cvičení

Prostějovští vojáci testovali český bezpilotní letoun Primoco

Foto 533.pBS

Ve výcvikovém prostoru Libavá testovali v minulých dnech bezpilotní systém Primoco One 150 vojáci 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova.

Prostějovský prapor vznikl začátkem loňského roku a své počáteční operační schopností dosáhnul v říjnu 2020. S jeho dalším rozvojem, v souladu s koncepcí výstavby a rozvoje AČR, bude potřeba i nových bezpilotních systémů. „Pro obě strany je takové testování prospěšné, kdy na jedné straně vidíme aktuální možnosti systému a na straně druhé jsme pak schopni vydefinovat naše specifické požadavky a identifikovat tak i možný růstový potenciál,“ komentoval testování podplukovník Petr Manda, velitel praporu.

Vojenští speciálové budou trénovat. Upozorňují na zvýšený hluk

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

V termínu od 14. do 21. srpna 2021 bude probíhat na letišti v Prostějově intenzivní výcvik předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem.

601. skupina speciálních sil upozorňuje na hluk vznikající při provozování vojenské letecké techniky. Při intenzivním výcviku předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem se očekává zvýšená hladina hluku v přilehlých oblastech, které sousedí s letištěm v Prostějově. Vzhledem k plnění některých specifických úkolů AČR, ke kterým patří i nácviky navádění útoku letectva na pozemní cíle, bude nad letištěm Prostějov ve výše uvedených dnech vyhlášena zóna, ve které budou minimální výšky letu nad terénem v souladu s předpisy sníženy tak, aby odpovídaly splnění těchto úkolů.

Prostějovští hasiči cvičili záchranu z výšky

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Záchrana muže, který na zledovatělé střeše uklouzl, způsobil si úraz bederní páteře a zůstal viset na okraji střechy. Takový byl námět taktického cvičení, které se konalo na prostějovské stanici.

„Hasiči si procvičili obsluhu seskokové matrace, výškové techniky, poskytnutí první pomoci i komunikaci s vážně zraněným člověkem,“ doplnil mluvčí Zdeněk Hošák. (red)

IZS cvičí u Vrbátek. Zachraňuje Autobus!

ilustrační foto

Ve středu 9.11.2016 od ranních hodin probíhá společné taktické cvičení složek IZS, nazvané Autobus. V ranních hodinách došlo k simulované dopravní nehodě autobusu s větším počtem zraněných osob poblíž obce Vrbátky.

Na místě proběhlo třídění/triage a retriage na pracovišti PNP (stan). Zdravotníci u všech pacientů zahájili komplexní přednemocniční neodkladnou péči spočívající pro přiblížení v prohlídce, ošetření a zajištění pacientů s navazujícím transportem dle priorit do zdravotnických zařízení v Olomouci a Prostějově. „Celé cvičení probíhá se zapojením činnosti všech operačních středisek Integrovaného záchranného systému.

Attack zachraňoval zákazníky Šantovky

Foto ZZS OL.k.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Univerzity Palackého - Fakulta zdravotních věd si v úterý 25.10.2016 ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje prošla náročným testem při simulovaném teroristickém útoku v obchodním centrum Galerie Šantovka.

„Cílem taktického cvičení ATTACK 2016 bylo především procvičení efektivního způsobu třídění zraněných osob v terénu a následně i ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Důležitou roli při cvičení sehrála souhra a spolupráce všech zúčastněných složek a rychlá pomoc lidem v nouzi. Do samotného cvičení bylo zapojeno celkem 63 zraněných osob z toho 35 těžce a další zhruba stovka účinkujících, spolupracujících různých subjektů a zasahujících z řad složek IZS. Zasahoval vrtulník s posádkou letecké záchranné služby,“ popsal mluvčí ZZS Zdeněk Hošák.

Maminky s kočárky, venkovní cvičení je zpět!

ilustrační foto

 

Od 20. listopadu se do Kolářových sadů vrací cvičení pro maminky s kočárky. Kombinaci běhu, chůze a posilovacího cvičení intervalovou metodou je určeno všem, které si chtějí „protáhnout“ kostru.

„Zveme všechny maminky - ať už ty, které tohle cvičení zkoušely na hodinách FITMAMI či STROLLERINGU, ale i nové maminky, které pro sebe chtějí něco udělat,“ říkají organizátoři z Fit klubu Linie. Sraz je každý čtvrtek v 10 hodin u dětského hřiště v Kolářových sadech, vstupné je 50 korun. „Cvičí se za každého počasí kromě deště,“ upozorňuje lektorka Jitka Bendová. (red)

Amoniak utekl ze závodu Nestlé, zaměstnanec se ztratil a hasiči zasahovali...

Foto HZS

 

V pátek 26. září 2014 proběhlo v Olomouci na Tovární ulici od 9:00 hodin taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (dále jen „IZS“) s názvem „Zora Olomouc 2014“. Cvičení se kromě složek IZS zúčastnili i zaměstnanci závodu Nestlé Česko, s.r.o.

„V důsledku vady materiálu prasklo čelo nádrže na kapalný amoniak v technologii chlazení výrobního závodu. Bezpečnostní zařízení signalizovalo únik, zaměstnanci závodu byli okamžitě evakuováni podle evakuačního plánu, jeden z nich však chyběl,“ popsala námět cvičení mluví hasičů Vladimíra Hasciková.

Složky IZS pátraly po pohřešovaných osobách v nepřístupném terénu při lesním požáru

Foto IZS

 

Pátrání po pohřešovaných osobách v nepřístupném terénu při lesním požáru. To byl program pátečního cvičení složek Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje. Cviení se uskutečnilo v katastru vojenského újezdu Březina.

Cvičení se zúčastnilo 40 policistů, 60 hasičů, JSDH Města Prostějova, Plumlova, Vícova, Krumsína a Mostkovic, Záchranná služba, Městská policie Prostějov, Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje, Dobrovolní záchranáři, CLO české republiky a AČR, která poskytla bezpilotní prostředek k monitorování prostoru. "Organizací GINA byl představen pátrací systém na bázi GPS modulu. Během cvičení bylo využito speciální vozidlo PČR tzv. mobilní kontaktní a krizové centrum, z kterého se celá záchranná akce řídila," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.

Nad hlavami nám burácejí letecké motory

ilustrační foto L39 army.cz

 

Pokud se vám bude zdát, že nebe nad Prostějovskem křižuje příliš velký počet letadel, zrak ani sluch vás neklame. Začal totiž Ramstein Rover, mezinárodní vojenské cvičení, jehož účastníci budou až do 20. září využívat mimo jiné vojenský prostor Libavá. 

„Ramstein Rover už není pouze cvičením zaměřeným na přípravu vojáků mise ISAF. Jeho cílem je výcvik vojáků pro široké spektrum operací, při nichž se využívá přímé letecké podpory. NATO potřebuje udržet a rozvíjet své schopnosti nejen pro vedení asymetrických operací v Afghánistánu, ale pro jakékoliv možné budoucí nasazení,“ uvedl řídící cvičení z velitelství v Ramsteinu plukovník Harry H. Schnell.

Na Libavé se perou průzkumníci!

ilustrační foto internet

 

Ve dnech 26. - 29. srpna se ve vojenském újezdu Libavá uskuteční už pátý ročník soutěže průzkumných hlídek. Pod taktovkou prostějovských průzkumníků se v praktické a teoretické části utká 19. družstev. Vítězové si odnesou cenu velitele prostějovského 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka.   

V náročném čtyřetapovém závodě čeká družstva 14 disciplín, mimo jiné noční orientační přesun, dohledání a vyproštění materiálu shozeného na padáku, vojensko-praktické lezení nebo denní a noční střelby z útočné pušky CZ 805 BREN A2 a pistole vz 75 PHANTOM. "Čtyřčlenné hlídky v průběhu závodu překonají více jak 90 kilometrovou trasu zalesněným terénem. Jeden každý člen ponese minimálně dvacetikilogramovou zátěž v podobě výzbroje, výstroje a potravy," uvedla mluvčí útvaru Kateřina Ramil.