Koktejl

Vzpomínky. Starý Prostějov – rok 1948

Foto archiv ber

Dnes se podíváme na kostel Milosrdných bratří.

Kdo si ještě vzpomíná, že na místě dnešního parku byla obytná zástavba? A také křižovatka vypadala úplně jinak než dnes. (ber)

 

Před 3 lety umlkl jeden z nejkrásnějších hlasů: Věra Špinarová

Foto FB

Malá postavou, obrovská hlasem. Věra Špinarová bude navždy jednou z nejlepších a nejvýraznějších osobností českého popu a rocku. Zemřela před třemi lety, 26. března 2017.

Kromě mnoha ocenění v podobě zlatých a platinových desek patří mezi prvních pět nejprodávanějších českých interpretek za posledních deset let. Nenapodobitelný sytý hlas, temperamentní a vitální vystupování na koncertech a láska k Ostravě, kterou nikdy neopustila. To byla Věra Špinarová. Už navždy zůstane nezapomenutelná, hlavně díky písni Jednoho dne se vrátíš, kterou nazpívala v roce 1976 na hudbu z filmového westernu Tenkrát na Západě od Ennio Morriconeho. Poslechnout si ji můžete zde:

Vzpomínky. Starý Prostějov - rok 1948

Foto archiv ber

Protože současná situace nepřeje pobytu venku, ani sportu či společenským setkáním, ponoříme se do archivů. Tentokrát to bude rok 1948 a Prostějovsko.

Čím jiným začít, než jednou z památek, kterými se pyšní Prostějov. Představujeme vám novou radnici, která byla postavena v letech 1911-1914 podle návrhu architekta Karla Huga Kepky. 

Za zmínku stojí jistě i tehdejší podoba hlavního náměstí. (ber)

 

Pamatujete? Hodiny pod poklopem

ilustrační foto FB

Měla je moje babička. Ač vypadaly starožitně, byly celé z plastu. 

Včetně poklopu. Jen už si nepamatuji, kdo je vyráběl. (ber)

 

Malí lemuři si v Zoo Olomouc užívají jara

foto ZOO Olomouc

Opatření mířící proti epidemii koronaviru se dotýkají například i zoologických zahrad.

Týká se to i té olomoucké. Návštěvníci teď sice do olomoucké zoologické zahrady nesmí, zvířata si však i bez nich začínají užívat jara venkovních výbězích. 

V pátek ošetřovatelé například vypustili ven lemury s mláďaty. (red)

Pamatujete? Kalíšky na vejce na měkko

ilustrační foto

Tenhle plastový soubor jsme měli doma také, dokonce ve stejné barvě.

Vůbec nejlepší byly plastové lžičky. Nedalo se s nimi jíst. (ber)

 

Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

Foto https://www.birdlife.cz/

Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Pomyslné žezlo přebírá od hrdličky divoké. 

Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.

Příběhy klokánkových dětí: Zavšivené holčičky přivedla matka

Ilustrační foto pixabay.com

Možná se v matce hnulo svědomí a chtěla dětem dopřát hezké Vánoce, možná jí jenom došlo, že děti zkrátka nezvládá.

Dva dny před Štědrým dnem přivedla do Klokánku tři malé holčičky: pětiletou Haničku, čtyřletou Péťu a dvouletou Sáru.

V sadech je k vidění ptačí náměstí

Foto ber

Jen kousek od knihobudky v Kolářových sadech v Prostějově je k vidění unikátní ptačí náměstí. 

Roztomilé budky a krmítko jsou vyrobeny z obalů od jídla. Doplňuje je i vysvětlující tabulka.

V Luhačovicích je v rámci Trasy ptačích budek v roce 2013 obnovil tamější okrašlovací spolek Calma. A teď jsou k vidění i v Prostějově. Přihlásí se autoři nápadu? (ber)

 

Hledá se opravdová kráska!

ilustrační foto plakát

Všechny středoškolačky, jejich kamarádky či maminky, pozor! Letošní soutěž krásy určená středoškolačkám - Miss OK 2020, bude mít svůj první casting 18. 3. v Olomouci v Galerii Šantovka. Přijďte dokázat, že nejkrásnější holky z celé České republiky jsou právě ve vašem kraji.

V rámci soutěže budou mít děvčata možnost projevit svou osobnost, rozvinout svoji kreativitu a v neposlední řadě se naučí vystupovat na veřejnosti. Účastí v soutěži dívky získají nejen hodnotné ceny, ale také spoustu zkušeností a nové přátele. Soutěž Miss OK je letos poprvé pro dívky z celé republiky, a je tedy nejvyšší čas se přihlásit a bojovat za svůj kraj.

Castingy se konají v pěti krajských městech, v Olomouci 18. 3. v 15 hodin. Na castingu vystoupí řada známých osobností jako je například tanečník JK Sanchez, hudebník Adam Hobza a další.