zákaz řízení

Policisté ulovili dva hříšníky. Oba za volantem

ilustrační foto Policie ČR

Ve čtvrtek 14. prosince po 22. hodině zastavila a kontrolovala policejní hlídka v Tištíně osobní motorové vozidlo, které řídil 45letý muž z Vyškovska. Při kontrole policisté zjistili, že řidič usedl za volant, i přestože má několik platných zákazů řízení motorových vozidel uložených soudními rozhodnutími.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Vydal se na cestu. Bez řidičáku, se zákazem a opilý

ilustrační foto městská policie

Minulou neděli před desátou hodinou večer strážníci zastavili vozidlo, u jehož řidiče chtěli ověřit oprávněnost vjezdu na Žižkovo náměstí. Při kontrole vyšlo najevo, že řidič porušil dopravní značku zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhy.

„Na výzvu k prokázání totožnosti a předložení dokladů potřebných k řízení vozidla, řidič uvedl, že doklady u sebe nemá a řidičský průkaz nevlastní. Při ověřování totožnosti z dostupných evidencí bylo zjištěno, že má vysloven zákaz řízení. Při komunikaci s mužem strážníci pojali podezření, že je pod vlivem alkoholu, což následně potvrdila i provedená orientační dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu. Muž nadýchal 1,77 promile,“ informoval inspektor Petr Zapletal s tím, že zarážející pro hlídku bylo i to, že jednadvacetiletý řidič ve vozidle nebyl sám.

Řídit by mohl až za sedm let

ilustrační foto Policie ČR

V sobotu 20. května dopoledne policejní hlídka zastavila vozidlo Škoda na ulici V loučkách v Prostějově. Policisté při dopravní kontrole jednatřicetiletého řidiče zjistili, že je pod vlivem alkoholu.

Navíc má od Okresního soudu v Prostějově tři platné zákazy řízení motorových vozidel, a to až do roku 2030. Řidič při dechové zkoušce na alkohol nadýchal 0,32 a 0,31 promile. Testu na přítomnost jiných návykových látek se odmítl podrobit. S lékařským vyšetřením spojeným s odběrem biologického materiálu rovněž nesouhlasil. „Mimo přestupku muži hrozí za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání trest odnětí svobody až na dvě léta,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Řidiči zákaz nevadil. Může jít za katr na dva roky

ilustrační foto ber

Ve čtvrtek 17. května odpoledne policejní hlídky během dvou hodin zastavili 28letého řidiče vozidla Škoda, který neměl za volantem co dělat.

Řidiče před půl třetí odpoledne zastavili policisté z dopravního inspektorátu Prostějov v obci Konice. Řidič nebyl připoután bezpečnostním pásem a na zadních sedačkách seděla bez připoutání či bez použití autosedačky nezletilá osoba. Policisté při kontrole řidiče zjistili, že má roční zákaz řízení všech motorových vozidel, platný do dubna 2024. Muž měl dechovou zkoušku na alkohol negativní, zatímco test na jiné návykové látky mu vyšel pozitivní na amfetamin / metamfetamin. Motorista hlídce sdělil, že zhruba před dvěma týdny užil amfetamin.

Mladíci před jízdou popili. Jeden má navíc zákaz řídit

ilustrační foto Policie ČR

V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka 20letého řidiče vozidla Audi na ulici Za Olomouckou v Prostějově. Při kontrole mladík nepředložil potřebné doklady a dechovou zkouškou bylo zjištěno, že před jízdou pil. Měřená hladina alkoholu se zastavila na hodnotách 1,42 a 1,52 promile.

„Doklady nepředložil z jednoho prostého důvodu a to, že má soudem vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na 24 měsíců, který nabyl právní moc zhruba před měsícem. Mladík je podezřelý z trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Neřídit vydržel jen tři týdny

ilustrační foto PČR

Trest odnětí svobody až na dvě léta hrozí 34letému muži za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. 

Policejní hlídka totiž muže zastavila v pátek 25. března večer v obci Dobromilice, když řídil vozidlo Renault. "Policisté při dopravní kontrole zjistili, že muž usedl za volant, přestože mu Magistrát města Prostějov uložil šestiměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel, platný od počátku března letošního roku," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Na dálnici překročil rychlost. A neřídil se zákazy!

ilustrační foto PČR

V neděli před polednem zastavila policejní hlídka dohlížející na bezpečnost v silničním provozu na D46 osobní motorové vozidlo BMW, a to z důvodu překročení povolené rychlosti o 25 km/h.

"Za volantem seděl 27letý muž, u kterého hlídka zjistila, že mu soud ze Žďáru nad Sázavou vyslovil zákaz řízení motorových vozidel od srpna letošního roku až do dubna roku 2023. O stejném zákazu rozhodl i městský úřad ve Velkém Meziříčí, který mu zakázal řídit od letošního července až do ledna roku 2023," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Jednání řidiče bylo zaevidováno a byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. (red)

Přítelkyni přivezl na výslech na policii. Se třemi zákazy řízení

ilustrační foto

V rámci šetření okolností napadení čtyřiačtyřicetiletého muže v obci Krumsín z pátku 5. února 2021 si plumlovští policisté k podání vysvětlení předvolali sedmadvacetiletou ženu z Olomouce. Na obvodní oddělení policie v Plumlově ženu v neděli 14. února 2021 v dopoledních hodinách přivezl její čtyřiadvacetiletý přítel. S přítelkyní přijel z Olomouce až k obvodnímu oddělení. 

"Tam ji vysadil, odjel dočerpat pohonné hmoty na čerpací stanici u Mostkovic a vrátil se zpět k obvodnímu oddělení. Jeho opakovaný pohyb přímo pod okny služebny neušel policistům, kteří zjistili, že automobil Opel Astra patří řidiči s platným zákazem řízení. Při následné kontrole se podezření policistů potvrdilo. Rozhodnutím Městského úřadu v Bruntále a dvěma rozsudky Okresního soudu v Olomouci má muž uložen zákaz řízení motorových vozidel, a to až do června 2023. Muž nezapíral a celou cestu z místa bydliště i cestu na čerpací stanici policistům přiznal.

Na dálnici pod vlivem, bez známky a technické a se zákazem

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu 18. listopadu 2020 po čtrnácté hodině v rámci hlídkové činnosti na dálnici D46 u Brodku u Prostějova zjistili policisté dopravního inspektorátu osobní automobil Škoda Fabia bez vylepené dálniční známky. Vozidlo zastavili na sjezdu u obce Drysice a řidiče zkontrolovali. 

"Chybějící dálniční známka byla jen jedním z provinění, kterého se šestatřicetiletý řidič ze středních Čech dopustil. Dalším přestupkem byla více než měsíc propadlá technická prohlídka vozu. Kromě uvedených přestupků řidič nyní čelí také trestnímu stíhání pro podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Těch se měl dopustit tím, že řídil navzdory soudem uloženému zákazu činnosti a provedenými dechovými zkouškami u něho policisté změřili hodnoty 1,83 a 1,69 ‰ alkoholu v dechu.

Řídil i přes zákaz

ilustrační foto PČR

V sobotu 23. června v podvečer zastavila a kontrolovala policejní hlídka v Prostějově na ulici Okružní vozidlo značky BMW 320D. Při kontrole policisté zjistili, že dvaačtyřicetiletý řidič má rozhodnutím správního orgánu uložen zákaz řízení všech motorových vozidel, a to až do dubna roku 2019. 

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)