alkohol

Sladký spánek, hořké probuzení. Mládenec přišel o věci za 6 tisíc

ilustrační foto Městská policie

Na ulici Komenského v Prostějově si z pátku na sobotu ustlal na schodech před budovou KAS Centra 21letý mladík a usnul. Tvrdého spánku využil neznámý lapka a ukradl mu batoh, který měl poškozený položený ve své blízkosti.

Díky nepozornosti a zřejmě také díky nevhodnému výběru místa k nocování přišel o reproduktor, mikinu, mobil s nabíječkou, platební kartu a osobní doklady. Škodu, kterou mu pachatel způsobil, si vyčíslil na 6 350 Kč. „Případ šetříme pro trestné činy krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Mladá žena pod vlivem a bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

Za volantem neměla vůbec co dělat 24letá mladá žena, kterou kontrolovala policejní hlídka na ulici Za Branou v Kostelci na Hané.

Na pokyn policistů zastavila ve večerních hodinách vozidlo Š Fabia a při kontrole se podrobila i dechové zkoušce, která byla pozitivní s hodnotami 1, 34 a 1, 37 promile alkoholu. S výsledkem souhlasila a doznala, že před jízdou pila víno a jednu dvanáctku. Policisté u řidičky provedli i orientační test na návykové látky také s pozitivním výsledkem na amfetaminy a metamfetaminy. K tomu uvedla, že před dvěma dny pervitin užila. A do třetice se zjistilo, že není ani vlastníkem žádného řidičského oprávnění.

Nové bydliště a hned problém. Strážníky zavolali sousedé

ilustrační foto Městská policie

Co vše můžou způsobit zapomenuté klíče v zámku, o tom se přesvědčil osmadvacetiletý muž minulou neděli, když se po šesté hodině ranní vracel domů ve stavu společensky unaveném. Když chtěl odemknout dveře od bytu, neočekávaně to nešlo.

Myslel, že se spletl, a tak zkoušel otevřít i jiné dveře opět bez úspěchu. Jeho podezřelé chování neuniklo pozornosti všímavého souseda. Ten v domnění, že se jedná o zloděje, celou událost raději nahlásil na městskou policii. Hlídka po příjezdu na místo ověřila totožnost neznámého muže a dále zda se nejedná o osobu v pátrání. „Nejednalo se o zloděje, ani žádného recidivistu, ale byl to nový nájemník. Do bytu se nemohl dostat, jelikož přítelkyně zapomněla klíče v zámku zevnitř bytu. Dobře to dopadlo a všichni mohli odejít v klidu do svých domovů," dodal strážník Petr Zapletal. (red)

Číšník mu nedovolil nalévat vlastní slivovici. V baru pak létala facka, lahev i tekla krev

ilustrační foto Městská policie

Strážníci řešili ve středu o půl desáté večer incident, který se odehrál mezi obsluhou a zákazníkem v baru poblíž centra Prostějova. Devětadvacetiletý muž s sebou přinesl láhev slivovice.

„Tu chtěl nalévat hostům, kteří seděli u stolu. Obsluhou byl upozorněn, aby vlastní alkohol nenaléval zákazníkům. Provozovatelka, která později dorazila na místo, se mu nejprve snažila vysvětlit, že není vhodné nalévat hostům přinesený alkohol z domu. Ani tohle upozornění však nebral vážně. Žena se naštvala a uštědřila mu klasickou facku. Reakce byla okamžitá a velice překvapující.

S třemi promile sedl za volant náklaďáku. A havaroval

foto Policie ČR

Tahač s návěsem plným dřeva v úterý odpoledne havaroval mezi obcemi Hvozd a Luká. Řidič pod vlivem alkoholu najel s autem vpravo na nezpevněnou krajnici, která pod tíhou vozu povolila a souprava se sesunula do travnatého břehu, kde se převrátila na bok.

„Nezraněný 33letý řidič cizí státní příslušnosti chtěl od nehody odejít, ale zabránili mu v tom hasiči, kteří se na místě nacházeli. Jakmile se hlídka dostavila na místo, byl řidič vyzván k dechové zkoušce, která vykázala dost vysoké hodnoty a to 2, 83 a 2, 81 promile alkoholu v dechu. Nezodpovědný řidič se k požití alkoholu před jízdou hlídce přiznal, ale nebyl schopen říci, kolik toho vypil. Z místa byl sanitkou převezen na ošetření a v nemocnici zůstal na pozorování do ranních hodin," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. Hmotná škoda byla předběžně stanovena na 530 000 Kč.

Novinka z Palírny vítězí i na poli designu. Etiketa vyhrála na prestižní soutěži Design Awards

foto Palírna U zeleného stromu

Heffron z nejstarší palírny v Evropě, Palírny U Zeleného stromu, je oblíbený pro svou výraznou a zároveň velmi jemnou chuť. Nyní byl oceněn také za svůj vzhled. V mezinárodní designové soutěži získal stříbrnou medaili v kategorii Cena za design obalů 2020–2021. Inspirací pro vizuál lahve byly dopisy legionářů a jejich dlouhá cesta domů. Heffron je totiž jméno poslední lodi, která přepravovala legionáře z Ruska do Evropy. Tvůrcem oceněné etikety je grafický designer s mezinárodními zkušenostmi Martin Zouhar.

Soutěž „Design Award and Competition“ je nejprestižnější a nejvlivnější ocenění za design a poskytuje inspiraci pro designéry, umělce, architekty, značky a designové agentury. Logo vítězné ceny „Design Award“ symbolizuje designovou hodnotu oceněných produktů, projektů a služeb. Průhledná skleněná láhev Heffronu má štítek z texturovaného krémového papíru s perforovaným razítkem a místy lesklým lakem. Etiketa je potištěna třemi pantonovými barvami. “Výzvou pro mě bylo autenticky, poutavě a důstojně interpretovat hodnoty československých legií na značce,” říká Martin Zouhar.

Opilec se válel v trávě. Skončil špatně

ilustrační foto Městská policie

Nechtěně, a ještě s pomocí alkoholu na sebe upozornil sedmatřicetiletý muž. Hodně společensky unavený si chtěl minulé pondělí odpočinout v ulici Kostelní, a tak si lehl do trávy.

Jeho podivné chování si všimli kolemjdoucí lidé a na městskou policii nahlásili ležícího neznámého člověka. Vyslaná hlídka nalezla muže v oznámené lokalitě. Byl bez zranění a na první pohled bylo z jeho chování patrné, že je pod vlivem alkoholu. Tím jeho komplikace teprve začaly. „Při zjišťování totožnosti vyšlo najevo, že se jedná o osobu hledanou Policií. A tak strážníci neprodleně dotyčného předvedli na obvodní oddělení a zde předali Policistům ČR k dalším úkonům," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Opilá žena měla zkopat manžela

Ilustrační foto ber

Problémy manželského vztahu řešili včera po třiadvacáté hodině prostějovští strážníci. Vše začalo pozdním příchodem manželky domů. Ta se navíc vrátila opilá.

„Manžel jí vyčetl způsob, jak se k němu chová, a nastaly komplikace. Po slovní výměně názorů měla šestatřicetiletá žena napadnout svého o pět let staršího manžela údery a kopy do oblasti hlavy. Tímto fyzickým útokem mu způsobila tržná poranění na hlavě,“ uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že hlídka napadenému přivolala záchrannou službu, která jej odvezla na lékařské ošetření do nemocnice. Žena neměla žádné viditelné zranění a potyčkou mezi partnery nebyla způsobena škoda na majetku.

Z cizinců bez povolení k pobytu řídil ten středně opilý. Vyhoštěni byli všichni

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí dvě hodiny po půlnoci kontrolovali policisté oddělení hlídkové služby v Plumlovské ulici v Prostějově osobní automobil Fiat Punto a jeho posádku. Ihned po zastavení vozidla policisté poznali, že všichni tři muži jsou pod vlivem alkoholu. Jejich podezření se u řidiče potvrdilo provedenými dechovými zkouškami, kterými změřili hodnoty 1,48 a 1,53 ‰ alkoholu v dechu. S výsledkem zkoušek padesátiletý Ukrajinec souhlasil a přiznal vypití piva, jehož množství ani čas konzumace nebyl schopen blíže specifikovat.

„Protože se jednalo o cizince ze země mimo EU, byla součástí silniční kontroly i kontrola jejich dokladů. Při té policisté zjistili, že všem třem povolení k pobytu již vypršelo. Na místo byli proto přivoláni pracovníci odboru cizinecké policie, kteří si spolujezdce taktéž ukrajinské národnosti ve věku 27 a 33 let převzali. Provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 2,3 ‰ alkoholu v dechu u mladšího a 1,28 ‰ alkoholu v dechu u staršího z nich.

Pili pohár pravdy. Skončilo to fackami

ilustrační foto Policie ČR

Prostějovští strážníci řešili v úterý v odpoledních hodinách partnerské nedorozumění. Vše se odehrálo doma při společném popíjení vína.

„Nejdříve došlo mezi partnery ke klasické hádce. Během probíhajícího slovního sporu šestapadesátiletá žena několikrát slovně urazila svého přítele. To se mu nelíbilo a reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Muž svou přítelkyni dvakrát uhodil otevřenou dlaní do levé tváře. Po tomto fyzickém konfliktu z bytu odešel,“ uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že napadená žena neutrpěla žádné viditelné zranění a lékařskou pomoc nevyžadovala. Sedmasedmdesátiletý muž je pro své jednání podezřelý z přestupku proti občanskému soužití. Celý incident bude pár vysvětlovat u správního orgánu. (red)