kontroly na silnicích

Policisté chytili na cestách opilce i rychlíky

ilustrační foto PČR

V minulém týdnu se policisté zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti motorových vozidel. Policisté zkontrolovali během dvou dnů 740 vozidel v Olomouckém kraji.

„Při akci zjistili 218 přestupků a 200 z nich vyřešili na místě. Řidiči na pokutách zaplatili celkem 126 tisíc korun. 187 motoristů překročilo nejvyšší povolenou rychlost. Policisté přistihli dva řidiče pod vlivem alkoholu a tři pod vlivem jiné návykové látky,“ konstatoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Mezi další prohřešky motoristů patřil nevyhovující technický stav vozidel, nepoužití bezpečnostních pásů nebo jízda po dálnici bez zaplaceného poplatku.

Zadělal si na problémy. Sedl za volant opilý, bez řidičáku a povolení

ilustrační foto

V sobotu večer zastavila hlídka policistů v obci Dobromilice vozidlo Renault Thalia, které řídil 22letý mladý muž ve směru od Poličky. Při kontrole došlo i na dechovou zkoušku, která nedopadla pro šoféra nejlépe. 

Na zařízení se následně po sobě s několika minutovým odstupem objevily hodnoty 1,72 a 1,69 promile alkoholu v dechu. Podezřelý neprotestoval, se zkouškami souhlasil a uvedl, že na výsledky měření měla vliv předchozí konzumace vodky. "O řidičský průkaz nepřišel, protože jak se ukázalo, není ani jeho držitelem a jednalo se o tzv. neřidiče. Další zádrhel byl v tom, že vozidlo, které řídil, si vzal bez vědomí jeho majitelky.

Policejní tým Fantom se věnuje kamionové přepravě

ilustrační foto PČR

Policejní tým Fantom je složený z kriminalistů z celé republiky. Na tři desítky kriminalistů se věnují nejvíce sofistikované trestné činnosti v oblasti kamionové přepravy. Často se jedná o podvody využívající fiktivní převody či zcizení identity existujících přepravních společností, slangově "fantomové přepravy". Odtud i název týmu.

I v této oblasti existují sofistikované metody, jak někoho podvést či okrást. Základní typy páchaných podvodů u kamionových přeprav jsou čtyři - vytvoření přepravní společnosti pouze pro účely páchání trestné činnosti, odkoupení, převod obchodního podílu již existující, „fungující“ přepravní společnosti, zcizení identity existující společnosti a odklonění přepravy.

Fantom spadá pod Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky. Tvoří ho elitní detektivové z odboru hospodářské kriminality. (ber)

Letos se zaměříme na kontrolu rychlosti a alkoholu za volantem, vzkazují policisté

ilustrační foto PČR

Na základě vyhodnocení dopravně bezpečnostní situace v Olomouckém kraji za rok 2022 policisté pro letošní rok mezi priority služby dopravní policie zařadili kontrolu předepsané rychlosti a kontrolu dodržování zákazu požívání alkoholu a jiných návykových látek jak u řidičů motorových vozidel, tak i u nemotorizovaných účastníků silničního provozu. Nepřiměřená rychlosti a alkohol u řidičů patří mezi hlavní příčiny dopravních nehod.

„V pátek 13. ledna jsme během celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti zkontrolovali téměř 500 vozidel v Olomouckém kraji. Zjistili jsme 134 dopravních přestupků a 123 z nich jsme vyřídili na místě. Na pokutách jsme vybrali 76 tisíc korun. Sto deset řidičů překročilo nejvyšší povolenou rychlost. Pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky jsme nikoho nepřistihli. To se ale změnilo v pondělí 16. ledna ráno, kdy jsme za volantem přistihli hned sedm řidičů pod vlivem alkoholu,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Pozor na rychlost a alkohol za volantem, připomínají policisté

ilustrační foto PČR

Celý letošní rok se v Olomouckém kraji policisté pravidelně věnují kontrolám zaměřených na rychlost a alkohol za volantem.

Přes třicet policistů ze služby dopravní policie se v pondělí zaměřilo na zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek u řidičů motorových vozidel. „Během čtyřhodinové dopravně bezpečnostní akce policisté zkontrolovali téměř 500 vozidel v Olomouckém kraji. Zjistili 46 dopravních přestupků, z nichž 41 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 16 600 korun. Pod vlivem alkoholu policisté přistihli tři řidiče a žádného pod vlivem jiné návykové látky,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Měření rychlosti odhalilo rychlíky

ilustrační foto ber

Patnáctého listopadu v  dopoledních a odpoledních hodinách se strážníci zaměřili na řidiče nedodržující rychlost. Pro měření rychlosti byl vybrán úsek na ulici Československého armádního sboru ve Vrahovicích a na ulici Okružní. 

"Během pěti hodin bylo zjištěno sedm vozidel, jejichž řidiči nedodrželi předepsanou rychlost. Nejvyšší naměřená hodnota byla u řidičky, která jela rychlostí 67 km/h, v úseku, kde platí padesátka," uvedla komisařka Tereza Greplová. Všechny zjištěné přestupky vyřešili strážníci uložením příkazu na místě. (red)

Řada řidičů používá mlhovky špatně. Ohrožují sebe i ostatní

ilustrační foto PČR

Je tu opět podzim a s ním mlha, která může cestování pořádně znepříjemnit. Mlha může přinášet řidičům mnohé problémy, které však nejsou nepřekonatelné. Policisté doporučují, a zákon o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, kdy a za jakých okolností mlhová světla užít.  

Situaci, kdybychom měli zapnout mlhová světla, poznáme bezpečně. Mělo by se jednat o mlhu, lidově řečeno "že by se dala krájet", husté sněžení či déšť. Přední mlhová světla osvětlují vozovku před vozidlem v případě mlhy, v noci i ve dne. Mlhovky zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek, který pomáhá prosvítit mlhu, a osvětluje tak prostor přímo před vozidlem a pomáhá řidiči se lépe orientovat podle značení na vozovce. „Může se stát, že řidič světla sice zapne ve správný čas, ale když vyjede z mlhy nebo přestane pršet či sněžit, světla nechá svítit dál.

Celorepubliková dopravní akce v kraji odhalila stovku hříšníků

ilustrační foto PČR

Policisté z Olomouckého kraje se zapojili do celorepublikové dopravní akce, která byla naplánována na podzimní prázdniny a na ně navazující státní svátek. 

Prodloužené volno mnoho lidí využilo k návštěvě rodiny, známých nebo krátké dovolené. S vyšším provozem se pak zvyšuje riziko vzniku dopravních nehod. Z tohoto důvodu se dopravní policisté ještě více zaměřili na kontrolu dodržování všech pravidel silničního provozu. Během akce zastavili a zkontrolovali přes 650 vozidel. Přestupku se dopustilo 112 řidičů. Téměř všechny policisté vyřešili na místě uložením blokové pokuty.

Nevěděla, co pila. Přesto sedla za volant

ilustrační foto PČR

V obci Výšovice prováděla policejní hlídka během pondělka kontrolu vozidel a jejich řidičů. Zastavila vozidlo značky Hyundai, které řídila starší žena. Předložila doklady ke kontrole, ale chyběl mezi nimi řidičský průkaz.

"Podrobila se dechové zkoušce a ta odhalila, že řídila pod vlivem alkoholu. Obě zkoušky vykázaly stejné hodnoty a to 0,93 promile alkoholu. Na dotaz, jaký alkohol požila, uvedla, že měla třetinku piva. Za chvíli ale otočila a řekla, že pivo to nebylo, ale vypila velkého panáka. Záhy se odpověď opět změnila a řidička se rozpomenula, že vlastně ani pivo a ani tvrdý alkohol neměla, ale byly to dvě dvou deci vína.

Ferrari v Olomouci pádilo 212 km/h

Foto PČR

I ostřílené dopravní policisty v úterý večer v Olomouci překvapil mladý řidič. Pilot vozidla Ferrari uháněl rychlostí 212 km/h. Na tom by nebylo nic překvapivého, pokud by se jednalo o soutěžní klání na uzavřeném okruhu.

"Ovšem v našem případě se danou rychlostí proháněl 21letý řidič vozidla Ferrari Přerovskou ulicí v Olomouci. Mladý řidič rychlost v obci překročil o více než 160 km/h. Policisté z oddělení silničního dohledu krajského ředitelství pospíchajícího řidiče vzápětí zastavili a při dopravní kontrole jej mimo jiné podrobili i zkoušce na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem. Mladý řidič s policisty spolupracoval a uznal chybu. Uvedl, že vozidlo měl zapůjčené a chtěl jej projet," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.