alkohol za volantem

Alkohol za volant nepatří. Řidiči to stále ignorují

ilustrační foto PČR

Hned několik řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, odhalili během víkendu policisté na Prostějovsku.

Jednoho z nich kontrolovala v sobotu večer hlídka policistů v obci Vranovice. Sedmačtyřicetiletého řidiče vozidla Škoda v průběhu kontroly vyzvala, aby se podrobil orientační dechové zkoušce. Ta opakovaně naměřila hodnoty 0,8 promile alkoholu v dechu. Řidič s uvedenými hodnotami souhlasil a přiznal, že před jízdou vypil půllitr piva. Muži policisté zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Ze svého jednání se bude nyní zodpovídat před správním orgánem.

Policisté nachytali opilce za volantem. I na Velikonoce

ilustrační foto PČR

Vzhledem k mimořádným okolnostem způsobeným pandemií se z pochopitelných důvodů tradiční velikonoční dopravně bezpečnostní akce zaměřená na řízení pod vlivem alkoholu nekonala. Přesto policisté v okrese Prostějov při namátkových kontrolách včera zjistili dva řidiče pod vlivem.

"Prvním z nich byl v 8:25 hodin v Kralicích na Hané kontrolovaný řidič Fordu Ranger. U toho policisté obvodního oddělení Prostějov dvěma provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 1,19 a 1,07 ‰ alkoholu v dechu. S výsledkem testu řidič souhlasil a přiznal, že během odpoledne předchozího dne vypil tři piva a půllitr vodky," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Překročil rychlost. A ještě byl opilý

ilustrační foto PČR

V úterý dopoledne měřila stanovenou rychlost na úseku dálnice D 46 ve směru od Vyškova na Olomouc hlídka policistů. Na radaru zachytila osobní vozidlo Š Octavia, které jelo v místě s nejvyšší povolenou rychlosti 110 km/h o 29 km/h rychleji.

Vozidlo hlídka dojela a zastavila u motorestu v obci Vranovice. Řidič předložil veškeré potřebné doklady k vozidlu i ke své osobě a taky se podrobil dechové zkoušce na možné předchozí požití alkoholických nápojů. Bohužel pro něj mu vyšla zkouška pozitivní s hodnotami 1,21 a 1,12 promile alkoholu v dechu. Hlídce řidič sdělil, že předchozího večera vypil sedmičku vína. S odběrem krve souhlasil a hlídkou byl převezen do prostějovské nemocnice. Dál v jízdě pokračovat nesměl a na místě přišel o řidičák a zaplatil i pokutu za překročení rychlosti.

Řidič skončil v nemocnici. Kvůli marihuaně a pervitinu

ilustrační foto PČR

Na vyšetření spojeném s odběrem biologického materiálu skončil před dvěma dny odpoledne 21letý mladík, kterého zastavila hlídka při řízení vozidla v katastru obce Otinoves. 

Dechovou zkouškou se neprokázalo, že by auto Škoda Fabia řídil pod vlivem alkoholu. Pozitivní mu ovšem vyšel orientační test na návykové látky. "Mladý muž nezapíral a přiznal se, že v pátek užil marihuanu i pervitin," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že v jízdě dál pokračovat nesměl. "Celý případ v současné době řešíme pro přestupek," dodala Zajícová. (red)

 

Chytili ji za volantem hned dvakrát. Promile v dechu prý měla po večerním pivu

ilustrační foto

V pondělí 22. února 2021 před šestou hodinou ranní kontrolovali policisté místně příslušného obvodního oddělení v Těšicích osobní automobil Peugeot a jeho jednapadesátiletou řidičku. Provedenými dechovými zkouškami policisté u ženy změřili hodnoty 1,15 a 1,09 ‰ alkoholu v dechu.

S naměřenými hodnotami žena souhlasila, ale přiznala vypití pouze jednoho dvanáctistupňového piva během předchozího večera. Žena na místě přišla o řidičský průkaz a byla jí zakázána další jízda. Už chvíli po ukončení silniční kontroly však stejná hlídka viděla jet stejné vozidlo řízené stejnou řidičkou. Kontrola se opakovala jen s rozdílnými změřenými hodnotami. V tomto případě policisté změřili 1,00 a 0,95 ‰ alkoholu v dechu.

Policejní kontroly skončily smutným výsledkem. Deset řidičů pod vlivem drog či alkoholu

ilustrační foto

V pondělí 11. ledna 2021 zjistili policisté na Prostějovsku celkem devět řidičů pod vlivem zakázaných látek. V úterý tři hodiny po půlnoci pak počet řidičů pod vlivem, zjištěných za 24 hodin, zaokrouhlili na deset.

Prvním z nich byl osmatřicetiletý řidič Volkswagenu, kterého policisté místního obvodního oddělení kontrolovali v 5:30 hodin nedaleko centra Němčic nad Hanou. Provedenou dechovou zkouškou u něho změřili 0,3 ‰ alkoholu v dechu, s čímž muž souhlasil a přiznal vypití dvou piv během předchozího večera. Posledním byl šestadvacetiletý řidič Fordu, kterého policisté oddělení hlídkové služby kontrolovali dnes tři hodiny po půlnoci v Plumlovské ulici v Prostějově. U toho provedeným testem zjistili přítomnost látky amphetamin/metamphetamin.

Další jízda pod vlivem

ilustrační foto PČR

Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelý pětačtyřicetiletý muž z Vyškovska. Prostějovští policisté muže zastavili v pátek 6. listopadu dopoledne v obci Výšovice, když řídil vozidlo Ssangyong Korando.

"Policisté muže při dopravní kontrole vyzvali k podrobení se orientační dechové zkoušce na alkohol. Řidič nadýchal 1,40 promile a 1,37 promile alkoholu v dechu a k požití alkoholu se doznal. Muž přišel na místě o řidičský průkaz a hrozí mu trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti," konstatoval policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Policisté chytili další hříšníky za volantem

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek pár minut po půlnoci zastavili policisté z oddělení hlídkové služby na ulici Západní v Prostějově osobní motorové vozidlo BMW, které řídil 27letý muž. Při kontrole odhalili, že řidič nemá za volantem co dělat, protože má soudem vysloven zákaz řízení motorových vozidel až do ledna roku 2022.

"V současné době je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání s tříletou trestní sazbou odnětí svobody," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.