požár

U Slavonína shořel autobus. Vezl mladé Rytíře

Foto HZS Olomouckého kraje

V neděli před půl desátou dopoledne byly hasičské jednotky povolány na dálnici D35. Na 267,5 km ve směru na Ostravu hořel autobus. Na zápas do Vsetína vezl mladé hokejové naděje kladenských Rytířů.

„Autobus zahořel v motorové části, plameny dopravní prostředek zcela poškodily,“ informoval mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Všech dvacet cestujících se podle jeho slov včas dostalo do bezpečí, nikdo z nich nebyl zraněn. Na místo dorazil také evakuační hasičský autobus.

„Doprava je v místě v tuto chvíli s omezením. Pokračujeme v likvidaci požáru a bezpečnostních opatřeních,“ doplnil Hošák. (ber)

V Bílovicích hořel obývák v rodinném domě

ilustrační foto

V pondělí 12. února krátce po 20 hodině vyjížděli hasiči z Kostelce na Hané k požáru. Stalo se tam na základě výzvy KOPIS (Krajské organizační a informační středisko, která jednotku nasměrovala do Bílovic – Lutotína, místní části Bílovice, k ohlášenému požáru obývacího pokoje rodinného domu.

Jednotky provedly rychlý průzkum a likvidaci požáru pomocí ručního hasícího přístroje se souběžnou přípravou jednoho C proudu. Vzhledem k zakouření prostor prvotní zásah probíhal v dýchací technice. Následně bylo provedeno odvětrání zasažených prostor. Událost se obešla bez zranění pouze se vznikem materiálních škod.

„Příčina vzniku požáru je zřejmě od svíčky, ale konečný závěr bude stanoven po uzavření případu vyšetřovatelem,“ uvedl za hasiče Michal Pospíšil.

Na místě zasahovali mimo hasičů z JSDH Bílovice, JSDH Kostelec na Hané a HZS Prostějov i policisté. (ber)

Ženu s kočkou dostali ze zakouřeného bytu až hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Velké štěstí měla majitelka bytu v Olomouci, když začalo hořet v přízemní místnosti na odpad. Kouř a zplodiny se rozšířily tak rychle, že ženu s kočkou museli zachránit až hasiči. Ukázalo se, že v požárním hlásiči nebyly baterie. Kdyby začalo hořet například v noci, mohlo dojít k tragédii.

V přízemní místnosti na odpad v novém bytovém domě v Olomouci začaly hořet plastové kontejnery. Požár způsobil takové množství kouře a jedovatých zplodin, že se začaly šířit do společných prostor, chodeb, a hlavně do bytu, který byl přímo nad místností s odpadem. "Majitelka požár nahlásila, až se do bytu valil kouř, a už se z něj nestačila bezpečně dostat ven.

Charita Konice vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc rodině, které shořel dům

Foto plakát

V pondělí 29. ledna vyjeli koničtí hasiči k požáru nízké budovy v ulici Zádvoří. To ještě netušili, jaký je bude čekat šok. Hořel totiž dům jejich kamaráda, dlouholetého člena SDH a výjezdové jednotky Květoše Hanáka. Ten v domě žije spolu s manželkou Janou a dvěma syny. Oheň zničil první patro domku vše, o v něm bylo. Charita Konice zřídila na pomoc rodině veřejnou sbírku.

„Ihned po příjezdu jsme se zapojili do hasebních prací s profesionální jednotkou z Konice, která již byla na místě. Po malé chvilce dorazily další dobrovolné jednotky z Přemyslovic a Hvozdu. Požár vznikl v prvním patře domu, kde se nacházely dva dětské pokoje, sociální zařízení a šatna. Požár zničil místnosti a všechen majetek, který se v patře nacházel," popsali na svém FB profilu hasiči společně s prosbou o pomoc rodině. Ta bude finanční prostředky potřebovat především na zajištění opravy domu, nutné vybavení, školní potřeby a osobní věci.

Požár návěsu zablokoval sjezd z dálnice u Mechaniky

Foto HZS Olomouckého kraje

V úterý před polednem vzplál na sjezdu z D46 u Mechaniky návěs nákladního auta. Požár likvidovaly dvě jednotky hasičů, škoda přesáhne milion.

„Plameny jsme likvidovali vysokotlakým proudem, návěs kamionu jsme poté ochlazovali. Při závěrečné kontrole jsme využili termokameru,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že škoda se vyšplhá přes 1,2 milionu. Příčinu vzniku požáru hasiči vyšetřují.

Po dobu zásahu byl nájezd do centra ve směru z Vyškova uzavřen. Zasahovala jednotka ze stanice Prostějov a JSDH Prostějov-Vrahovice. (ber)

Z hořícího autobusu stačil řidič utéct

Foto HZS Olomouckého kraje

K hrozivě vypadajícímu požáru autobusu vyjížděli v pátek večer hasiči na periferii Olomouce na kruhovém objezdu na konci Lipenské ulice. V autobusu MHD jel pouze řidič, který se stačil dostat do bezpečí.

V pátek okolo deváté hodiny večer zkomplikoval dopravu na příjezdu do Olomouce od Bystrovan či Velké Bystřice rozsáhlý požár autobusu MHD. „Plameny jsme likvidovali dvěma C proudy, hasili jsme v dýchací technice. Řidič se dostal z vozidla před příjezdem jednotek, jel sám. Událost se obešla bez zranění,“ shrnula situaci mluvčí hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová. Rondel v Lipenské ulici byl po dobu zásahu a odstraňování následků uzavřený.

V Olomouci shořel rodinný dům. Někdo ho zapálil

Foto HZS Olomouckého kraje

V úterý 7. listopadu kolem půl čtvrté ráno přijali policisté oznámení o požáru rodinného domu v Heydukově ulici v Olomouci. Na místě, kde zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje, byla zraněna pouze jedna osoba. Sedmašedesátiletý muž obývající dům se nadýchal zplodin a byl převezen do nemocnice v Olomouci.

Po ukončení hasebních a likvidačních pracích mohli policisté v součinnosti s vyšetřovatelem Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje přistoupit k ohledání místa požáru. Na místo byl povolán také specialista z odboru kriminalistické techniky a expertiz a psovod se služebním psem vycvičeným k vyhledávání akcelerantů hoření. „Na základě zjištěných poznatků pracujeme s verzí úmyslného zapálení objektu, přičemž probíhající úkony trestního řízení v tuto chvíli neumožňují blíže specifikovat podezřelou osobu.

OBRAZEM: Při požáru rodinného domu byl zraněn člověk

Foto HZS Olomouckého kraje

Od brzkých ranních hodin likvidovali hasiči požár staršího rodinného domku v Olomouci, místní část Černovír. K zahoření v domě došlo v přízemní části, poté velmi rychle i k rozhoření na celý objekt. Sousední přilehlé domy se hasičům podařilo uchránit.

„Co stojí za přesnou příčinou vzniku požáru aktuálně šetříme ve spolupráci s PČR, není zde vyloučeno i úmyslné založení. V domě se nacházela zraněná osoba, ta byla předána do péče zdravotníků ZZS. Škoda přesáhne více jak 1 milion korun,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V průběhu zásahu bylo nutné odstranit část střešní krytiny, dohledat místa vykazující nebezpečné tepelné hodnoty a likvidovat drobná ohniska požáru. K zásahu byla využita i výšková technika. (red)

Dušičky se blíží. Svíčky nenechávejte doma bez dozoru, radí hasiči

Foto plakát

V kalendáři se blíží Památka zesnulých. Mnoho z nás zapálí doma či na hřbitově svíčku jako připomínku těch, kteří už s námi nemohou být. Zároveň však v našich statistikách v tomto období roste počet požárů způsobených právě hořící svíčkou.

Jsou součástí různých svícnů, adventních věnců, případně aromalamp. Především je to ale otevřený oheň a je tedy potřeba s ním podle toho zacházet. Aby nedocházelo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku, dodržujte pravidla, uvedená na letáku v galerii. (red)

Hořící auto zachraňovali hasiči z Protivanova

Foto FB Hasiči Protivanov

V sobotu vyjížděli protivanovští hasiči k požáru osobního vozidla.

To vzplálo v motorové části na silnici mezi Protivanovem a Malým Hradiskem. Bližší informace zjišťujeme. (ber)