labutě

Labutí pár se vrátil domů

Foto ber

Ani loňská tragédie, při které přišel o všech pět potomků, neodradila labutí pár od návratu na drozdovický rybník. Jeho hladinu brázdí od začátku března.

Vloni rodiče přišli na základě otravy botulismem o tři labuťátka, zbývající dvě uštval v Kolářových sadech volně pobíhající pes. Doufejme, že letos se zadaří a všechny své děti odchovají bělostní ptačí elegáni v klidu a pohodě. K tomu mohou výrazně přispět i ti z nás, kdo se v okolí rybník pravidelně pohybují. „Opět připomínám, aby lidé vodní ptactvo nekrmili. Potravy mají všude dost a ta lidská jim vůbec nesvědčí. Navíc je třeba nechat ptáky v klidu v době hnízdění, takže si prosím odpusťte vstup do jejich těsné blízkosti.

Do hejna labutí v Tovačově přibyla černá. Zřejmě uletěla chovateli

Foto MOS

Na Křenovském rybníku v Tovačově se objevila černá labuť. Podle ornitologů pravděpodobně někomu uletěla z chovu. Původním domovem labutě černé je Austrálie, v Evropě se chová nejen v zoo, ale i v soukromých chovech, řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Podle snímků ornitologů se labuť černá přirozeně začlenila do hejna mezi své bílé společnice.

„Labuť černá je menší než u nás běžná labuť velká a díky jejímu černému zbarvení je nezaměnitelná. Málokdo však ví, že nemá pouze černé peří. Její letky jsou bílé, což je vidět pouze v letu. Od naší labutě se odlišuje i převážně červeným zbarvením zobáku a výrazným bílým proužkem,“ uvedl Šafránek.

Jde o přestupek, vyhodnotili policisté smrt dvou labutích „dětí“

ilustrační foto pixabay.com

Ve věci případu úmrtí dvou labutích mláďat, ke kterému došlo v polovině července v Kolářových sadech v Prostějově, provedli policisté podle tiskové mluvčí Miluše Zajícové důkladné šetření a zajistili potřebnou dokumentaci. Na základě získaných materiálů se nepotvrdilo, že by byly naplněny znaky některého z trestných činů. Minulý týden předali příslušnému správnímu orgánu při Magistrátu města Prostějova spisový materiál k projednání přestupku, který rozhodne dle svých kompetencí.

Připomeňme okolnosti, za kterých přišla v pondělí 16. července dvě labutí mláďata o život. „Městská policie byla v pondělí odpoledne telefonicky upozorněna na incident v Kolářových sadech, kde měl volně pobíhající pes honit labutě. Po příjezdu na místo byla nalezena dvě uhynulá mláďata. Protože se jedná o neznámého pachatele, případ jsme předali Policii ČR,“ sdělil PvNovinkám ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík.

Smutná zpráva: Poslední dvě labuťátka přišla o život

ilustrační foto pixabay.com

Když labutí pár letos zahnízdil na rybníku v Drozdovicích a posléze vyvedl mladé, Prostějov se tetelil štěstím. Začátkem června ale ptačí rodiče o tři ze svých dětí přišli. O to víc se starali o zbývající ptáčata, za velké pozornosti obyvatel města. I s tím je ale konec, obě labuťky v pondělí ukončily svou pozemskou pouť. Bohužel, pravděpodobně lidskou chybou.

„Městská policie byla v pondělí odpoledne telefonicky upozorněna na incident v Kolářových sadech, kde měl volně pobíhající pes honit labutě. Po příjezdu na místo byla nalezena dvě uhynulá mláďata. Protože se jedná o neznámého pachatele, případ jsme předali Policii ČR,“ sdělil PvNovinkám v pondělí odpoledne ředitel MP Prostějov Libor Šebestík.

Toxikologické vyšetření uhynulé labutě je hotové

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Prostějovská radnice obdržela výsledky toxikologického vyšetření k příčinám úhynu labutích mláďat na prostějovském rybníce.

 

Podle toxikologického protokolu je zcela vyloučeno, že by labutí mládě uhynulo na otravu Roundupem, v játrech nebyly nalezeny stopy glyfosátu. Stejně tak vyšetření vyloučilo trauma, střelné zranění či otravu nevhodnou potravou.

Nekrmte labutě. Jinak zapláčete nad pokutou!

ilustrační foto pixabay.com

Před časem uhynula tři z pěti labutích mláďat, která vyvedl rodičovský pár na rybníce v Drozdovicích. Magistrát zareagoval okamžitě, jeden z ptáků je nyní na pitvě ve veterinárním ústavu v Olomouci. Její výsledek osvětlí pozadí smutné události, jak labuťátka zemřela. Zareagovala i Městská policie.

Cedule s nápisem Nekrmte vodní ptactvo jsou v okolí rybníka rozmístěny již několik let. "Nechali jsme rovněž vyrobit plůtek, aby měli ptáci klid při hnízdění. Bohužel opatření se míjí účinkem. A tak musím, prostřednictvím strážníků, přistoupit k represím," sdělila PvNovinkám 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. 

Rohlíky, chleba, palačinky. Tím vším krmíme vodní ptáky!

ilustrační foto pixabay

Roztomilé kachny a elegantní labutě jsou celoročními obyvateli rybníka v Drozdovicích. Mnohé lidi těší jejich krmení a tak se k vodní nádrži vydávají s nejrůznějšími "dobrotami". Ty ale mohou vodní ptáky zabít! 

"Kolem rybníku chodím denně a denně s setkávám s krmiči. Marně jim vysvětluji, že kdyby to dělal každý, nebude pod nánosem potravin vidět hladina. Za to pták tam nebude jediný. Odpověď je zpravidla stejná - Když malému (malé), se to líbí ...," posteskla si redakci mladá maminka. Jak dodala, hodně lidí navíc sype jídlo na břehy, kde tak nachází nejrůznější lidské potraviny, včetně palačinek. 

Než přivoláte pomoc labutím, ověřte si, že ji potřebují

Ilustrační foto pixabay.com

V souvislosti s mrazivým počasím a záchranami zvířat z vodních ploch se hasiči obrací na veřejnost s prosbou

„Chtěli bychom poprosit veřejnost, aby před tísňovým voláním nejprve ověřila, zda zvíře potřebuje skutečně odbornou pomoc záchranářů. Setkáváme se totiž mnohdy i s případy, kdy vyjíždíme ke zcela zdravým jedincům, kteří na zamrzlé hladině pouze odpočívají a nejeví žádné známky zranění. Po příjezdu jednotky pak spokojeně odkráčejí na jiné místo, jako se to stalo například na Štěpána v Litovli, kde měly na Olomouckém rybníce údajně přimrznout dvě dospělé labutě,“ vzkazuje mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Nekrmme vodní ptactvo! Ubližujeme mu!

Foto Petr Podhorný, MMP

Mnohé lidi těší krmení vodních ptáků v parcích, zahradách a u rybníků. Pro ptáky to však není dobré ani užitečné.

„Vzhledem k tomu, že máme na rybníku v Drozdovicích opět rodinku labutí a rádi bychom jí umožnili klid na výchovu mladých, chceme touto cestou upozornit občany na možná rizika a také na to, že takto zvolený postup pomoci může ptákům způsobit zdravotní problémy. Aby se informace dostala k co nejvíce lidem, máme již nějaký čas u rybníka cedulky s upozorněním," uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová a přidala doporučení:

1. Lidská potrava není vhodná z hlediska složení pro volně žijící vodní ptactvo. Její konzumace vede ke zdravotním problémům ptáků.

Sčítají se labutě. Zapojme se!

ilustrační foto pixabay.com

Ornitologové na Moravě spustili v červnu akci sčítání labutí. Zapojit se do ní může i veřejnost. Naposledy se labutě sčítaly před pětadvaceti lety. Aktuální data pomohou ochráncům přírody zjistit, jak se populace bílých ptáků vyvíjí.

„Na mapě či v tabulce si lidé mohou vybrat lokality, kde by labutě chtěli počítat a sdělí je na e-mail info@mos-cso.cz koordinátorům. Díky tomu budeme mít přehled o tom, které lokality budou pokryté, a které ne,“ uvedl Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.