náměstí

Místo lékárny bude cukrárna a kavárna s hernou pro děti

ilustrační foto ber

Městským prostorám pro podnikání ubývají nájemci. Už před několika měsíciskončila lékárna v domě  U černého orla,  osiřely prostory v městských lázních, kde sídlila prádelna a čistírna, výpověď z provozovny na náměstí TGM dala  i firma Dési.

„Výpověď jsme obdrželi 30. ledna od majitelky, výpovědní lhůta je tříměsíční," potvrdil tehdy PvNovinkám jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša s tím, že důvod nebyl uveden. Podle náměstkyně primátora Marcely Župkové má o prostory zájem několik subjektů. „Největší její zájemce, který by zde chtěl otevřít pizzerii s čínskou pizzou," sdělila Župková na poslední tiskové konferenci. 

Nového nájemce má po dlouhé době bývalá lékárna U černého orla. Provozovna s více než stoletou tradicí, už léky vonět nebude. Nájemce zde otevře cukrárnu kavárnu s hernou pro děti. (ber)

Starý Prostějov. Socha Sputnik

Foto archiv ber

Na fotografii z roku 1965 je zachycena část tehdejšího náměstí 9. května. Tehdy mu ještě nevévodil "Vladimír", ale skulptura nazývaná Sputnik.

Sputnik 1 (rusky Спутник-1) byla první umělá vesmírná družice Země, která odstartovala v roce 1957 kosmickou éru lidstva. Na oběžnou dráhu ji vyslal Sovětský svaz. Způsobila šok v západních politických kruzích a nadšení u vědců na celém světě.

Kdepak je jí asi konec.... (ber)

V Prostějově vznikne nové náměstí. V místě bývalého židovského města

Foto Magistrát města Prostějova

Parkovací stání na křížení ulice Uprkova, Kostelní a Koželuhova nahradí živé parkové náměstí s bohatým množstvím zeleně (celkem 13 nových stromů), s kvalitními povrchy, novým vodním prvkem a mobiliářem k posezení.

Citlivá úprava z pera atelieru Gogolák + Grasse velkou měrou navazuje na bohatou historii této lokality. Podrobný návrh nového náměstí vychází z již dříve zpracované územní studie Jižního centra města.

Starý Prostějov. Náměstí U templu

Foto SOkA

Dnešní fotografie pohází z roku 1915. Pokud tipujete, že jde o nynější náměstí Svatopluka Čecha, je to správně.

Náměstí se od 31. května1881 jmenovalo U studně (Brunnen-Platz), ale to nevydrželo ani měsíc. Od 10.6.1881 neslo název náměstí U templu. Od 13. listopadu 1940 náměstí U reálky (Bei der Realschule) a od 27. července 1945 ho známe jako náměstí Svatopluka Čecha. (ber)

Vánoční strom bude letos zřejmě z městských lesů

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Až do konce října mohou majitelé nabídnout Magistrátu města Prostějova strom, který by ozdobil sváteční náměstí ve vánoční čas. Preferovaný je smrk o výšce zhruba 15 metrů, rovně rostlý s rovnoměrnými větvemi do všech stran. Dárce se zatím ale nenašel.

„Myslím, že svůj díl na tom má i kritika, která se v posledních letech na prostějovské vánoční stromy strhla. Lidé se o ně léta starali, většinou se k nim vázal nějaký osobní příběh. Darovali je v dobré víře, že udělají radost,“ posteskla si 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Podle jejích slov tedy zadání dostaly Městské lesy. „Lesáci svůj revír znají a určitě nějaký vhodný strom najdou,“ dodala náměstkyně. (ber)

Dámy se popraly na náměstí. Kvůli pomluvám

ilustrační foto pixabay.com

V pondělí v ranních hodinách si strážníci vykonávající kontrolní činnost a dohled na dodržování veřejného pořádku v centru města, povšimli dvojice vzájemně se napadajících žen. Hlídka obě dámy od sebe oddělila a zabránila jim v dalším napadání.

Důvod jejich konfliktu byl ten, že dvaačtyřicetiletá žena měla šířit lži o čtyřiatřicetileté ženě. Mladší jí chtěla její chování vymluvit, přičemž došlo k ostré výměně názorů. Hádka vyvrcholila vzájemným fyzickým napadením obou aktérek. „Své jednání budou obě ženy vysvětlovat u příslušného správního orgánu, kde byla celá věc předána, pro podezření z přestupku proti občanskému soužití," konstatovala komisařka Tereza Greplová. (red)

OBRAZEM: Náměstí stále žije

Foto ber

Až do 23. prosince můžete na prostějovském hlavním náměstí využít nabídky vánočního jarmarku. Najdete tam jak něco k zakousnutí či napití, tak možnost zakoupit vánoční dárky. A také můžete pozdravit Jirku.

Využít můžete i mobilní kluziště. V provozu je denně od 9 do 21 hodin. Výjimkou je 24. a 31. prosinec, kdy bude otevřeno v době od 9 do 16 hodin. Kluziště bude fungovat do 1. ledna 2023. (ber)

Na náměstí přibude 78 stromů

Foto archiv PVNovinek

Už v pondělí přibude na prostějovském hlavním náměstí 78 jehličnatých stromů. Ten největší přijede z Vrahovic.

Celkem 77 stromků na náměstí dodají Lesy města Prostějova. „Ozdobeny budou do středy 25. listopadu, aby vše bylo připraveno na slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Rodiče a prarodiče se tak budou moci pokochat pracemi svých dětí,“ informovala první náměstkyně primátora Milada Sokolová.

V pondělí také na náměstí dorazí z Vrahovic stříbrný smrk, který městu věnovali soukromí dárci. „Bude osvětlen, jako každý rok, úsporným LED osvětlením,“ doplnil náměstek Jiří Pospíšil. (ber)

OBRAZEM: Hlavní náměstí ožilo veterány

Foto ber

Už po čtyřiadvacáté si tuto neděli daly na prostějovského hlavním náměstí sraz auto a moto veterány. A vzbudily obrovský zájem.

Vozy a motocykly nejrůznějšího stáří a značek absolvovaly mimo jiné soutěž elegance a projížďku ulicemi města. Prohlédnout si letité unikáty přišly stovky lidí.  „Osobně jsem u vytržení z dvoudveřového Buicku z roku 1931. Ta loukoťová kola jsou prostě bomba," netajil se pan Jiří. Jiná návštěvnice zavzpomínala u stanoviště motocyklů: „Tatínek vlastnil Zündapp 750, německou válečnou motorku. Když začal chodit s mamkou, musel ji vyměnit a Jawu. Ta totiž měla sedadlo i pro spolujezdce.

OBRAZEM: Kvetoucí náměstí potěší oko

Foto ber

Kvetoucí prostějovské hlavní náměstí se odělo do pestré palety barev.

S potěšením na záplavu květů pohlíží nejeden návštěvník náměstí.... (ber)