Němčice nad Hanou

V Němčicích nastoupí do školy na šest desítek prvňáčků

Foto čtenář

Po dva dny byla Základní škola v Němčicích nad Hanou plná natěšených dětí. Ve středu a ve čtvrtek se tam totiž konal zápis do prvních tříd.  Přišlo k němu, podle ředitelky školy Hany Matuškové, 64 dětí nejen z Němčic, ale i dalších deseti obcí.

„Předpokládáme, že bude osm odkladů. Do 1. ročníku by tak mělo nastoupit 56 žáků, což je neobvykle vysoký počet. K zápisu se dostavily předškolní děti z širokého okolí, jedná se o obce: Dobromilice, Dřínov, Klenovice, Hruška, Tvorovice, Měrovice, Vitčice, Vrchoslavice – Dlouhá ves, Srbce, Mořice (10 obcí) a samozřejmě děti místní – z Němčic nad Hanou," uvedla Hana Matušková.

V Němčicích se hrkalo a rozdávaly se Májíčky

Foto Zuzka Baričíková

Na jarní zvyk pálení Smrtky navazuje další, mnohem radostnější, kdy děvčata ozdobí veliký Májíček a za zpěvu Neseme, neseme Májíček přicházejí do dědiny, aby všem, kteří si chtějí zajistit krásný a spokojený rok, plný radosti a bohaté úrody, dají kytičku ze svého Májíčku. A že si lidé těchto kytiček váží, můžeme pozorovat při procházce, protože naše májíčkové kytičky zdobí nejedno okno němčických domečků.

Naše oslavy jara pak končí ještě hrkáním. Na Zelený čtvrtek, kdy odletí zvony do Říma, chodíme po Němčicích a nahrazujeme jejich zvonění našimi hrkači, stejně tak hrkáme na Velký pátek a Bílou sobotu, ale to již v krojích, a to již navštěvujeme naše příznivce, kteří mají pro nás přichystanou odměnu a sladkosti a syrová vajíčka, ze kterých si pak děláme společnou voňavou smaženici Je to náročné, ale krásné.

Němčické Velikonoce se slaví ve velkém

Foto Zuzka Baričíková

Stalo se již mnohaletou tradicí, že němčický folklor vítá jaro podle zvyků našich předků. Začínáme na Smrtnou neděli, kdy děvčata jdou v krojích na mši do kostela. Na tento den se dlouho a poctivě připravujeme, protože vždy nachystáme na pódiu i vystoupení pro naše příznivce a jejich hlavním programem je objasnit podrobněji divákům jeden z mnoha zvyků, které k Velikonocům patří. Letos jsme si vybrali Velký Pátek, den plný tajemných čar a obyčejů, které u nás přetrvávají již mnoho a mnoho let až z pohanských dob.

Na scéně začalo jaro a malé děti za zpěvu písničky Haj husičky, haj si přinesly každé svoji husičku a učily je létat, pak je pustili do rybníčka. Tu je zavolala babička a řekla jim tajemství Velkého Pátku, kdy pomocí měsíčního paprsku za hřmění a dudění skal, čaroděj otevře zem s pokladem. Ale jen na malou chvilku může každý, kdo má kouzelný amulet vstoupit do útrob země a vzít si něco z tohoto tajemného pokladu. Ale běda, malý Matýsek se nemohl rozhodnout co si vzít a skála se za ním zavřela. Děti vyděšeně vyběhly za babičkou a řekly jí tu hroznou zprávu.

Zloděj vykradl dům v Němčicích. Bral peníze, šperky i doklady

ilustrační foto Policie ČR

Od úterního odpoledne prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v jejich rajonu, policisté z Němčic nad Hanou.

Poškozený muž jim oznámil, že v době od 25. do 26. března měl ve svém domě nezvanou návštěvu a po jejím odchodu mu chybí věci za necelých 300 000 Kč. Neznámý lapka se dostal do domu po vytlačení okna ze zahrady a poté se po domě volně pohyboval. „Poškozený přišel o tresor s finanční hotovostí, několik párů zlatých náušnic, řetízků a náramků a také náramkových hodinek. Zloděj navíc poškodil i televizor, který vytrhl z fixního držáku připevněného na stěně pokoje. Oznamovatel také zjistil, že mu chybí i osobní doklady," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

V Němčicích potěšil děti lampionový průvod

Foto ber

V pátek v podvečer pořádalo Středisko volného času Orion v Němčicích nad Hanou akci Probouzení broučků a otevírání pokladů aneb velkopáteční dobrodružství pro celou rodinu.

Na cestu plnou úkolů se vydaly desítky dětí, které s pomocí lampionů řešily nejrůznější úkoly a hledaly klíč k pokladu. Na jednotlivých stanovištích je čekaly nefalšované broučice. (ber)

Libor Mitana je Ámos sympaťák 2024!

Foto zlatyamos.cz

Do finále třicátého prvního ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos se probojoval Libor Mitana ze ZŠ Němčice nad Hanou. Boj o post nejvyšší ho čekal 22. března, kdy se v Praze utkal s pěticí finalistů.

Na příčku nejvyšší to nestačilo, titul Zlatý Ámos 2024 získal Dominik Simon ze ZŠ A. Baráka v Lovosicích. Dětským Ámose 2024 je Adéla Popelková ze SPŠ stavební J. Gočára v Praze 4. Patří mu ale titul Ámos sympaťák 2024. Gratulujeme! (ber)

Hlasujte pro Libora Mitanu z Němčic nad Hanou. V anketě Zlatý Ámos

Foto zlatyamos.cz

Do finále třicátého prvního ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos bude bojovat Libor Mitana ze ZŠ Němčice nad Hanou. Boj o post nejvyšší ho čeká 22. března.

Do té doby ho můžete podpořit v diváckém hlasování na https://decko.ceskatelevize.cz/…024

Dobrá zpráva z Němčic. Vzácný hohol severní už je zase na velké vodě

Foto Záchranná stanice Němčice nad Hanou

Před několika dny přijala Záchranná stanice pro volně žijící živočichy Němčice nad Hanou vzácného pacienta. Zřejmě po nárazu tam skončil samec jedné z našich nejvzácnějších kachen hohol severní. Elegantní krasavec už si opět užívá svobody.

„Tři dny jen odpočíval a nechtěl přijímat potravu. Naštěstí se to čtvrtý den zlomilo k lepšímu a zachutnali mu červíci, začal si užívat jezírko a když i přestal kulhat, tak jsme ho po okroužkování vypustili na velkou vodu,“ přidala ve čtvrtek potěšující zprávu vedoucí stanice Lidmila Kňourková.

V Záchranné stanici v Němčicích mají druhé letošní zaječí miminko

Foto FB Záchranná stanice Němčice nad Hanou

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Němčicích nad Hanou má od soboty v péči už druhé letošní mládě zajíce polního. Zajíčka našli lidé na terase, kam ho donesla kočka.

„Naštěstí nebyl nijak vážně poraněn, a tak doufáme, že vše zvládne," uvedla vedoucí stanice Lidmila Kňourková. Prvního zajíčka přijali před pár dny. Majiteli ho v tlam přinesl pes. Ani toto ušaté miminko nebylo naštěstí nijak vážně zraněno.

V únoru se s nálezy malých ušáčků ve stanici setkávají poměrně běžně. Lze na ně narazit na polích a loukách, ale dokonce také ve městech, kde jim hrozí nebezpečí v podobě volně pobíhajících psů a koček. Pokud pes nebo kočka vezmou malého zajíce do tlamy, mohou jej vážně zranit.

Záchranná stanice přijala vloni nejvíc živočichů za devatenáct let existence

Foto FB

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy Němčice nad Hanou bilancovala loňský rok. Vedoucí stanice Lidmila Kňourková spočítala, že v roce 2023 přijali 472 živočichů, což je nejvíce za devatenáctiletou historii stanice.

Celkem bylo přijato 64 druhů živočichů. „Zachraňovali jsme 320 ptáků a 152 ostatních (ježci, veverky, zajíci, kuny, srnci, 1 nutrie, 1 divočák, 2 lišky). Přijato bylo 259 mláďat, 162 zraněných, 29 živočichů s infekcí, 11 odchytnutých, 5 otrávených a 3 vysílení,“ vypočítala Kňourková s tím, že každý rok se počet zvyšuje. „Zároveň vám moc chceme touto cestou poděkovat za vaši podporu, ochotu pomáhat a finanční příspěvky. Moc si toho vážíme a upřímně děkujeme,“ dodala. (ber)