kontroly na silnicích

Policisté se o víkendu zaměřili na motorkáře

Foto PČR

Od pátku 24. června do neděle 26. června 2022 proběhla na území Olomouckého kraje dopravně bezpečnostní akce zaměřená především na řidiče motocyklů. V předem vytipovaných lokalitách se zvýšeným rizikem nehodovosti policisté kontrolovali zejména dodržování nejvyšší povolené rychlosti, zákaz požívání alkoholických nápojů či jiných návykových látek, technický stav vozidel, způsob jízdy a dodržování pravidel silničního provozu nejen motocyklisty, ale i ostatními účastníky silničního provozu. Při prováděných kontrolách se policisté zaměřili také na pátrání po hledaných osobách, věcech a odcizených motorových vozidlech.

Během akce policisté zkontrolovali více než 200 vozidel a odhalili na 130 přestupků, pěti z nich se dopustili motorkáři. Ve většině případů se jednalo o překročení povolené rychlosti jízdy jak v obci, tak mimo ni. Kontroly odhalily také čtyři řidiče motorových vozidel pod vlivem alkoholu, jednoho pod vlivem návykové látky.

Policisté na Prostějovsku narazili na pět řidičů s pozitivními testy na drogy

ilustrační foto PČR

V pondělí ráno před šestou hodinou policisté zastavili řidiče vozidla Renault na ulici Fibichova v Prostějově. Sedmačtyřicetiletý řidič měl pozitivní orientační test na amfetamin / metamfetamin.

Krátce po sedmé hodině kontrolovali řidiče vozidla Škoda v obci Plumlov – část Soběsuky. Jednatřicetiletý řidič měl pozitivní orientační test na kanabis. Muž uvedl, že den předtím vykouřil dvě skleněnky marihuany.

Před půl desátou dopoledne policisté zastavili řidiče osobního vozidla v obci Mostkovice. Jednačtyřicetiletý řidič měl pozitivní orientační test na kokain.

O půl jedenácté dopoledne policejní hlídka zastavila řidiče vozidla Dacia na ulici Prostějovská v obci Mostkovice. U devětadvacetiletého cizince orientační test odhalil látky amfetamin / metamfetamin a opium.

Řidič s trojkou v krvi se proháněl Kralicemi na Hané

ilustrační foto PČR

V neděli po jednadvacáté hodině zastavila policejní hlídka před místní prodejnou osobní vozidlo VW Golf s 33letým řidičem za volantem. Při kontrole ho policisté vyzvali k provedení dechové zkoušky, které se podrobil. Naměřené hodnoty se vyhouply až k hladině tří promile. 

"Konkrétně byly zaznamenány hodnoty 3,03, pak 2,61 a poslední zkouškou byla naměřena hladina alkoholu v dechu 2,67 promile. Řidič požívání alkoholu před jízdou nepopíral a k pití se přiznal," konstatovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. (red)

Opilý řidič policisty zahrnul nadávkami

ilustrační foto PČR

V pátek v podvečer přitáhl na sebe pozornost hlídky 64letý řidič vozidla, jehož jízda nebyla zrovna ukázková. Po projetí zatáčky přejel do protisměru mezi obcemi Pěnčín a Čechy pod Kosířem a zařazení zpět do svého jízdního pruhu nebylo bez problémů. Za užití majáku chtěla hlídka auto zastavit, ale řidič se snažil hlídce ujet zvýšením rychlosti.

Za obcí Pěnčín směrem na Laškov u místního areálu se podařilo řidiče zastavit. Tam se pokusil za volantem vyměnit se svojí spolujezdkyní. Řidič z auta vystoupil a na výzvu k předložení dokladů nereagoval. Vozidlo obcházel velmi nejistým krokem a jevil známky podnapilosti. Opřel se o dveře spolujezdce a hlídce pak poskytl své údaje. Dechové zkoušce se odmítl podrobit a nesouhlasil ani s převozem do nemocnice a odběrem biologického materiálu. Při projednávání přestupku špatně artikuloval, nebyl schopen udržet rovnováhu a dvakrát upadl na komunikaci a přitom se zranil.

Policisté na silnicích. V rámci ROADPOL

Foto PČR

V období od 4. 4. – 8. 4.2022 se i v teritoriu Olomouckého kraje konala celorepublikové dopravně bezpečnostního opatření s názvem ROADPOL. Tentokrát se dopravní policisté zaměřili zejména na řádné užívání pásů a dalších zádržných systémů ve vozidlech. Stanoviště jednotlivých hlídek byla situována do blízkosti míst s předpokládaným vyšším výskytem dětských pasažérů, tedy zejména v okolí škol a školek.

"Během této akce bylo kontrolováno téměř 1 500 vozidel a zjištěno 335 porušení dopravních předpisů, z toho v osmi případech překročení povolené rychlosti a v deseti případech zjištěno podezření na požití alkoholu před jízdou," informovala v pondělí komisařka Mgr. Alena Dudešková. (red)

 

Téměř dvacítka řidičů řídila ráno pod vlivem!

ilustrační foto

Opět po víkendu, v pondělí ráno, se policisté při dopravně bezpečnostní akci zaměřili na zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek u řidičů motorových vozidel.

Na padesát policistů během čtyř hodin zkontrolovalo téměř 700 vozidel v Olomouckém kraji. Při akci zjistili bezmála 50 přestupků, z nichž tři desítky vyřešili příkazem na místě v celkové výši 14 000 korun. "Pod vlivem alkoholu přistihli třináct řidičů, z toho tři z nich nadýchalo přes 1 ‰ alkoholu v dechu a za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky jim hrozí tresty odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Policisté také přistihli čtyři řidiče pod vlivem jiné návykové látky.

Neřídit vydržel jen tři týdny

ilustrační foto PČR

Trest odnětí svobody až na dvě léta hrozí 34letému muži za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. 

Policejní hlídka totiž muže zastavila v pátek 25. března večer v obci Dobromilice, když řídil vozidlo Renault. "Policisté při dopravní kontrole zjistili, že muž usedl za volant, přestože mu Magistrát města Prostějov uložil šestiměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel, platný od počátku března letošního roku," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Řidiči, pozor! Ve čtvrtek se rozjede Speed Marathon!

ilustrační foto PČR

Na čtvrtek 24. března je naplánovaná preventivní akce Policie ČR s názvem Speed Marathon 2022. Bude zaměřená na dodržování stanovených rychlostních limitů. 

Na speciální internetové stránce mohli lidé v rámci kampaně zaznamenávat rizikové úseky. Výběr míst tak nebyl jen na policii. „Policie na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit bude provádět po celý den měření rychlosti. Nebyli to ale jen policisté, kteří vybírali místa, kde se bude provádět měření, byli jste to i vy. Široká veřejnost, měla možnost navrhnout Policii České republiky místa, která považuje za riziková,“ potvrdil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Stále jezdíme moc rychle, hlásí policisté

ilustrační foto PČR

Před víkendem v pátek 11. března se třicet policistů ze služby dopravní policie zaměřilo na kontrolu dodržování povolené rychlosti jízdy motorových vozidel v obci a mimo obec. Celkem zkontrolovali přes 400 vozidel v Olomouckém kraji.

Zjistili 116 dopravních přestupků, z nichž 103 vyřešili příkazem na místě a na pokutách vybrali 59 000 korun. "Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 97 řidičů, což je ve srovnání s minulým pátkem o padesát méně. Pod vlivem jiné návykové látky přistihli jednoho řidiče a pod vlivem alkoholu nepřistihli žádného řidiče," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že v dopravních kontrolách budou policisté  i nadále pokračovat. (red)

Pondělní ráno patřilo na silnících kraje policistům

ilustrační foto PČR

V rámci preventivních opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a ve snaze snížit nepříznivý vývoj dopravních nehod zaviněných v důsledku požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek vyhlásil odbor služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje na pondělní ráno speciální krajskou kontrolu se zaměřením právě na zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek ze strany řidičů.

V pondělí 21. února od 5 do 9 hodin se do této dopravně bezpečnostní akce zapojili policisté z dopravních inspektorátů v celém kraji, policisté dálničního oddělení Kocourovec a policisté oddělení silničního dohledu krajského ředitelství.

V rámci celého Olomouckého kraje hlídky zkontrolovaly celkem 654 motorových vozidel, zjistily 40 přestupků a jeden trestný čin. Dvacet přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení a zbytek postoupí správním orgánům příslušných obcí.