akce

Chystá se podzimní prostějovský SWAP

Foto plakát

Přines a vyměň cokoliv (oblečení, boty, bižuterii, knihy, rostliny... a jiné). Akce se uskuteční 23. 10. 2022 od 14:00 do 17:00 hodin v prostorách kulturního klubu DUHA. I podzimní SWAP probíhá za podpory Statutárního města Prostějova a Zdravého města Prostějova.

„Není nic lepšího pro životní prostředí, než když nabídneme druhou šanci svým nepotřebným věcem. Přineste vše, co nepotřebujete – oblečení, boty, bižuterii a podobně. Věci musí být čisté – vyprané. Jistě si najdou svého dalšího uživatele, který bude z této výměny nadšen," usmívají se náměstkyně primátora Milada Sokolová a Alena Rašková. (red)

Policisté zahájili prázdniny celorepublikovou dopravně bezpečnostní akcí

Foto PČR

V souvislosti se začátkem letních prázdnin proběhla od čtvrtka 30. června do soboty 1. července na území Olomouckého kraje celorepubliková dopravně bezpečnostní akce pod názvem „Začátek letních prázdnin.“ Policisté z dopravní a pořádkové služby dohlíželi v našem kraji na bezpečný a plynulý provoz na silnicích. Zaměřili se převážně na kontrolu dodržování předepsané rychlosti, na správný způsob jízdy, nato zdali řidiči neřídí pod vlivem alkoholu, ale i také na technický stav vozidel.

Do akce bylo v rámci kraje nasazeno téměř 170 policistů, kteří během dvou dnů zkontrolovali bezmála 2 250 vozidel. Policisté zjistili 367 dopravních přestupků, z nichž necelých 50 oznámili příslušnému správnímu orgánu. Většinu případů však vyřídili blokovými pokutami, za které uložili celkem zhruba 130 000 korun. Nejčastěji policisté řešili nedodržení nejvyšší dovolené rychlosti, kterou překročilo 76 řidičů a dále u 61 vozidel jejich nevyhovující technický stav. V pořadí třetím nejčastějším přestupkem bylo nepoužití bezpečnostních pásů.

Sobota bude v Prostějově patřit Pernštejnům

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Význačný šlechtický rod Pernštejnů začal svou prostějovskou historii psát před 500 lety.  V roce 1522 totiž Jan IV. z Pernštejna usadil základní kámen prostějovského zámku. Město si tento akt připomene v sobotu. Místem konání lidové veselice právě zámek.

Je připraven bohatý a zajímavý program. Bude se zpívat, hrát divadlo a připomínat se bude realita středověku. „Své řemeslo předvede i kat, k vidění budou souboje i osobnosti rodu Pernštejnů,“ přidala pozvání náměstkyně primátora Milada Sokolová

Akce začne v sobotu 23. dubna ve 13 hodin a potrvá do 19 hodin. (ber)

2. dubna nemusíte vařit. Zajeďte na Lobster Food Festival do Olomouce

ilustrační foto Lobster

Jaro klepe na dveře. A s ním i první letošní olomoucký food festival. V atriu nové budovy na Envelopě (Kosmonautů 1221/2a) vás čeká bohatá nabídka jídla a pití a dobrá zábava k tomu.

Ve stylovém Bistru Paulus a okolních prostorách můžete v sobotu 2. dubna od 11 do 19hodin ochutnat více než dvě desítky specialit teplé i studené kuchyně, degustovat francouzská a moravská vína, pálenky z Hané nebo si koupit charitativní ukrajinský boršč. Připraven je také program pro děti a vystoupení několika kapel.

„Těšit se můžete na tradiční českou kuchyni i inspirace z Itálie a středomoří, masové i vege speciality, těstoviny, neapolskou pizzu, dlouze tažená masa a bohatý výběr sladkostí od našich cukrářek,“ říká Pavel Vysloužil z pořádající skupiny Lobster Group.

Začněme spolu aneb kolama dolů 2021, zvou policisté

ilustrační foto PČR

Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR, pořádá již 3. ročník preventivního projektu Začněme spolu aneb kolama dolů 2021, zaměřeného na vzdělávání a zdokonalování řidičů motocyklů na začátku motorkářské sezóny. V rámci projektu proběhne 10 společných jízd s následnou bezplatnou ukázkou výcviku na daném polygonu. Přestože limit účastníků na jednu vyjížďku je stanoven na 250 motorkářů, pořadatelé předpokládají, že samotných akcí na polygonech se zúčastní více zájemců.

První společná vyjížďka bude startovat již 17. dubna 2021. Do realizace samotného projektu se zapojují všechna centra bezpečné jízdy v České republice. Samozřejmě budou ctít v tu dobu vyhlášená omezení a opatření platná na území České republiky, proto sledujte https://www.policie.cz/clanek/zacneme-spolu-aneb-kolama-dolu-2021.aspx ohledně aktuálních informací. Je možné, že pořadatelé budou nuceni  jednotlivé akce nebo celý projekt pro tento rok zrušit.

Umělecko-společenské hry Ve-Le-Ba 2020 se vydařily

Foto Michal Bartoš

Na počátku července zorganizovala nezisková společnost Ve-Le-Ba v Drozdovské pile u Zábřehu letní zábavu pro děti. Tentokrát pod názvem Umělecko-společenské hry Ve-Le-Ba 2020. V letošním už 9.ročníku se organizátoři rozhodli zaměřit se trošku jiným směrem – učit děti umění.

Samozřejmě program zahrnoval i sportovní aktivity. V rámci umění se děti rozdělily do 3 skupin. Nejmenší měly workshop Tvořeníčko a ostatní buď Hudbu, nebo Malování. Mezi všemi účastníky probíhaly sportovní soutěže jako vodní bitvy, tunel s překvapením, závod na chůdách, běh o berlích a jiné. Hlavní sportovní soutěží byl závod Formule 1 a červencové „koulování“.

Roušky jsou zpět! Už od soboty

Ilustrační foto pixabay.com

Přestože to není tak dávno, kdy se koronavirová opatření uvolňovala a v Česku jsme se mohli nadechnout bez roušky, už ji budeme potřebovat zase. Přinášíme přehled míst, kde se bez ní neobejdete od soboty 25. července 2020.

 

Od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Toto opatření se týká také svateb a pohřbů.

Od pondělí 27. července 2020 bude omezena kapacita na vnitřních hromadných akcích na 500 osob.

Povinnost nosit roušku se netýká obchodů! (ber)

Dny Olomouckého kraje budou v Prostějově v září

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj letos slaví dvacet let. Právě v duchu narozeninové párty se tentokrát ponese druhý ročník znovuobnovených Dnů Olomouckého kraje. Konat se budou 19. září v Kolářových sadech.

„Pro ty nejmenší bude připraven bohatý doprovodný program, na své si ale přijdou všechny věkové kategorie. K dispozici budou atrakce, malování na obličej, dílničky, virtuální realita, fotokoutek, Dj a mobilní studio Radia Haná,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Oklešťěk.

Na pódiu se budou střídat místní umělecké školy, zájmové kroužky, mladé talentované kapely a jako hlavní hvězda vystoupí slovenský zpěvák Peter Aristone. Vidět budete moci integrovaný záchranný systém v akci i mobilní kino.

V Plumlově spojí pití piva a sport. Trasa vede po hospůdkách

ilustrační foto plakát

 

V kempu Žralok v Plumlově startuje v sobotu II. ročník kombinačního závodu v pití piva a trekingu. Trasa závodu tentokrát povede po hospůdkách v okolí Podhradského rybníka a startuje ve 14 hodin.

„Účastníci budou muset proběhnout celkem pět občerstvovacích stanic, kdy v každé musí vypít jedno pivo. Celkem tedy muži sedm piv za závod, ženy jedno na startu, aspoň jedno v průběhu závodu a jedno na konci," popsali organizátoři. Startovné je sto čtyřicet korun za závodníka.

Po vyhlášení výsledků bude diskotéka s DJ Michalem Papouškem. (red)

Koliba zve na pořádnou pařbu! Vybrané druhy piv za patnáct!

ilustrační foto kolibautrikralu.cz

 

Svátek pivovaru oslaví už potřetí prostějovská Koliba! Tentokrát v sobotu 17. května.

„Vpodvečer na vás čeká grilovaná kýta a od 19 hodin kapela NO-PROBLEM. Vybrané druhy piv budou celý den za výjimečnou narozeninovou cenu, pouhých  15 korun,“ lákají hostitelé.

Pokud se chcete nejen pobavit, ale také najíst a napít za rozumnou cenu, nejvyšší řas si rezervovat místa. (red)