květiny

V Ladíně mají samoobslužnou květinovou skříň

Foto FB

Samoobslužnou květinovou skříň otevřela 9. července v Ladíně Lucie Tichá. Skříň najdete u domu čp. 37.

„V nabídce jsou trvanlivé, (nemám ráda slovo umělé), květinové dekorace – věnce, květináče, kytice a další sezónní dekorace. Vše průběžně doplňuji,“ vysvětlila Lucie.

Skříň je otevřena denně od 9 do 20 hodin. Platit můžete hotovostí nebo QR kódem. (ber)

Stáří 500 let a ocenění z celé Evropy. Návštěvníci Flory se mohou těšit i na výstavu bonsají

Foto Flora Olomouc

Tři japonské zahrady plné vzácných a výjimečných bonsají. I na takovou podívanou se mohou těšit návštěvníci jarní výstavy Flora Olomouc 2024. Její součástí bude od 25. do 28 dubna vedle hlavní expozice či velkých zahradnických trhů také unikátní výstava pojmenovaná Bonsaje – umění z jiného světa. Letos ji obohatí tradiční čajovna s ukázkami čínských a japonských čajových rituálů.  Autorem výstavy bonsají, jež vyplní pavilon E, je ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc uznávaný sběratel bonsají Josef Valuch.

„Expozice Bonsaje – umění z jiného světa bude obsahovat tři japonské zahrady různých velikostí, sestavené z kamenů, doplněné jezírkem a osazené bonsajemi. Výstavní plochu pak doplníme převážně listnatými bonsajemi, z nichž mnohé byly oceněny na evropských výstavách,“ přiblížil Josef Valuch. Sám má unikátní sbírku bonsají ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště v Bonsaimuseu Isabelia.

Jedním z nejzajímavějších exponátů výstavy bonsají v pavilonu E na Flora Olomouc 2024 bude například i tis starý více než 500 let.

Jarní Flora nabídne mysteriózní Galaxii květin. Soutěžte o vstupenky!

ilustrační foto ber

Neobvyklé propojení světa rostlin a vesmíru přinese letošní 66. ročník jarní výstavy Flora v Olomouci. Hojně navštěvovaná čtyřdenní akce letos ponese podtitul Galaxie květin. Mezinárodní výstava květin Flora Olomouc proběhne od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna. A vy si s námi můžete zasoutěžit o vstupenky.

Stačí, když do pondělí 22. dubna zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, jak se jmenuje florista, který stojí za hlavní expozicí. Odpověď označte v předmětu FLORA a nezapomeňte přidat své jméno a bydliště.

Pro pět vylosovaných máme vstupenky pro dvě osoby.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

 

Mysteriózní Galaxie květin. Jarní Flora Olomouc nabídne vesmírnou podívanou

ilustrační foto ber

Neobvyklé propojení světa rostlin a vesmíru přinese letošní 66. ročník jarní výstavy Flora v Olomouci. Hojně navštěvovaná čtyřdenní akce letos ponese podtitul Galaxie květin. Kromě propracovaných floristických instalací a dekorací se návštěvníci budou tradičně moct těšit i na zahradnické trhy a rozmanité expozice i v dalších vnitřních a venkovních částech olomouckého výstaviště.

Jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc letos proběhne od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna v areálu Výstaviště Flora Olomouc.

Hlavní expozice nazvaná Galaxie květin bude v pavilonu A vytvořena podle projektu floristy Jana Milta. „Svým futuristickým konceptem a uměleckou kreativitou slibuje přenést návštěvníky do úplně nového světa, kde se setkávají kosmické výšiny s krásou zemské květeny," uvedlo Výstaviště Flora na webových stránkách.

Slatinky vítají jaro. Mávají koniklece

Foto Zdeněk Vystavěl

Do fialového hávu se pomalu halí stráně nad Slatinkami. Rozkvétají zde první koniklece velkokvěté.

Pohled na koniklece bere dech. Jedinečnost kvítků podtrhují bílé chloupky na nich, díky nimž vzniká dojem, že jsou sametové. Ve skutečnosti je to připomínka dob ledových. Chloupky v nich chránily květy před mrazem a sněhem. Jinak název koniklec je patrně zkomolenina staročeského poniklec. Slůvko mohlo podle některých teorií vzniknout od slova poniknúti, tedy sklonit hlavu. Tu pomyslně sklánějí i koniklece; jejich květy se postupně ohýbají k zemi.

Zloděje městských rostlin dopadli strážníci

ilustrační foto městská policie

V pondělí při zvýšeném dohledu zaměřeném na krádeže květin z nádob rozmístěných v centru města si strážník obsluhující městský kamerový dohlížecí systém ve večerních hodinách povšiml muže, pohybujícího se na jízdním kole v okolí květináčů na Žižkově náměstí. Počínání muže připadalo strážníkovi velmi podezřelé. Cyklista se choval tak, jako by si vybíral rostliny.

„Domněnka strážníka se potvrdila. Muž po vytipování vhodné rostliny ji vytrhl a vložil do připravené tašky a odjížděl pryč. Hlídce v terénu byl nahlášen popis pachatele a směr, kterým se vydal. Strážníci dotyčného muže zastihli na ulici Vodní, kde ho zadrželi. I přes to, že měl na řídítkách tašku, ze které trčela okrasná tráva, její odcizení popíral. Rostlinu strážníci muži odebrali a zasadili ji zpět do květináče, odkud byla vytržena," uvedla komisařka Terez Greplová.

Opičí orchideje. Velká vzácnost je k vidění na výstavě Klenoty pralesa 2023

Foto Flora Olomouc

Jen jeden pěstitel v celé Evropě – konkrétně v Německu – vlastní takovou kolekci unikátních „opičích orchidejí", která je teď k vidění na Výstaviště Flora Olomouc a.s. na prodejní výstavě Klenoty pralesa 2023. Zapůjčeny jsou do 5. listopadu.

Opičí orchideje neboli rod Dracula – jejich květy připomínají tváře a hlavičky malých opiček – jsou v Olomouci k vidění vůbec poprvé. A to hned několik druhů. Tyto skutečně vzácné bizarní orchideje si mohou návštěvníci ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech dokonce i zakoupit,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc a.s.

Prodejní výstava orchidejí a tropických rostlin trvá na Floře Olomouc do 5. listopadu. (ber)

Flora Olomouc zve na Klenoty pralesa

Foto Flora Olomouc

Prodejní výstava orchidejí a tropických rostlin Klenoty pralesa 2023 začne na Floře Olomouc už tuto sobotu 21. října.

„Návštěvníci se, mimo jiné, mohou těšit tisíce kvetoucích orchidejí miniaturních i velikány s výškou přes jeden metr, opičí orchideje s květy připomínající hlavy opiček a diamantové orchideje s okrasnými listy se zlatou i stříbrnou žilnatinou,“ zvou pořadatelé. Výstava bude trvat v době od 21. října do 5. listopadu a otevřena bude každý den od 9:00 do 18:00 hodin. Najdete ji ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. (ber)

OBRAZEM: Flora na Floře

Foto Flora.cz

Finále floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu se uskutečnilo na podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex 2023.

Jak se soutěžícím dařilo, můžete posoudit sami. Jejich práce jsou do neděle 8. října vystaveny v expozici Český zahrádkářský svaz v přízemí pavilonu A.

Zastavte se, je to krása. (red)

OBRAZEM: Podzimní Flora je v plném proudu!

Foto Flora.cz

První fotky z hlavní expozice v pavilonu A na Flora Olomouc – Hortikomplex 2023.

30 tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů můžete shlédnout pouze do neděle 8. října. Pak nenávratně zmizí.

Díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc a.s. se Zelinářská unie Čech a Moravy, Ovocnářská unie Moravy a Slezska a Svaz školkařů vznikl v pavilonu A jedinečný svět.

Floru můžete navštívit denně od 9 do 17 hodin, v neděli od 9 do 16 hodin. (ber)