alkohol

V pátky jezdí řidiči rychle a v pondělí se zbytkovým alkoholem

ilustrační foto Policie ČR

Jak policisté počátkem roku avizovali, snaží se snížit počet tragických dopravních nehod na silnicích v Olomouckém kraji, a za tímto účelem zvyšují dohled nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu.

V pátek 27. ledna se zapojili do letošní druhé celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti jízdy motorových vozidel. "Při akci jsme zkontrolovali přes 200 vozidel. Zjistili jsme 83 dopravních přestupků a 74 z nich jsme vyřídili na místě. Od řidičů jsme vybrali 56 tisíc korun. Sedmdesát řidičů překročilo nejvyšší povolenou rychlost. Pod vlivem alkoholu jsme žádného řidiče nepřistihli, ale pod vlivem jiných návykových látek jsme jednoho hříšníka nachytali," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Opilého majitele německý ovčák absolutně neposlouchal

ilustrační foto městská policie

Minulou sobotu v odpoledních hodinách bylo přijato prostřednictvím linky 156 oznámení týkající se opilce, který má svého psa na volno a ten doráží na menšího psa oznamovatele.

„Strážníci nedaleko centra města zkontaktovali sedmašedesátiletého muže v podnapilém stavu. Jeho pes nekontrolovaně pobíhal okolo, a to i do frekventované silnice mezi projíždějící auta. Na povely svého pána nijak nereagoval. Strážníci situaci vyřešili tím, že neposlušného německého ovčáka za pomoci odchytových pomůcek odchytili a předali majiteli, který si ho poté připnul na vodítko," informovala komisařka Tereza Greplová. Protiprávní jednání hlídka s mužem vyřešila uložením pokuty příkazem na místě. Následně se dotyčný odebral i se svým psem k domovu. (red)

Výjezd nenašel, chtěl prorazit plot. V dechu měl přes 3 promile

Foto Policie ČR

Větší dávka alkoholu stála zřejmě za pondělní dezorientací šedesátníka, který při vjíždění do areálu společnosti na ulici Letecká v Prostějově, narazil do oplocení.

Ke stojícímu vozidlu Toyota RAV, které řídil, přišel zaměstnanec firmy a chtěl vzniklou situaci řešit. Na to podezřelý zareagoval tak, že chtěl vycouvat. Zaměstnanec se ale postavil za vozidlo a tím mu jeho plán překazil. "Ovlivněný muž se ale nehodlal vzdát a rozjel se dopředu proti oplocení, které až na pátý pokus prorazil a vyjel směrem k STK. Na dané ulici ještě během otáčení vozidla narazil do zaparkované škodovky a ujížděl směrem k ulici Dolní. Hlídka, která již byla o jeho počinu informována, ještě na ulici Letecká řidiče vozidla Toyota předepsaným způsobem zastavila a ztotožnila.

Opilec se dobýval na úřad

ilustrační foto ber

V pondělí v odpoledních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci řešit problémy s podnapilým mužem, který se snažil za každou cenu dostat na úřad, kde si chtěl vyřídit nový občanský průkaz. Nechtěl pochopit, že v takovém stavu, a navíc bez objednání nemůže být do budovy ostrahou vpuštěn.

„Dvaačtyřicetiletý muž se choval nevhodně. Vulgárně pokřikoval na přítomné osoby, čekající na vyřízení osobního dokladu. Strážníci dotyčného muže vyzvali k zanechání protiprávního jednání a vykázali ho ven. Muž i nadále svým chováním narušoval veřejný pořádek a snažil se vrátit zpět. Jelikož neuposlechl výzvy zakročujících strážníků, byl předveden na služebnu Policie ČR, teprve v tomto okamžiku se uklidnil.

Ustlal si v příkopě. I s kolem

ilustrační foto městská policie

V úterý ve večerních hodinách vyjížděla hlídka prověřit telefonické oznámení týkající se ležícího muže v příkopě v okrajové části Prostějova. V uvedené lokalitě strážníci nalezli ležící osobu s jízdním kolem.

„Devětapadesátiletý muž byl v mírně podnapilém stavu, zraněný nebyl a ani si na žádnou bolest nestěžoval. S hlídkou komunikoval. Jeho stav nevyžadoval lékařské ošetření, proto jej hlídka doprovodila do nedalekého bydliště, kde byl předán manželce," uvedla komisařka Tereza Greplová. To, jestli se dotyčný pohyboval před pádem na zem, na kole nebo šel pěšky, se strážníkům zjistit nepodařilo. (red)

Odmítnutím testu na drogy či alkohol se trestu nevyhnete, vzkazují řidičům policisté

ilustrační foto Policie ČR

Pokud se na cesty vydáte co by řidič, musíte dodržovat stanovená pravidla. Jedním z mnoha je zákaz řízení pod vlivem alkoholu a drog. Pokud se při silniční kontrole, nebo po dopravní nehodě, odmítnete testům podrobit, nevyhrajete.

„Řidiči, kteří odmítnou spolupracovat a nepodrobí se žádné zkoušce, si možná myslí, že na to vyzráli, ale to se mýlí. V přestupkovém řízení jim hrozí trest – zákaz řízení od 1 roku až do 2 let a také peněžitá sankce ve výši 25.000 až 50.000 Kč," sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Tereza Neubauerová. (ber)

Z lavičky v centru putoval rovnou na záchytku

ilustrační foto Městská policie

V úterý strážníci v odpoledních hodinách řešili problémy opilého muže, který se uvelebil na lavičce v centru Prostějova.  Na jeho stav upozornila kolemjdoucí žena, která se mu snažila pomoci.

Po přistoupení blíže bylo přivolané hlídce zcela jasné jeho značné ovlivnění alkoholem. Své chování neměl starší muž úplně pod kontrolou. „Nekomunikoval, byl pomočený, čímž vzbuzoval veřejné pohoršení. Postavit se na vlastní nohy a samostatné chůze nebyl vůbec schopen. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj strážníci naměřili 2,47 promile alkoholu," informovala komisařka Tereza Greplová. Po vyšetření lékařem převezla hlídka čtyřiašedesátiletého muže na záchytnou stanici do Olomouce. Zjištěné protiprávní jednání, kterého se ve svém stavu dopustil, projedná příslušný správní orgán.

Opilou řidičku v bavoráku zastavil až sloup

Foto Policie ČR

V sobotu ve 21:15 hodin řídila 28letá žena osobní motorové vozidlo BMW 320 po ulici Jezdecká v Prostějově ve směru jízdy na ulici Dolní a způsobila dopravní nehodu.

„Při najíždění na hlavní silnici v křižovatce Jezdecká – Dolní nezvládla řízení vozidla a při odbočování vlevo vyjela vpravo mimo komunikaci, kde narazila pravou stranou do rodinného domu. Poté vozidlo pokračovalo rovně po chodníku s cyklostezkou a následně narazilo do sloupu veřejného osvětlení, kde se zastavilo.

Ve sklepě se zloděj slušně napakoval. Odnesl kola i alkohol

ilustrační foto ber

Mezi 2. a 4. lednem využil neznámý pachatel příležitosti, která se mu naskytla v Prostějově na ulici J. B. Pecky. Otevřel nezabezpečené dveře sklepní kóje, které zřejmě majitelé zapomněli zamknout a poodnášel z ní spoustu věcí.

„Poškozený zjistil, že mu chybí dvě jízdní kola, dvě dětské sedačky na jízdní kolo, cyklistická přilba, několik lahví s obsahem 30 litrů slivovice, 6 lahví s obsahem tvrdého alkoholu a 9 lahví vín různých značek. Poškozeným tak vznikla škoda za 46 500 Kč. Po oznámení a zjištění všech okolností případu jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody," konstatovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Ustlal si na ulici. Byl na mol

Ilustrační foto pixabay.com

Prověřit oznámení o ležícím muži v okrajové části města vyjížděla hlídka prostějovských strážníků ve středu po osmnácté hodině. V uvedené lokalitě se nacházel na zemi ležící muž, u kterého bylo na první pohled zcela evidentní, že je ovlivněn alkoholem.

Komunikace s ním byla velmi obtížná, a navíc opilec nebyl schopen samostatné chůze. „Strážníci u muže provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem, kdy mu byla naměřena hodnota 2,90 promile alkoholu," uvedl inspektor Petr Zapletal s tím, že následovalo vyšetření lékařem a poté hlídka šestačtyřicetiletého muže převezla na Protialkoholní a záchytnou stanici do Olomouce k vystřízlivění. (red)