kontroly na silnicích

Pozor na rychlost a alkohol za volantem, připomínají policisté

ilustrační foto PČR

Celý letošní rok se v Olomouckém kraji policisté pravidelně věnují kontrolám zaměřených na rychlost a alkohol za volantem.

Přes třicet policistů ze služby dopravní policie se v pondělí zaměřilo na zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek u řidičů motorových vozidel. „Během čtyřhodinové dopravně bezpečnostní akce policisté zkontrolovali téměř 500 vozidel v Olomouckém kraji. Zjistili 46 dopravních přestupků, z nichž 41 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 16 600 korun. Pod vlivem alkoholu policisté přistihli tři řidiče a žádného pod vlivem jiné návykové látky,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Měření rychlosti odhalilo rychlíky

ilustrační foto ber

Patnáctého listopadu v  dopoledních a odpoledních hodinách se strážníci zaměřili na řidiče nedodržující rychlost. Pro měření rychlosti byl vybrán úsek na ulici Československého armádního sboru ve Vrahovicích a na ulici Okružní. 

"Během pěti hodin bylo zjištěno sedm vozidel, jejichž řidiči nedodrželi předepsanou rychlost. Nejvyšší naměřená hodnota byla u řidičky, která jela rychlostí 67 km/h, v úseku, kde platí padesátka," uvedla komisařka Tereza Greplová. Všechny zjištěné přestupky vyřešili strážníci uložením příkazu na místě. (red)

Řada řidičů používá mlhovky špatně. Ohrožují sebe i ostatní

ilustrační foto PČR

Je tu opět podzim a s ním mlha, která může cestování pořádně znepříjemnit. Mlha může přinášet řidičům mnohé problémy, které však nejsou nepřekonatelné. Policisté doporučují, a zákon o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, kdy a za jakých okolností mlhová světla užít.  

Situaci, kdybychom měli zapnout mlhová světla, poznáme bezpečně. Mělo by se jednat o mlhu, lidově řečeno "že by se dala krájet", husté sněžení či déšť. Přední mlhová světla osvětlují vozovku před vozidlem v případě mlhy, v noci i ve dne. Mlhovky zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek, který pomáhá prosvítit mlhu, a osvětluje tak prostor přímo před vozidlem a pomáhá řidiči se lépe orientovat podle značení na vozovce. „Může se stát, že řidič světla sice zapne ve správný čas, ale když vyjede z mlhy nebo přestane pršet či sněžit, světla nechá svítit dál.

Celorepubliková dopravní akce v kraji odhalila stovku hříšníků

ilustrační foto PČR

Policisté z Olomouckého kraje se zapojili do celorepublikové dopravní akce, která byla naplánována na podzimní prázdniny a na ně navazující státní svátek. 

Prodloužené volno mnoho lidí využilo k návštěvě rodiny, známých nebo krátké dovolené. S vyšším provozem se pak zvyšuje riziko vzniku dopravních nehod. Z tohoto důvodu se dopravní policisté ještě více zaměřili na kontrolu dodržování všech pravidel silničního provozu. Během akce zastavili a zkontrolovali přes 650 vozidel. Přestupku se dopustilo 112 řidičů. Téměř všechny policisté vyřešili na místě uložením blokové pokuty.

Nevěděla, co pila. Přesto sedla za volant

ilustrační foto PČR

V obci Výšovice prováděla policejní hlídka během pondělka kontrolu vozidel a jejich řidičů. Zastavila vozidlo značky Hyundai, které řídila starší žena. Předložila doklady ke kontrole, ale chyběl mezi nimi řidičský průkaz.

"Podrobila se dechové zkoušce a ta odhalila, že řídila pod vlivem alkoholu. Obě zkoušky vykázaly stejné hodnoty a to 0,93 promile alkoholu. Na dotaz, jaký alkohol požila, uvedla, že měla třetinku piva. Za chvíli ale otočila a řekla, že pivo to nebylo, ale vypila velkého panáka. Záhy se odpověď opět změnila a řidička se rozpomenula, že vlastně ani pivo a ani tvrdý alkohol neměla, ale byly to dvě dvou deci vína.

Ferrari v Olomouci pádilo 212 km/h

Foto PČR

I ostřílené dopravní policisty v úterý večer v Olomouci překvapil mladý řidič. Pilot vozidla Ferrari uháněl rychlostí 212 km/h. Na tom by nebylo nic překvapivého, pokud by se jednalo o soutěžní klání na uzavřeném okruhu.

"Ovšem v našem případě se danou rychlostí proháněl 21letý řidič vozidla Ferrari Přerovskou ulicí v Olomouci. Mladý řidič rychlost v obci překročil o více než 160 km/h. Policisté z oddělení silničního dohledu krajského ředitelství pospíchajícího řidiče vzápětí zastavili a při dopravní kontrole jej mimo jiné podrobili i zkoušce na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem. Mladý řidič s policisty spolupracoval a uznal chybu. Uvedl, že vozidlo měl zapůjčené a chtěl jej projet," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.  

Policejní akce vyhmátla na silnicích dvě desítky hříšníků

ilustrační foto PČR

Ve středu v době od 15 do 190 hodin proběhla na teritoriu Územního odboru Prostějov dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. 

Policisté se zaměřili především na kontrolu dodržování rychlostních limitů, způsob jízdy, pravidla na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, telefonování za jízdy, zákaz užívání alkoholu a OPL a další. Do akce bylo nasazeno 14 policistů, kteří během uvedené doby zkontrolovali 290 vozidel. "Přitom odhalili celkem 22 přestupků, které byly vyřešeny v příkazním řízení v celkové částce 7 300 Kč. Jednalo se převážně rychlou jízdu, nepoužívání bezpečnostních pásů a zádržných systémů a jiné prohřešky.

Cizinec svištěl po dálnici sto sedmdesát. Byl opilý a zřejmě pod vlivem drog

ilustrační foto PČR

V pondělí odpoledne prováděla policejní hlídka na dálnici D46 ve směru z Vyškova na Olomouc dohled nad bezpečností a plynulostí provozu. Přitom zachytila rychle jedoucí vozidlo značky Audi, které se v místě s povolenou maximální rychlostí 110 km/h řítilo rychlostí 171 km/h. 

Hlídka uvedené vozidlo následovala a jeho řidiče svedla z dálnice na sjezd u obce Žešov. "Na výzvu policistů předložil cizinec všechny potřebné doklady, byla provedena dechová zkouška a orientační test na návykové látky. Oba testy vyšly pozitivně. Při dechové zkoušce byly naměřeny hodnoty 0,56 a 0,52 promile a test na návykové látky byl pozitivní na kokain. Hlídce 28letý řidič uvedl, že žádné návykové látky neužil a před jízdou vypil jedno pivo. V nemocnici se dobrovolně podrobil odběru bio materiálu," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Sedm řidičů nemělo za volantem co dělat

ilustrační foto

Pravidelně po víkendu v pondělí dopoledne provádí policisté dopravně bezpečnostní akci zaměřenou na kontrolu řidičů motorových vozidel, zdali neřídí pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Tři desítky policistů během čtyř hodin zkontrolovaly přes 400 vozidel v Olomouckém kraji.

„Policisté zjistili bezmála čtyřicet přestupků, z nichž tři desítky vyřešili příkazem na místě v celkové výši 13 tisíc korun,“ říká policejní mluvčí Libor Hejtman. Pod vlivem alkoholu přistihli šest řidičů, z toho jeden z nich nadýchal přes jedno promile alkoholu v dechu a za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Také přistihli jednoho řidiče pod vlivem jiné návykové látky.

Policisté opět připomínají dětem, jak bezpečně přejít silnici

ilustrační foto PČR

V souvislosti se začátkem nového školního roku probíhá počínaje dnem 1. září až do pátku 9. září další kolo celorepublikové dopravně preventivní akce připravované Policejním prezidiem ČR s názvem „Zebra se za Tebe neohlédne“. Zaměřená je i tentokrát především na nezletilé chodce, na kontrolu dodržování pravidel při přecházení pozemních komunikací a na dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Do akce jsou zapojeny hlídky policistů napříč celým Olomouckým krajem. Jednotlivá stanoviště byla záměrně vytipována u přechodů pro chodce v blízkosti školských zařízení, kde lze předpokládat zvýšený pohyb školou povinných dětí. Policisté oslovují naše nejmenší chodce při cestě do školy a zjišťují, zda vědí, jak mohou bezpečně přejít silnici. Všem osloveným dětem za odměnu předávají drobné dárky, které byly vytvořeny právě pro účely této preventivní akce.