště Přerov – Bochoř taktické cvičení Policie ČR s ostatními složkami IZS, státním podnikem LOM Praha a Magistrátem města Přerov, jehož účelem bylo procvičení společného zásahu při mimořádné události. Tématem cvičení byl ozbrojený únos dopravního letadla.

Při modelové situaci došlo na letištní ploše po přistání letounu k poškození stroje. Na místo události byla vyslána hasičská a záchranná služba státního podniku LOM Praha společně s ostrahou, která zjistila, že se uvnitř nachází spoutaná posádka. Od nich byla získána informace, že dopravní letadlo unesly minimálně dvě ozbrojené osoby, které chtěly letět mimo Schengenský prostor a na letišti potřebovaly dotankovat palivo. Ozbrojení únosci po havárii vystoupili z poškozeného letadla i s pilotem s cílem najít jiné vhodné letadlo, se kterým by pokračovali v cestě.

Hasiči-lezci zkoušeli zachraňovat zraněného ze stožáru

ilustrační foto

Jak zachránit zraněného člověka ze stožáru elektrického vedení? To bylo hlavním námětem zářijového výcviku hasičů-lezců na Prostějovsku.  Díky spolupráci se společností EG. D  speciálně vycvičení hasiči mohli využít příležitosti při renovaci distribuční sítě u Dětkovic a na příhradové konstrukci stožáru prověřit své postupy při záchraně osob z výšky. Zároveň mohli s pracovníky společnosti porovnat metody záchrany i speciální vybavení, které při krizových situacích v praxi používají.

Před samotným zahájením praktického výcviku si všichni účastníci připomněli základní taktické postupy a bezpečnost práce. Díky plánovaným společným cvičením se daří našemu sboru s provozovateli distribuční sítě prohlubovat vzájemnou spolupráci a zlepšovat záchranné metody.