pole

Podmítal pole u Čehovic. A vyoral granát!

Foto Policie ČR

Ve čtvrtek odpoledne prostřednictvím linky 158 kontaktoval prostějovské policisty muž, který uvedl, že při podmítání pole v katastru Čehovic v místě zvaném Zádní díly našel pravděpodobně granát.

Na místo vyjela hlídka, aby provedla prvotní ohledání nalezeného předmětu a aby vyhodnotila, zda se jedná o daný předmět. Po zhlédnutí nálezu nebylo pochyb, že je zde práce pro pyrotechniky. „Ti se dostavili na místo určení a uvedli, že se jedná o nevybuchlý dělostřelecký granát z druhé světové války model M 1908. Granát pyrotechnici bezpečně uložili a převezli k odborné likvidaci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Hasiče na Prostějovsku v pondělí zaměstnala hořící pole

Foto HZS Olomouckého kraje

Hasiče i nadále ve velké míře zaměstnávají požáry – především polí a travních porostů. Jen během pondělního odpoledne likvidovali požáry u Bílovic, Kralic na Hané a Kraliček.

V Kralicích bylo zasaženo pole s ječmenem a přilehlé strniště o rozloze asi 400x200m. Zásah komplikoval silný vítr, který urychloval šíření požáru. Povolány byly jednotky z 2. stupně poplachu. Požár byl uhašen za pomoci mobilní požární techniky z lafetových proudnic. V Kralicích na Hané bylo zřízeno čerpací stanoviště pro doplnění požární vody. „Příčina vzniku požáru byla technická závada na kombajnu,“ uvedli hasiči s tím, že zasahovaly profi jednotky z Olomouce a Prostějova a JSDH Vrahovice, Kralice na Hané, Hrubčice, Dub nad Moravou a Bedihosť.

Kombajn narazil do sloupu vedení. Od zkratu chytlo pole

Foto Policie ČR

V neděli 23. července policisté v pozdních večerních hodinách přijali oznámení o požáru obilného pole u Velkého Týnce. Podle prvotních informací se řidič kombajnu patrně plně nevěnoval jeho provozu a narazil do sloupu vedení vysokého napětí.

„Následně mělo dojít ke zkratu vodičů a vzniku rozsáhlého požáru pole. Výpadek napájení se dotkl více jak čtyř desítek trafostanic. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena přes 1 milion korun," informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová. Požár likvidovalo několik jednotek hasičského záchranného sboru. Řidič se podrobil dechové zkoušce i orientačnímu vyšetření na drogy, v obou případech s negativním výsledkem.

Další hořící pole. Tentokrát u Kaple!

Foto FB

Ve čtvrtek 20. července vyráželi hasiči opět do boje s ohněm. Tentokrát hořelo pole u Čelechovic na Hané.

„V 10:18 vyjela jednotka k požáru polního porostu. Jednalo se o plochu o rozloze cca 100 x 300 m,“ uvedli hasiči z Kostelce na Hané. Vyjížděli k místní části Kaple. (ber)

Další požár pole. Tentokrát u Brodku u Konice!

Foto FB

Ve středu 19. července se červený kohout opět proháněl po poli. Tentokrát si pochutnal na strništi u Brodku u Konice.

„Zasahovali jsme oběma našimi cisternami společně s HZSOL stanice Konice,  JSDH Konice, JSDH Brodek u Konice a JSDH Suchdol,“ uvedli na svém FB profilu hasiči z Protivanova. Příčina požáru je v šetření. (ber)

U Hluchova hořelo pole!

Foto FB

V sobotu po 14 hodině vyrazili do boje s červeným kohoutem k Hluchovu, kde hořelo pole. Požár se jim povedlo zlikvidovat. Příčina a výše škody je v šetření.

„Upozorňujeme, že od 12. července platí v našem kraji zákaz rozdělávání ohně v přírodním prostředí, pálení klestí na zahradách nebo například používání pyrotechniky. Rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů vydal hejtman na základě doporučení krajského ředitele HZS Olomouckého kraje.

Důvodem jsou vysoké teploty, suché počasí a také výhled na další dny. Současně se zvýšil od začátku července počet výjezdů k požárům v přírodním prostředí,“ varují hasiči. (ber)

Smrádek z polí není nic nezákonného. Nevětrejte

Ilustrační foto ekolist.cz

Dnes probíhá aplikace hnojiva v jižním segmentu města Prostějova. Práce bude provádět Statek Prostějov s.r.o. Hnojivo bude ihned zaoráváno.

Aplikace – včetně zaorávání – bude statkem dokončeno zítra (ve čtvrtek 13. srpna). Hnojení, jako běžná agrotechnická činnost, se provádí každoročně po sklizni zemědělských plodin. Občané města tak mohou v tomto období očekávat opakující se zápach z organických statkových hnojiv, neboť tuto aplikaci budou provádět i další zemědělské podniky. Nicméně hnojení polí, která jsou v těsné blízkosti obydlí, budou probíhat v co nejkratším termínu.

Kamion skončil v kukuřičném poli

foto Policie ČR

V sobotu kolem poledne přijali policisté oznámení o havárii nákladního vozidla na silnici I/46, v katastru obce Bělkovice-Lašťany na Olomoucku.

Jak z provedeného šetření vyplývá, 47letý řidič (cizinec) nákladního vozidla Daf s návěsem, který jel ve směru od Olomouce, nepřizpůsobil rychlost jízdy vlastnostem nákladu, svým vlastnostem a schopnostem a s vozidlem najel vpravo na krajnici, kde narazil do vodící desky, dopravního značení a s vozidlem havaroval do kukuřičného pole. Alkohol byl u řidiče vyloučen orientační dechovou zkouškou, ke zranění osob nedošlo. Celková hmotná škoda je odhadována na předběžně 83 000 korun. Policisté řidiči uložili pokutu v příkazním řízení.

Jde o obyčejnou lidskou závist, říká starostka Lebedová

ilustrační foto ODS.cz

 

Osmnáct tisíc metrů čtverečních půdy je v posledních týdnech nejřešenějším tématem obyvatel Smržic. Pozemek patřící synovi starostky Hany Lebedové by se totiž mohl změnit ve stavební parcely. Zatímco starostka nařčení z možného obohacení své rodiny odmítá, někteří obyvatelé si na pomoc pozvali organizaci, bojující proti korupci.

Syn starostky, Tomáš Lebeda, zakoupil sporný pozemek již před několika lety jako zemědělskou půdu. Ta by měla být v nejbližší době díky novému územnímu plánu změněna ve stavební pozemky. Na jejich prodeji stavebníkům by tak majitel vydělal nemalé peníze. „Jde o obyčejnou lidskou závist, kterou zde rozdmychávají dva lidé. Osobně jakékoli pochybení odmítám, nic nedělám o své vůli,“ sdělila PvNovinkám Hana Lebedová. O návrhu územního plánu nerozhoduje podle jejich slov starosta, ale zastupitelstvo, oddělení územního plánování Magistrátu města Prostějova a architekt.