kontroly na silnicích

Ničeho jsem se nedopustil, tvrdil opilý řidič

ilustrační foto PČR

V neděli 28. února po půlnoci kontrolovali policisté oddělení hlídkové služby v ulici Dr. Uhra v Prostějově osobní automobil Hyundai a jeho řidiče. 

"Zjevně opilý třiačtyřicetiletý muž se opakovaně odmítal podrobit jak dechové zkoušce, tak i odbornému lékařskému vyšetření s argumentem, že se ničeho nedopustil. S policisty na místě odmítal jakkoli spolupracovat, a byl proto zajištěn a eskortován na služebnu. Během administrativního zpracování věci si svůj postoj rozmyslel a dechové zkoušce se po několika desítkách minut přece jen podrobil. Přístroj u muže změřil hodnotu 1,74 ‰ alkoholu v dechu, čímž se stal podezřelým z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Chytili ji za volantem hned dvakrát. Promile v dechu prý měla po večerním pivu

ilustrační foto

V pondělí 22. února 2021 před šestou hodinou ranní kontrolovali policisté místně příslušného obvodního oddělení v Těšicích osobní automobil Peugeot a jeho jednapadesátiletou řidičku. Provedenými dechovými zkouškami policisté u ženy změřili hodnoty 1,15 a 1,09 ‰ alkoholu v dechu.

S naměřenými hodnotami žena souhlasila, ale přiznala vypití pouze jednoho dvanáctistupňového piva během předchozího večera. Žena na místě přišla o řidičský průkaz a byla jí zakázána další jízda. Už chvíli po ukončení silniční kontroly však stejná hlídka viděla jet stejné vozidlo řízené stejnou řidičkou. Kontrola se opakovala jen s rozdílnými změřenými hodnotami. V tomto případě policisté změřili 1,00 a 0,95 ‰ alkoholu v dechu.

Policisté kontrolují elektronické dálniční známky

ilustrační foto PČR

Tento týden se policisté více zaměří na kontrolu vozidel jedoucích po zpoplatněných komunikacích. Od 1. 2. 2021 se již nevylepují na čelní sklo vozidla dálniční známky, ale řidič si musí zakoupit elektronickou dálniční známku. Povinností je také odstranit z čelního skla starou dálniční známku.

Policie ČR a Celní správa uhrazení kontrolují novým systémem Argos. Tento systém umožňuje nejen kontrolu zaplacení poplatku, ale i platnost STK, zákonného pojištění vozidla, dále zda vozidlo není v celostátním pátrání apod.

Policisté mohou vozidla kontrolovat během jízdy, také stacionárně z odstavných ploch u dálnic a na parkovištích, která jsou součástí poplatných úseků komunikace. Využívají i informace získané z mýtných bran.

Při kontrolách nákladních aut se policisté zaměřili na cizince. Pomáhali jim i psi

Foto PČR

Ve čtvrtek 18. 2. 2021 proběhla na dálničním oddělní Kocourovec dopravní akce zaměřená mimo běžnou kontrolu i na migraci osob.

Policisté silničního dohledu a dálničního oddělení Kocourovec společně s kolegy z cizinecké policie a policisty se služebními psy se zaměřili na kontrolu vozidel nad 3,5 tuny. Do spolupráce se zapojila i hlídky Celního úřadu Olomouc.

Se zbytkáčem svištěl po D46. Složil kauci 20 tisíc

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek dopoledne byl hlídkou dopravních policistů zastaven řidič osobního vozidla Kia Ceed, který na dálnici D46 ve směru na Prostějov, v úseku, kde byla povolena nejvyšší stanovená rychlost 110 km/h, jel rychlostí 136 km/h.

Řidič předložil všechny potřebné doklady k vozidlu i doklady potřebné pro řízení a následovala dechová zkouška. Při ní se zjistilo, že řidič jel pod vlivem alkoholu, kdy nadýchal 0,40 a 0,36 promile. S naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití dvou piv, které údajně zkonzumoval den předtím ve večerních hodinách. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o padesátiletého cizího státního příslušníka a bylo podezření, že by se mohl vyhýbat řízení o přestupku, byla mu uložena kauce 20 000 Kč, kterou na místě v hotovosti zaplatil a policisté mu oproti tomu předali potvrzení o jejím převzetí.

Policisté se zaměřili na dodržování nejvyšší povolené rychlosti

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek 11. 2. a v pátek 12. 2. 2021 se dopravní policisté v kraji zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené na dodržování nejvyšší povolené rychlosti.

Policisté při akci zkontrolovali 210 vozidel a zjistili 111 přestupků, na pokutách uložili celkem 44.300 korun a 20 přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu. Celkem 73 řidičů překročilo nejvyšší povolenou rychlost v daném úseku. Policisté rychlost měřili jak stacionárním radarem mimo vozidlo, tak radarem ve vozidle. Mezi další přestupky patřil nevyhovující technický stav vozidla, nepoužití bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy a alkohol za volantem.

Na sedmdesátce se řítil 111 km/h. Navíc pod vlivem marihuany

ilustrační foto

Ve středu 10. února 2021 dopoledne prováděli policisté prostějovského dopravního inspektorátu dohled nad bezpečností silničního provozu mezi obcemi Výšovice a Prostějov v úseku s nejvyšší povolenou rychlostí jízdy omezenou na 70 km/h.

„Po desáté hodině změřili u dodávky Renault Master jedoucí směrem k Prostějovu rychlost jízdy 111 km/h. Při kontrole se sedmadvacetiletý řidič podrobil také orientační zkoušce na přítomnost jiných návykových látek s pozitivním výsledkem na cannabis. Řidič s výsledkem testu souhlasil a přiznal, že odpoledne předchozího dne „vykouřil jeden joint marihuany“ a dobrovolně se podrobil odbornému lékařskému vyšetření,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté se o víkendu zaměřili na dálnice

ilustrační foto PČR

O víkendu se policisté z dálničního oddělení Kocourovec zaměřili na kontrolu elektronických dálničních známek na dálnicích D46 a D35. Policisté zkontrolovali během 14 hodin 28 vozidel, u kterých zjistili 28 dopravních přestupků. 

Na pokutách vybrali celkem 21 500 korun. Zastavili 24 řidičů, kteří užili zpoplatněnou dálnici bez elektronické dálniční známky, za což motoristé na místě zaplatili 19 500 korun. Další přestupky se týkaly špatného technického stavu vozidel či držení hovorového zařízení během jízdy. 

"Další přestupky se týkaly špatného technického stavu vozidel či držení hovorového zařízení během jízdy. Policisté nepřistihli za volantem žádného řidiče pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Zdrogovanou řidičku chytili policisté dvakrát za jediný den. Podruhé vezla malého syna

ilustrační foto pixabay.com

V pátek 29. ledna 2021 před jedenáctou hodinou kontrolovali policisté v sídlišti Svobody v Prostějově osobní automobil Seat a jeho osmadvacetiletou řidičku. Provedený test na jiné návykové látky ukázal přítomnost látky cannabis.

Na pokyn policistů se žena dobrovolně podrobila odbornému lékařskému vyšetření v prostějovské nemocnici a další jízda jí byla zakázána. Stejná řidička byla prostějovskými policisty pro stejné jednání řešenu už také 13. a 25. ledna 2021.

Čtyři řidiči měli pozitivní test. Na drogy

ilustrační foto PČR

Během pondělí a úterý odhalily policejní hlídky jednu řidičku a tři řidiče, kteří měli pozitivní orientační test na návykové látky. Prvním hříšníkem byl v pondělí dopoledne 22letý mladík z Prostějova, kterého hlídka zastavila na ulici Werichova v Prostějově. Test měl pozitivní na amfetaminy a metamfetaminy a dechová zkouška na alkohol byla negativní.

V odpoledních hodinách na ulici B. Šmerala ukončili jízdu 31leté ženy policisté z oddělení hlídkové služby. Alkohol se u ní neprokázal, ale orientační test na návykové látky byl kromě pozitivity na amfetamin a metamfetamin pozitivní i na látky obsahující THC. Stejně jako její předchůdce souhlasila s odběrem bio materiálu v nemocnici. Oba případy šetří policisté jako přestupky.