doprava

Pozor! Od úterý bude uzavřena silnice Domamyslice – Seloutky

Foto Magistrát města Prostějova

V termínu od 2. dubna 2024 do 14. června 2024 bude probíhat uzavírka komunikace III/37762 od křižovatky se silnicí III/37771 po začátek obce Domamyslice.

Důvodem uzavírky je provádění stavby „III/37762 Seloutky – Domamyslice“. Délka uzavírky 2000 m. Objížďka bude vedena po II/150, dále po místní komunikaci ulice Anenská, Okružní a silnici III/37766 a III/37771. Při realizaci stavby bude trvale zachována bezpečná obslužnost, zejména pro vozidla IZS. (red)

Revoluce ve veřejné dopravě. Autobusy jezdící na objednávku

ilustrační foto Olomoucký kraj

Pokud se to povede, půjde o jednu z největších změn ve veřejné dopravě Olomouckého kraje. Hejtmanství teď připravuje studii projektu Operativní veřejné dopravy. Zjednodušeně jde o to, že malé mikrobusy by mohly během krátké doby dojíždět do některých částí kraje na objednávku, tak, jak je lidé budou zrovna potřebovat. Služba využívá moderní technologie včetně umělé inteligence.

„Zatím proběhlo první jednání a představení projektu operativní veřejné dopravy, která už v některých oblastech Česka funguje. Nechali jsme si zpracovat studii, zda by se takový systém hodil i pro náš kraj. Pokud ano, rádi bychom ho realizovali,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Hon na silniční hříšníky vyhráli policisté

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí 25. března 2024 v době od 5 do 9 hodin proběhla na teritoriu prostějovského územního odboru dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Do akce bylo zapojeno 16 policistů, kteří zkontrolovali celkem 178 motorových vozidel. „V jednom případě odhalili řidiče pod vlivem alkoholu a další dva měli pozitivní orientační test na návykové látky. V rámci kontrol byl také zjištěn řidič s vysloveným platným zákazem řízení motorových vozidel, který řídil navíc vozidlo s neplatnou registrační značkou. Dalších 28 přestupků bylo vyřešeno příkazem na místě v celkové částce 19 900 Kč," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Řidiči stále překračují rychlost

ilustrační foto Policie ČR

Za uplynulý víkend policisté v Olomouckém kraji uskutečnili několik dopravně bezpečnostních akcí. V pátek 22. března se zaměřili na řidiče, jak se věnují řízení. O den později se účastnili celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené zejména na dodržování rychlosti.

Policisté během dvou dnů zkontrolovali 430 vozidel, zjistili 154 dopravních přestupků a na pokutách vybrali 225 tisíc korun. „Nejčastější přestupek, který řešili, bylo překročení maximální povolené rychlosti, tu překročilo dvaaosmdesát motoristů. Třináct řidičů drželo při jízdě hovorové zařízení, patnáct jich jelo po dálnici bez zaplaceného poplatku a osmnáct motoristů jelo s vozidlem v nevyhovujícím technickém stavu. Policisté zároveň přistihli sedm řidičů pod vlivem alkoholu a jednoho pod vlivem jiné návykové látky," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Zemědělci míří opět do Prostějova. Ve středu omezí průjezd

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Na středu 20. března v době od 10 do 12 hodin byla ohlášena protestní akce proti neutěšené situaci v zemědělství.

Protestní jízdy zemědělské techniky budou vedeny ulicemi Wolkerova, Brněnská, Dolní, Újezd, Olomoucká a Kostelecká.

Předpokládá se zhoršený průjezd městem. (red)

Radar u Bábinky na sebe vydělal rychle

ilustrační foto ber

Není to tak dlouho, co začal fungovat radar ve Vrahovické ulici, umístěný mezi Domem služeb a potravinami U Bábinky. A hned se ukázalo, že na téhle ulici se mnoho z nás mění v automobilové závodníky.

„Za prvních 21 dnů tento přístroj zaznamenal 694 případů překročení rychlosti," uvedl na poslední tiskové konferenci náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Jen pro připomínku, radary fungují v Brněnské, Dolní, Olomoucké a Vrahovické ulici. Tak nohu z plynu, ať se vaše peněženky neprohnou. (ber)

Pozor! Mlýnská je od pondělí jednosměrná!

Foto ber

Pokud budete mířit na parkoviště v Mlýnské ulici, od městského rybníka v Drozdovicích už se tam vozem nedostanete. Komunikace je zjednosměrněna a jediná cesta vede z Palacké ulice. Rozhodnutí města je definitivní.

„Rada o tom rozhodla v prosinci, rozhodnutí nabylo právní moci v únoru," uvedl na tiskové konferenci primátor František Jura. Podle náměstka Jiřího Pospíšila se tak stalo na základě požadavků tamějších podnikatelů: "Podle dopravního inspektorátu totiž komunikace v Mlýnské ulici nesplňuje parametry pro umístění vyhrazených parkovacích míst, je příliš úzká. Podnikatelům tak vznikaly problémy s ohledem na zásobování. Dalším problémem je vjezd vozidel IZS, při obousměrném provozu a se zaparkovanými vozy po jedné straně komunikace, se pro ně ulice stala neprůjezdnou." 

Speed Marathon 2024 se blíží. Navrhněte místa pro radary policejních hlídek!

ilustrační foto Policie ČR

Stejně jako v předchozích letech se policisté v Olomouckém kraji budou neustále věnovat situaci na silnicích a dálnicích. Také letos se proto připravují na svoji účast v celostátní dopravně preventivní akci s názvem SPEED MARTATHON.

Každý rok dopravní experti vyhodnocují rok předešlý a vytvářejí dopravně bezpečnostní plány pro daná teritoria. Součástí těchto expertiz je také určování rizikových míst z hlediska překračování nejvyšší povolené rychlost. Kromě dopravních expertů však mohou i sami občané aktivně vytipovat riziková místa a upozornit na ně v internetovém hlasování. V měsíci březnu sami občané píší, kde by podle nich měli být nejčastěji policejní hlídky, a v jakých úsecích by měli vykonávat dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu.

Odstraňte vraky, vyzývá město hned tři provozovatele aut

Foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov, zastoupené Odborem správy a údržby majetku města Magistrátu města Prostějova, vyzývá k provedení pravidelné technické prohlídky (STK)/ odstranění technické nezpůsobilosti silničního vozidla, nebo k odstranění vozidla z pozemní komunikace provozovatele hned tří aut.

Jde o bílý Ford Focus, RZ: 6M6 4830, odstavený dlouhodobě v ulici M. Pujmanové, u domu or.č. 10 v Prostějově, šedý Peugeot 307, RZ: 1SZ 8097, odstavený na pozemní komunikaci Za místním nádražím v Prostějově a do třetice šedý Renault, RZ: 7M0 6759, odstavený ve Wolkerově ulici u domu or.č. 30.

Všechna tato vozidla po dobu více než 6 měsíců nesmí být podle zákona č. 56/2001 provozováno na pozemních komunikacích z důvodu marného uplynutí lhůty pro provedení pravidelné technické prohlídky.

Dopravně bezpečnostní akce odhalila řidiče pod vlivem drog i alkoholu

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí v době od 5 do 9 hodin proběhla na teritoriu územního odboru Prostějov dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Do akce bylo nasazeno celkem 16 policistů, kteří odhalili 24 přestupků, které byly vyřešeny na místě s řidiči a byly jim uloženy pokuty v příkazním řízení v celkové částce 14 900 Kč. „Dál byl odhalen jeden řidič, který měl pozitivní orientační test na návykové látky a jeden řidič pod vlivem alkoholu," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)