Koktejl

Značka Heffron vzdává svou limitkou poctu českým letcům RAF

ilustrační foto PUZS

Značka Heffron vzdává svou limitkou poctu českým letcům RAF

Již počtvrté vzdává značka Heffron poctu české odvaze. Tentokrát se na etiketách limitované edice Heffron 5YO Rum z Palírny U Zeleného stromu objeví čeští letci Karel Kuttelwascher, Josef František a Alois Vašátko, kteří sloužili v jednotkách britské Royal Air Force během druhé světové války. Značka Heffron má odvahu zakořeněnou v samotném svém zrodu. Vznikla na počest statečnosti a boje za svobodu československých legionářů a nese jméno poslední lodi vezoucí legionáře z Vladivostoku přes Panamu až do Evropy. Jejím základem je panamský rum, odkazující právě na dlouhé putování československých legionářů přes Tichý a Atlantský oceán.

Odvahu je dobré si připomínat

Již počtvrté přichází značka Heffron z Palírny U Zeleného stromu s limitovanou sběratelskou edicí prémiového pětiletého rumu Heffron 5YO Rum s lahodnou a zároveň výraznou chutí. Tentokrát se na etiketách objeví medailonky českých letců Karla Kuttelwaschera, Josefa Františka a Aloise Vašátka, kteří se se svými počty sestřelených německých letadel stali nejúspěšnějšími českými letci v jednotkách RAF a sehráli tak důležitou roli v boji proti nacismu.

Discgolfové hřiště v Kolářových sadech má jasné obrysy

ilustrační foto MMPV

Discgolfové hřiště v Kolářových sadech má jasné obrysy

Radní doporučují zastupitelům ke schválení rozpočtové opatření ve výši téměř 263 tisíc korun, týkající se projektu Participativního rozpočtu 2022.

„Konkrétní obrysy tak získává projekt „Discgolfové hřiště v Kolářových sadech“, předložený panem Davidem Kopeckým, který vybudováním nového hřiště chce přispět ke zlepšení života ve městě v oblasti sportovního a volnočasového vyžití. Navrženo je zde šesti jamkové hřiště vybudované v západní části sadů (v prostoru kolem hvězdárny),“ uvedl náměstek primátora pro stavebně investiční rozvoj Jiří Rozehnal.

Kraj pomohl dětem s mozkovou obrnou. A přispěl i na vzdělávání ve zdravotnictví

ilustrační foto

Kraj pomohl dětem s mozkovou obrnou. A přispěl i na vzdělávání ve zdravotnictví

Olomoucký kraj rozhodl o rozdělení dalších peněz do oblasti veřejného zdraví. Tentokrát je řeč o dotačním titulu Podpora významných aktivit v oblasti zdravotnictví – zaměřuje se na vzdělávání i pomoc dětem.

„Letos jsme hodnotili celkem šest žádostí, které se podařilo bez výjimky uspokojit. Vzhledem k pravidlům dotačního titulu se první část žadatelů rekrutovala z řad pořadatelů velkých vzdělávacích akcí pro odbornou veřejnost. Druhou část žádostí podaly organizace, které poskytují specializovanou zdravotní péči dětem s kombinovaným postižením, přičemž tato péče není hrazena v rámci veřejného zdravotního pojištění,“ doplnil informace Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Školní soutěž ve sběru končí. O papír není zájem

ilustrační foto ber

Školní soutěž ve sběru  končí. O papír není zájem

Tradiční soutěž ve sběru papíru, která běží na základních školách zřizovaných městem, již nebude mít pokračování. Důvodem je malý zájem o separovaný papír.

Soutěž každoročně organizuje Společnost FCC Prostějov, s.r.o., ve spolupráci se Statutární městem Prostějovem zastoupeným Odborem správy a údržby majetku města a Odborem školství, kultury a sportu.

Zoo Olomouc Zachraňuje vzácné kozorožce. Patří mezi největší chovatele světa.

ilustrační foto ZOO Olomouc

Zoo Olomouc Zachraňuje vzácné kozorožce. Patří mezi největší chovatele světa. 

Do olomoucké zoologické zahrady se ve dnech 10.-20. 5. 2023 narodilo 5 mláďat vzácných a impozantních kozorožců kavkazských. „Jedna ze samic má dokonce dvojčata. K dnešnímu dni se zde narodilo 156 mláďat,“ uvádí zooložka  Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987 a momentálně patří mezi největší chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě. V divočině jich žije pouhých pět set.

V roce 1996 na  konferenci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) byla pověřena Zoo Olomouc vedením jejich plemenné knihy.

Čeká nás jahodový úplněk. Bude ve znamení Střelce

ilustrační foto astro.cz

Čeká nás jahodový úplněk. Bude ve znamení Střelce

V neděli v 5,41 hodin nastane úplněk, který je od pradávna označován jako jahodový, nebo květinový.  Úplněk  ve Střelci bude mít tendenci posunout váš život dál nebo jiným směrem.

Bude se hodně filozofovat, budete řešit své poslání tady na zemi nebo úkoly, které máte ještě splnit. Začnete toužit dělat činnosti nebo zaměstnání, které mají nějaký větší smysl. Úplněk 2023 vám však bude příznivě nakloněn a bude se snažit splnit každé vaše přání. I když úplně zadarmo to nebude. V tomto měsíci totiž hrozí nepříjemné problémy, především právě po pracovní stránce, které budou v procesu řešení vyžadovat vaše plné zapojení. 

NA DEN DĚTÍ DO PROSTĚJOVSKÉ PORODNICE NEPŘILETĚL ČÁP ANI VRÁNA, RADOSTNÉ PŘEKVAPENÍ VŠAK PŘINESLA NADACE AGEL

ilustrační foto

Mezinárodní den dětí v prostějovské porodnici do statistik novorozenců nepřinesl ani jedno miminko. Překvapení, které měla NADACE AGEL připraveno pro čerstvé rodiče, jejichž ratolest přijde na svět právě na tento den, však nezůstalo bez příjemců. Deset moderních zavinovaček v celkové hodnotě převyšující 10 tisíc korun obdržely maminky aktuálně ležící se svými miminky na oddělení šestinedělí.

NADACE AGEL se dlouhodobě zaměřuje na podporu handicapovaných dětí i dospělých, podporuje rodiny, které se ocitly v těžké životní situaci i úspěšné handicapované sportovce. „Touto symbolickou podporou čerstvých rodičů v podobě zavinovaček nadace rozšířila svůj dosah do dalších oblastí, kdy může podporovat lidi v nejvíce emocionálních okamžicích jejich života. A věřím, že jsme je tímto nečekaným dárkem také mile potěšili,“ uvedla členka správní rady NADACE AGEL Veronika Dostálová.

Druhá kontrola vody na Plumlovské přehradě. Vše v pořádku

Druhá kontrola vody na Plumlovské přehradě. Vše v pořádku

29. května udělali olomoučtí hygienici druhé odběry vod  Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání. 

"Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Školní pomůcky prvňáčkům opět uhradí město

Školní pomůcky prvňáčkům opět uhradí město

Jeden tisíc korun na prvňáka. To jsou finance, které opět půjdou z městské pokladny základním školám zřizovaným městem na pořízení základních školních pomůcek. Příspěvek má alespoň trochu ulevit peněženkám rodičů budoucích školáků.

„Základní pomůcky, jako jsou například sešity, pastelky, barvy a podobně tak od příštího školního roku zaplatí škola. Rodiče pořídí dětem jen aktovky, přezůvky, penály a cvičební úbor,“ popsal v krátkosti náměstek primátora pro školství Miloš Sklenka. A kolik bude tento krok město stát? „To záleží na počtu přijatých dětí do prvních tříd. Každoročně jde ale o podobná čísla. Předpokládáme, že to letos bude asi 459 tisíc korun,“ doplnil Sklenka.

Počty zapsaných dětí

Dotace míří do sportu

ilustrační foto 1.SK Prostějov

Dotace míří do sportu

Rada města Prostějova schválila poskytnutí dotací příjemcům v Programu na podporu sportovní činnosti v roce 2023 z rozpočtu statutárního města Prostějova v dotačním titulu 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“.

Zastupitelstvo města Prostějova na svém zasedání schválilo dotační program – „Program na podporu sportovní činnosti v roce 2023 z rozpočtu statutárního města Prostějova“ s vyhlášenými dotačními tituly:

- dotační titul 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“

- dotační titul 2 „Podpora činnosti sportovních klubů na profesionální úrovni“

- dotační titul 3 „Podpora celoroční sportovní činnosti s doložením finanční spoluúčasti  žadatele“