kontroly na silnicích

Další jízda pod vlivem

ilustrační foto PČR

Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelý pětačtyřicetiletý muž z Vyškovska. Prostějovští policisté muže zastavili v pátek 6. listopadu dopoledne v obci Výšovice, když řídil vozidlo Ssangyong Korando.

"Policisté muže při dopravní kontrole vyzvali k podrobení se orientační dechové zkoušce na alkohol. Řidič nadýchal 1,40 promile a 1,37 promile alkoholu v dechu a k požití alkoholu se doznal. Muž přišel na místě o řidičský průkaz a hrozí mu trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti," konstatoval policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Vrávorající cyklista vjel do cesty policistům

ilustrační foto PČR

Na opilého cyklistu policisté narazili v neděli 8. listopadu odpoledne v obci Mostkovice. Cyklista vrávoral ze strany na stranu po celé šířce komunikace na jízdním kole.

"Policisté u třiapadesátiletého muže provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol. Přístroj zaznamenal hodnotu 2,20 promile a 2,33 promile alkoholu v dechu. Cyklista uvedl, že před jízdou vypil pět 12° piv," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Muž je podezřelý z přestupku proti BESIP a za jízdu pod vlivem alkoholu mu hrozí příslušným správním orgánem pokuta od 25 000 – 50 000 korun. (red)

Na stodesítce stočtyřicítkou. A pod vlivem

ilustrační foto PČR

V neděli ráno zastavila policejní hlídka na dálnici D46 ve směru jízdy na Prostějov řidiče ve středním věku, který překročil v daném úseku stanovenou rychlost 110 km/h a řítil se rychlostí 140 km/h.

Po zastavení a kontrole dokladů přišla na řadu dechová zkouška, která nedopadla dobře a pro řidiče bude mít dohru pravděpodobně před soudem, protože s ohledem na její výsledek byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. U řidiče byla provedena tři měření s výsledky 1,03 promile, 1,24 a 1,16 promile. Řidič přiznal, že předchozí den popíjel víno. "Na místě mu policisté zadrželi řidičský průkaz, ostatní doklady mu vrátili a dál ale v jízdě pokračovat nesměl.

Páteční dopravní akce opět odhalila přestupky

ilustrační foto PČR

Dne 23. října 2020 v době od 16:00 do 20:00 hodin v rámci preventivních opatření proběhla na Prostějovsku dopravně bezpečnostní akce.

Byla zaměřená na bezpečnost a plynulost silničního provozu, ve snaze snížit přetrvávající nekázeň a počet dopravních nehod na pozemních komunikacích a dodržování dalších platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Kontrolovalo se především používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, telefonování za jízdy a technický stav vozidel. "Do akce bylo nasazeno čtrnáct policistů, kteří v uvedené době zkontrolovali 160 vozidel a odhalili třináct přestupků, které vyřešili uložením blokových pokut v celkové částce 7 600 Kč," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Věnujte pozornost přípravám vozidel na zimní provoz!, připomínají policisté

ilustrační foto PČR

V zimním období šetří dopravní policisté napříč celým krajem zvýšený počet dopravních nehod, které přímo souvisí s jízdou po komunikaci pokryté námrazou, vrstvou ledu nebo sněhu. Řidiči totiž často opomíjejí, že se vozidlo v zimě na silnici chová zcela jinak, než v jiném ročním období.

„V mnoha případech řidiči nepřizpůsobí rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem vozidla, povětrnostním podmínkám, stavu a povaze vozovky a na kluzkém povrchu komunikace dostanou smyk, který nezvládnou a havarují. Mnoho řidičů bourá také kvůli tomu, že si neponechá dostatečný odstup od ostatních vozidel. Bohužel jedna z dalších příčin by se dala popsat jako pohodlnost řidičů, kteří vyjíždějí se zamrzlými skly. Částečně očištěné čelní sklo totiž nemůže v žádném případě zajistit dostatečný výhled z vozidla,“ popsala policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Dva sedmdesátníci pod vlivem. Zastavila je policejní hlídka

ilustrační foto PČR

Během půl hodiny zastavila v neděli dopoledne hlídka policistů v obci Lešany dva řidiče, kteří řídili vozidla od vlivem alkoholu. 

Jako prvního zastavili 70letého šoféra ve vozidle Audi, který předložil veškeré doklady potřebné k jízdě. Součástí kontroly byla také dechová zkouška, která byla pozitivní s hodnotami 0,73 a 0,67 promile alkoholu. Podezřelý s hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření nežádal. Hlídce sdělil, že předchozího dne vypil dvě piva a tři velké panáky Myslivce. Senior na místě přišel o řidičský průkaz, který mu policisté zadrželi. V jízdě dál pokračovat nesměl. 

Policisté chytili další hříšníky za volantem

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek pár minut po půlnoci zastavili policisté z oddělení hlídkové služby na ulici Západní v Prostějově osobní motorové vozidlo BMW, které řídil 27letý muž. Při kontrole odhalili, že řidič nemá za volantem co dělat, protože má soudem vysloven zákaz řízení motorových vozidel až do ledna roku 2022.

"V současné době je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání s tříletou trestní sazbou odnětí svobody," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Na cestu se vydal pod vlivem drog

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek 24. září o půl jedné v noci prostějovští policisté zastavili řidiče vozidla Škoda Superb na Říční ulici v Prostějově. 

Dvacetiletý řidič při kontrole předložil doklady potřebné k řízení a provozu motorového vozidla. Policisté u řidiče provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Dále u něj provedli orientační test na přítomnost jiných návykových látek a ten byl pozitivní na amfetaminy / metamfetaminy. Mladík se podrobil lékařskému vyšetření spojeného s odběrem krve. Na základě rozboru hodnot návykových látek v těle může dojít ke změně právní kvalifikace na přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Jezdíme rychle, jsme pod vlivem, bez pásů. Policisté vybrali více než 100 tisíc

ilustrační foto PČR

Minulý týden se policisté v Olomouckém kraji zaměřili opět na řidiče a jejich jízdu. Během celého týdne policejní hlídky kontrolovaly, jak se řidiči věnují řízení vozidla a dodržují pravidla silničního provozu. Během akce bylo zkontrolováno 675 vozidel a zjištěno 227 přestupků a vybráno 115.700 korun.

Opět nejvíce řidičů překročilo nejvyšší povolenou rychlost, jedná se 99 případů. U 92 bylo na pokutách uloženo celkem 61.800 korun a 7 přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu. Alkoholem se před jízdou posilnilo 5 řidičů a jeden řidič byl pod vlivem jiné návykové látky.

Se svým zdravím a životem hazardovalo 24 řidičů, kteří nebyli připoutání bezpečnostním pásem a jeden dokonce nezabezpečil ani své dítě v zádržném systému. Těmto byla uložena pokuta v celkové výši 6.200 korun.

Jeden skončil v kukuřici, druhý na střeše. Kvůli policejní kontrole

Foto PČR

Záměr byl v obou případech stejný, vyhnout se silniční kontrole. První z řidičů se snažil najít útočiště v kukuřici, druhý chtěl ze silniční kontroly rovnou vycouvat. Důvodů, kvůli kterým se nechtěli setkat tváří v tvář s policisty, měli hned několik.

První z řidičů na sebe upoutal pozornost zábřežských policistů minulé úterý odpoledne neobvykle hlučným výfukem. Policisté, kteří zrovna dohlíželi nad bezpečností silničního provozu, se proto rozhodli řidiče Chevroletu, který právě opouštěl kruhový objezd v Zábřehu a mířil na Postřelmov, zkontrolovat. Vydali se proto za vozidlem a za použití světelného i zvukového výstražného znamení se jej snažili přimět k zastavení. Řidič však místo brzdy sešlápl plyn, bezohledně začal předjíždět vozidla jedoucí před ním a ohrožovat ta v protisměru.