alkohol

Policisté, hasiči a záchranáři pátrali celou noc po mladíkovi, který se nevrátil na internát

ilustrační foto Policie ČR

Celou noc pátralo přes 30 osob po osmnáctiletém mladíkovi. Ten ve čtvrtek vyrazil s kamarádem ven „za zábavou“ v Lipové-lázních, ale na internát se vrátil jen jeden z nich, který navíc musel být odvezen na protialkoholní stanici.

„Ve svém stavu nedokázal říct, kde se 18letý mladík nachází. Protože vychovatelka věděla o tom, že se mladík v minulosti sebepoškozoval, ihned zalarmovala policisty,“ uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Do pátrání se zapojilo přes 30 policistů, hasičů, příslušníků horské služby a také záchranářů se psy na plošné vyhledávání osob. „Policejní vrtulník nemohl být nasazen kvůli špatným letovým podmínkám,“ potvrdila policejní mluvčí.

Vybíral si jen dražší alkohol. A nikdy nezaplatil

ilustrační foto Městská policie

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka do jednoho z prostějovských supermarketů k nahlášené drobné krádeži. Strážníci na místě zkontaktovali člena ostrahy. Ten označil jako pachatele krádeže čtyřiatřicetiletého muže.

"Dotyčný si na prodejní ploše uschoval do tašky lahev alkoholu v hodnotě 849 Kč. S takto ukrytou lahví se pokusil projít pokladní zónou bez zaplacení. Zde byl všímavou ostrahou zadržen a vyzván k vyčkání příjezdu hlídky. Výzvy muž uposlechl. Strážníkům se k činu přiznal," uvedla strážník Tereza Greplová. Odcizené zboží dobrovolně vydal. Lahev měla odlepený kolek, proto nemohla být vrácena zpět do prodeje. 

Na dálnici pod vlivem, bez známky a technické a se zákazem

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu 18. listopadu 2020 po čtrnácté hodině v rámci hlídkové činnosti na dálnici D46 u Brodku u Prostějova zjistili policisté dopravního inspektorátu osobní automobil Škoda Fabia bez vylepené dálniční známky. Vozidlo zastavili na sjezdu u obce Drysice a řidiče zkontrolovali. 

"Chybějící dálniční známka byla jen jedním z provinění, kterého se šestatřicetiletý řidič ze středních Čech dopustil. Dalším přestupkem byla více než měsíc propadlá technická prohlídka vozu. Kromě uvedených přestupků řidič nyní čelí také trestnímu stíhání pro podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Těch se měl dopustit tím, že řídil navzdory soudem uloženému zákazu činnosti a provedenými dechovými zkouškami u něho policisté změřili hodnoty 1,83 a 1,69 ‰ alkoholu v dechu.

Z místa nehody "pod parou" ujel, ale svědci ho vypátrali

foto Policie ČR

V neděli v 17:00 hodin došlo v Olšanech u Prostějova k havárii osobního automobilu Audi. Jeho řidič z dosud přesně nezjištěných příčin při jízdě z centra obce směrem k obci Hablov po odbočení vpravo nezvládl řízení, s vozidlem přejel do protisměru a poté vlevo mimo komunikaci. Tam bočně narazil do stěny rodinného domu. Na místě nezastavil, ale ujel.

Svědci nehody na místo přivolali policisty a zaparkované Audi vypátrali nedaleko. Zjevně opilý jednapadesátiletý majitel poškozeného vozidla navzdory tvrzení svědků popřel, že by uvedenou nehodu způsobil a odmítl se také podrobit dechové zkoušce.

Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun. "Přesné příčiny, okolnosti i míra zavinění dopravní nehody jsou předmětem dalšího policejního šetření," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Léčba alkoholiků a narkomanů stála vloni VZP přes miliardu

ilustrační foto pixabay.com

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila v loňském roce za léčbu svých klientů závislých na návykových látkách celkem 1 055 939 797 Kč, nejvíc za posledních 5 let. Alarmující je postupný nárůst dětských uživatelů alkoholu a drog. Tato čísla vydala pojišťovna v souvislosti s připomenutím Dne proti drogám, který připadl na středu 11. listopadu.

Počet dospělých, kteří se dostali do péče lékařů kvůli zneužívání návykových látek, se za poslední roky nijak příliš neměnil, drží se stabilně kolem 40 tisíc. Nicméně náklady na jejich léčbu rostou, za uplynulých 5 let téměř o čtvrtinu. V posledních letech stoupá počet dětí a mládeže s problémy s drogami. Od roku 2015 je to přírůstek více než 200 závislých mladších 18 let.

Strážníci zasáhli na sídlišti Hloučela proti třem pivařům

ilustrační foto Městská policie

Minulou sobotu v podvečer přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 telefonické oznámení o skupince tří osob, popíjejících alkohol před domem na sídlišti Hloučela.

Strážníci na místě zkontaktovali tři muže ve věku 23, 27 a 37 let. Muži seděli před domem na schodech a popíjeli lahvové pivo. Svým jednáním jsou všichni tři důvodně podezřelí z přestupku dle krizového zákona, jelikož porušili mimořádné vládní opatření. O zákazu shromažďování a zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti byli hlídkou poučeni. "Celá záležitost byla předána k dořešení příslušnému správnímu orgánu," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Cestující z vlaku skončil na záchytce

ilustrační foto Policie ČR

S nevhodným vystupováním a podnapilým cestujícím se musel potýkat v úterý v nočních hodinách vlakvedoucí vlaku mířícího do Olomouce. 

Na pomoc si přivolal policisty, prostřednictvím linky 158, za pomoci kterých se mu podařilo cestujícího dostat z vlaku. Po vystoupení ze soupravy se 19letý mladík začal nekoordinovaně pohybovat po okolí a také v kolejišti. „Z důvodu obavy o jeho život a zdraví musel být za pomoci donucovacích prostředků zajištěn a na základě rozhodnutí lékaře byl pár minut po úterní půlnoci, eskortován na záchytku do Olomouce, kde se ze svého podnapilého stavu zotavuje a dává dohromady.

Vyrazil si na kole. S 2,76 promile

ilustrační foto Policie ČR

To musela být jízda! Cyklistu, který do ulic vyrazil notně posilněn alkoholem, zastavili policisté v sobotu v obci Němčice nad Hanou. Policisté cyklistu potkali před dvaadvacátou hodinou na výjezdu z obce směrem na Víceměřice.

Třiadvacetiletý muž se dobrovolně podrobil dechové zkoušce na alkohol. Při té mu byla naměřena hodnota 2,76 ‰ alkoholu. "Cyklista s naměřenou hodnotou souhlasil a přiznal se, že před jízdnou požil cca 0,5 l slivovice," doplnila policejní mluvčí Tereza Neubauerová. (red)

Zřídil se alkoholem, až měl 3,8 promile. Čeká ho pokuta

ilustrační foto Městská policie

Minulé pondělí v odpoledních hodinách se na linku tísňového volání prostějovských strážníků obrátil muž s tím, že jeho kamarád se opil a upadl na zem. Do parku v Lidické ulici byla vyslána hlídka.

„Na místě strážníci nalezli bezvládně ležícího muže. Dotyčný neovládal své motorické funkce a byl značně dezorientovaný. Provedená dechová zkouška měla pozitivní výsledek 3,81 promile alkoholu v dechu. K posouzení jeho zdravotního stavu byl na místo přivolán lékař. Ohrožen na životě devětačtyřicetiletý muž nebyl. K vystřízlivění byl převezen do záchytné protialkoholické stanice v Olomouci, kde byl předán službu konajícímu zdravotnímu personálu,“ uvedl strážník Petr Zapletal.

Na návštěvu lezla po lešení. Skončila na záchytce

ilustrační foto Městská policie

V úterý podvečer prostřednictvím linky 156 prostějovských strážníků oznámil čtyřiapadesátiletý muž problémy se svojí podnapilou přítelkyní, která se dožaduje vstupu do jeho bytu. On si její přítomnost ovšem nepřál.

Strážníci na místě zkontaktovali muže i ženu. Ta se do bytu snažila dostat přes balkon, kam vylezla po lešení u domu. Hlídka dotyčnou vyzvala k slezení dolů. Žena výzvy uposlechla. Celou situaci vysvětlila tak, že jí přítel neotevírá a ona si z bytu chtěla odnést urnu své matky. Za přítomnosti hlídky vydal oznamovatel přítelkyni požadovanou urnu. Třiašedesátiletá žena poté z místa odešla.