Koktejl

Pamatujete? Štupovací hříbek

Foto FB

Moje babičky i maminka jej používaly často. V době socialismu byly silonky docela drahé, ponožky zase neoplývaly kvalitou. A tak se štupovalo či látalo.

Pomocníkem byl dřevěný hříbek, který v mém případě nahrazovala sběračka. Jinak to byla činnost, kterou jsem hluboce nenáviděla.... (ber)

Starý Prostějov. Vojáčkovo náměstí

Foto SOkA

Býval to Senný trh, Makadamské náměstí, Smetanovo náměstí, Jungmannovo náměstí. Od ledna 1939 nese název Vojáčkovo náměstí podle Karla Vojáčka (1848-1899), lékárníka, zemského poslance a prostějovského starosty.

Ještě v letech 1945 až 1947 došlo krátce k přejmenování na Jungmannovo náměstí. V letech 1905 až 1907 zde byl postaven secesní Národní dům, za jehož návrhem stojí Jan Kotěra. (ber)

Dnes je Den stromů

Ilustrační foto ber

V Čechách se poprvé Den stromů masově slavil už počátkem dubna roku 1906. Do naší země tehdy myšlenku přinesl „Svaz spolků okrašlovacích“. Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem byla znovu obnovena až v roce 2000. 

S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října 2000, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami. Den stromů se nyní slaví 20. října nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku. Dvacátý říjen se tak stal středoevropským Dnem stromů. (ber)

Pamatujete? Vánočky

Foto FB

Takhle mi v porodnici vozily sestřičky na krmení obě mé děti.

Dnes je doba jiná, já bych ale neměnila. V prvních hodinách po jejich narození, které nebylo zrovna snadné, jsem byla vděčná, že se postarali jiní. (ber)

Pamatujete? Režisér Oldřich Lipský

Foto ČSFD

Český režisér a scénárista, bratr herce Lubomíra Lipského studoval sice v Praze práva a filozofii, po čase dal ovšem přednost divadlu. Nejdříve pracoval jako herec, režisér i umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření přešel do filmových studií Barrandov a začal se naplno věnovat režii.

 

Té zasvětil zbytek života a natočil nespočet filmů, které zůstanou jeho připomínkou navždy. Kdo by neznal filmy Tři veteráni, Ať žijí duchové, Adéla ještě nevečeřela, Šest medvědů s Cibulkou, Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Limonádový Joe či Tajemství hradu v Karpatech.

Oldřich Lipský odešel nečekaně 19. října 1986 během natáčení snímku Velká filmová loupež. Osudným se mu stala zákeřná na rakovinu žaludku.... Bylo mu 62 let. (ber)

Starý Prostějov. Filipcovo náměstí

Foto SOkA

Jestlipak víte, že proluka mezi Zlatou bránou a muzeem je vlastně náměstí. Od roku 1893 se jmenuje Filipcovo a jeho podoba se minulosti značně lišila od té dnešní. Jméno náměstí dostalo po Janu Filipcovi, (1431-1509), prostějovském rodákovi a kancléři krále Matyáše Korvína.

Blok středověkých domů na východní straně náměstí byl zbourán v roce 1969, aby uvolnil místo pro stavbu obchodního domu Prior. V minulosti bylo Filipcovo náměstí odděleno od hlavního náměstí starým měšťanským domem č. 33, na jehož místě dnes stojí sklad Prioru. (ber)

Sirup, čaj, olej. Vyzkoušejte recepty z šípku

Ilustrační foto pixabay.com

Šípková mánie a sběr šípku už začaly. Ukážeme vám, jak tento podzimní plod využít ve vlastní prospěch. Trnitý keř totiž nese doslova dary z přírody nabité prospěšnými látkami. Chcete se zbavit vrásek, nachlazení nebo zánětu v těle? Dopřejte si šípkový sirup, čaj nebo olej.

Šípky jsou známé už po celá staletí – aby také ne, když jsou plné vitamínů a aktivních látek. Plody růže šípkové totiž obsahují velké množství flavonoidů, vitamínů C, B, K, karotenu, fosforu, vápníku, draslíku nebo třeba hořčíku.

Pamatujete? Mýdlo Astra

Foto FB

Vypadalo jako květina a nádherně vonělo.

My jsme doma používali i bílé a růžové. (ber)

Pamatujete? Skládaný toaletní papír

Foto FB

Skládaný, ale bezmála nepoužitelný. Ale i na něj se před lety stávaly fronty.

Kdo pamatuje i schránky, které bývaly na toaletách? (ber)

 

Dnes by oslavil stovku Rudolf Hrušínský starší

Foto ČFDB

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Kolikrát jsem si letos vzpomněla na nesmrtelnou repliku Antonína Důry z Rozmarného léta. Film, který natočil Jiří Menzel, je jednou z mnoha ukázek jedinečného umění herce Rudolfa Hrušínského staršího. Ten by dnes slavil sté narozeniny.

Namátkou jmenujme třeba Hrušínského nezapomenutelného vojína Josefa Švejka, Karla Kopfrkingla ze Spalovače mrtvol, komisaře Ledvinu z filmu Adéla ještě nevečeřela, doktora z Vesničky mé střediskové, Pankráce z Tří veteránů či Proška ze Smrti krásných srnců. Všem postavám, které ztvárnil, vdechl Rudolf Hrušínský kus svého obdivuhodného herectví.

Vášnivý rybář se oženil v prosinci 1945, v roce 1946 se narodil syn Rudolf, v roce 1955 Jan, oba se stali také herci; herci jsou i jeho vnoučata Kristýna Hrušínská a Rudolf Hrušínský nejmladší.