Koktejl

Tip na sobotu. Čarodějnice na zámku v Čechách pod Kosířem

Foto plakát

V sobotu 27. dubna bude zámek a park v Čechách pod Kosířem patřit čarodějnicím a jiným nadpřirozeným bytostem. Zajeďte na výlet.

Těšit se můžete na odpolední čarodějnou dílnu (v době od 14 do 17 hodin) - psaní/kreslení neviditelným inkoustem, čarodějná abeceda, výroba ochranných amuletů, tzv. škapulířů a výroba pavoučků z korálků.

Starý Prostějov. Hálkovo náměstí

ilustrační foto

Dnešní fotografie je z roku 1931 a zachycuje Hálkovo náměstí. Pokud si myslíte, že takové v Prostějově není, nemáte pravdu.

Od roku 1908 až do 27.1.1936 se tak jmenovalo nynější Hlaváčkovo náměstí. Od roku 1940 neslo název Goetheovo náměstí, k názvu Hálkovo se vrátilo 27.7.1945. O pár měsíců poději, 14.12.1945 dostalo název Štefánikovo náměstí a od 5.4.1955 se jmenuje Hlaváčkovo. (ber)

Fotopostřeh: Napřed mráz, pak kroupy

Foto čtenář

Letošní jaro nám dává Matka Příroda najevo, že si může dělat, co se jí zlíbí.

Napřed nás navnadí letními teplotami, pak skočí do deště a pak na nás pošle holomráz. „Ale, aby mi v dubnu zakryla dvůr a zahradu souvislá vrstva krup, to nepamatuji," napsala k fotografii čtenářka Táňa. Tak uvidíme, jak to s letošní úrodou ovoce dopadne. (ber)

Pamatujete? Kadeřnické sušáky

Foto FB

Tohle byl ďábelský vynález. Občas vám horký vzduch sežehl lebku, navíc jste z kadeřnictví odcházely s částečnou ztrátou sluchu.

Jen tehdy třeba trvalá prostě jinak udělat nešla. (ber)

Tip na víkend. Farmářské trhy a Pohádkové prohlídky na Plumlově

ilustrační foto Lukáš Hruban

V sobotu 20. a v neděli 21. dubna se v době od 9 do 18 hodin konají na zámku v Plumlově pohádkové prohlídky. V sobotu je navíc doplní farmářské trhy.

V nabídce budou dobroty domácí výroby, řemeslné výrobky a další věci. Po oba víkendové dny se pak mohou potěšit i nejmenší. Zámeckými komnatami budou provázet pohádkové bytosti. Otevřeny budou i zámecké sklepy, tentokrát s pohádkovou tématikou.

Vstup na trhy je zdarma, prohlídky - 90 korun děti, studenti a senioři 140 korun, dospělí 160 korun, podzemí 60 korun jednotné. (red)

OBRAZEM: Krása starých aut

Foto ber

Máte rádi stará auta? Já tedy ano, obzvlášť ta, se kterými si jejich majitelé „vyhrají". Důkazem je tato Škoda Felicia. Tipovali byste, že je jí šedesát let? Navíc se podle SPZ jedná o jedno z prvních vozidel v Prostějově.

Škoda Felicia se vyráběla v letech 1959 až 1964. Bylo jich vyrobeno jenom 14852 kusů, většina z nich ale putovala za hranice. (ber)

 

 

Pamatujete? Jídelní lístek z roku 1965

Foto FB

Ten už asi málokdo pamatuje. Je z doby, kdy v hospodě stála držková polévka 2,30 korun.

Povšimněte si jiné věci. Zatímco dnes se nabídky restaurací v originálních specialitách, tady byla čistě česká kuchyně. Až tedy na výjimky, jako ruské vejce, míchaná vejce po italsku, segedínský guláš či ruský biftek s knedlíkem. Tedy, zejména u toho posledního by mě zajímalo, CO to přesně bylo... (ber)

Tip na neděli. Bleší a sběratelský trh

Ilustrační foto archiv PvN

V pořadí druhý letošní bleší trh bude mít premiéru v neděli v areálu městské tržnice v Prostějově. Jako vždy tady na sběratele a milovníky starých věcí bude čekat řada pokladů.

Hračky, odznaky, sklo, porcelán, knihy, bižuterie, obrazy či vzácné vydání časopisu Playboy, přiláká jistě řadu zájemců. „Trh se bude konat opět v době od 8 do 11 hodin," přidal pozvání galerista a pořadatel Jindřich Skácel. (ber)

Starý Prostějov. Náměstí Františka Josefa

Foto FB

Nynější náměstí T.G. Masaryka neslo od 31. ledna 1893 do 30. října 1918 jméno Františka Josefa I. Ten v průběhu své osmašedesátileté vlády (1848–1916) naše město několikrát navštívil.

Na pohlednici z roku 1916 můžete vidět, jak náměstí tehdy vypadalo. Zcela jistě vás zaujme zajímavá skutečnost – absence jakékoli zeleně. (ber)

Tip na víkend. Tvarůžkový festival v Olomouci

Ilustrační foto olomouc.eu

Gastronomické speciality, koncerty známých kapel a letos nově i soutěž top kuchařů o titul Tvarůžkového krále. Sedmý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu slibuje gurmánské zážitky i program plný zábavy. V sobotu 13. a v neděli 14. dubna provoní olomoucké Horní i Dolní náměstí.

Ochutnat je bude možné třeba ve formě tvarůžkových zákusků, burgerů či pralinek. K tomu nebudou chybět originální značky piv místních minipivovarů a doplní je další krajové produkty. "Loni přivítal festival více než dvacet tisíc návštěvníků a prodalo se na něm rekordních sedm tun tvarůžků. Věřím, že letošní ročník bude neméně úspěšný," uvádí náměstek olomouckého primátora pro cestovní ruch Viktor Tichák.