bezpečnost

Používání zábavné pyrotechniky má svá pravidla, připomínají policisté

Ilustrační foto pixabay.com

K oslavám konce roku tradičně patří také odpalování ohňostrojů a obecně používání zábavné pyrotechniky. Předpokládáme, že tento rituál je zažitý tak důkladně, že ani v letošním, celosvětovou pandemií poznamenaném roce, si ho mnoho lidí neodpustí.

Proto jako každý rok přicházíme s preventivními radami, jak se zábavnou pyrotechnikou zacházet, abyste se nestali objektem nechtěného zájmu policistů, případně nevyvolali jinou aktivitu záchranných složek:

 

· V žádném případě nepoužívejte podomácku vyrobenou pyrotechniku, zakoupenou se nesnažte vylepšovat.

· Nekupujte zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

Otestujte, jaký jste řidič. V kampani Agresivita zabíjí

ilustrační foto plakát Agresivita zabíjí

Agresivita za volantem může mít tragické následky, varuje Česká asociace pojišťoven v nové preventivní kampani, na níž spolupracuje Policie ČR a BESIP.

Češi často jezdí rychle, nedodržují bezpečnou vzdálenost a občas ani nedávají přednost tam, kde by měli. Málokdo si ale uvědomuje, že nebezpečné jsou i reakce ostatních řidičů na tyto situace. Sedm z deseti řidičů se alespoň někdy nechá vyprovokovat k agresivní jízdě.

Nejbezpečněji se loni podle Indexu jezdilo v Olomouci. Ani Prostějov na tom není zle

ilustrační foto ber

Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měla loni stejně jako v roce 2018 Olomouc. Na následky dopravních nehod tam v roce 2019 nezemřel ani jeden člověk. Vyplývá to z žebříčku Indexu bezpečnosti zpracovaného Generali Českou pojišťovnou.

Z okresních měst zabodoval Prostějov, který se oproti loňsku nejen udržel v první desítce, ale ještě si o pět míst polepšil a skončil čtvrtý. Při nehodách zde nikdo nezemřel a jediný člověk se vážně zranil.

Pojišťovna monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst od roku 2004. Na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným či smrtelným zraněním sestavuje jejich žebříček bezpečnosti. (ber)

 

 

Je čas přezout na letní pneumatiky, je to bezpečnější!

ilustrační foto internet

 

Podle meteorologů jsme se již se zimou definitivně rozloučili. Nastal proto ten správný čas, kdy by řidiči měli vyměnit zimní pneumatiky za letní. Řada motoristů svá auta bohužel nepřezouvá a zimní pneumatiky tzv. dojíždí. Snaha ušetřit má ale za následek zhoršení jízdních vlastností a brzdné dráhy vozidla nejen za mokra, ale také za suchého počasí, zvýšení spotřeby paliva a také větší hlučnost. Testy ukázaly, že i letní opotřebená pneumatika má v létě lepší vlastnosti než opotřebená zimní.

„Pneumatiky jsou z hlediska bezpečnosti velmi důležitou částí auta a motoristé by si měli uvědomit rizika a úskalí spojená s tím, když se rozhodnou pneumatiky nepřezout. Statistiky počtu mrtvých na českých silnicích jsou bohužel neúprosné, řidiči by se proto měli chovat maximálně odpovědně nejen vůči sobě, ale také vůči svému okolí,“ řekl Dan Ťok.

Cítíte se ve městě bezpečně?, ptají se strážníci

ilustrační foto MP

 

Městská policie Prostějov připravila anketu týkající se bezpečnosti ve městě. Anketu můžete až do 12. ledna 2015 vyplnit on-line přímo na stránkách města Prostějova.

Cítíte se v Prostějově bezpečně, jste dostatečně informován o umístění kamer městského kamerového systému a monitoringu veřejných prostranství ve městě, podporujete další rozšiřování (zkvalitňování) kamerového systému, dle Vašeho názoru je kamerový systém nástrojem pro posílení bezpečnosti v obci, přál(a) by jste si rozšířit (instalaci) kamery kamerového systému do místa Vašeho bydliště, cítíte se v místech monitorovaných kamerami bezpečněji, ptají se strážníci.

Máte bezpečný dům? Mnohdy si to jen myslíte

Foto PČR

V minulých dnech kontrolovali policisté ÚO Prostějov vstupní prostory do panelových domů v sídlišti Hloučela v Prostějově. Kontrola se uskutečnila v rámci krajského projektu Bezpečný domov v bezpečné lokalitě.

Policisté se zejména zaměřovali na uzavírání vstupních dveří do vnitřních prostor panelových domů a domovníkům i ostatním občanům předali preventivní rady, jak zlepšit zabezpečení domů a samolepky upozorňující obyvatele domů na správné chování. Podle prostějovského policejního preventisty Františka Kořínka je základem bezpečného domu celodenní zamykání. „Je to filtr, který oddělí příležitostné pachatele. Klíče od domu musí mít jen omezený okruh lidí - nájemníci, doručovatelka apod.,“ vysvětlil s tím, že za vpuštění cizí osoby do domu musí odpovídat dospělá osoba.

OBRAZEM: Sobotní noc zase vysypávala koše

Nedělní ráno na jedné z prostějovských zastávek

 

Sobotní noc se občas i v našem poklidném městě odehrává trochu divoce. 

Dokazují to často výsledky noční "zábavy" v neděli ráno. Náš reportér dnes například zaznamenal vysypané a rozmetané koše na autobusové zastávce na Olomoucké ulici.

Inteligentní semafory jsou dobrým řešením

ilustrační foto internet

 

V souvislosti s otázkou jak nahradit stávající radary v ulicích Prostějova se stále častěji objevuje možnost instalace inteligentních semaforů se zabudovaným radarem. Mimo náměstkyně primátora Aleny Raškové se toto řešení líbí z mnoha hledisek i řediteli Městské policie Janu Nagymu.

Zařízení funguje tak, že pokud auto jede předepsanou rychlostí, přepne se trvale svítící červená na zelenou. V opačném případě zůstane na semaforu červená, která svítí tak dlouho, dokud řidič nezpomalí na požadovanou rychlost. „Inteligentní semafory fungují již na třech místech Olomouckého kraje. Jsou vhodným řešením zajištění bezpečnosti silničního provozu pro dlouhé rovné úseky na vjezdech do měst. Osobně se mi takové řešení líbí," dodala Alena Rašková.

Bezpečnost školáků budou hlídat strážníci a policisté

ilustrační foto ber

 

Od pondělka to vypukne. Do školních lavic zasednou nejen staří "mazáci", ale i ti, kdo se se školní budovou setkají vůbec poprvé. Na to, aby dorazili v pořádku, budou celý týden v Prostějově dohlížet strážníci a policisté.

"Naši lidé obsadí hned první den třináct přechodů, " informovala Jana Adámková ze skupiny prevence MP Prostějov. Strážníci budou podle ní dohlížet nejen na bezpečnost chodců, ale i na dodržování pravidel silničního provozu řidiči. "Školáci plní zážitků z prázdnin si často neuvědomí hrozící nebezpečí v podobě srážky s vozidlem, řidiči by zase měli zvýšit pozornost zvláště při projíždění kolem školních budov," dodala Adámková. 

Radary v Prostějově budou opět v plném provozu, nyní měří jen pro statistiku

ilustrační foto

Prostějovská radnice se rozhodla vypsat výběrové řízení na provoz jedenácti radarů, které budou po více než dvou letech opět hlídat neukázněné řidiče v ulicích města Prostějova.

Původní systém spolupráce se společností Czech Radar, která radary dodala, odporoval zákonům. Nyní pouze preventivně informují řidiče a rychlosti, kterou projíždí v daném úseku a údaje slouží ke statistickým účelům. Počet havárií a zranění ovšem klesl, bez ohledu na to, zda-li radary měří či ne. O novém provozovateli bude muset prostějovská radnice rozhodnout již do konce září, kdy končí výpovědní lhůta smlouvy s výše uvedenou společností.