doprava

Za prvního půl roku přibylo v Česku 3,5 tisíce elektroaut

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Za první pololetí letošního roku bylo celkově zaregistrováno 112 tisíc vozidel. Elektroauta se na počtu podílí 4,3 % s počtem 3 454 vozidel. Meziroční nárůst registrací je tak o 65% vyšší oproti stejnému období roku 2020.

„Elektrická a plynová vozidla si v součtu připsala 4 864 registrací, meziročně o téměř 65 % více. Z nových osobních elektrických a plynových vozidel si nejvíce registrací připsala Škoda díky 774 PHEV, 461 BEV a 341 CNG vozidlům. Se 864 LPG vozidly a 3 BEV pak následovala Dacia před Mercedes-Benz, který evidoval 280 PHEV a 75 BEV. Celkem 30 značek registrovalo v průběhu uplynulých 6 měsíců elektrická a plynová vozidla, která se v letošním roce v součtu na všech registracích podílela 4,3 %,“ uvádí Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu.

Dálnice u Daskabátu by mohla být v provozu ve čtvrtek

Foto ŘSD

Olomoucký kraj maximálně spolupracuje s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), pod jehož správu spadá dálnice D35. Ta se v sobotu 19. června vlivem vysokých teplot u obce Daskabát rozlomila. Havarovalo přitom několik aut.

„Jde o velmi nepříjemnou situaci. Olomoucký kraj se přesto, že mu vozovka nepatří, snaží o součinnost se všemi, kteří urychlenou opravu dálnice zajišťují. Nadměrnou dopravou, která se teď přesunula na krajské a místní komunikace, netrpí jen samotné vozovky, ale především lidé v obcích a městech nejen v okolí dálnice – těm nyní pod okny denně projíždí desetitisíce aut. Jsme proto ve spojení s policií a na základě komunikace s ŘSD se snažíme průběžně podávat informace,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro dopravu.

Pozor! Silnice pod estakádou je o víkendu neprůjezdná!

Foto ber

Rekonstrukce dálniční estakády v Prostějově pokračuje o tomto víkendu. Z důvodu rozšíření stávajícího mostu dálnice je uzavřena silnice pod estakádou.

Obousměrně neprůjezdný je o víkendu úsek silnice II/367, ulice Kralická, a to od kruhových objezdů v ulicích Kojetínská a Dolní. Objízdná trasa pro oba směry bez rozlišení kategorie vozidel vede ulicemi Průmyslová, Vrahovická, Svatoplukova a přes Újezd. Zákaz vjezdu do uzavřené oblasti platí také pro příměstské a městské autobusy. Zastávky Prostějov – Újezd a Prostějov – Dolní nejsou o víkendu obousměrně obsluhovány.

Dvoudenní opatření skončí ještě před pondělní ranní dopravní špičkou. vzkazuje ŘSD. (ber)

Magistrát připravuje stavbu Dopravního terminálu Újezd

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Zlepšení dopravní infrastruktury města a kvalitnější zázemí pro cestující připravuje Rada města Prostějova. Jako první krok schválila zahájení zadávacího řízení podlimitní veřejné zakázky pro vznik nového dopravního terminálu.

„Odsouhlasili jsme zaslání výzvy k podání nabídky možným dodavatelům. Celková předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 3.5 milionu korun (bez DPH),“ nastínil náměstek primátora Jiří Rozehnal a dodal, že nabídky budou logicky hodnoceny podle ekonomické výhodnosti.

„V zadávacím řízení oslovíme, výzvou k podání nabídky, osm společností. Termín dokončení projektové dokumentace je do konce dubna 2022. Realizace této investiční akce bude financována z prostředků města Prostějova,“ uzavřel náměstek Rozehnal.

Řidiči, pozor. Mozartova bude uzavřena!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Oprava vodovodu je důvodem úplné uzavírky komunikace v Mozartově ulici v Prostějově, která začne už v pondělí.

V první etapě bude Mozartova zcela uzavřena od křižovatky s ulicí Dr. Horáka směrem k ulicí Okružní, a to v době od pondělí 7. června až do 15. srpna 2021.

V druhé etapě bude Mozartova zcela uzavřena po dobu cca 20 dnů. (red)

Řidiči, pozor! Krokova je uzavřena

foto Magistrát města Prostějova

Od úterý 1. června až do 1. září 2021 bude úplně uzavřena Krokova ulice v Prostějově. Důvodem je oprava vodovodu.

Po dobu uzavírky veškerá doprava včetně vozidel hasičů a záchranné služby využije okolní komunikace. (red)

Přechod pro chodce v Kojetínské bude bezpečnější

Ilustrační foto ber

Více světla a ochranný ostrůvek – větší bezpečnost pro přecházející a lepší pohledové podmínky pro řidiče motorových vozidel. To si radní slibují od záměru na úpravy přechodu v Kojetínské ulici.

„Konktrétně se zde bude jednat o změnu stávajícího přechodu pro chodce spočívající ve stavebních úpravách včetně nového ochranného ostrůvku a nasvětlení přechodu pro chodce,“ nastínil náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Nejvýhodnější nabídku předložila společnost FCC Prostějov s.r.o., celkové náklady na realizaci stavby tedy činí cca 700 tisíc korun (vč. DPH). Konečné slovo budou mít zastupitelé. (red)

V Prostějově budou sloužit nové stacionární radarové měřiče

Ilustrační foto ber

Zbrusu nový systém, který bude hlídat bezpečnost v Prostějově, si vyžádá několika milionovou investici. Rozhodovat o ní budou zastupitelé.

„Na březnové schůzi Rady města Prostějova byla schválena zadávací dokumentace na výběrové řízení pro pořízení tří stacionárních stanic a jednoho radaru, včetně programového vybavení,“ nastínil náměstek primátora Jiří Rozehnal. Podle jeho vyjádření se nebude jednat o pouhý nákup nových stacionárních radarů. Jejich instalaci bude předcházet vybudování stanovišť pro stanice a elektro přípojky.

V pondělí se opět rozjedou všechny autobusy

ilustrační foto Olomoucký kraj

Hejtmanství v plném rozsahu obnoví veřejnou autobusovou dopravu. Ta byla částečně omezena kvůli zavřeným školám. Do běžného režimu se spoje Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje vrátí 12. dubna.

„Rozsah dopravních služeb bude stejný jako před vyhlášením nouzového stavu. Dojde především k obnovení všech školních spojů,“ řekl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Koordinátor integrovaného dopravního systému (KIDSOK) omezil školní spoje poté, co vláda uzavřela většinu školských zařízení. Vyhnul se tak vysokým ekonomickým ztrátám, které by plynuly z neefektivní dopravy.

Pozor, pod mostem pod dálnicí o víkendu neprojedete!

Ilustrační foto protějov.eu

Kvůli bourání mostu, jehož postupná demolice je součástí přestavby mimoúrovňové křižovatky na dálnici D46 v Prostějově, je od dnešního rána uzavřena silnice směrem na Bedihošť pod touto mostní konstrukcí. Provoz bude obnoven v neděli večer.

Je uzavřen úsek silnice II/150 od okružní křižovatky na ul. Dolní (motorest U kola, dříve U Rodenů) po okružní křižovatku ulic Průmyslová, Kojetínská a Kralická (u Vitany). Křižovatka na ul. Dolní je průjezdná pouze ve směru z ul. Dolní k ul. Letecké a Joštovu nám., křižovatka u Vitany má uzavřen směr k ulici Dolní, ve směrech od ul. Průmyslové, Kralické a Kojetínské je průjezdná. Objízdná trasa je vedena po ulici Průmyslové, Vrahovické a dále je možno po ul. Janáčkově, Pražské, Joštově nám. a Dolní.