HZS Olomouckého kraje

Náročná sobota pro profesionální i dobrovolné hasiče. Vichřice lámala stromy

Foto HZS Olomouckého kraje

Velice náročnou sobotu prožili včera v terénu profesionální a dobrovolní hasiči v Olomouckém kraji, a to především na Šumpersku a Jesenicku. Celkově od 3. hodiny ráno do 15. hodiny odpoledne, kdy se situace postupně uklidnila, zaznamenali v souvislosti se silným větrem na krajském operačním a informačním středisku více než 165 událostí.

„Převážně jsme zasahovali u popadaných stromů na komunikacích či v profilu železniční tratě. Také jsme je odstraňovali ze střech rodinných domů či drátů elektrického vedení, kde jsme spolupracovali s pohotovostními službami energetiků. Zajišťovali jsme také utržené části střech. Řešili jsme rovněž dopravní nehody a neprůjezdnou silnici mezi Jívovou a Hraničnými Petrovicemi, kde PČR komunikaci kvůli závějím uzavřela.

Hasiči od rána řeší havárie. Na vině jsou zledovatělé silnice

Foto HZS Olomouckého kraje

Od úterního rána zasahují hasiči v Olomouckém kraji u zvýšeného počtu dopravních nehod. Stojí za nimi zledovatělé vozovky.

„Řešili jsme srážku tří osobních vozidel na D35 u Mladče ve směru do Olomouce. Na místě byli tři zranění lidé, poskytli jsme jim první pomoc. Řešili jsme rovněž kolizi dvou aut v Kostelci na Hané," informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči zasahovali rovněž na D35 u Litovle, kde narazilo osobní vozidla do svodidel. U Držovic ve směru na Olšany se srazilo osobní auto s malotraktorem, byl zraněn jeden člověk. "Tomu jsme poskytli první pomoc a předali jej ZZS, z pole jsme vyprostili havarovaný zemědělský stroj," doplnila Balážová. (ber)

Hasičská neděle. Krajem se kutálela auta

Foto HZS Olomouckého kraje

I v neděli zaměstnávaly hasiče v Olomouckém kraji především dopravní nehody spojené se sněžením.

„Mezi 7. až 18. hodinou jsme zasahovali napříč celým krajem u 11 nehod, které se naštěstí obešly bez vážnějších zranění," uvedl mluvčí hasičů Josef Koláček. (ber)

Hasiči zachránili daňka. Zamotal se do pletiva

Foto HZS Olomouckého kraje

Asi tříletého daňka zachránili hasiči ve čtvrtek v Dobrčicích na Přerovsku. Za obcí se zamotal parožím do pletiva a při snaze se z něj dostat se omotával kolem stromu.

„Asi šedesátikilové zvíře bylo při našem příjezdu neklidné a mohlo být nebezpečné. Abychom mu pomohli, využili jsme textilii,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Do ní zvíře zamotali, aby neohrožovalo kopáním a parožím zasahující hasiče. Nožem postupně pletivo odřezali a vysvobodili ho. Daněk následně utekl do volné přírody. Událost se obešla bez zranění. (red)

Hasiči zachránili kobylku. Uvázla v blátě

Foto HZS Olomouckého kraje

Starší kobylku zachránili hasiči v úterý dopoledne v Hrabí, místní části Bílé Lhoty na Olomoucku. Ve výběhu uvázla po pádu ve strouze a ležela podchlazená v hlubokém blátě, ze kterého se sama a ani s pomocí majitele nemohla dostat.

„Pomocí lana, popruhů k záchraně zvířat a síly osmi hasičů jsme ji ze strouhy dostali ven a pomohli jí na nohy. Předali jsme ji majiteli. Zvíře zvládlo vše bez zranění,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová.  Na místě zasahovala profi jednotka ze stanice Litovel a Olomouc. (ber)

U Velkého Újezdu hořel kamion plný potravin

Foto HZS Olomouckého kraje

Hasiči v úterý ráno zasahovali na komunikaci 437 u Velkého Újezdu, kde hořel kamion plně naložený potravinami.

„Během hasebních prací jsme využili hydraulické vyprošťovací nástroje, abychom se dostali do nákladního prostoru. Zároveň jsme pomocí rozbrušovací pily do něj vytvořili otvory,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Usnadnili tak přístup k požáru uvnitř a urychlili hašení sedmi palet potravin, které kamion převážel. Dopravu řídila kyvadlově PČR. „Na místě byl náš vyšetřovatel, který bude zjišťovat škodu i příčinu požáru,“ doplnila mluvčí. (ber)

Kuriózní zásahy hasičů v roce 2022. Tank, zvířátka i požár v kanále

Foto HZS Olomouckého kraje

Rok 2022 pomalu končí. A tak můžeme bilancovat. Rozhodně byl plný zásahů obvyklých i neobvyklých, velkých i malých, náročných i snadných, složitých i jednoduchých. A mezi nimi se našlo pár kuriózních, na které naši hasiči jen tak nezapomenou.

„Z kabiny jeřábu jsme v září zachránili na jedné ze staveb v Olomouci jeřábníka, kterému se udělalo zle, a omdlel. Muži pomohli dva hasiči-lezci. Jeden vylezl po konstrukci stroje, aby jej co nejrychleji zajistil, druhý lezec se k němu dostal s výškovou technikou. Muži jsme poskytli první pomoc a tepelný komfort a bezpečně jsme jej v koši výškové techniky dostali na zem, kde si jej převzali záchranáři,“ popsala první případ mluvčí HZS Olk Lucie Balážová.

Na traktoru, který se srazil u Němčic s autem, jelo 18 lidí. Zasahoval vrtulník

Foto HZS Olomouckého kraje

Mezi Němčicemi nad Hanou a Výšovicemi se dopoledne srazilo osobní auto s traktorem. Došlo ke zranění deset lidí.

Počet zraněných způsobil fakt, že traktor za sebou na vlečce vezl 18 lidí. Zranění jednoho z nich bylo natolik vážné, že ho musel do nemocnice přepravit vrtulník záchranářů.

 

Štědrý den u hasičů v Olomouckém kraji byl plný zásahů. U nehod, požárů i vrtulníku

Foto HZS Olomouckého kraje

Téměř dvě desítky událostí na Štědrý den evidují hasiči v Olomouckém kraji, pestrostí zásahů v podobě technických pomocí, zásahů u dopravních nehod či požáru i pomoci kolegům jiných složek IZS, se nijak neodlišuje od běžných všedních dnů.

Za zmínku například stojí zahoření v kuchyni rodinného domku v Tučíně na Přerovsku, obyvatelům se požár z větší části podařilo uhasit samostatně, dohašení a kontrolu po požáru zde poté řešily jednotky profesionální z Přerova, za dobrovolné hasiče z Radslavic, Tučína a Přerova. Náročnější zásah likvidovali také hasiči v Mohelnici po zahoření trafostanice, sloupu a okolní technologie. K likvidaci bylo nutné využít několika speciálních hasicích přístrojů.

Oblevu v kraji provází pády stromů a odstraňování ledu

Foto HZS Olomouckého kraje

Více jak dvě desítky událostí mají na kontě za posledních několik hodin profesionální a dobrovolní hasiči v Olomouckém kraji. Vlivem „oteplení“ a trvajících dešťových srážek dochází k výraznému tání sněhu a v důsledku k pádům kusu ledů, rampouchů či větších kusů sněhu do prostor, kde jsou ohroženi chodci nebo zde hrozí nebezpečí poškození majetku.

Za zmínku stojí odstraňování ledu pomocí výškové techniky v několika větších městech našeho regionu. V Olomouci v ulicích RIegrova a Palackého, zde v obou případech hasiči ze střech za využití výškové techniky odstranili kusy ledu a padající zmrzlý sníh. Podobnou situaci řešili kolegové v Jeseníku, Lipníku nad Bečvou a v Litovli.