lego

Festival kostek nabídl Star Wars i Karla Gotta

Foto ber

Tisíce a tisíce drobných kostiček, tisíce postaviček, dny, týdny, měsíce práce, obrovská trpělivost spojená se stejně obrovskou fantazií. To byla výstava Svět kostek, které o víkendu patřila tělocvična ZŠ Kollárova v Prostějově.

„Jsou to díla naše a milovníků lega z celé republiky,“ vysvětlila PvNovinkám za pořadatele Dominika Roudná. Z dílny jejího přítele pocházel třeba model rockového festivalu v Polance, který tvoří i dva tisíce figurek. Na těch stavěl i další model, zobrazující Star Wars. „Tyto figurky patří k nejdražším a také nejhůře sehnatelným. Lego má totiž licenci pouze na určité počty, které může vyrobit,“ uvedla Dominika.

Tip na víkend. Svět kostek na ZŠ Kollárova

Foto FB

Interaktivní výstava Lego kostek bude k vidění o víkendu 2. a 3. března v tělocvičně ZŠ Kollárova v Prostějově. Výstava bude v sobotu přístupná od 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin.

Těšit se můžete na herní koutky, funkční model LEGO festivalu, historické i moderní stavby, obrazové mozaiky, vesnice, dioramata z oblíbených filmových sériích a spoustu jiných zajímavých modelů. Návštěvníky čeká doprovodný program se soutěžemi o věcné ceny a specializovaný prodej jednotlivých LEGO dílků, minifigurek a stavebnic. Vstupné na místě – dítě 70 Kč, dospělý 80 Kč a rodinné vstupné 250 Kč. (ber)

Mezinárodní výstava Svět Kostek 2023 se blíží. Miliony kostek LEGO a obří modely na Floře Olomouc

Foto plakát

Téměř čtyřmetrový jeřáb či 200 metrů kolejišť plných vlaků v pohybu. I takové modely postavené ze světoznámé stavebnice LEGO® budou k vidění již v sobotu 18. a v neděli 19. listopadu na oblíbené Mezinárodní výstavě LEGO® modelů Svět kostek na Výstavišti Flora Olomouc. Největší pavilon A zaplní miliony kostek seskládaných do stovek unikátních i obřích staveb a modelů. Další hromady kostek LEGO® a LEGO DUPLO® pak budou k dispozici na hraní, připravené bude i občerstvení s posezením, chill out zóna s kinem a také stánky se speciálními LEGO® doplňky a stavebnicemi. Cenově zvýhodněné vstupenky jsou k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc.

Na Svět kostek 2023 dorazí vystavovatelé z šesti evropských zemí, konkrétně z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska, Maďarska a z České republiky. Právě díky nim bude na návštěvníky čekat celá řada fascinujících modelů a jedinečných staveb.

Krádež LEGA klukovi neprošla

Foto Magistrát města Prostějova

Krátce po patnácté hodině 26. července řešili strážníci nahlášenou drobnou krádež v obchodě s hračkami v centru Prostějova. Do prodejny přišel nezletilý hoch, který si z regálu vybral stavebnici LEGO a pokusil se odejít, aniž by za zboží zaplatil.

V jeho úmyslu mu zabránila všímavá prodavačka, která ho za pokladní zónou zadržela a přivolala na místo strážníky. Náctiletý hošík se ke svému jednání přiznal. Stavebnice v hodnotě 189 Kč mu byla odebrána a vrácena nepoškozená zpět do prodeje. Po telefonickém informování zákonného zástupce se na místo dostavila matka a svého syna si převzala. „O protiprávním jednání strážníci vyrozuměli OSPOD a příslušný správní orgán," dodala komisařka Tereza Greplová. (red)

OBRAZEM: Svět kostek na Floře můžete navštívit ještě dnes

foto Flora Olomouc

Zajímá Vás vše, co se týká světoznámé stavebnice LEGO? Na výstavě Svět kostek 2022 se můžete těšit i na zajímavý doprovodný program, o který se starají odborníci z oblasti Lega.

Svět kostek můžete navštívit v neděli od 9 do 17 hodin. Zvýhodněné online vstupenky si můžete koupit i během výstavy na  https://www.flora-ol.cz/…102. (red)

Tip na víkend. Svět kostek Olomouc na Floře

ilustrační foto

Přes dva a půl tisíce metrů čtverečních plných stavebnice LEGO®. Právě to čeká 15. a 16. října 2022 návštěvníky Mezinárodní výstavy LEGO® modelů Svět kostek Olomouc. Bude větší než kdy dřív, vůbec poprvé se bude konat na Výstavišti Flora Olomouc. A to přímo v hlavním a největším pavilonu A. K vidění budou stovky unikátních i obřích staveb a také modelů složených z milionů kostek celosvětově známé stavebnice.

Mezinárodní výstava LEGO® modelů Svět kostek Olomouc bude v sobotu i v neděli otevřená od 9 hodin. V sobotu 15. 10. bude končit v 18 hodin, v neděli o hodinu dříve, to jest v 17 hodin. Parkování zdarma bude pro návštěvníky připraveno u obchodní Galerie Šantovka na ploše P6.

Návštěvníci budou moci mimo jiné obdivovat obří funkční ruské kolo zapsané v Guinnessově knize rekordů, velké kolejiště o rozloze desítek metrů čtverečních s jezdícími vlaky, temné bludiště se zářícími LEGO® sochami, robotiku z LEGO® Mindstorms a celou řadu dalších pohyblivých, statických i svítících modelů.

Díky Tomáši Láznovi má teď Prostějov dvě radnice, ale i největší ples a kroužek robotiky

ilustrační foto

Z legendární stavebnice LEGO už byly postaveny modely mnoha významných staveb po celém světě. Až letos jsme se ale dočkali okamžiku, kdy z kostiček vznikla nejznámější dominanta našeho města – prostějovská radnice.

Model radnice ze stavebnice LEGO postavil mladý prostějovský vědec Tomáš Lázna. „Říkal jsem si, že prostějovská radnice je natolik krásná, že by si zasloužila velký model, který by vzdal hold jejím stavitelům. Protože jsem celoživotním fandou LEGO, bylo jasné, z čeho bude,“ popsal vznik „druhé“ prostějovské radnice samotný autor modelu.

136 hodin práce

Město bude mít druhou radnici. Z lega

Foto FB

Předseda městské Komise pro IT a Smart city Tomáš Lázna je velkým fanouškem LEGO kostek. Proto se rozhodl vytvořit model prostějovské radnice právě z této známé stavebnice.

Cílový vzhled modelu odhaluje vizualizace, aktuálně má Tomáš hotovy první dvě podlaží. Finálnímu návrhu předcházela stavba prototypu, ze kterého jsou patrné i úctyhodné rozměry. „Snažil jsem se zachytit maximum architektonických detailů, proto jsem zvolil měřítko 1 : 50. Postavit model této velikosti vyžadovalo i trochu inženýrského úsilí, aby byla stavba dostatečně stabilní,“ vysvětluje Tomáš.

Zajímavostí je, že stejně jako architekt radnice Karel Hugo Kepka také Tomáš působí na brněnském Vysokém učení technickém. (red)

Výstava Svět kostek je přeložena, Advent v oranžerii se neuskuteční

ilustrační foto Svět kostek

Vzhledem k současné epidemiologické situaci se vedení Výstaviště Flora Olomouc rozhodlo přeložit termín konání mezinárodní výstavy LEGO® modelů Svět kostek Olomouc. Prioritou je zdraví návštěvníků i vystavovatelů. Z tohoto důvodu se letos neuskuteční ani oblíbená akce Advent v oranžerii.

„Mezi priority Výstaviště Flora Olomouc jednoznačně patří bezpečnost návštěvníků i vystavovatelů a také snaha, aby si u nás každou akci mohli pohodlně užít všichni zájemci. Vzhledem k vývoji epidemiologické situace a zpřísnění hygienických pravidel jsme se tak rozhodli výstavu Svět kostek Olomouc přeložit na příští rok,“ uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc. O novém termínu konání výstavy Svět kostek Olomouc bude Výstaviště Flora Olomouc ještě informovat. Současně počítá s tím, že těm, kteří si již koupili online lístky, vrátí vstupné.

Milujete lego? Vyrazte do Olomouce!

ilustrační foto PvNovinky.cz

Máte rádi lego vy či vaše děti? Vyrazte do olomoucké obchodní akademie na třídě Spojenců. Neprohloupíte!

Obří modely, soutěže, možnost stavění z větších i malých kousků lega, to vše nabízí akce nazvaná Svět kostek.

Velkou zajímavostí je obří ruské kolo, které v únoru vyhrálo druhé místo na mezinárodní výstavě Lega v Dánsku. Pavlína Wernerová, spolupořadatelka akce, se nechala pro Olomoucký deník slyšet, že se hýbe a je opravdu velké, má průměr dva metry.