Smržice

Tip na sobotu. Smržické vandr

ilustrační foto KČT

18. ročník akce Smržický vandr se koná tuto sobotu. Účastníky čeká turistický a dálkový pochod a cykloturistická jízda. Start je od 7 do 11 hodin ve sportovním areálu Smržice.

Pěší trasa je 5, 11, 18, 28 a 50 km, cyklotrasa pro horská kola 8, 35, 48 a 62 km, pro silniční kola 26, 33, 52 a 95 km.

Na startu dostanete mapu s popisem trasy, startovní kartu, startovní razítko a něco na zub. Účastníci, kteří měří víc než 1metr, zaplatí startovné 30,-Kč, ti menší jen 10,-Kč.

Na kontrolách dostanete razítko do startovní karty, minerálku a na některé kontrole také malou svačinku

V regionálním derby byli lepší Hanáci. Haná Prostějov – TJ Smržice 4:1

Foto Oldřich Lošťák

V 17. kole 1.B. třídy skupiny B olomouckého KFS nastoupili v regionálním derby na „umělce“ hráči Hané a Smržic.

Už v 10. minutě poslal Gábor do běhu Jakuba Nováka a ten střelou k tyči podél brankáře otevřel skóre zápasu – 1:0. V 18. minutě se vyznamenal gólman hostí Kintr, který robinzonádou kryl nebezpečnou střelu Gábora z hranice pokutového území. Ve dvacáté páté minutě už vedli Hanáci 2:0. Gábor vedl míč, ale jeho přihrávku domácí obránci srazili k Novákovi, jehož střelu pro změnu vyrazil brankář Kintr. Bohužel před volného Typnera, který zblízka dorazil.

Prokletý přejezd na Kostelecké. Osobní vůz vjel rovnou před vlak

Foto HZS Olomouckého kraje

Železniční přejezd na křižovatce Kostelec na Hané – Prostějov – Mostkovice – Smržice je pro řidiče ve špatném slova smyslu magickým místem. Stala se na něm celá řada dopravních nehod. Ta poslední dnes před půl sedmou ráno. Naštěstí se obešla bez zranění.

„Ke střetu došlo přibližně 20 minut po 6 hodině ráno. Řidič osobního vozidla na nechráněném železničním přejezdu Smržice přehlédl přijíždějící vlak a vjel do kolejiště, kde došlo ke střetu s vlakem, ve kterém se nacházelo 28 cestujících. Nehoda se obešla bez zranění,“ sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že alkohol byl vyloučen. Hmotná škoda je předběžně stanovena na 180 000 Kč.

Kluci se nudili. Na řidiče u Smržic vystrkovali holé zadky

Ilustrační foto pixabay.com

Strážníci obsluhující městský kamerový systém si minulou středu po šestnácté hodině všimli mladíků, kteří provozovali velmi riskantní povyražení. Dva kluci mladší patnácti let se o školních prázdninách zřejmě nudili, a tak vymysleli hodně nebezpečnou zábavu.

K aktivitě si vybrali most na cyklostezce vedoucí do Smržic přes severní obchvat. „Nejprve začali přelézat zábradlí a po zjištění, že to zvládnou, přidali další dovednost. Na projíždějící vozidla začali vystrkovat holý zadek," uvedl strážník Petr Zapletal. K mostu byla ihned vyslána hlídka, která mladíky zastihla při jejich odchodu. Vzhledem k velmi mladému věku jim strážníci vysvětlili, jak nebezpečně mohlo chvilkové pobavení skončit a bylo jim domluveno, aby takové sportovní výkony raději už nikdy nezkoušeli. (red)

Liška vběhla před BMW. Doplatila na to

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu pár minut po půlnoci jel mladý řidič s vozidlem BMW od Prostějova na Smržice. Při jízdě mu nečekaně vběhla z pravé strany před auto liška a došlo ke střetu, po kterém zvíře uhynulo. 

„Hmotná škoda byla v tomto případě vyčíslena na 32 000 Kč," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Že by řidič před jízdou požil alkohol, vyloučila provedená dechová zkouška. (red)

Šlapku si šláplo 451 cyklistů. Nejstaršímu je 91 let!

Ilustrační foto https://www.smrzice.cz/

Sobota patřila ve Smržicích tradiční akci, Smržické šlapce. Na start závodu se v devíti kategoriích ostavilo 451 účastníků.

Sobota patřila ve Smržicích tradiční akci, Smržické šlapce. Na start závodu se v devíti kategoriích ostavilo 451 účastníků.

Most na cyklostezce do Smržic poničil vandal. Už dvakrát

Foto Smržice.cz

Cyklostezka z Prostějova do Smržic je již v provozu. Most, který je její součástí, se stal terčem vandala, který zničil osvětlení. Škoda je vysoká, oprava bude město stát téměř 100 tisíc.

„Měsíc po otevření, které bylo 1. 7. 2021, došlo již dvakrát ze strany neznámého vandala k poškození LED osvětlení na mostní lávce. A já se ptám: co je to za člověka, který ničí nové dílo sloužící všem a chrání v noci při jízdě na mostu?! Napadají mě různá, bohužel nepublikovatelná slova. Kus utržené pásky s LED diodami či poškozené konektory s kabely mu naprosto k ničemu nejsou. Na mostu je již instalována nová, nenápadná kamera napojená na městský kamerový systém.

Cyklostezka z Prostějova do Smržic bude otevřena v červenci

ilustrační foto ber

Frekventovanou cyklostezku, spojující Prostějov se Smržicemi, uzavřela stavba severního obchvatu na jaře roku 2020. Oficiálně otevřená bude začátkem července, potvrdil prostějovský magistrát.

Nová lávka, přemosťující obchvat, má z důvodů bezpečnosti LED osvětlení v zábradlí. Podle vedení magistrátu její vybudování přišlo na 14,5 milionu.

Severní obchvat by měl být dokončen na jaře roku 2022. Investorem stavby v hodnotě 345 milionů je Olomoucký kraj. Město Prostějov se na projektu spolupodílí jak finančně, tak technicky. Na projekt je čerpána dotace ve výši 300 milionů korun. (ber)

Most na cyklostezce do Smržic měl být hotový do konce května

foto Magistrát města Prostějova

Cyklostezka z Prostějova do Smržic je stále zapovězenou trasou. Vzhledem k budování takzvaného severního obchvatu a s tím spojeného mostu nad komunikací, je její provoz již nějaký čas uzavřen. Probíhající stavební práce ale naznačují, že se situace pro cyklisty brzy změní.

„Most přes cyklostezku Prostějov – Smržice bude kompletně hotov do konce května 2021, pak bude následovat (po dohodě s investorem – hejtmanstvím a zhotovitelem - společnostmi Strabag a Eurovia) dílčí kolaudace. No a po uplynutí zákonných lhůt, bude možné cyklostezku znovu zprovoznit a to, jak odhadujeme od 1. 6. 2021. Jen doplním, že nový most bude mít z důvodu bezpečnosti LED osvětlení v zábradlí.

Cyklostezka Prostějov Smržice by měla být dokončena v červnu

Foto ber

Kvůli výstavbě severního obchvatu je od září 2019 uzavřena cyklostezka mezi Prostějovem a Smržicemi. Do provozu by měla být uvedena v červnu.    

„V době, probíhají stavební práce, nemůže stavitel dle Stavebního zákona a předpisů BOZP pohyb osob na stavbě povolit, a to z důvodu bezpečnosti a nebezpečí vzniku úrazu. Proto byla stezka uzavřena,“ uvedl náměstek primátora Prostějova Jiří Rozehnal.