Flora Olomouc

Opičí orchideje. Velká vzácnost je k vidění na výstavě Klenoty pralesa 2023

Foto Flora Olomouc

Jen jeden pěstitel v celé Evropě – konkrétně v Německu – vlastní takovou kolekci unikátních „opičích orchidejí", která je teď k vidění na Výstaviště Flora Olomouc a.s. na prodejní výstavě Klenoty pralesa 2023. Zapůjčeny jsou do 5. listopadu.

Opičí orchideje neboli rod Dracula – jejich květy připomínají tváře a hlavičky malých opiček – jsou v Olomouci k vidění vůbec poprvé. A to hned několik druhů. Tyto skutečně vzácné bizarní orchideje si mohou návštěvníci ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech dokonce i zakoupit,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc a.s.

Prodejní výstava orchidejí a tropických rostlin trvá na Floře Olomouc do 5. listopadu. (ber)

Flora Olomouc zve na Klenoty pralesa

Foto Flora Olomouc

Prodejní výstava orchidejí a tropických rostlin Klenoty pralesa 2023 začne na Floře Olomouc už tuto sobotu 21. října.

„Návštěvníci se, mimo jiné, mohou těšit tisíce kvetoucích orchidejí miniaturních i velikány s výškou přes jeden metr, opičí orchideje s květy připomínající hlavy opiček a diamantové orchideje s okrasnými listy se zlatou i stříbrnou žilnatinou,“ zvou pořadatelé. Výstava bude trvat v době od 21. října do 5. listopadu a otevřena bude každý den od 9:00 do 18:00 hodin. Najdete ji ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. (ber)

OBRAZEM: Flora na Floře

Foto Flora.cz

Finále floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu se uskutečnilo na podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex 2023.

Jak se soutěžícím dařilo, můžete posoudit sami. Jejich práce jsou do neděle 8. října vystaveny v expozici Český zahrádkářský svaz v přízemí pavilonu A.

Zastavte se, je to krása. (red)

Na Floru se po pěti letech vrací Exota Olomouc

ilustrační foto Flora Olomouc

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc. Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Cenově zvýhodněné vstupenky jsou k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc.

„Exota Olomouc je pojem, který je mezi chovateli a milovníky exotického i okrasného ptactva na celém světě známý již více než čtyřicet let. Dříve se tato výstava – a budeme v tom od letošního roku opět pokračovat – pořádala co dva roky. Rozsahem patří mezi největší akce svého druhu v celé Evropě. Počet vystavených ptáků se nyní bude pohybovat kolem čtyř tisíc," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Podzimní Flora se blíží! Soutěžte o vstupenky!

ilustrační foto Flora Olomouc

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů. To vše bude na letošní podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex součástí hlavní expozice v pavilonu A. Doslova jej zaplní celé Československo plné zeleně, barev a vůní. Oblíbená mezinárodní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex se s podtitulem Společné kořeny koná od 5. do 8. října.

A vy si s námi můžete zasoutěžit o vstupenky. Stačí, když do úterý 3. října zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, k jaké příležitosti vznikla letošní hlavní expozice. Odpověď označte v předmětu FLORA a nezapomeňte doplnit své jméno. Pro pět vylosovaných máme vstupenky pro dvě osoby. 

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

Podzimní Flora se blíží!

Foto Flora Olomouc

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů. To vše bude na letošní podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex součástí hlavní expozice v pavilonu A. Doslova jej zaplní celé Československo plné zeleně, barev a vůní. Oblíbená mezinárodní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex se s podtitulem Společné kořeny koná od 5. do 8. října.

Letošní hlavní expozice vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa s důrazem na to, že stále trvá ojedinělé spojenectví a vztah mezi Českou a Slovenskou republikou. „Středobodem hlavní expozice bude Československá republika osázená skutečnými stromy a prozářená floristickou výzdobou. Po bocích pavilonu a nad hlavami návštěvníků bude prostor pro prezentaci špičkových zemědělských výpěstků od českých, moravských i slovenských producentů ovoce a zeleniny," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Podzimní Flora Olomouc – Hortikomplex připomene společné kořeny České a Slovenské republiky

Foto plakát

Na začátku října se koná letošní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex. Oblíbená mezinárodní výstava se uskuteční od 5. do 8. října. Letos nese podtitul Společné kořeny, připomeneme letošních 30 let od rozdělení Československa. Ovšem s důrazem na skutečnost, že toto rozdělení nijak nezpřetrhalo jedinečné spojenectví mezi Českou a Slovenskou republikou.

„Kořeny mají na podzimní výstavě hned několikerou symboliku. Jednak jako základ pro zrození a růst všech rostlin, květin, ovoce a zeleniny, z nichž je sestavena hlavní expozice. A pak i jako vyjádření společného pevného základu obou našich republik z někdejšího Československa. Jsou sice rozdělené hranicemi, ale přesto k sobě mají stále blízko a mají bohatou společnou historii obsaženou právě v kořenech. Vyrůstají z ní,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Vzácné masožravky se představí v Olomouci. Na výstavě Živé pasti

Foto archiv M. Aubrechtové

Masožravé rostliny, jež rostou v České republice ve volné přírodě, vzácné "masožravky" ze Stolových hor Venezuely či mucholapka podivná, která kořist polapí v desetinách vteřiny. To vše bude mimo jiné k vidění od 20. května do 4. června 2023 na výstavě Živé pasti 2023 ve sbírkových sklenících, jež ve Smetanových sadech spravuje Výstaviště Flora Olomouc.

Výstava Živé pasti 2023 bude prodejní, návštěvníci ve sbírkových sklenících kromě samotných masožravých rostlin získají cenné rady pro jejich pěstování. A to přímo od zkušené pěstitelky Markéty Aubrechtové. Právě s ní zahradnické oddělení olomouckého Výstaviště Flora při přípravě výstavy spolupracuje.  

Vstupenky jsou již k dostání na webu výstaviště. Letos je v ceně také vstup na jedinečnou cestopisnou přednášku plnou zážitků a fotografií z dobrodružné expedice za masožravými rostlinami z Bornea a Filipín.

OBRAZEM: Jarní Flora ve fotografiích výherkyně soutěže

Foto čtenář

Příjemné počasí a trend domácího pěstování nejrůznějších plodin přilákal na jarní etapu výstavy Flora Olomouc přibližně 53 tisíc lidí.

Od čtvrtka do neděle proudily tisíce lidí na výstaviště, kde se konal tradiční svátek květin – jarní Flora. Do dějiště oblíbené květinové výstavy a zahradnických trhů zamířili lidé z celé republiky, ale i ze zahraničí. Mezi návštěvníky byli i výherci soutěže PvNovinek o vstupenky. „Bylo to boží, jedinečné a skvělé,“ připsali k fotografiím. (ber) 

Kdo vyhrál vstupenky na jarní Floru?

ilustrační foto plakát

Řádově desítky tisíc květin budou od 20. do 23. dubna k vidění v areálu Výstaviště Flora Olomouc na květinové a zahradnické výstavě Flora Olomouc 2023. A vy jste si s PvNovinkami mohli zasoutěžit o vstupenky!

Na koho se usmálo štěstí? Výherci jsou Alžběta Pešková z Prostějova, Věra Čížková z Prostějova, Adéla Bartoňová z Prostějova, Květoslava Synková ze Slatinic a Vojtěch Porteš ze Ptení. Gratulujeme! (red)