Koktejl

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto SOkA Pv

Vodní dílo Plumlov na říčce Hloučele bylo do trvalého provozu uvedeno v roce 1936. Patří tak k nejstarším v celém povodí řeky Moravy. 

Hráz je situována na místě dvou původních rybníků Stichovského a Zlechovského, přičemž současná hráz vznikla zvýšením původní Stichovské hráze o výšce pět metrů na současných sedmnáct. 

Za zmínku stojí, že na fotografii z roku 1938 nenalezneme na protilehlém břehu žádný rekreační objekt. (ber)

Pamatujete? Vkladní knížka

Foto ber

Ačkoliv jsou v dnešní době vkladní knížky spíše připomínkou minulosti, za dob společného státu se Slovenskem byly u vkladatelů velmi oblíbené.

Já svou první dostala před mnoha lety od prarodičů. Dnes je jí 21 let a je fakt památeční. 4 % už vám dnes nikdo nedá. (ber)

Fotopostřeh. Krása starých dveří

Foto ber

Doba neustále posouvá hranice ve všech směrech. Výjimkou není ani náš styl bydlení.

Okna a dveře našich domovů kdysi bývala pouze ze dřeva. To stále častěji ustupuje plastu. Na druhou stranu i v Prostějově najdeme domy, jejichž majitelé se k rekonstrukci postavili s citem pro doby minulé a vchody (nejen) svých příbytků nechali citlivě rekonstruovat. Řekněte sami, není to krása? (ber)

Nastává Lví úplněk. Dopřejte si očistnou koupel v sněhu

Ilustrační foto pixabay.com

Únorový úplněk nastává v termínu 5. února 2023, v 19:28 hodin středoevropského času. Nazývá se také sněžný, podle bílé krajiny typické pro toto období a sněžení, které může charakterizovat většinu únorových dnů i nocí. Bývá to nejnáročnější úplněk v celém roce, pro mrazivé teploty a krátké dny, které nejsou příznivé pro psychické rozpoložení.

Úplněk nese sílu krále zvířat a dvojitou dávku energie, jednak tu měsíční, jednak energii samotného Slunce. Protože je lvu vlastní touha ovlivňovat svůj život, dává úplněk ve znamení lva šanci tuto touhu začít naplňovat, ujasnit si životní priority a vydat se za nimi s lvím odhodláním.

Starý Prostějov. Kaple svatého Floriána

Foto archiv ber

Tuto stavbu už budete v Prostějově hledat marně. Bývalá dominanta Floriánského náměstí byla zbořena z důvodu zástavby městských lázní v roce 1962. Vznik fotografie tipujeme na třicátá léta minulého století.

Původní menší barokní kaplička byla postavena již v r. 1722. Během josefínských reforem byla r. 1787 zrušena a prodána i s veškerým zařízením ve veřejné dražbě. Samotná kaple však zůstala zachována. K bourání došlo až v r. 1846 a následně byl vystavěn stánek nový. Její osud završil komunistický režim roku 1962, kdy byla zbořena z důvodu zástavby městských lázní. Paradoxně však byly lázně nakonec postaveny několik desítek metrů stranou, takže kaple byla zničena naprosto zbytečně. (ber)

Fotopostřeh. Vladimír Ambros

Foto ber

Vladimír Ambros (18.9. 1890 - 12.5.1956). Prostějovský skladatel, dirigent a pedagog, jeden z předních představitelů brněnské skladatelské školy L. Janáčka má v Prostějově svou školu, ulici, ale i pamětní desku.

Vladimír Ambros se od nejútlejšího dětství měl možnost věnovat hudbě pod odborným vedením. Od září 1907 byl žákem L. Janáčka na varhanické škole v Brně (1907-1910) a své kompoziční vědomosti si doplnil na konzervatoři ve Frankfurtu nad Mohanem, kam ho v roce 1911 povolal jako korepetitora jiný Prostějovák František Neumann. Prostějovská éra Ambrosova začíná až v roce 1921, kdy se skladatel vrátil do vlasti a nastoupil jako učitel hudební školy.

Starý Prostějov. Mariánský kostel

ilustrační foto aukro

Pohlednici Mariánského kostela v Prostějově jsem nalezla na jednom z prodejních portálů. Pochází z roku 1901.

Otázkou ale je, o který kostel se jedná. Netušíte? (ber)

Tip na sobotu. Masopust v Olomouci

Foto plakát

Už tento víkend ožije Horní náměstí Olomouckým masopustním veselím. V sobotu 4. února se můžete těšit na masopustní průvod masek, ukázky folkloru, tradiční zabijačku a další masopustní speciality. Už nyní si můžete rezervovat pobytové balíčky.

Program Olomouckého masopustního veselí je nabitý. Začne v sobotu 4. února už v 9 hodin ráno tanečním vystoupením folklorních souborů Trnka Vyškov a Haná Velká Bystřice. Od 9:30 můžete sledovat tradiční zabijačku, během které budou řezníci svou práci předvádět a komentovat v pravidelných vstupech během dne. Chcete-li si užít masopustní veselí se vším všudy, přijďte v masce a vydejte se do ulic s průvodem, který v 11 hodin vyjde z Horního náměstí. Všechny pobaví žonglérská show Cirkusu LeVitare nebo hudební pásmo Hanáckého mužského sboru Rovina.

Starý Prostějov. Komenského

Foto SOkA Pv

Komenského ulice je ulicí škol, jsou na ní hned tři. Kdysi zde stávala sodovkárna, kterou nahradilo parkoviště.

Fotografie pochází z roku 1983 a chybí na ní dnešní KaSCentrum. To bylo projektováno o dva roky poději. (ber)

Starý Prostějov. Knihařská

Foto SOkA

Dnešní fotografie zobrazuje poměrně nenápadnou ulici v blízkosti Žižkova náměstí. Dostala jméno podle řemeslníků, kteří zde působili.

Od roku 1833 nese název Knihařská, v letech 1881 až 1892 a 1940 až 1945 Buchbinder-Gasse. Její součástí je i bašta, pocházející z 15. století. I ona je kulturní památkou. (ber)