řízení

Řídit by mohl až za sedm let

ilustrační foto Policie ČR

V sobotu 20. května dopoledne policejní hlídka zastavila vozidlo Škoda na ulici V loučkách v Prostějově. Policisté při dopravní kontrole jednatřicetiletého řidiče zjistili, že je pod vlivem alkoholu.

Navíc má od Okresního soudu v Prostějově tři platné zákazy řízení motorových vozidel, a to až do roku 2030. Řidič při dechové zkoušce na alkohol nadýchal 0,32 a 0,31 promile. Testu na přítomnost jiných návykových látek se odmítl podrobit. S lékařským vyšetřením spojeným s odběrem biologického materiálu rovněž nesouhlasil. „Mimo přestupku muži hrozí za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání trest odnětí svobody až na dvě léta,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Nadýchala téměř dvě promile

ilustrační foto Policie ČR

V sobotu večer zastavila policejní hlídka v Olšanech u Prostějova 53letou ženu a mimo jiné došlo i na dechovou zkoušku. Vzápětí se zjistilo, že podezřelá řídí auto pod vlivem s hodnotami 1,70 a 1,79 promile.

Žena se k požití alkoholu přiznala a policistům řekla, že během odpoledne a večera popíjela a vypila panáka vodky a sedmičku vína. Na místě přišla o řidičský průkaz a dál pokračovat v jízdě nemohla. S naměřenými hodnotami souhlasila a lékařské vyšetření s odběrem bio materiálu nežádala. „Žena je podezřelá z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který jí hrozí zákaz činnosti, peněžitý trest případně až jednoletý trest odnětí svobody," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Mládenec řídil pod vlivem a bez řidičského oprávnění. Chytili ho strážníci

ilustrační foto ber

Minulou sobotu v dopoledních hodinách si strážníci vykonávající kontrolní činnost a dohled nad dodržováním veřejného pořádku v centru města povšimli vozidla, které vjelo vysokou rychlostí na Žižkovo náměstí a poté zastavilo na parkovišti.

„Z vozidla po celou dobu nikdo nevystupoval a ani do něj nikdo nenastupoval. Po chvíli řidič přeparkoval na jiné parkoviště a začal opakovaně troubit. Počínání řidiče bylo nestandartní a podezřelé, proto se strážníci rozhodli řidiče zkontrolovat. Automobil řídil mladý muž, který jevil známky podnapilosti. Doklady potřebné k řízení vozidla u sebe neměl. Později přiznal, že ani řidičák nevlastní. Při orientační dechové zkoušce jednadvacetiletý muž nadýchal 1,84 promile.

Za volantem se vystřídali tři lidé. Policisté všechny „odlovili“ během jedné hodiny

ilustrační foto

Ve čtvrtek ve třiadvacet hodin viděli policisté obvodního oddělení Němčice nad Hanou v obci Výšovice osobní automobil Saab 9-3, který jel zjevně nepřiměřenou rychlostí. Vozidlo se čtyřčlennou posádkou se policisté pokynem daným z vozu zapnutím majáku a rozsvícením červeného nápisu „STOP“ pokusili zastavit. Řidič výzvu neuposlechl a policistům začal ujíždět.

Ti ho pronásledovali přes několik obcí, až se oklikou vrátili zpět do Výšovic, kde už na ujíždějící čekala druhá policejní hlídka. V bezvýchodné situaci tak řidič musel zastavit a podrobit se kontrole. Při té policisté zjistili, že třicetiletý muž z Břeclavi má rozhodnutím Městského úřadu v Židlochovicích uložen zákaz řízení, a to až do července příštího roku. Provedeným testem u něho navíc zjistili přítomnost látek THC a amphetamin/metamphetamin. Pro své jednání je muž nyní podezřelý z několika dopravních přestupků a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Chtěl být dobrým příkladem pro syna, ale dvakrát řídil pod vlivem drog

Ilustrační foto ber

V sobotu 4. července krátce po půlnoci kontrolovali policisté místního obvodního oddělení v centru města Němčice nad Hanou osobní automobil Fiat a jeho čtyřiačtyřicetiletého řidiče. Provedenou zkouškou u muže policisté detekovali látky amphetamin/metamphetamin. S výsledkem testu řidič nesouhlasil a přiznal pouze užití jednoho „jointu“ marihuany asi před dvěma měsíci.

"Dále uvedl, že se částečně živí jako řidič a také, že chce být dobrým příkladem pro svého syna, proto by nikdy před jízdou drogy neužil. Na výzvu policistů se pak dobrovolně podrobil odbornému lékařskému vyšetření ke zjištění ovlivnění zakázanými látkami. Lékařské vyšetření ke smůle otce a řidiče přítomnost zakázaných látek potvrdilo. Navíc v takové koncentraci, že policisté na základě posudku věc podezření z dopravního přestupku překvalifikovali na podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykových látek.

Čeští řidiči podle průzkumu nevybržďují, v nadávání za volantem vedou muži

ilustrační foto internet

Osmdesát procent českých řidičů nikdy nikoho nevybrzdilo. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který si mezi šoféry nechala zpracovat pojišťovna Generali. „Čtyři pětiny dotázaných o sobě tvrdí, že by je to ani ve snu nenapadlo, protože je to velmi nebezpečné,“ říká tiskový mluvčí Generali Jiří Cívka. Horšími řidiči jsou podle respondentů ženy. Muži jsou však agresivnější řidiči a za volantem více nadávají.

Pouhá tři procenta řidičů přiznala, že někdy někoho vybrzdila. Zbylých sedmnáct procent motoristů mělo chuť podobný kousek předvést, nikdy jej však naštěstí nerealizovali. „Samotný fakt, že téměř pětina majitelů řidičských oprávnění někdy přemýšlela nad tím, že jiného šoféra vybrzdí, je alarmující. Kromě případného trestního postihu musí řidič, který vybrzdí jiného řidiče, počítat s tím, že po něm pojišťovna může, a v případě prokázání úmyslu, bude vymáhat vzniklou škodu,“ upozorňuje Cívka.

Kdo jsou horší řidiči? Muži nebo ženy? A kdo víc nadává?

Měření rychlosti ve městě - nezapomněli jsme, říkají radní

ilustrační foto

Magistrát se opět pustí do řešení problému, který stále nemá konec. Radní chtějí definitivně rozetnout problematiku měření rychlosti v Prostějově.

Dvakrát zrušeno a teď opět na stole. Radní připravují nové výběrové řízení na dodavatele systému měření rychlosti vozidel. Před vyhlášením zadávacího řízení je prý třeba všechno znovu posoudit. Shoda v otázce jak a zda vůbec měřit mezi radními rozhodně nepanuje.