Koktejl

Celerový detox vyčistí ledviny, ochrání srdce a uleví kloubům

Ilustrační foto pixabay.com

Celerová výzva spočívá v tom, že po dobu sedmi dní každé ráno vypijete na lačno šťávu z řapíkatého celeru. Výsledkem má být očista organismu, získání nové energie nebo léčení nemocí. Řapíkatý celer je plný vitamínů, minerálů a dalších látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Obsahuje 18 aminokyselin a vitamíny C, K a draslík. Jeho součástí jsou také prospěšné flavonidy.

Díky svému složení zvyšuje psychickou i fyzickou aktivitu, má dobrý vliv na nervový a kardiovaskulární systém, pomáhá jako dezinfekce při chronických zánětech, léčí trávicí poruchy, má močopudné účinky a snižuje vysoký krevní tlak.

Nať o velikosti 13 cm obsahuje jen 3 kalorie. Je tedy oblíbenou součástí různých jídelníčků na hubnutí. Když se ale celer odšťavňuje, ztrácí vlákninu, která právě způsobuje, že se dříve cítíte sytí.

Tip na sobotu. Zimní putování přes Kosíř

ilustrační foto TJ Sokol Čelechovice

Z Čelechovic do Čelechovic přes vrchol Kosíře! Tak zní název 21. ročníku Zimního putování, který můžete absolvovat tuto sobotu 22. ledna od 8:30 do 11 hodin.

Podle počasí tak můžete učinit buď pěšky, na kole, na běžkách nebo i na saních. Posezení je posléze zajištěno o 14 hodin v Hospodě u Cukrovaru. Těšit se můžete třeba na guláš či zelňačku. (red)

Pamatujete? Chlebník

Foto Fleur.cz

Plátěná taška s koženým popruhem bývala nedílnou součástí nejen školních výletů.

Vyráběla se v několika barevných – a hlavně nenápadných – variantách. Dokázala vstřebat nejen svačinu a pití, ale také nezbytnosti v podobě pláštěnky a peněženky. Oč méně byl chlebník vzhledný, o to víc vydržel. (ber)

Pamatujete? Kuchyň ASTA

ilustrační foto FB

Kuchyň Asta byla za socialismu pokládána na nejkrásnější model vyrobený v tehdejším Československu.

K dispozici byla hned v několika barvách: oranžové, modré, zelené, žluté, červené a klasické bílé. Vyráběl ji národní podnik Jitona Soběslav, který v letech 1951–1989 patřil k československé nábytkářské špičce. (ber)

Pamatujete? Televizní stěna

Foto Retro výstava Praha Tančící dům 2016

Interiér socialistických domovů byl kvůli omezené nabídce velmi podobný. Dominantou obývacího pokoje byla tzv. televizní stěna.

Většinou zabírala celou jednu stěnu a obsahovala kromě televize Tesla také porcelánové figurky, broušené sklo či gramofon. (ber)

Tip na výlet. Ledové sochy na Pustevnách

Foto FB

Ledové sochy na Pustevnách jsou vyhledávanou republikovou akcí. Chybět nebudou ani letos. Zajet se podívat na unikátní výstavu, tentokrát na téma Zvěrokruh a Vesmír, můžete od 15. do 30. ledna.

Letošní krásné vesmírné a hvězdné téma vyrostlo pod rukama sochařů a řezbářů – Mariana Maršálka, Igora Kučeru, Filipa Lyska, Václava Lemona, Alberta Šimráka, Romana Mikuše a Ondřeje Procházku. Jsou opravdovými profesionály v oboru, kteří se mohou pyšnit několika vítězstvími na mezinárodních ledových soutěžích i účastí v zahraniční jako je USA, Polsko či Německo.

Prohlédnout si je můžete za symbolické vstupné 50 Kč (děti do 10 let mají vstup zdarma). Stany jsou denně přístupné od 8.30 do 16.30 hodin.

Tip na výlet. Da Vinci v olomoucké Šantovce

ilustrační foto Šantovka

Unikátní výstava legendárních strojů renesančního umělce a konstruktéra Leonarda Da Vinciho bude od 15. ledna k vidění v prostorách obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci. Do 6. února zde mohou návštěvníci vidět největší technické vynálezy vytvořené podle návrhů italského génia.

Autorem modelů je český konstruktér Miroslav Mužík, který na základě mistrových návrhů vytvořil unikátní kolekci dřevěných maket jeho strojů. Svým dílem překonal odborníky s nejmodernější výpočetní technikou a týmy inženýrů, kteří se marně snažili o totéž. Výstava nabídne také interaktivní prvky pro děti. Výroba kolekce mechanismů trvala Miroslavu Mužíkovi šest let. Za kolekci, která nemá podle odborníků ve světě obdoby, si skromný modelář z Blanska vysloužil ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR.

Starý Prostějov. Oslové

Foto SOkA

I když Prostějov nemá zoologickou, zvířat v ulicích bylo vždycky dost. Nemyslím ovšem ta živá, ale ta, která byla či jsou součástí staveb.

Jen kolem hlavního náměstí najdeme labuť, modrého lva, černého medvěda, bílého koníčka, černého a císařského orla, a po třech zajících, veverkách a kohoutech. 

A představte si, že jsme měli i osly. Čtyři, zpívající a hrající na loutny. Jejich sochy umístil roku 1906 na ozdobnou zeď Součkova domu v Hanačce sochař a štukatér Vladimír Pleský jako parodii na dění kolem výstavby městského vodovodu. Betonoví zpěváci dozpívali v roce 1967, jejich další osud je, bohužel, neznámý. (ber)

Starý Prostějov. Náměstí Spojenců

Foto SOkA

Asi už je jen málo těch, kdo ho pamatují v téhle podobě. Za poslední léta mělo řadu názvů. Já tam chodila na střední školu a to bylo náměstí Rudé armády.  Fotografie pochází z roku 1936.

Náměstí neslo jména Žižkovo, Jahnovo náměstí (Jahn-Platz), Rudé armády. Od 14.2.1991 bylo přejmenováno na nám. Spojenců.

Budova Finančních úřadů na náměstí Spojenců pochází z let 1932 - 1935. Je nejmonumentálnější a dodnes svému původnímu účelu plně vyhovující funkcionalistickou stavbou v Prostějově. Navrhl ji v roce 1931 architekt Eduard Žáček, investorem byla státní správa a pozemky věnovalo město Prostějov. (ber)

Starý Prostějov. Hlavní náměstí

Foto SOkA

Této fotografii je letos rovných 100 let.

Byla pořízena letecky, pochází z roku 1922 a nejen naše hlavní náměstí na ní vypadá hodně jinak. (ber)