náměstí

OBRAZEM: Náměstí stále žije

Foto ber

Až do 23. prosince můžete na prostějovském hlavním náměstí využít nabídky vánočního jarmarku. Najdete tam jak něco k zakousnutí či napití, tak možnost zakoupit vánoční dárky. A také můžete pozdravit Jirku.

Využít můžete i mobilní kluziště. V provozu je denně od 9 do 21 hodin. Výjimkou je 24. a 31. prosinec, kdy bude otevřeno v době od 9 do 16 hodin. Kluziště bude fungovat do 1. ledna 2023. (ber)

Na náměstí přibude 78 stromů

Foto archiv PVNovinek

Už v pondělí přibude na prostějovském hlavním náměstí 78 jehličnatých stromů. Ten největší přijede z Vrahovic.

Celkem 77 stromků na náměstí dodají Lesy města Prostějova. „Ozdobeny budou do středy 25. listopadu, aby vše bylo připraveno na slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Rodiče a prarodiče se tak budou moci pokochat pracemi svých dětí,“ informovala první náměstkyně primátora Milada Sokolová.

V pondělí také na náměstí dorazí z Vrahovic stříbrný smrk, který městu věnovali soukromí dárci. „Bude osvětlen, jako každý rok, úsporným LED osvětlením,“ doplnil náměstek Jiří Pospíšil. (ber)

OBRAZEM: Hlavní náměstí ožilo veterány

Foto ber

Už po čtyřiadvacáté si tuto neděli daly na prostějovského hlavním náměstí sraz auto a moto veterány. A vzbudily obrovský zájem.

Vozy a motocykly nejrůznějšího stáří a značek absolvovaly mimo jiné soutěž elegance a projížďku ulicemi města. Prohlédnout si letité unikáty přišly stovky lidí.  „Osobně jsem u vytržení z dvoudveřového Buicku z roku 1931. Ta loukoťová kola jsou prostě bomba," netajil se pan Jiří. Jiná návštěvnice zavzpomínala u stanoviště motocyklů: „Tatínek vlastnil Zündapp 750, německou válečnou motorku. Když začal chodit s mamkou, musel ji vyměnit a Jawu. Ta totiž měla sedadlo i pro spolujezdce.

OBRAZEM: Kvetoucí náměstí potěší oko

Foto ber

Kvetoucí prostějovské hlavní náměstí se odělo do pestré palety barev.

S potěšením na záplavu květů pohlíží nejeden návštěvník náměstí.... (ber)

Strom už stojí!

Foto ber

Své místo na prostějovském hlavním náměstí v pondělí dopoledne zaujal letošní vánoční strom. Městu jej daroval soukromý majitel z Lipové.

Smrk, seřezaný na tradičních 12 metrů, bude slavnostně rozsvícen 27. listopadu. "V tento den bude vyhlášeno i jeho jméno, které bude vybráno na základě výsledků ankety, která se letos koná už potřetí," uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

První pojmenovaný prostějovský vánoční strom, douglaska tisolistá, dostal jméno Charlotta – Sněhulka I., vloni nesl smrk pichlavý jméno Horáček.  (ber)

Na náměstí bude k vidění netradiční pojízdná vánoční výstava

Foto Mira Macík

Deset let a bezmála 70 rodin u vánočních stromečků. Tak by se dala stručně shrnout podstata projektu Venduly Burgrové, který bude k vidění před Vánoci na náměstí, a to hned vedle vánočního stromu. Výstavním prostorem bude netradičně interiér nákladního automobilu a navštívit ji můžete 21., 22. a 23. prosince od 16.00 do 19.00 hodin.

K tomuto netradičnímu řešení expozice výstavy dospělo vedení pořádajícího Kulturního klubu Duha kvůli aktuální epidemiologické situaci, která nedovoluje uspořádání výstavy v klasické galerii.

„Do dodávky budou vstupovat návštěvníci výstavy jednotlivě a prostor bude po celou dobu otevření ventilován,“ uvedl kurátor výstavy Mira Macík.

Starý Prostějov: Náměstí a dům U Zeleného stromu

Foto archiv Palírna U zeleného stromu

Dnešní fotografie pochází z let 1950–59. Zachycuje nynější náměstí TGM a radnici.

A také dům U Zeleného stromu. Ten už ovšem nesl název Starorežná, který společnost měla od znárodnění v roce 1948 v různých podobách až do roku 2016. (ber)

Sobotní dopoledne aneb Děláte své noviny!

ilustrační foto

Stále častěji nám posíláte své postřehy a fotografie. Tím se vlastně stáváte tvůrci PvNovinek. A my jsme fakt moc rádi. Protože to znamená, že vás PvNovinky baví a zajímají. A to je právě ono! 

Tak třeba náš stálý čtenář pan Pavel nám poslal snímky ze sobotní procházky po náměstí. „Skupina se zpěvem Hare Krišna skoro roztančila náměstí. Já jsem pokračoval k Prioru, tam se už stěhují nájemci a vrcholí poslední práce,“ napsal k fotografiím pan Pavel. „Když jsem fotil průčelí budoucí Zlaté brány, poznamenala moje žena, že myslela, že skla na fasádě bude víc, že toho šedého betonu je tam na její vkus až příliš. Slyšel to chlapík, co šel okolo, a povídá: Mladá paní, to je nové prostějovské nádraží, přes Svatoplukovu až sem povedou koleje!“ A smál se.

Město žádá opět o dotace na opravu náměstí

ilustrační foto internet

 

Oprava náměstí TGM by měla přijít na více než dvacet milionů korun. O dotaci na rekonstrukci žádá město Prostějov znovu. „Neradi bychom tuto akci zaplatili celou z městské kasy,“ nechal se slyšet primátor Miroslav Pišťák.

Žádost o dotaci směřuje magistrát do Regionálního operačního programu. Kdyby peníze obdržel, s rekonstrukcí začne až po oslavách sta let radnice, tedy koncem roku 2014. „V městské pokladně peníze na rekonstrukci máme, mohli bychom ji uhradit sami. Osobně jsem ale toho názoru, že dvacet milionů můžeme investovat do věcí, které Prostějov potřebuje mnohem více,“ dodal Miroslav Pišťák. (ber)

V sobotu megakoncert na náměstí! JAM na TGM!

ilustrační foto FB

 

Již zítra se uskuteční další koncert doporučený grantovou komisí města Prostějova - JAM na TGM!

"Pro prostějovské a doufám i mimoprostějovské posluchače jsme připravili plné odpoledne rockové muziky", uvedl Mira Hasa, majitel klubu Apollo, jeden z hlavních organizátorů koncertu.