květiny

OBRAZEM: Kvetoucí náměstí potěší oko

Foto ber

Kvetoucí prostějovské hlavní náměstí se odělo do pestré palety barev.

S potěšením na záplavu květů pohlíží nejeden návštěvník náměstí.... (ber)

Obrazem: Kvetoucích luk je ve městě stále víc

foto Magistrát města Prostějova

Nejen růže a kvetoucí stromy a keře zdobí Prostějov. Louky plné květin jsou také na rušných dopravních tepnách.

Fotografie s lučními květy nás opravdu nezavádí na pole a do luk. Jde o rušný střed města, kde se podařilo zřídit luční plochy s různou květenou.

„Jsme moc rádi, že se tento záměr postupně daří a do Prostějova proniká stále více prosté přírody. V této snaze budeme i nadále pokračovat a další louky vzniknou mezi bytovými domy v ulici Dolní. Zdejší obyvatelé projevili zájem o takovýto „výhled“ z okna, tak proč jim ho nedopřát,“ usmívá se náměstkyně Milada Sokolová.  (red)

Řezala květiny v parku. Bude to drahé

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Při kontrolní činnosti a dohledu na dodržování veřejného pořádku v centru města si strážník ve středu povšiml ženy, která vjela do Smetanových sadů na kole a zastavila u okrasného keře hortenzie a začala z něj nůžkami odstřihávat květiny.

Strážník ženu zkontaktoval. Ke svému protiprávnímu jednání šestapadesátiletá žena uvedla, že si pouze chtěla natrhat pár květin. Důkladným prohledáním keře zjištěno, že již v minulosti někdo květiny z keře ořezal. K tomu žena uvedla, že to není její práce. Ořezané kytky jí byly odebrány. "Svým jednáním je šestapadesátiletá žena důvodně podezřelá z přestupku proti majetku, za který ji ve správním řízení hrozí pokuta do výše 50.000 Kč," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Květinové pyramidy na náměstí letos nebudou

Foto ber

Od roku 2017 zdobily každé léto prostějovské hlavní náměstí květinové pyramidy. I když se těšily velkému obdivu, letos je u radnice neuvidíme. 

"V minulých letech měli památkáři k umístění květinových pyramid v památkové zóně výhrady. Město letos nepodalo žádost o umístění květinových pyramid v památkové zóně a umístilo pyramidy mimo památkovou zónu, konkrétně u lázní na Floriánském náměstí," sdělila PvNovinkám mediální referentka Magistrátu Anna Kajlíková.

"Je to škoda, u radnice byly opravdu krásné a osvěžily pohled na ni. Na Floriánském náměstí jsem je objevila náhodou, když jsem jela po cyklostezce. Moc lidí je tu neuvidí," posteskla si Eva Hájková. (ber)

Náměstí okrášlí letničky, Floriánské náměstí květinové pyramidy

Ilustrační foto MMPv

Město Prostějov opět okrášlí květiny a zeleň. Konkrétně se jedná o jarní výsadbu okrasné zeleně v centru města, či zatravnění nových ploch. Pravidelně, od roku 2015, získává město květinový háv v podobě výsadby a následné údržby záhonů a výsadby letniček.

„Dále plánujeme dokončení výměny keřů na trvalkové záhony v ulici Rejskova a zatravnění nově vzniklé plochy po výsadbě stromů podél cyklostezky na Bedihošť. Celkové náklady na uvedené, včetně následné údržby jsou 973.700 Kč (bez DPH),“ informoval první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Výsadba letniček se bude týkat náměstí T. G. Masaryka, dále budou opět v centru města zavěšeny nádoby na sloupech veřejného osvětlení. Letničky budou vysazeny i do květinových pyramid. Bude se pokračovat ve výměně keřů za trvalkové záhony v ulici Rejskova.

I v době "rouškové" je třeba dbát o květiny

Foto Alena Lošťáková

Společně  s vnukem Lukášem se Oldřich Lošťák z Prostějova stará o řemenatku suříkovou, jinak nazývanou klívie. Tato rostlina pochází původně z Jižní Afriky a náleží do čeledi amarylkovitých. Tvoří cibule a typické jsou její hladké a dlouhé listy.

"Naše klívie byla na zimu uložena do sklepa a teď dorůstá její krásný květ. Po "zmrzlých mužích" poputuje klívie na zahradu do stínu a opět se bude téměř třicetiletý cyklus opakovat," připsal k fotografiím Oldřich Lošťák. (OL)

 

OBRAZEM: Ohrožené koniklece v květu

Foto ber

Kousek od Plumlovské přehrady, na Čubernici u Plumlova, právě kvetou koniklece velkokvěté. Jsou ohroženým a chráněným druhem. A také jedovaté!

Pro svou estetickou hodnotu se koniklece často pěstují jako skalničky. Protože se jedná o silně ohrožený druh, chráněný zákonem, nesmí se sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit nebo jinak rušit ve vývoji. Je též zakázáno je držet, pěstovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat nebo nabízet za účelem prodeje nebo výměny.

Jsou krásné, ale také jedovaté. Obsahují látku ranunkulin, která se dále štěpí na jedovatý protoanemonin, jež se sušením mění na inaktivní anemonin. Takže pozor, kochat se a nesahat! (ber)

Květinové pyramidy již zdobí u radnice i na Pernštýnském náměstí

Foto MMP

Stejně jako v předchozích letech zdobí prostor před prostějovskou radnicí i na Pernštýnském náměstí takzvané květinové pyramidy.

"Jsem ráda, že předešlé vedení města s tímto nápadem přišlo a zrealizovalo ho. Myslím, že květiny a vůbec jakákoli zeleň do města, potažmo do centra patří," říká náměstkyně Milada Sokolová, která si květinové pyramidy přišla krátce s kolegou Jiřím Pospíšilem po jejich instalaci prohlédnout.

"Jakmile ještě květiny trochu porostou a schovají květináčové podnosy, bude to opět velmi krásné", dodala. (red)

Květinové pyramidy opět ozdobí nejen radnici

ilustrační foto

Květinové pyramidy jsou již několik let součástí prostějovského léta, kdy stojí stráž u hlavního chodu radnice. Chybět nebudou ani letos.

"Květinové pyramidy budou před radnicí i na Pernštýnském náměstí i letos. Předpokládáme jejich umístění do konce června," sdělila PvNovinkám mediální referentka Anna Kajlíková. Jejich osazení bude překvapením.

"Užití části fondu zeleně, ze které budou financovány i květinové pyramidy, doporučila Radě města Prostějově Komise životního prostředí Magistrátu města Prostějova již v měsíci únoru", uvedla náměstkyně Milada Sokolová. (ber)

Květinové pyramidy u radnice jsou potěchou pro oči

Foto ber

I letos se před prostějovskou radnicí objevily kvtinové pyramidy. Na rodíl od těch předchozích nejou tvořeny jen muškáty.

Jsou ale velmi pěkně barevně sladěné a na první pohled upoutají svou "nadýchaností". Máte pocit, že se do nich můžete zabořit, jako do peřin. Pro roky příští by jich na náměstí mohlo klidně být víc. (red)