HZS Olomouckého kraje

V Obědkovicích se zřítil dům!

Foto HZS Olomouckého kraje

Hasiči zasahovali v neděli ráno v Obědkovicích. Zřítil se tam dům.

„K destrukci došlo vlivem stavebních prací v domě.  V domě nikdo nebyl a nikdo nebyl zraněn,“ uvedl mluvčí hasičů Josef Koláček.  Hasiči objekt zabezpečili.

„Po dohodě s majiteli bude objekt na jejich náklady zbourán. Místo jsme zapáskovali a předali majitelům,“ doplnil Koláček. (ber)

Hasiči – lezci trénovali v Zoo Olomouc

Foto HZS Olomouckého kraje

32 metrů vysoká věž, 128 schodů a masivní kovová konstrukce. To byly kulisy výcviku speciálně vycvičených hasičů-lezců na vyhlídkové věži v ZOO Olomouc. Na rozdíl od návštěvníků prioritně k pohybu do nejvyšších pater využívali lana, karabiny a další záchranářské či lezecké vybavení.

A úkol zněl jasně: zachránit osmdesátikilovou figurínu nejprve z hloubky a potom z výšky. K jejímu transportu využili svinovací nosítka SKED. Hasiči si vyzkoušeli různé typy lanových technik, jištění, sebezáchrany, slaňování a další taktické postupy při zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou.

Klouček strčil ruku do houpačky. Vysvobodili ho hasiči

ilustrační foto

Demontovat pružinovou houpačku museli hasiči v úterý odpoledne na dětském hřišti v Olomouci. Pětiletému chlapci při hře zapadla do pružiny sladkost a chtěl si ji podat.

„Ruku už však nemohl vytáhnout ven. Chlapec komunikoval a než nám celý příběh statečně povyprávěl, měl ruku venku. Stačilo k tomu odstranění horní části herního prvku,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že událost se obešla bez zranění. (ber)

HASIČI RADÍ: Pálení klestí nahlaste přes web. Poradíme jak

Foto HZS Olomouckého kraje

Jaro se o nadcházejícím víkendu přihlásí v plné síle. Krásné počasí bude lákat k úklidu na zahradách. Proto by hasiči chtěli v těchto dnech připomenout, že při pálení přírodních materiálů musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek. Zároveň zdůrazňují, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno třemi zákony České republiky, a to zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů.

I oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě se může snadno vymknout kontrole. Navíc když jsou nepříznivé povětrnostní podmínky a fouká vítr. Plameny se kvůli suché vegetaci rychle šíří, během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. „Během loňského roku jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polních či lesních porostů,“ konstatovala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Na sněmu hasičských důstojníků byl oceněn i velitel z Prostějova

Foto HZS Olomouckého kraje

Čestné medaile jako ocenění za 10 a 20 let práce pro Českou asociaci hasičských důstojníků (ČAHD) si v pátek 22. března převzali důstojníci HZS Olomouckého kraje. Medaile přijali z rukou prezidenta asociace brig. gen. Ing. Karla Koláříka.  Medaili si jako poděkování za aktivní činnost převzalo na XXVII. sněmu ČAHD ve Frýdku-Místku celkem 15 oceněných, mezi nimi ředitel územního odboru Prostějov plk. Ing. Marek Sobek.

Za dlouholeté působení v asociaci si z řad příslušníků HZS Olomouckého kraje uznání převzal náměstek krajského ředitele plk. Ing Jaroslav Černý, ředitel územního odboru Prostějov plk. Ing. Marek Sobek, vedoucí oddělení KIS plk. Ing. Petr Majer, velitel stanice Olomouc mjr. Ing. Arnošt Lenoch, velitel stanice Přerov mjr. Ing. Radek Ocelka a vedoucí pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení na ÚO Šumperk mjr. Ing. Břetislav Obšil.

Mobil automaticky ohlásil srážku osobních aut i nehodu motorkářky

Foto HZS Olomouckého kraje

Majitel tohoto Iphonu měl těžkou autonehodu a nereaguje na výzvy telefonu.“ V pozadí se z reproduktoru ozývá jen rádio…. Takto ve čtvrtek 21. března v 17:44 přijali oznámení o autonehodě operátoři na olomouckém krajském operačním a informačním středisku na tísňové lince 112. Na zpětné volání nikdo v tu chvíli nereagoval.

Místo kolize se dle hlášených GPS souřadnic nacházelo v Kapli, místní části Čelechovic na Hané na Prostějovsku. Operační důstojníci vyslali dvě jednotky hasičů, a to ze stanice Prostějov a z Kostelce na Hané. Vyslána byla rovněž PČR a ZZS. Při nehodě byly zraněny dvě osoby, jedna byla ošetřena záchranáři na místě, druhá pak byla přepravena do nemocnice. Těchto oznámení mimořádných událostí z moderních zařízení rok od roku přibývá, přijímají je operátoři na tísňové lince 112, kterou provozuje hasičský záchranný sbor.

Hasiči odchytli třicet krav, nacvičovali manipulaci se zvířaty

Foto HZS Olomouckého kraje

Stále se zvyšuje počet zásahů, při nichž hasiči zachraňují zvířata, nebo jsou s nimi v bezprostředním kontaktu.

„Vzhledem k tomu, že tyto zásahy přinášejí specifická rizika, připravujeme pravidelně naše příslušníky na manipulaci se zvířaty při mimořádných událostech,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Doma v kuchyni hoří. Hasiči učí děti, jak se zachovat

Foto HZS Olomouckého kraje

Doma v kuchyni hoří. Situace, která je nebezpečná pro dospělého, natož pak pro malého školáka. Naučit děti, jak se ze svízelné situace bezpečně vymanit, jak přivolat efektivně a rychle pomoc, mají za úkol vzdělávací a výukové programy HZS Olomouckého kraje.

Jeden takový se nyní konal ve druhých třídách na základní škole ve Slavoníně v Olomouci. „Naši příslušníci si s dětmi povídali nejen o rizicích při požáru, ale také o tom, jak oznámit operátorovi tísňové linky mimořádnou událost. Prakticky si nacvičili, jak si počínat při požáru a při přeskočení jiskřičky na oděv kamaráda," informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasičské energocentrum pomohlo v nemocnici jako náhradní zdroj

Foto HZS Olomouckého kraje

Jako náhradní zdroj elektrické energie pro jídelnu a kuchyni Fakultní nemocnice Olomouc posloužil v sobotu 9. března kontejnerový systém, tzv. energocentrum HZS Olomouckého kraje. Ve spolupráci s technickými specialisty nemocnice a hasičskými spojovými techniky proběhla v pátek zkouška systému, během soboty pak zařízení zajišťovalo elektrickou energii pro celou budovu při plánovaném dlouhodobém výpadku.

Stravovací provoz nemá jako jeden z mála objektů v areálu nemocnice náhradní zdroj, a tak byla na žádost zdravotnického zařízení kvůli rekonstrukci a úpravám v síti vysokého napětí FNOL využita mobilní elektrocentrála hasičů. Díky jejímu zapojení jsme společně prověřili budoucí provizorní řešení v případě krizové situace a zajištění alespoň základní akceschopnosti provozu, který připravuje stravu pro celé zdravotnické zařízení, mimo jiné i speciální dietní pokrmy pro pacienty. 

OBRAZEM: Hasiči trénovali záchranu z nejhlubší propasti světa

Foto HZS Olomouckého kraje

Zraněného turistu při průzkumu hranické propasti zachraňovali přerovští a prostějovští hasiči u Hranic.

„Naštěstí se jednalo o čtyřiadvacetihodinový nedělitelný výcvik našich lezeckých skupin. Hasiči během něj zvládli hned několik variant scénářů, jejichž dějištěm se stala tři stanoviště, na nichž si vyzkoušeli speciální lezecké záchranářské techniky a zdokonalovali se v nich,“ informovala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

 Dále využili konstrukci mostu ve Věrovanech a pomohli ztracenému houbaři v turistické lokalitě Kocanda. Vyzkoušeli si tedy i vyhledávání v nepřístupném terénu pomocí GPS a též transport zraněné osoby na velkou vzdálenost. (red)