zemědělství

Prostějove, zacpi si nos! Kvůli hnojení polí

ilustrační foto pixabay.com

Zemědělský podnik Statek Prostějov bude v týdnu od 14. srpna do 18. srpna 2023 hnojit statkovým hnojivem zemědělské pozemky v jižní části města, což se může projevit mírným zápachem.

„V případě, že budou dobré klimatické podmínky a nebude pršet, proběhne aplikace hnojiva velmi rychle, pouze během jednoho dne. Zapravení hnojiva pak bude prováděno ihned po aplikaci a může probíhat i během víkendu,“ uvedla Martina Cetkovská, vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Prostějova a také upozornila na skutečnost, že Statek Prostějov s.r.o. se nedopouští žádného protiprávního jednání, pokud hnojivo zapraví do půdy do 48 hodin. (red)

Téma digitalizace zemědělství znělo Prostějovem

Foto olkraj.cz

Zajímavé informace a novinky z praxe i z akademické sféry nabídl seminář Úvod do digitálního zemědělství. Ve středu 22. února se v prostorách prostějovské radnice sešli zástupci z řad zemědělců, inovativních firem a Univerzity Palackého v Olomouci. Akci, kterou pořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK), si nenechal ujít ani Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje a předseda správní rady ICOK.

„Zemědělství je za posledních sto let jedním z nejvíce progresivních oborů, který zaznamenal obrovské změny. Jde o oblast, která je pro nás, jako pro společnost, absolutně nepostradatelná. Navíc nám Hanákům je téma hospodaření na poli vlastní, tedy není se čemu divit, že je také oblastí, kterou v rámci Inovačního centra Olomouckého kraje podporujeme a věnujeme se jí,“ uvedl Jan Šafařík.

Smrádek z polí není nic nezákonného. Nevětrejte

Ilustrační foto ekolist.cz

Zemědělský podnik Statek Prostějov s.r.o., Prostějov informuje o aplikaci statkového hnojiva v týdnu od 16. srpna do 22. srpna 2021. Hnojit se budou zemědělské pozemky v jižní části města, což se projeví, dle počasí, a především dle směru proudění větru, různou intenzitou zápachu. Aplikace hnojiva bude prováděna postupně na většině pozemků, které obhospodařuje statek. Zapravení hnojiva do půdy bude prováděno ihned po aplikaci.

Hnojení, jako běžná agrotechnická činnost se provádí každoročně po sklizni zemědělských plodin.  Občané města tak mohou v tomto období očekávat opakující se zápach z organických statkových hnojiv, neboť tuto aplikaci budou provádět i další zemědělské podniky. Nicméně hnojení polí, která jsou v těsné blízkosti obydlí, budou probíhat v co nejkratším termínu.

Smrádek z polí není nic nezákonného. Nevětrejte

Ilustrační foto ekolist.cz

Dnes probíhá aplikace hnojiva v jižním segmentu města Prostějova. Práce bude provádět Statek Prostějov s.r.o. Hnojivo bude ihned zaoráváno.

Aplikace – včetně zaorávání – bude statkem dokončeno zítra (ve čtvrtek 13. srpna). Hnojení, jako běžná agrotechnická činnost, se provádí každoročně po sklizni zemědělských plodin. Občané města tak mohou v tomto období očekávat opakující se zápach z organických statkových hnojiv, neboť tuto aplikaci budou provádět i další zemědělské podniky. Nicméně hnojení polí, která jsou v těsné blízkosti obydlí, budou probíhat v co nejkratším termínu.

Zemědělci se radují. Divoká prasata se budou moci střílet celoročně

Foto MZ ČR

Od 1. ledna 2016 bude možné lovit všechna divoká prasata po celý rok. Počítá s tím novela vyhlášky o době lovu jednotlivých druhů zvěře zveřejněná dnes ve Sbírce zákonů. Novelu vypracovalo Ministerstvo zemědělství v reakci na rostoucí škody způsobené spárkatou zvěří na lesních porostech, zemědělských plodinách a pozemcích.

Zásadní změnou je úprava v době lovu prasete divokého. Od 1. ledna 2016 lze lovit všechny věkové kategorie prasat bez rozdílu pohlaví po celý rok.
Vyhláška ale mění i dobu lovu u další zvěře, která způsobuje škody na lesních kulturách a zemědělských plodinách. U jelena evropského, daňka skvrnitého, muflona a siky japonského lze mláďata (tedy koloucha, daňče a muflonče) nově lovit do 31. března, tedy o tři měsíce déle (u jelena o dva a půl).

Zítřejší protest zemědělců: silnice blokovat nebudeme

ilustrační foto

Zítra, ve středu 23. května se uskuteční protestní akce zemědělců. Jak upozorňují organizátoři, nedojde k blokádám silničních tahů, protest proti záměrům vlády zrušit zelenou naftu a zavést daň na tiché víno bude vyjádřen pomalou jízdou zemědělských strojů.

Jen na Prostějovsku má vyjet kolem tří desítek traktorů a akce začíná v 9.00 hodin. Stroje zamíří na náměstí T. G. Masaryka, které mají jednou objet. V celé republice má vyjet celkem 1.600 strojů (traktory, traktory s přívěsy, nákladní automobily, jiné a doprovodné vozy) po 185 trasách převážně I. a II. třídy. Další stovky stojů budou jezdit při své řádné práci s označením o připojení k protestům.

Zemědělci připravují protestní akce

ilustrační foto

Po odborech se teď staví do role rebelů také zemědělci. Ti hrozí za nepopulární opatření vlády hromadným blokováním silnic zemědělskou technikou. Vadí jim především avizované zvýšení spotřební daně vína a zrušení výhody zelené nafty.

Vedení Agrární komory ČR společně se zástupci z krajů i regionů se sešli na jednání 3. května, aby domluvili společný postup a průběh akcí proti záměrům vlády zrušit zelenou naftu a zavést daň na tiché víno.