opilý cyklista

Nejprve holdovali alkoholu. A pak vyrazili na cestu na kolech

ilustrační foto PČR

V pondělí před 20:00 hodinou jeli dva senioři, téměř sedmdesátníci, na jízdních kolech od obce Těšice směrem na Dřevnovice. Jeden z nich ale jízdu nezvládl, zřejmě vlivem předchozího popíjení alkoholických nápojů a z kola spadl mimo komunikaci a zranil se. Jeho parťák nezaváhal a zavolal na místo rychlou záchrannou službu. 

"Spolu se záchranáři se na místo dostavili i policisté, kteří provedli u obou mužů dechové zkoušky. Zraněný opakovaně nadýchal přes jedno a půl promile a jeho kamarád měl hodnoty téměř totožné, a to s výsledky 1,56 a 1,57 promile alkoholu. Na dotaz policistů, kolik toho vypil, nezraněný oznamovatel uvedl, že během odpoledne vyprázdnil pět půllitrů piva a čtyři velké panáky rumu," uvedl policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že zraněného muže si vzali do své péče zdravotníci a odvezli ho do prostějovské nemocnice.

Cyklostezka mu byla malá. Policisté naměřili dvě promile

ilustrační foto PČR

V pondělí ráno po páté hodině sedl pod vlivem alkoholu na jízdní kolo sedmapadesátiletý muž a uháněl si to po cyklostezce na ulici Okružní v Prostějově směrem k ulici Určická. Jízda ale nedopadla dobře, protože ji nezvládl, spadl na zem, zranil se a skončil v nemocnici. 

"Při provedené dechové zkoušce se ukázalo, že jel ve stavu vylučujícím řízení jakéhokoliv dopravního prostředku motorového i nemotorového, protože nadýchal 2,01 a 1,98 promile. Policistům uvedl, že se popíjení alkoholu oddával až do půlnoci a kombinoval pivo se slivovicí," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Nehoda je nadále v šetření a byla kvalifikována jako přestupek proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích. (red)

Cyklista nebyl schopen stát. Natož jet

ilustrační foto

V neděli 9. května 2021 po dvaadvacáté hodině zahlédli policisté prostějovského oddělení hlídkové služby v Tylově ulici v Prostějově po silnici kličkujícího cyklistu. Ještě než se ho pokusili zastavit, cyklista upadl na komunikaci.

„První dechovou zkouškou policisté u muže změřili hodnotu 3,13 ‰ alkoholu v dechu, ale žádný z pokusů o opakovanou zkoušku se již muži dokončit nepodařilo. Muž jevil známky velmi silné podnapilosti, nedokázal udržet stabilitu a neustále padal. Z důvodu ochrany jeho života a zdraví byl proto policisty zajištěn a k vystřízlivění umístěn do protialkoholní záchytné stanice,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Pro své jednání je navíc podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. Za ten mu hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. (red)

Opilý cyklista na sebe upozornil jízdou během zákazu vycházení

ilustrační foto PČR

V úterý 6. dubna 2021 po jednadvacáté hodině kontrolovali policisté místního obvodního oddělení v Sokolské ulici v Němčicích nad Hanou osmašedesátiletého cyklistu. Pozornost policistů k sobě cyklista přilákal jednak jízdou během zákazu vycházení, ale také stylem.

Podezření se policistům definitivně potvrdilo po provedení první dechové zkoušky, kterou u muže změřili hodnotu 1,19 ‰ alkoholu v dechu. Zjištěný fakt pak už jen potvrdili druhou zkouškou, kterou změřili 1,22 ‰ alkoholu v dechu. S výsledky testů muž souhlasil a požití alkoholu před jízdou přiznal. Další jízdu policisté muži zakázali a tak musel jít domů pěšky. "Pro své jednání je muž nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu a podle zákona o ochraně veřejného zdraví," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

To byl nápad! Opilý cyklista se motal v Havlíčkově

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek 28. ledna 2021 před čtrnáctou hodinou v Havlíčkově ulici v Prostějově přilákal pozornost policistů stylem své jízdy osmapadesátiletý cyklista.

"Podezření policistů se potvrdilo, když u muže provedli dechovou zkoušku, kterou změřili 2,24‰ a opakovanou 2,35 ‰ alkoholu v dechu. Cyklista požití alkoholu přiznal, ale uvedl vypití pouze dvou dvanáctistupňových piv téhož dne dopoledne," uvdl policejní luvčí František Kořínek s tím, že další jízdu mu policisté zakázali.

Muž je pro své jednání podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu, za který mu hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun. K dořešení bude věc postoupena příslušnému správnímu orgánu. (red)

Vrávorající cyklista vjel do cesty policistům

ilustrační foto PČR

Na opilého cyklistu policisté narazili v neděli 8. listopadu odpoledne v obci Mostkovice. Cyklista vrávoral ze strany na stranu po celé šířce komunikace na jízdním kole.

"Policisté u třiapadesátiletého muže provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol. Přístroj zaznamenal hodnotu 2,20 promile a 2,33 promile alkoholu v dechu. Cyklista uvedl, že před jízdou vypil pět 12° piv," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Muž je podezřelý z přestupku proti BESIP a za jízdu pod vlivem alkoholu mu hrozí příslušným správním orgánem pokuta od 25 000 – 50 000 korun. (red)

Chlapec se rozhodl přejít silnici. Odbočil přímo před opilého cyklistu

Foto PČR

V pondělí 26. října 2020 před šestnáctou hodinou jel sedmapadesátiletý cyklista v obci Přemyslovice směrem k obci Pěnčín. Na rovném úseku silnice míjel sedmiletého chodce, který se však v tom okamžiku rozhodl přejít na druhou stranu.

"Protože se chlapec řádně nerozhlédl, vstoupil přímo do jízdy cyklistovi, který ho srazil. Chlapec byl přivolanými zdravotníky převezen k preventivnímu vyšetření do prostějovské nemocnice, kde však bylo zranění vyloučeno. Zraněn nebyl ani cyklista. Ke škodě na majetku nedošlo. Provedenými dechovými zkouškami policisté u cyklisty změřili hodnoty 2,38, 1,9 a 2,1 ‰ alkoholu v dechu. Muž s výsledky zkoušek souhlasil a přiznal vypití tří piv a čtyř odlivek slivovice krátce před jízdou," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Cyklistovu opilost prozradilo šněrování silnice

ilustrační foto PČR

V sobotu večer upoutal pozornost hlídky na silnici mezi obcemi Smržice a Čelechovice na Hané třiadvacetiletý cyklista, který jel na neosvětleném kole a kličkoval si to středem komunikace. 

"Na výzvu zastavil a dechovou zkouškou se potvrdilo, že jel pod vlivem alkoholu, když nadýchal při obou měřeních stejnou hodnotu a to 1,02 promile. To, že popíjel, přiznal a s naměřenými hodnotami souhlasil. Dál musel pokračovat po svých, protože další jízda na kole mu byla zakázána," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Jeho jednání bude mít dohru u správního orgánu, kde bude přestupek po zadokumentování postoupen. (red)

Úmyslně poškozoval auta a proháněl se na kole s dvojkou v krvi

ilustrační foto PČR

Ve středu bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno 35letému muži podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci s jednoletou trestní sazbou odnětí svobody. 

"V neděli v ranních hodinách se pohyboval na ulici Určická v Prostějově a do cesty se mu připletlo vozidlo Hyundai i30. Úmyslně na zadních pravých dveřích udělal malým nožíkem rýhu o délce 55 cm. Majiteli vozidla způsobil škodu 8 000 Kč. O dva dny později na stejné ulici ve večerních hodinách způsobil škodu 10 000 Kč majitelce vozidla Volvo, na kterém poškodil zpětné zrcátko, když do něho praštil pěstí. Ten samý den byl policisty na uvedené ulici zastaven při jízdě na kole, které řídil pod vlivem alkoholu.

Pouze jedno pivo a jeden panák? Ani omylem

ilustrační foto

Ve středu v dopoledních hodinách se alkoholem přivedl do stavu poněkud nelichotivého 48letý muž, který se proháněl po Mostkovicích z jedné strany silnice na druhou. Jeho jízda nešla přehlédnout, proto se na něho zaměřili policisté. 

Po zjištění totožnosti byl vyzvaný k provedení dechové zkoušky, která jen potvrdila domněnku, že se cyklista nenachází ve stavu střízlivosti, ale že ohrožuje v silničním provozu nejen sebe, ale i jeho další účastníky. "Hodnota na měřiči se zastavila na hodnotách 3,10 a 2,96 promile alkoholu v dechu. Muž se policistům dušoval, že si před jízdou dal pouze jednoho panáka rumu a pivo. Další jízdu mu policisté zakázali s ohledem na jeho stav," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že přestupek policisté zaevidovali a předají ho příslušnému správnímu orgánu k dořešení. (red)