akce

Sobota bude na hlavním náměstí patřit Dnu Země a ekojarmarku 2024

Foto plakát

Sobotní dopoledne (20. dubna) bude na náměstí T. G. Masaryka ve znamení aktivit o přírodě a ekologii.

Den Země je každoroční celosvětová událost zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network.

Pivovar Zubr slaví narozeniny a chystá velkolepou oslavu. Máme vstupenky!

Foto plakát

Jak PvNovinky již informovaly, festivalovou sezónu v Přerově opět zahájí oslava narozenin pivovaru Zubr. Ten letos slaví významné výročí od svého založení a fanoušci piva a muziky se mají na co těšit. Brány pivovaru se otevřou v pátek 26. dubna ve 14:30 hodin a vedle skvělé hudby na návštěvníky čeká neomezená konzumace piva Zubr a nealkoholických nápojů, která je v ceně vstupenky. A vy si s námi o ně můžete zahrát.

V areálu přerovského pivovaru vystoupí jako první v 15 hodin prostějovská Gabriela V.G., kterou na stage vystřídají kapely Limetall a Bastard. Lákadlem určitě bude i první z letošních 3 koncertů Pirilla a jako zlatý hřeb večera vystoupí legendární Wohnout. Protože se jedná o narozeninovou oslavu, v ceně vstupenky je již zahrnuta i neomezená konzumace piva a nealkoholických nápojů z produkce pivovaru.

Skřítek Šafránek otevírá 90. sezónu prostějovské botanické zahrady!

Foto Botanická zahrada Petra Albrechta Prostějov

Prostějovská botanická zahrada Petra Albrechta slaví letos 90. narozeniny. Na 5500 čtverečných najdete 1250 druhů rostlin z celého světa a také stezku skřítka Šafránka.

Samoobslužná naučná stezka Ekocentra Iris Prostějov návštěvníky provede tím nejzajímavějším, co je právě v botanické zahradě k vidění.

Budou představeny aktuálně kvetoucí rostliny, dozvíte se pár botanických perliček a samozřejmostí jsou i jednoduché hravé úkoly pro děti. Stezka se Šafránkem je dostupná do 26. dubna, zahrada je otevřena od pondělí do pátku v době od 8 do 15 hodin, vstup je volný. (ber)

V květnu proběhne wolkerovský historický den

Foto plakát

Při příležitosti 100. výročí úmrtí prostějovského rodáka Jiřího Wolkera si po celý rok připomínáme tvůrčí život tohoto mladého básníka.

„Ráda bych všechny občany a návštěvníky města pozvala na sobotu 11. května na náměstí T. G. Masaryka. Od 13:00 hodin zde pořádáme kulturně-společenskou akci s názvem Vzpomínka na Jiřího Wolkera. Připraven bude například kolonádní koncert, módní přehlídky na téma móda před sto lety, zazní šlágry našich babiček, písničky s flašinetem a nebudou samozřejmě chybět verše a medailonek Jiřího Wolkera. Navíc v době od 13:00 do 16:00 si budou moci zájemci po vyplnění krátkého kvízu premiérově vyrazit na našem Turistickém informačním centru pamětní minci s Jiřím Wolkerem.

Stříbrný REVOLUTION TRAIN zastavil na hlavním prostějovském nádraží. Už po osmé

Foto plakát

Unikátní protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN vyráží v rámci „REVOLUTION TRAIN TOUR – JARO 2024“ v dubnu na své tradiční jarní turné, během kterého nevynechá ani Prostějov. Je to již jeho osmá návštěva v našem městě. Vloni program navštívilo kolem 640 žáků prostějovských základních škol a více než stovka hostů z odborné i laické veřejnosti. Navštívit ho můžete dnes a ve středu.

REVOLUTION TRAIN je speciálně upravená 165 metrů dlouhá vlaková souprava, v jejímž interiéru je instalována 5D projekce, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení

o hodnotách lidského zdraví a svobody. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

Tip na víkend. Tvarůžkový festival v Olomouci

Ilustrační foto olomouc.eu

Gastronomické speciality, koncerty známých kapel a letos nově i soutěž top kuchařů o titul Tvarůžkového krále. Sedmý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu slibuje gurmánské zážitky i program plný zábavy. V sobotu 13. a v neděli 14. dubna provoní olomoucké Horní i Dolní náměstí.

Ochutnat je bude možné třeba ve formě tvarůžkových zákusků, burgerů či pralinek. K tomu nebudou chybět originální značky piv místních minipivovarů a doplní je další krajové produkty. "Loni přivítal festival více než dvacet tisíc návštěvníků a prodalo se na něm rekordních sedm tun tvarůžků. Věřím, že letošní ročník bude neméně úspěšný," uvádí náměstek olomouckého primátora pro cestovní ruch Viktor Tichák.

V sobotu se uklízelo Česko a Hloučela

ilustrační foto

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci organizovaly v Prostějově v sobotu 6. dubna Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova, ČSOP Iris a Základní škola E. Valenty.

„Uklízely se břehy Hloučely a jižní část města Prostějova. To měl na starosti Odbor životního prostředí,“ uvedla 1. náměstkyně primátora a předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová. Podle jejich slov sběrači opět biokoridor vyčistili od tun nejrůznějšího odpadu, od papíru a plastů po pneumatiky.

„Děkuji všem, kdo se akce zúčastnili,“ dodala Sokolová.

Do akce Ukliďme Česko se navíc ve stejný den zapojili také občané Vrahovic. (ber)

Nezapomeňte, zítra se uklízí Česko. I v Prostějově!

Foto archiv PVNovinky

Ukliďme svět, ukliďme Česko – dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci organizují v Prostějově v sobotu 6. dubna Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova, ČSOP Iris a Základní škola E. Valenty.

Uklízet se budou břehy Hloučely a jižní část města Prostějova, kterou bude mít na starost Odbor životního prostředí.

"Srazy dobrovolníků a výdej pytlů a rukavic budou v době od 8:30 do 9 hodin v Občerstvení u Abrahámka, v Olomoucké ulici u penzionu Stella a u hřbitova v Krasicích," uvedla jedna z organizátorek prostějovského úklidu a předsedkyně Okrašlovacího spolku mměsta Prostějova Milada Sokolová. (ber)

OBRAZEM: Festival dobrého jídla ProstěJOV! se blíží

Foto Magistrát města Prostějova

Ve dnech 31. května až 1. června 2024 se v Prostějově uskuteční už čtvrtý ročník festivalu dobrého jídla ProstěJOV! Jedná se o výjimečnou akci, která propojí originální gurmánské pochoutky se zajímavými kulturními zážitky.

„Během dvou dnů budete v zapojených restauracích a kavárnách ochutnávat výborné degustační menu. Zároveň před těmito podniky budou vystupovat místní umělci. Sami se rozhodnete, co ochutnáte, co vypijete a co budete poslouchat ve vybrané společnosti," uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že i letos se mají vaše chuťové pohárky na co těšit. Malý obrazový závdavek přinášíme už teď. (red)

Mysteriózní Galaxie květin. Jarní Flora Olomouc nabídne vesmírnou podívanou

ilustrační foto ber

Neobvyklé propojení světa rostlin a vesmíru přinese letošní 66. ročník jarní výstavy Flora v Olomouci. Hojně navštěvovaná čtyřdenní akce letos ponese podtitul Galaxie květin. Kromě propracovaných floristických instalací a dekorací se návštěvníci budou tradičně moct těšit i na zahradnické trhy a rozmanité expozice i v dalších vnitřních a venkovních částech olomouckého výstaviště.

Jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc letos proběhne od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna v areálu Výstaviště Flora Olomouc.

Hlavní expozice nazvaná Galaxie květin bude v pavilonu A vytvořena podle projektu floristy Jana Milta. „Svým futuristickým konceptem a uměleckou kreativitou slibuje přenést návštěvníky do úplně nového světa, kde se setkávají kosmické výšiny s krásou zemské květeny," uvedlo Výstaviště Flora na webových stránkách.