cyklista

Jízdu na kole opilá žena nezvládla. A trefila dopravní značku

Foto PČR

V péči lékařů ve čtvrtek skončila 66letá žena, která jela na elektrokole od obce Vranovice – Kelčice na obec Žešov. Žena přejela vlevo do protisměrné části vozovky, kde vjela na nezpevněnou krajnici a čelně narazila do dopravní značky.

Po nárazu upadla, poté se zvedla a šla na pravou stranu silnice, kde si sedla a počkala na příjezd záchranářů. Při pádu utrpěla zranění lehčího rázu. Hlídka u cyklistky provedla dechové zkoušky, které byly pozitivní. „Naměřené hodnoty se zastavily na hladinách 1,37 a 1,32 promile. Žena s naměřenými hodnotami souhlasila a přiznala, že před jízdou vypila dva velké panáky tvrdého alkoholu,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Hmotná škoda byla předběžně stanovena na 20 000 Kč.

Devítiletý cyklista vjel na silnici bez rozhlédnutí

Foto Policie ČR

V sobotu v podvečer jel 9letý cyklista po chodníku v obci Čelechovice na Hané. U jednoho z místních domů vjel bez rozhlédnutí na silnici a nedal tak přednost v jízdě 41letému cyklistovi, který jel po ulici Cukrovarská ve směru od ulice Hlavní.

Nezletilec vyjel na silnici zpoza rohu domu a druhý muž na kole tak nestihl nijak zareagovat, aby střetu zabránil. Oba skončili na vozovce. Vlivem pádu došlo k poškození zaparkovaného vozidla Š Octavia. Oba cyklisté byli z místa převezeni záchrannou službou na vyšetření do nemocnice. Dechová zkouška u staršího cyklisty byla negativní. Oba účastníci měli na hlavě cyklistickou helmu. Hmotná škoda nebyla prozatím vyčíslena. "Událostí se dál zabývají policisté z dopravního inspektorátu," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Cyklistům se dopravní nehody nevyhýbají

ilustrační foto PČR

K nehodám cyklistů policisté v Olomouckém kraji vyjížděli letos v prvním pololetí celkem 110krát. 

Jednačtyřicet cyklistů, účastníků dopravních nehod, bylo pod vlivem alkoholu. "Ve stejném období v roce loňském registrujeme 105 dopravních nehod s účastí cyklisty, přičemž jednatřicet jich usedlo na bicykl posilněných alkoholem," doplnil policejní preventista Ladislav Jílek. (ber)

V Prostějově odstartuje cyklistický závod Czech Tour

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Ve čtvrtek 27. července ve 12:30 odstartuje z centra města – z náměstí T. G. Masaryka velkolepý cyklistický závod se světoznámými cyklistickými tvářemi Czech Tour 2023!

Start je plánován na 12:30 a peloton projede z náměstí T. G. Masaryka Pernštýnským náměstím, Kravařovou ulicí a pokračovat bude ulicí Plumlovskou. V této souvislosti upozorňujeme, že může dojít ke krátkodobému omezení provozu na křižovatce ulic Blahoslavova – Palackého – Plumlovská při výjezdu pelotonu po slavnostním startu. Závod pak bude pokračovat směrem na Mostkovice. Velmi proto prosíme účastníky silničního provozu i obchodníky v dotčených lokalitách o shovívavost a trpělivost.

Dvě havárky cyklistů. Za oběma je alkohol

ilustrační foto

K první havárii, na které se ve velké míře podepsalo předchozí holdování alkoholu, vyjížděli dopravní policisté na ulici Plumlovská v Prostějově v pátek navečer.

Starší cyklista jel po chodníku ve směru od Plumlova do centra města, při jízdě ale zavadil o plastovou popelnici, která spadla na stojící zaparkované vozidlo, ve kterém seděl řidič. Cyklista kontakt neustál a po střetu upadl na chodník, aniž by se zranil. Přivolaná hlídka provedla s cyklistou dechovou zkoušku, při které vyšly poněkud vyšší hodnoty alkoholu. "První se zastavila na hladině 2,72 a druhá na 2,74 promile. Cyklista nepopíral, že by před jízdou nepil a přiznal 3 piva a 4 panáky.

Hluchoněmého cyklistu s infarktem zachránila aplikace Záchranka

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Na začátku července přijalo zdravotnické operační středisko ZZS OK datovou zprávu přes aplikaci záchranka. Při zpětném volání nebylo v hovoru nic slyšet, na dotazy operátorky nikdo nereagoval. Hovor byl ukončen. Nicméně datová zpráva přišla okamžitě znova a celé se to opět zopakovalo. Následně třetí zpráva – tady už všem blikla kontrolka v hlavě „něco je špatně“ a začalo se jednat.

„Na dané číslo bylo odesláno přes portál Záchranky chatovací okno se základní otázkou a výzvou pro videohovor. A povedlo se. Na druhé straně telefonu se objevil hluchoněmý muž, kterému byly v chatovacím oknu  kladeny otázky a on se snažil ukazovat na svém těle, co jej trápí a kde, co bolí. Jednalo se o cyklistu, kterého při projížďce lesem náhle začalo bolet v nadbřišku a mírně také na hrudi.

Cyklistu sejmul Yeti

Foto Policie ČR

V pátek dopoledne jel 33letý cyklista na horském jízdním kole po cyklostezce na Rejskově ulici v Prostějově ve směru jízdy k místnímu nádraží. Souběžně s ním jelo po vozovce na této ulici, vlevo od něj, osobní motorové vozidlo, které bránilo cyklistovi ve výhledu vlevo.

Když oba dorazili na křižovatku s ulicemi Martinákova a Sladkovského, auto zastavilo v křižovatce, aby umožnilo průjezd vozidlům jedoucím po hlavní pozemní komunikaci. Cyklista se, dle svého vyjádření, domníval, že vozidlo zastavilo, aby mu umožnilo projet přes přejezd pro cyklisty na ulici Sladkovského, a proto vjel na přejezd. V tu chvíli jelo po Martinákově ulici, ve směru jízdy od Kostelecké ulice vozidlo Škoda Yeti, které řídila 33letá řidička.

Cyklista trefil zaparkované auto. V dechu měl 2 promile

Foto Policie ČR

Ve středu odpoledne jel 41letý cyklista na kole po ulici Bulharská směrem k Okružní v Prostějově. Řidičské umění ale v daný okamžik neovládal naplno a narazil do zaparkované dodávky.

„Zavazelo mu zpětné zrcátko a po kontaktu s ním se poroučel k zemi. Při pádu se zranil a sanitkou byl převezen na ošetření do místní nemocnice. Ještě před tím, mu ale dala hlídka dýchnout a bylo jasné, proč byla jeho jízda nekoordinovaná. Souvislost s havárií měla zajisté hladina 2,15 a 2,09 promile alkoholu," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Podezřelý uvedl, že krátce před tím, než sedl na kolo, vypil 4 piva a přesně nezjištěné množství tvrdého alkoholu. (red)

Kluk na kole zkřížil cestu autu. Řidička to neubrzdila

Foto Policie ČR

V úterý ráno jela starší žena ve vozidle KIA po ulici Na Hrázi v Prostějově směrem k ulici Žeranovská. A střetla se s mladým cyklistou.

„Ve stejnou dobu jel vpravo po chodníku na dětském jízdním kole 13letý chlapec, který z chodníku náhle odbočil vlevo na přechod pro chodce a chtěl se dostat na druhou stranu k rybníku. Najel ale přímo před projíždějící vozidlo a řidička, ani přes usilovné brzdění, nestihla vozidlo zastavit a střetu zabránit. Hoch spadl na zem a zranil se. Při jízdě neměl na hlavě povinnou ochrannou přilbu. Z místa ho sanitka převezla na další vyšetřen," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Dechová zkouška byla u obou účastníků nehody negativní. Na vozidle vznikla hmotná škoda 15 000 Kč.

Dvě nehody, dva zranění cyklisté

ilustrační foto

Ve čtvrtek večer jel 38letý řidič ve vozidle Š Felicia z Vrbátek směrem na Kralice. Na křižovatce se silnicí II/150 nereagoval na stopku, protože ji zřejmě přehlédl a najel do křižovatky, kde narazil do cyklisty, který jel po hlavní komunikaci od Prostějova na Dub. Při nehodě byl cyklista vážně zraněn a sanitním vozem byl převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci.

Dechová zkouška nepotvrdila, že by některý z účastníků řídil pod vlivem alkoholu. Hmotná škoda byla vyčíslena 50 000 Kč. V souvislosti s nehodou byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.