bezpečnost

Krajská dotace podpoří modernizaci operačního střediska městské policie

Foto Magistrát města Prostějova

Město Prostějov získalo krajskou investiční dotaci z dotačního titulu Podpora prevence kriminality.

Přijetí částky 150 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů projektu „Prostějov – Modernizace centrální UPS pro pracoviště operačního střediska městské policie“, v rámci projektů prevence kriminality, pro letošní rok na svém posledním jednání odsouhlasili radní.

Zaměstnanci Magistrátu absolvovali bezpečnostní seminář s Policií České republiky

Foto Magistrát města Prostějova

Zaměstnanci Magistrátu města Prostějova se zúčastnili bezpečnostního semináře vedeného Krajským ředitelstvím policie Olomouckého kraje.

Statutární město Prostějov společně s Krajským ředitelstvím policie Olomouckého kraje v úterý 14. března zrealizovali v prostorách kina Metro70 bezpečnostní metodický seminář „Ozbrojený útočník“ pro téměř 200 zaměstnanců Magistrátu města Prostějova. Obdobné semináře zacílené na školní prostředí město společně s policií realizovali v předchozích letech také v některých prostějovských základních školách pro pedagogický a nepedagogický personál, bez přítomnosti žáků těchto škol.

Preventivní vlak bezpečné železnice dorazí i do Olomouce

Foto ČD

Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se na české koleje vrací Preventivní vlak bezpečné železnice, společný projekt Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo. Během května ho čekají čtyři zastávky, ta první 17. a 18. května na hlavním nádraží v Olomouci.

Preventivní vlak bezpečné železnice navštěvuje česká a moravská nádraží již od roku 2007, určený je pro žáky vyšších tříd základních škol a studenty středních škol, kterým ukazuje, jak také může skončit zbytečné riskování, hazard či nepozornost v blízkosti kolejí či přímo na nich.

Jste cyklisté, připomínají koloběžkářům povinnosti policisté

Foto Plicie ČR

S příchodem jara začíná v silničním provozu opět sílit podíl koloběžek a stále oblíbenějších elektrokoloběžek. Je třeba si uvědomit, že užívání takového prostředku zejména městské mobility má svá pravidla a v případě jejich nedodržení se takový uživatel může vystavit postihu ze strany policistů, ne-li zranit sebe, či někoho jiného. Policisté se proto v tomto období zaměřují mimo jiné na kontrolu těchto jednostopých strojů a jejich uživatelů.

Upozorňují je hlavně na skutečnost, že uživatel koloběžky je cyklistou se všemi právy a povinnostmi, koloběžka je zařazena mezi jízdní kola a podléhá povinné výbavě. Můžete se s ní mimo jiné vydat na silnici, využit cyklostezek, nelze ji však k jízdě užít na chodníku, ani k přejíždění přechodů pro chodce. Tam ji můžete pouze vést.

Strážníci se zaměřili i na kontroly koloběžek

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Obliba sdílených koloběžek se stala mezi lidmi v Prostějově velice populární a samozřejmě jízda na takovém prostředku je zejména pro mladší generace hodně lákavý způsob dopravy. Ne každý je ale zodpovědný řidič a zná pravidla pro jízdu na takovémto typu dopravního prostředku. Proto se Městská policie zaměřila v rámci preventivní akce na jezdce na elektrokoloběžkách.

Jejich uživatelům zejména vysvětlila, že jezdec na takové koloběžce je podle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích účastníkem silničního provozu a pohlíží se na něj jako na cyklistu. Uživatelé koloběžek byli poučeni, že se nesmí jezdit po chodníku a jízda na takovém dopravním prostředku je určena pouze pro jednu osobu. Rovněž jsou povinni dodržovat dopravní předpisy úplně stejně, jako když jedou na kole. Další problémy, které jsou s příchodem elektrokoloběžek spojeny je parkování.

Používání zábavné pyrotechniky má svá pravidla, připomínají policisté

Ilustrační foto pixabay.com

K oslavám konce roku tradičně patří také odpalování ohňostrojů a obecně používání zábavné pyrotechniky. Předpokládáme, že tento rituál je zažitý tak důkladně, že ani v letošním, celosvětovou pandemií poznamenaném roce, si ho mnoho lidí neodpustí.

Proto jako každý rok přicházíme s preventivními radami, jak se zábavnou pyrotechnikou zacházet, abyste se nestali objektem nechtěného zájmu policistů, případně nevyvolali jinou aktivitu záchranných složek:

 

· V žádném případě nepoužívejte podomácku vyrobenou pyrotechniku, zakoupenou se nesnažte vylepšovat.

· Nekupujte zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

Otestujte, jaký jste řidič. V kampani Agresivita zabíjí

ilustrační foto plakát Agresivita zabíjí

Agresivita za volantem může mít tragické následky, varuje Česká asociace pojišťoven v nové preventivní kampani, na níž spolupracuje Policie ČR a BESIP.

Češi často jezdí rychle, nedodržují bezpečnou vzdálenost a občas ani nedávají přednost tam, kde by měli. Málokdo si ale uvědomuje, že nebezpečné jsou i reakce ostatních řidičů na tyto situace. Sedm z deseti řidičů se alespoň někdy nechá vyprovokovat k agresivní jízdě.

Nejbezpečněji se loni podle Indexu jezdilo v Olomouci. Ani Prostějov na tom není zle

ilustrační foto ber

Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měla loni stejně jako v roce 2018 Olomouc. Na následky dopravních nehod tam v roce 2019 nezemřel ani jeden člověk. Vyplývá to z žebříčku Indexu bezpečnosti zpracovaného Generali Českou pojišťovnou.

Z okresních měst zabodoval Prostějov, který se oproti loňsku nejen udržel v první desítce, ale ještě si o pět míst polepšil a skončil čtvrtý. Při nehodách zde nikdo nezemřel a jediný člověk se vážně zranil.

Pojišťovna monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst od roku 2004. Na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným či smrtelným zraněním sestavuje jejich žebříček bezpečnosti. (ber)

 

 

Je čas přezout na letní pneumatiky, je to bezpečnější!

ilustrační foto internet

 

Podle meteorologů jsme se již se zimou definitivně rozloučili. Nastal proto ten správný čas, kdy by řidiči měli vyměnit zimní pneumatiky za letní. Řada motoristů svá auta bohužel nepřezouvá a zimní pneumatiky tzv. dojíždí. Snaha ušetřit má ale za následek zhoršení jízdních vlastností a brzdné dráhy vozidla nejen za mokra, ale také za suchého počasí, zvýšení spotřeby paliva a také větší hlučnost. Testy ukázaly, že i letní opotřebená pneumatika má v létě lepší vlastnosti než opotřebená zimní.

„Pneumatiky jsou z hlediska bezpečnosti velmi důležitou částí auta a motoristé by si měli uvědomit rizika a úskalí spojená s tím, když se rozhodnou pneumatiky nepřezout. Statistiky počtu mrtvých na českých silnicích jsou bohužel neúprosné, řidiči by se proto měli chovat maximálně odpovědně nejen vůči sobě, ale také vůči svému okolí,“ řekl Dan Ťok.

Cítíte se ve městě bezpečně?, ptají se strážníci

ilustrační foto MP

 

Městská policie Prostějov připravila anketu týkající se bezpečnosti ve městě. Anketu můžete až do 12. ledna 2015 vyplnit on-line přímo na stránkách města Prostějova.

Cítíte se v Prostějově bezpečně, jste dostatečně informován o umístění kamer městského kamerového systému a monitoringu veřejných prostranství ve městě, podporujete další rozšiřování (zkvalitňování) kamerového systému, dle Vašeho názoru je kamerový systém nástrojem pro posílení bezpečnosti v obci, přál(a) by jste si rozšířit (instalaci) kamery kamerového systému do místa Vašeho bydliště, cítíte se v místech monitorovaných kamerami bezpečněji, ptají se strážníci.