HZS Olomouckého kraje

Co výjezd to originál. Tentokrát hasiči zachránili chameleona!

Foto HZS Olomouckého kraje

Poslední dny jsou pro hasiče spíše "požárové".... zahoření polí, luk, vozidel, inu horko je horko, ale zachraňovat chameleona z elektrických drátů v Senici na Hané, to tu dlouho nebo vůbec ještě nebylo!

„Pomocí výškové techniky jsme s asistencí hotovostní služby energetiků "akrobatovi" pomohli zpět do bezpečí,“ informoval o pondělní záchranné akci mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahovala místní jednotka Senice na Hané a profesionální z Litovle. (red)

Hasiči se opět zapotili. Hořel les na Libavé

Foto HZS Olomouckého kraje

Patnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahovalo v pondělí u rozsáhlého lesního požáru v katastrální území Tršice (poblíž obce Staměřice) - hranice vojenského prostoru Libavá. Odhadovaná plocha zahoření je 800 x 300 metrů.

Místo požáru v průběhu hasiči rozdělili do tří úseků. Zásobování hasební vodou řešili z vodního zdroje v obci Výkleky, kde bylo zřízeno čerpací stanoviště. V rozšíření požáru v počátku nepříjemně napomohl sílící vítr. Požár se krátce před 19 hodinou podařilo lokalizovat, ohlášen byl po půl čtvrté odpolední. „V následujících hodinách (stav k včerejším 21:00) pokračuje postupné dohašování, prolévání a dohledávání skrytých ohnisek. Co stojí za příčinou vzniku aktuálně šetří na místě vojenský hasičský vyšetřovatel ve spolupráci s Policii ČR,“ doplnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)

Hasiči se zapotili. Hořel traktor, mrazírenský vůz i osobák

Foto HZS Olomouckého kraje

Vysokou škodu přesahující čtyři miliony korun způsobil požár traktoru a balíkovače u Horního Újezdu na Hranicku. Plameny se během chvilky rozšířily i na strniště a rychle se šířily.

„Nasadili jsme proto smáčedla pro vyšší účinek hasební vody a také velkoobjemové cisterny s lištami, abychom zabránili rozšíření ohně do nedalekého lesa. Po poledni zde zasahovalo šest jednotek, a to profesionální z Hranic a SDH Horní Újezd a Opatovice. Povolána byla i jednotka ze stanice Bystřice pod Hostýnem a SDH Kelč a Loukov ze sousedního Zlínského kraje.  Náš vyšetřovatel odhadnul škodu na čtyři miliony korun. Příčinou bylo s největší pravděpodobností zajiskření ve sběrači slámy a její následné vznícení,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

U Ivaně shořel kombajn i s polem. Škoda je 7 milionů

Foto HZS Olomouckého kraje

Devět jednotek ve II. stupni požárního poplachu zaměstnal ve čtvrtek večer požár u Ivaně na Prostějovsku. Hořely zde obiloviny a strniště na ploše zhruba 17 hektarů a kombajn i s osmi tunami zrní.

Požár zemědělský stroj zasáhnul v celém rozsahu. Kvůli velkému suchu, vysokým teplotám a větru se oheň velmi rychle šířil. „Nasadili jsme proto velkoobjemové cisterny s lištami a dvakrát se s pomocí těžké techniky oboralo požářiště, abychom zabránili dalšímu šíření plamenů. Stroj jsme ochladili, dohasili jsme ohniska a zkontrolovali jsme jej termokamerou. Přímo v obci jsme zřídili čerpací stanoviště,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že událost se obešla bez zranění. Dohled nad požářištěm byl nařízen místní jednotce.

Za tragédií v Olšanech je výbuch plynu

Foto Policie ČR

Čtyři jednotky hasičů se speciální technikou pokračovaly v úterý a ve středu v Olšanech s odklízením sutin, které zůstaly po výbuchu rodinného domu. Zemřel při něm majitel domu. Na místě probíhaly vyšetřovací a dokumentační práce. Na konzultaci byl znovu povolán statik, se kterým se doladil postup při stabilizaci obou poškozených sousedních budov.  Příčinou tragédie byl výbuch plynu.

Hasičští vyšetřovatelé ve spolupráci s kriminalisty PČR zjišťovali příčiny a okolnosti události. Muže nalezeného pod troskami zničeného domu se podařilo ztotožnit. Jedná se o sedmapadesátiletého obyvatele domu. Vyšetřovatelé hasičů ve spolupráci s kriminalisty odebrali při ohledání na místě zásahu elementy plynového potrubí a spotřebičů, které nyní podrobí další expertíze. „Nyní můžeme potvrdit, že se jednalo o výbuch zemního plynu. Přesnou příčinu a okolnosti události stále šetříme," uvedli na twitteru hasiči.

AKTUALIZUJEME: Škoda po výbuchu v Olšanech je minimálně 10 milionů

Foto Policie ČR

O pondělním výbuchu rodinného domu v Olšanech PvNovinky informovaly. Skončil tragédií, v troskách bylo nalezeno mužské tělo. Škodu na nemovitostech odhadují hasiči prozatím na 10 milionů korun.

„Výbuch zcela zničil jeden dům, další dva výrazně poškodil. Celkově tlaková vlna zasáhla zhruba dvacítku budov a dva automobily. Při výbuchu byly zraněny 3 osoby, které se nacházely v bezprostředním okolí. Během záchranných a likvidačních prací bylo po 19. hodině po osmi hodinách pátrání nalezeno v troskách budovy tělo bez známek života,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Aktualizujeme: V Olšanech vybuchl dům. V troskách byl nalezen mrtvý muž

foto Policie ČR

Jeden z domů v Olšanech u Prostějova dnes dopoledne rozmetal výbuch. Podle posledních informací utrpěli zranění tři lidé, sutiny prohledávání kynologové se speciálně vycvičenými psy. V troskách nalezli mrtvého muže. Dvacet budov má podle informací HZS Olomouckého kraje vybitá okna, dva domy jsou poškozeny vážně. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Podle policistů šlo o dům v exekuci, který měl jít v nejbližší době do dražby. V troskách záchranáři nalezli mrtvého muže, zda jde o majitele domu zatím neoznámili. Záchranka ošetřila tři lidi:  obyvatelku sousedního domu a řidiče a spolujezdce z auta, které místem projíždělo v době exploze.

Policie místo obehnala páskou a ulici uzavřela, stejně jako blízké okolí i sjezd z dálnice.

V Olšanech vybuchl dům

Foto POlicie ČR

Jeden z domů v Olšanech u Prostějova dnes dopoledne rozmetal výbuch. Poškozené jsou ale i okolní domy. Dvacet budov má podle informáci HZS Olomouckcého kraje vybitá okna.

Na místě zasahují hasiči, kteří zjišťují, zda se pod troskami rodinného domu někdo nenachází. Policie kvůli záchranným pracem uzavřela dokonce i sjezd z dálnice. Co bylo příčinou výbuchu, je zatím předmětem vyšetřování. (red)

V Krasicích hořelo. Od balkonu chytil byt

Foto HZS Olomouckého kraje

Požár v panelovém domě v Krasicích řešili v sobotu dopoledne hasiči. Oheň se rozšířil z balkonu i do bytu.

„Jednotky provedly uhašení požáru, evakuaci osob z domu a nucené odvětrání pomocí přetlakové ventilace," uvedl mluvčí hasičů Radek Buryánek s tím, že škoda byla odhadnuta do 1 milionu korun.

Na místě zasahovaly jednotky HZS Prostějov a  JSDH Vrahovice, Krasice a Žešov. (ber)

Užívejte si bezpečné léto u vody, radí hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Letní sezóna odstartovala, horké dny lákají na koupaliště, k jezerům i bazénům. Protože je ovšem utonutí v České republice druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace, připravili jsme pro vás základní pravidla, jak se během léta chovat u vody bezpečně a předcházet tak svízelným a krizovým situacím.

Že nejde o ojedinělé případy, dokládá fakt, že ihned po startu letní sezóny na Olomoucku v neděli utonul mladý muž, který se koupal na oblíbené pískovně Náklo. I přes snahu všech hasičů, potápěčů, policistů i dalších záchranářů byl nalezen bez známek života. (red)