lego

Díky Tomáši Láznovi má teď Prostějov dvě radnice, ale i největší ples a kroužek robotiky

ilustrační foto

Z legendární stavebnice LEGO už byly postaveny modely mnoha významných staveb po celém světě. Až letos jsme se ale dočkali okamžiku, kdy z kostiček vznikla nejznámější dominanta našeho města – prostějovská radnice.

Model radnice ze stavebnice LEGO postavil mladý prostějovský vědec Tomáš Lázna. „Říkal jsem si, že prostějovská radnice je natolik krásná, že by si zasloužila velký model, který by vzdal hold jejím stavitelům. Protože jsem celoživotním fandou LEGO, bylo jasné, z čeho bude,“ popsal vznik „druhé“ prostějovské radnice samotný autor modelu.

136 hodin práce

Město bude mít druhou radnici. Z lega

Foto FB

Předseda městské Komise pro IT a Smart city Tomáš Lázna je velkým fanouškem LEGO kostek. Proto se rozhodl vytvořit model prostějovské radnice právě z této známé stavebnice.

Cílový vzhled modelu odhaluje vizualizace, aktuálně má Tomáš hotovy první dvě podlaží. Finálnímu návrhu předcházela stavba prototypu, ze kterého jsou patrné i úctyhodné rozměry. „Snažil jsem se zachytit maximum architektonických detailů, proto jsem zvolil měřítko 1 : 50. Postavit model této velikosti vyžadovalo i trochu inženýrského úsilí, aby byla stavba dostatečně stabilní,“ vysvětluje Tomáš.

Zajímavostí je, že stejně jako architekt radnice Karel Hugo Kepka také Tomáš působí na brněnském Vysokém učení technickém. (red)

Výstava Svět kostek je přeložena, Advent v oranžerii se neuskuteční

ilustrační foto Svět kostek

Vzhledem k současné epidemiologické situaci se vedení Výstaviště Flora Olomouc rozhodlo přeložit termín konání mezinárodní výstavy LEGO® modelů Svět kostek Olomouc. Prioritou je zdraví návštěvníků i vystavovatelů. Z tohoto důvodu se letos neuskuteční ani oblíbená akce Advent v oranžerii.

„Mezi priority Výstaviště Flora Olomouc jednoznačně patří bezpečnost návštěvníků i vystavovatelů a také snaha, aby si u nás každou akci mohli pohodlně užít všichni zájemci. Vzhledem k vývoji epidemiologické situace a zpřísnění hygienických pravidel jsme se tak rozhodli výstavu Svět kostek Olomouc přeložit na příští rok,“ uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc. O novém termínu konání výstavy Svět kostek Olomouc bude Výstaviště Flora Olomouc ještě informovat. Současně počítá s tím, že těm, kteří si již koupili online lístky, vrátí vstupné.

Milujete lego? Vyrazte do Olomouce!

ilustrační foto PvNovinky.cz

Máte rádi lego vy či vaše děti? Vyrazte do olomoucké obchodní akademie na třídě Spojenců. Neprohloupíte!

Obří modely, soutěže, možnost stavění z větších i malých kousků lega, to vše nabízí akce nazvaná Svět kostek.

Velkou zajímavostí je obří ruské kolo, které v únoru vyhrálo druhé místo na mezinárodní výstavě Lega v Dánsku. Pavlína Wernerová, spolupořadatelka akce, se nechala pro Olomoucký deník slyšet, že se hýbe a je opravdu velké, má průměr dva metry.