Koktejl

Prostějovské domy. Synagoga Beth´ha – Midrasch

ilustrační foto NPÚ

Takzvaná stará synagoga, sloužící původně potřebám obyvatel židovské čtvrti, zbourané v 70. letech 20. století, stojí v Demelově ulici v Prostějově. Po ztrátě původní funkce v souvislosti s důsledky holokaustu budovu převzala pravoslavná církev.

Vznik budovy, která nese stopy empíru je datován před rokem 1836. Jde o pozoruhodný objekt jak svou jemně propracovanou architekturou, tak i historicky, jako doklad duchovního života židovské obce v Prostějově od konce 18. století. Památkově chráněn je od roku 1998.

Budova, která je v současnosti v havarijním stavu, je ve vlastnictví galeristy Jindřicha Skácela. Ten plánuje její rozsáhlou rekonstrukci. (ber)

Tip na neděli. Záchranářská technika, vyprošťování z vraku, služební psi i parašutisté

Foto bezpecnaolomouc.cz

Dnes proběhne v parku na Floře oblíbená rodinná akce Bezpečná cesta do školy. Nabitý program i oblíbený veletrh volnočasových aktivit začne ve 13 hodin v parku u pavilonu H a pořádá ho Nadace Bezpečná Olomouc. Chybět nebudou policisté, hasiči a záchranáři se svými vozidly.

Patnáctý ročník Bezpečné cesty do školy zve na hry, soutěže o hodnotné ceny, tradiční i méně tradiční vystoupení v podání olomouckých zájmových kroužků, ale i celou řadu poučných zážitků. Ty jsou zaměřené především na bezpečnost dětí v silničním provozu. Svou často až napínavou a nebezpečnou práci přiblíží zástupci složek záchranného integrovaného systému, jako jsou policisté, hasiči a záchranáři.

Tip na neděli. Čechomor v Náměšti na Hané

ilustrační foto

Agrární komora Olomouckého kraje pořádá dnes od 13 hodin Dožínky. Nabitý program v amfiteátru v Náměšti na Hané potěší děti i dospělé.

Na návštěvníky čeká výstava zemědělské techniky, prezentace a prodej regionálních produktů, bohaté občerstvení, a hlavně nabitý kulturní program. Na své si přijdou i děti, pro které budou připraveny oblíbené atrakce.

Od 16:30 vystoupí skupina Čechomor.  „Vstup je zdarma,“ připomínají pořadatelé. (ber)

Prostějovské tragédie. Chorobná žárlivost skončila smrtí obou manželů

ilustrační foto Muzeum Zlín

Žárlivost rozhodně nepomáhá ke spokojenému manželství. Někdy vede k hádkám nebo rozbíjení nádobí, někdy ale může vést až ke skutečné tragédii. Článek, který v roce zveřejnily noviny Pozor, popisuje příběh žárlivosti manželů Čechových z Prostějova.

Krvavá rodinná tragédie v Prostějově.

Ve čtvrtek o 9. hod. dopolední došlo v Prostějově k tragickému vyvrcholení rozvráceného manželství 34letého obchodního cestujícího Františka Čecha, bytem v Pražské ulici č. 7, který již delší dobu žil v těžkých nesvárech se svojí 37-letou ženou Hedvikou.

Tip na sobotu. Vojenský den na zámku Plumlov

ilustrační foto

Už tuto sobotu od 10 hodin bude zámek Plumlov hostit unikátní akci, zaměřenou na vojenskou historii. K vidění bude, mimo jiné, unikátní replika stíhacího letounu Spitfire. Vstup je zdarma!

Od 10 do 17 hodin se můžete těšit nejen na ukázky válečné a historické techniky, ale i živé rekonstrukce bitev, dobové tábory a samozřejmě bohatý program pro děti.

Czech Spitfire Club do Plumlova přiveze tábor RAF s již zmíněnou replikou Spitfire, dobové stany a výstavku dobových artefaktů. 

Akci pořádá Klub W.P.E.P. a Czech Spitfire Club pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka. (ber)

Prostějovské tragédie. Při stavbě školy zemřelo sedm lidí

Foto SOkA

Stavba budov může být někdy velmi nebezpečná činnost. Tím nejhorším možným způsobem se o tom přesvědčilo několik dělníků, kteří v roce 1900 pracovali na lešení při stavbě gymnázia v Prostějově. Více informací o tragédii na stavbě naleznete v dobovém článku, který vyšel v novinách Hlas lidu.  

Deset zmařených životů.

V úterý dne 16. t. m. událo se na stavbě českého gymnasia, kterou provádí městský architekt pan Venclik, hrozné neštěstí.

Na lešení, nalézajícím se v samém podkroví třípatrové této budovy, zřítilo se kus zdi ve výšce půl druhého metru a délce asi patnáct metrů, zeď tato prorazila a zbořila lešení, jež spadlo s dělníky a se vším, co na něm se nalézalo, dolů do hloubky šestnácti metrů.

Staré Prostějovsko. Bělecký Mlýn 1963

Foto fotohistorie.cz

Chatová a rekreační oblast Bělecký mlýn se nachází v údolí říčky Romže. Vznik této oblasti spadá do roku 1920, kdy zde vzniká osada Racek. Dnes je zde na 300 chat. Jméno osadě dal mlýn, o kterém jsou první zmínky již v 16. století.

V roce 1928 mlýn vyhořel a na jeho místě bylo v roce 1929 nově vybudováno výletní centrum. Před druhou světovou válkou objekty Běleckého Mlýna zakoupil prostějovský továrník Pyrolt a zřídil zde hřebčín. K plemennému chovu koní byly využívány ideální terény v okolí.

Tip na sobotu. Empírový den na zámku v Čechách pod Kosířem

Foto Jane Austen CZ

Do doby, v níž vznikala díla Pýcha a předsudek či Rozum a cit, vás přenese Empírový den. Akce, kterou připravilo sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, se letos uskuteční už dnes - v sobotu 11. září.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. "Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry," uvedla Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ.  

Starý Prostějov. Vápenice

Foto SOkA

Dnes se podíváme hodně do minulosti. Na kolorovaném snímku je jedna z dnes nejfrekventovanějších ulic v Prostějově.

Pokud tipujete Vápenici, máte pravdu. Na snímku z roku 1914 je oázou klidu....

Pamatuji její předchozí jméno, třída Pionýrů. To nesla od roku 1962 do roku 1991. (ber)

Tip na sobotu. Otevření naučné stezky Světluška ve Ptení

ilustrační foto

Spolek Ptení beze slibů zve na slavnostní otevření naučné stezky. Světluška se poprvé představí veřejnosti v sobotu 11. září ve 14 hodin.

Návštěvníky čeká bohatý program po celou rodinu, jehož součástí bude i promítání filmu Ptenský zámek od minulosti do současnosti. (red)