HZS Olomouckého kraje

Krajské kolo v požárním sportu vyhrálo družstvo z Přerova. Prostějov bral bronz

Foto HZS Olomouckého kraje

Víkend plný excelentních sportovních výkonů mají za sebou profesionální a dobrovolní hasiči z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V Třinci se totiž konalo krajské kolo v soutěži družstev a jednotlivců v požárním sportu.

Mezi profesionálními hasiči vyrovnanými výkony s přehledem zvítězilo družstvo ze stanice Přerov. Druhý skončil tým ze stanice Olomouc, třetí ze stanice Prostějov.

U do dobrovolných hasičů do soutěže nasazují jak týmy žen, tak mužů. Za Olomoucký kraj startovala dvě družstva žen, a to z Hluboček a Opatovic, a tři týmy mužů, a to Velká, Dolany a Bludov. Mezi muži urval jednoznačně vítězství Bludov, mezi ženami pak Hlubočky.

Hasiči zachraňovali šestadvacet zraněných ze dvou autobusů. Při taktickém cvičení

Foto HZS Olomouckého kraje

Hromadná nehoda dvou autobusů, tří osobních automobilů a dodávky, velký počet zraněných a zásadní dopravní komplikace na vytížené páteřní komunikaci. Situace, s níž se hasiči na frekventovaných dálnicích mohou v praxi setkat.

„Aby naše jednotky byly připravené na všechny možné alternativy a nástrahy, připravujeme taktická cvičení s touto tématikou. Jedno takové se konalo ve čtvrtek 18. května 2023 na olomouckém letišti. Hromadnou nehodu přibližovaly realitě šestadvacet figurantů, záchranné a likvidační práce ztěžoval požár jednoho z havarovaných autobusů i únik nebezpečných látek z dodávkového automobilu,“ říká mluvčí hasičů Lucie Balážová. 

Soutěž ve vyprošťování vyhrál tým z Přerova, prostějovští hasiči skončili šestí

Foto HZS Olomouckého kraje

Centrální hasičská stanice Přerov hostila 17. května 2023 již šestadvacátý ročník regionální soutěže jednotek HZS Olomouckého kraje a HZS Zlínského kraje ve vyprošťování u dopravních nehod. Od 9 hodin se zde profesionální hasiči z obou krajů utkali s časem, složitými scénáři a nekompromisními rozhodčími.

Pro každý soutěžní tým byla připravena jedna dopravní nehoda, při níž museli vyprostit jednu zraněnou osobu. Týmy čelily mnoha výzvám a strategickým rozhodnutím pod časovým tlakem. Nejlépe se se všemi nástrahami vypořádalo domácí zkušené družstvo ze stanice Přerov. Druhou příčku pak vybojovali kvalitním výkonem hasiči z Olomouce. Bronz připadnul týmu ze stanice Valašské Meziříčí. „Všem soutěžním družstvům gratulujeme a děkujeme za excelentní výkony,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasičtí lezci trénovali v Americe

Foto HZS Olomouckého kraje

Nádherné scenérie bývalého lomu Velká Amerika nedaleko Berouna se staly v těchto dnech dějištěm náročného výcviku hasičů-lezců ze stanic Šumperk a Jeseník.

Zkušení příslušníci zde trénovali různé typy lezeckých technik se zaměřením na problematiku povrchových dolů, záchranu osob ze stěny lomu či zraněného turisty z lomu. „Členové lezeckých skupin si také mohli vyzkoušet vzájemnou spolupráci při tvoření poměrně náročného lanového traverzu ve složitém terénu,“ doplnila mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová. (red)

Dálnici zavřela nehoda čtyř aut. Jeden z řidičů skončil v nemocnici

Ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

V pátek krátce před půl jednou došlo na 22,5 kilometru D46 k dopravní nehodě čtyř vozidel, dvou osobních dvou dodávkových.  Dálnice ve směru od Vyškova na Prostějov byla bezmála hodinu uzavřena, policisté provoz jedním pruhem obnovili před půl druhou.

„Podle prvotních informací 22letý řidič (cizinec) dodávkového vozidla s přívěsem pro koně před místem zúžení nepřizpůsobil rychlost jízdy a narazil do tvořící se kolony vozidel ve směru na Prostějov. Mladý řidič utrpěl zranění, se kterým byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Olomouci. Zbývající tři řidiči zraněni nebyli a nebyli ani pod vlivem alkoholu,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.  Zdali zraněný mladík byl pod vlivem alkoholu, zjistí policisté až z výsledku jeho krve. „Řidič dodávky nepřevážel žádné koně,“ dodal Hejtman. (ber)

Týmy hasičů zabojují v soutěži ve vyprošťování. Zajeďte se podívat!

Foto plakát

Již šestadvacátý ročník regionální soutěže jednotek HZS Olomouckého kraje a HZS Zlínského kraje ve vyprošťování u dopravních nehod bude 17. května 2023 hostit centrální hasičská stanice Přerov. Od 9 hodin budou profesionální hasiči z Olomouckého a Zlínského kraje v areálu bojovat s časem, složitými scénáři a nekompromisními rozhodčími.

Pro každý soutěžní tým bude připravena jedna dopravní nehoda, při níž bude nutné vyproštění zraněné osoby. Týmy budou muset čelit mnoha výzvám a strategickým rozhodnutím pod časovým tlakem.

„Soutěž je velice divácky atraktivní, proto zveme širokou veřejnost, aby se přišla podívat na náročnou práci hasičů u dopravních nehod a také na moderní přerovskou stanici,“ přidala ozvání mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Na dálničním parkovišti shořel kamion

Foto HZS Olomouckého kraje

Hořící kamion hasili ve středu ráno na 249. kilometru D1 u Stříbrnic ve směru na Vyškov i hasiči z Němčic na Hané. Vůz vzplál na parkovišti u čerpací stanice.

Díky rychlému zásahu čtyři jednotky zabránily rozšíření požáru i na návěs. Hasiči odčerpali palivo, které zůstalo v nádrži. Povolán byl i chemický kontejner. „Vyšetřovatel nyní zjišťuje příčinu požáru, škodu předběžně odhadnul na 350 tisíc korun s tím, že uchráněný majetek je v hodnotě zhruba 700 tisíc korun,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zasahovala profi jednotka Kojetín a Přerov a JSDH Němčice n. H. a Kojetín. (ber)

Vatry při pálení čarodějnic oznamte přes webovou aplikaci, vzkazují hasiči

ilustrační foto

Tradiční filipojakubská noc se blíží. Velké společenské akce jsou spojené se zakládáním robustních vater pro pálení čarodějnic. Hasiči proto připravili pár základních pravidel, které byste měli dodržovat nejen při organizaci hromadné akce, ale i při rodinném setkání u ohniště na vlastní zahradě.

Březen a duben jsou totiž měsíce, kdy hasiči vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji. „Loni jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polí, luk a lesů. Letos jsme jich prozatím museli hasit necelých 20,“ říká mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Požár lesa u Seče likvidovalo téměř 150 hasičů. V rámci taktického cvičení

Foto HZS Olomouckého kraje

Připravenost složek integrovaného záchranného systému na rozsáhlé lesní požáry prověřilo v pátek 21. dubna taktické cvičení, které se konalo mezi obcemi Seč, Okluky a Ptení na Prostějovsku. Zúčastnilo se jej 30 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje, Celní správa i Městská policie Prostějov, celkově téměř 160 osob.

Na místě byla nasazena speciální technika, jako například vrtulník s bambivakem, velkoobjemové cisterny, dron pro monitoring místa zásahu, týlové kontejnery nebo unikátní čerpadlo Hydrosub 150, které umožňuje dopravovat hasební vodu na velké vzdálenosti a pomáhalo i při požáru v Národním parku České Švýcarsko.

Chtěl vyřešit své problémy. V zapáleném bytě zemřel

Foto HZS Olomouckého kraje

V neděli 23. dubna půl hodiny po půlnoc přijali policisté na lince 158 oznámení o požáru přízemního bytu v Hranicích. Přišel při něm o život 33letý muž, který požár založil.

Kriminalisté zadokumentovali místo události, na ohledání se podílel také psovod a specialista z oboru chemie. „Na základě doposud provedeného šetření bylo pravděpodobnou příčinou požáru bytu a následného úmrtí muže úmyslné zapálení, kterým chtěl vyřešit své osobní problémy. Na vzniku požáru neměla podíl další osoba. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů obecné ohrožení a účast na sebevraždě. Okolnostmi případu se nadále zabýváme,“ doplnila v pondělí ráno policejní mluvčí Miluše Zajícová. (ber)