auta

Celníci se v Olomouckém kraji zaměřili na přetížená vozidla

foto Celní úřad Olomouc

Přetížená vozidla můžeme označit, jako jeden z negativních fenoménů dnešní doby. Ohrožují přitom bezpečnost silničního provozu, a to zejména delší brzdnou dráhou či nevhodně zajištěným nákladem. Kromě těchto zmíněných aspektů poškozují přetížená vozidla i pozemní komunikace.

Po pandemickém období došlo k navázání spolupráce mezi Celním úřadem pro Olomoucký kraj a mikroregionem Střední Haná, jenž leží na pomyslném středu mezi městy Prostějov a Přerov. Kontrolní vážení s podezřením na přetížená vozidla se zde tedy několikrát uskutečnilo na základě podnětů města Tovačov a okolních obcí.

„Obce mikroregionu jsou spokojeny s přístupem Celního úřadu pro Olomoucký kraj při spolupráci na vážení nákladní kamionové dopravy. Starostové obcí hledali lokality, které jsou vhodné pro realizaci vážení,“ uvedl starosta města Tovačov Marek Svoboda.

Hasicí přístroj do auta minimalizuje škody při požáru vozidel, vzkazují hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Pomalu se blíží čas dovolených a prodloužených víkendů, kdy mnoho lidí vyráží na cesty mimo svůj domov vlastním automobilem.  I když hasicí přístroj nepatří mezi povinnou výbavu vozu, hasiči doporučují, abyste si jej do auta pořídili. Může vám pomoci zdolat požár v jeho počátku, a tak snížit škody na vozidle na minimum.

A že požáry automobilů jsou jedny z nejčastějších, dokládají naše statistiky. Figurují hned na druhém místě. Jde také o události, při nichž vznikají jedny z nejvyšších škod. „Od začátku roku jsme vyjížděli už téměř k 26 požárům. Naposledy jsme vyjížděli v minulém týdnu ke dvěma hořícím osobním vozům do Mohelnice. Loni jsme řešili 149 požárů dopravních prostředků, v roce 2020 jich bylo 122,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

A tak se určitě vyplatí investovat pár stokorun a mít ve výbavě auta přístroj, který vám může pomoci. (red)

Hanácký Škoda sraz už v sobotu. Je zatím poslední

ilustrační foto ber

Po páté se do kempu Žralok v Plumlově sjedou v sobotu 25. června vozy s okřídleným šípem ve znaku. Milovníci škodovek se mohou těšit na celodenní zábavu a opravdové skvosty. A také si užít setkání, které je této chvíli poslední, jak oznámil za pořadatele Roman Hájek.

„Chceme tento ročník udělat na úrovni, protože to je na nějakou dobu sraz poslední. Já osobně mám mnoho zájmů, poměrně náročnou práci, a hlavně čerstvě narozeného syna, takže musím řadu věcí vypustit. Budu se teď věnovat hlavně rodině a uvidíme, snad se ke srazům zas vrátím. Přece jen, zajištění všeho potřebného, to je půl roku každodenní práce. V této chvíli musím upřednostnit jiné priority,“ sdělil PNovinkám Roman.

Radary ulovily 655 rychlíků. Jen za květen

Ilustrační foto ber

Jen za měsíc květen naměřily automatické radary v Prostějově 655 překročení povolené rychlosti v obci.

„Upozorňujeme řidiče, aby dodržovali nejvyšší povolenou rychlost a zbytečně se rizikovým chováním nevystavovali finančnímu postihu za přestupkové jednání,“ vzkazuje za Městskou policii Prostějov komisař Petr Zapletal. 

Navíc překročení nejvyšší rychlosti, povolené zákonem nebo dopravní značkou, o více jak 5 km/h a méně než 20 km/h v obci, spadá do bodového systému a řidiči jsou následně uděleny 2 body. (red)

Tip na sobotní odpoledne. Supersporty u olomoucké Šantovky

Foto Šantovka

Zájemci z řad milovníků motorových vozidel mohou už bezmála tři týdny navštěvovat výstavu historických skvostů i novinek ze světa, která nese název „S vůní benzínu“. Akce v Galerii Šantovka vyvrcholí dnes, tady v sobotu 28. května, srazem nablýskaných supersportů. Před obchodním centrem zaparkují od 14 do 18 hodin, a poté se vypraví na spanilou jízdu centrem Olomouce.

Na venkovním parkovišti se odpoledne sjede více než 30 luxusních nablýskaných vozů. Milovníci rychlých aut budou moci obdivovat jedinečné modely známých značek jako jsou Porsche, Lamborghini nebo Ferrari. „Fanoušci si je budou moci prohlédnout zblízka, do některých se posadit nebo si dokonce užít i zážitkovou projížďku. Poté supersporty společně vyjedou na spanilou jízdu centrem Olomouce,“ řekla ředitelka Galerie Šantovka Michaela Mitáčková. Partnerem srazu jsou firmy Superride a Anond Performance.

Tip na víkend. Velká cena Mohelnice v truck trialu

Foto archiv ber

Po dvouleté přestávce se v Mohelnických lomech u Křemačova budou zase konat závody v truck trialu. V sobotu 21. a v neděli 22. května se zde uskuteční třetí závod Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu VELKÁ CENA MOHELNICE TRUCK TRIAL 2022.

Trial patří mezi diváky k nejatraktivnějším disciplínám. Je svým charakterem obdobou motocyklových šlapačových soutěží. Trialové závody nejsou závody na plný plyn, nejde totiž o rychlost, ale o závody aut v abnormálně náročném terénu. Při jízdě se klade důraz na zručnost, cit, přesnost a odhad. Vyžaduje to velkou dávku odvahy a přemýšlení.

„Extrémní sport těžkých nákladních aut v abnormálně náročném terénu. Dokonalá adrenalinová záležitost, kterou si nesmíte nechat ujít," láká k návštěvě závodu Oldřich Janků za spolupořádající AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník.

Tip na výlet. Historické skvost i luxusní novinky ze světa aut a motocyklů zaparkují v Šantovce

Foto santovka.cz

Na jedny z nejstarších automobilů a motocyklů na světě se mohou od 8. až do 29. května těšit návštěvníci Galerie Šantovka v Olomouci. Téměř celý květen je věnován motoristickému světu. Kromě hlavní výstavy nazvané „S vůní benzínu”, na níž se představí především automobily a motocykly z rané produkce automobilek Škoda a Audi, se mohou lidé těšit i na doprovodný program se soutěžemi či sraz luxusních supersportů.

Ve spolupráci s oficiálním dealerem automobilů Škoda a Audi v Olomouci Samohýl Motor se přímo v pasážích Galerie Šantovka představí téměř dvě desítky strojů, z nichž většina jsou veteráni. Vedle nich si ale lidé prohlédnou i nejnovější modely, jako doklad moderního vývoje motorismu. Výstava nabídne i takové perličky, jako je L&K Voiturette z roku 1905, Škoda Popular roadster či Horch 951 A Sonderausführung. Chybět samozřejmě nebudou ani poslední modely značek Škoda a Audi. Návštěvníci si prohlédnou i evoluci modelu Škoda Octavia.

„Veteráni“ zvou na tradiční motoristickou burzu

ilustrační foto Automotoklub Prostějov

Hanácký auto moto veterán klub v AČR Prostějov pořádá v sobotu 23. dubna tradiční podzimní burzu. Na parkovišti u OD Tesco můžete i tentokrát nabídnout či sehnat nejrůznější sběratelské předměty.

Součástky ze starých automobilů a motocyklů, jízdních kol, koloběžek, šlapacích autíček, plakety, hračky, odznáčky, skleničky, vlaječky, firemní cedule ale i modely autíček, vláčků, časopisy, plakáty a řadu dalších sběratelských kousků můžete na burze najít každý rok.

„Burza začne v 8 a končí ve 12 hodin,“ přidal pozvání předseda klubu Petr Studený. (red)

Z ulic města mizí vraky

foto Magistrát města Prostějova

Město Prostějov pokračuje v úspěšném řešení problematiky nelegálního parkování vozidel s propadlou STK odstavených jejími majiteli více jak 6 měsíců na pozemních komunikacích.

„Z celkového počtu 80 vozidel s propadlou STK se podařilo Odboru správy a údržby majetku města ve spolupráci s Městskou policií Prostějov dohledat majitele 60 vozidel, kteří již svá vozidla z veřejného prostranství odstranili,“ potvrdil 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Od začátku odtahů bylo z komunikací a pozemků města odstraněno celkem 10 vozidel, z nichž 2 majitelé již odtahy uhradili a svá vozidla si tedy mohli z odstavné plochy, kde jsou odtažená vozidla skladována, vyzvednout.

Ministerstvo dopravy zpřístupňuje data z Registru vozidel i údaje o technických prohlídkách

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Občané mají nyní nové možnosti, jak si elektronicky z pohodlí domova zjistit potřebné údaje. Ministerstvo dopravy spustilo projekt Datová kostka, kde si každý může vyhledat vybrané statistiky z Registru silničních vozidel. Další novinkou je rozšíření údajů z technických prohlídek na stránce kontrolatachometru.cz. Již dva měsíce si řidiči mohou vyhledat informace z Registru vozidel na Portálu občana.

Díky Datové kostce na adrese www.dataovozidlech.cz si každý může podle zadaných parametrů vyhledat vybrané statistiky a veřejně publikovatelná data z Registru silničních vozidel. Datová kostka poslouží hlavně lidem, kteří potřebují statistické přehledy o vozidlech. Využít ji mohou například studenti jako podklad pro své seminární či diplomové práce, motorističtí novináři či odborníci z automobilového průmyslu.